Споделена история от Други

Да се смени ли националния празник?
Здравейте, моето мнение е, че би било хубаво националния ни празник да стане 24 май. Като студент, учещ български език, имам сантимент към езика. Чувам, че някои политици казват, че по този начин ще се поставел акцент върху по-голямото изучаване на българския, защото резултатите от матурите били плачевни. Те че са плачевни плачевни са, но според мен няма само от смяна на датата на националния празник да се решат проблемите в образованието. Корнела, Копейкин и Радев пък твърдят, че щяла да се обезличи историята, ако се смени 3 март с 24 май. Повечето историци обаче казват, че 24 май била по-обединяваща дата от 3 март. Кажете вашето мнение какво е?

Коментари

1.   По-обединяваща дата? На който 3 март не му харесва за национален празник, най-добре да сменя родината, защото няма как да бъде "обединен" с нормалните българи. Що се касае до 24 май, вероятно в един момент и той ще стане неудобен на "родните" безродници и евроатлантици, защото е твърде "славянски", ако се сещате....

2.   Щом русофилите са против, аз съм твърдо за.

3.   Да! 24 май е най-българският празник. На него празнуваме онова, с което ни познава цял свят - славянската просвета и култура, българската азбука. Цял свят ни благодари на този ден.
3-ти март е датата на подписване на Санстефанския мирен договор между Русия и Османската империя, с който се слага краят на Руско-турската война от 1877-1878 г. Войната, която е десета в поредицата от Руско-турски войни, е наречена Освободителна, тъй като довежда до освобождаването на част от българите от Османската империя и създаването на Третата българска държава.
Защо да празнуваме руския договор, когато можем да празнуваме БЪЛГАРСКОТО величие?

4.   Мисля, че е унизителна причината поради която се сменя националния празник. Историята няма да се промени, ние само показваме колко сме жалки.

5.   Да, да се смени. Стига сме лизали гъзовете на алкохолиците.

6.   Моят съвет към теб, авторе, е първо да си защитиш дипломната работа и да си гледаш преподаването по същество.
24-и е ден на Славянската азбука, т. е. глаголицата, която няма нищо общо с Българската азбука. Това е празник, обединяващ всички славяни и няма никакъв национален привкус, следователно е малоумно да му се натяква такъв от политкоректност към "посолството".
Кирилицата е измислена от св. Климент Охридски (ученик на Кирил и Методий), следователно е по-уместно да се отпразнува неговия рожден ден (или денят на кончината му по подобие на Левски и Ботев) за национален празник на България.
Не, против такава подмяна на историята съм, защото 3-ти март си остава неразривна част от най-новата история на тази държава и без тази дата, тук щеше да се отбелязва само денят на Турция и Турския език.
Отделно, дори някаква нелегитимна шайка лумпеняци - кой адвокат с 0 часа трудов стаж, кой в списъка Магнитски, кой "завършил" Харвард с развален Английски да са се събрали и решили подобна простотия на по доза фентанил - наистина ли вярвате, че хората просто ще спрат да отбелязват тази дата? Колкото и да са невежи някои, трябва да се досещат (ако не - да прочетат), че нашите опълченци са наброявали едва 3-5 хил. (да не говорим колко зле екипирани), което е крайно недостатъчно да освободят дори няколко населени места, камо ли цялата държава. В друга тема прочетох, че от 1-ия милион загинали от Руската имперска войска, едва ли не 990 000 били Украинци, Поляци и Финландци... Пропагандата стигна до там дори да не се прикрива колко е фейк. Тогава, защо техните представители у нас не отиват да поднасят венци на Шипка на тази дата?? Излиза, че руснаците отиват да почетат едва ли не няколко мужика, а стотиците хиляди от тези държави биват пренебрегвани от сегашните ги управляващи - разбирате ли колко малоумно звучат такива тези? Не разбирам и защо изобщо свързвате онези събития с днешните, но вземете поне да измислите нещо по-оригинално, че още има и хора, които не си правят селфита между покрива на вагоните и захранващите проводници...

7.   Понеже всичко в тоя катун е наред, до празници опряхва тея кретени.

24 май е много как да каже "лек" ден за да е празник на тая страна.

Иначе ми е през кура.

Най-добрия национален празник ще е рожденния ден на Емили Тротинетката или Азис.

8.   Аз предлагам да няма национален празник щом не можем да намерим нещо, което наистина да обединява българите. Без национален празник са много страни като Англия, Ипсания, Русия, Румъния или Дания например. Така би било най-добре. Националният празник е дата, която трябва попринцип да обединява българите, както е 4 юли за американците.

9.   Как така толкова години на никой не му пречеше празника. А сега изведнъж стана трън в очите на някои, които не са нищо повече от престъпници. Вие наистина ли гледате американска телевизия, собственост на Домусчиев?

Значи ако Домусчиев и Прокопиев искат да сменят празника и бабите които гледат Нова и бТВ, и лапате и вие? Верно ли сте толкова прости?

Не виждате ли наистина че някой се опитва да ни обезличи като народ и да се изгаври с България и с нас?

Колкото до 24ти май, това няма нищо общо с България. Кирил и Методий не са измисляли кирилицата, а глаголицата. А с 24ти май се отбелязва азбуката която е измислил Климент Охридски, предназначена да обедини славянските народи. Ние не сме славяни.

11.   Не!

12.   Хубаво е да си остане 3 март, националния празник на България. Три като здраве, щастие и успех.

13.   Авторе, няколко теми по надолу от твоята имаше подобна тема, аз писах и там, но копвам коментара си и в твоята тема:

Искам да обясня следното важно нещо: неправилно е да се казва Русия ни освободи или Русия направи еди какво си - имам предвид да се използва цялата държава. Това е неправилно!

Все едно сега да кажем: България иска да си смени националния празник.

България ли го иска това или част от управляващите?

Решенията за дадено действие на всяка държава се вземат от нейните управляващи в момента!

Конкретно за освобождението на България от Русия:

Повечето хора не знаят, че освобождението на България от турско робство се дължи главно на решението на великия руски император Александър II Николаевич, който е обичал България.

Когато Александър II Николаевич разбира за ситуацията в България(при разговор с един българин) той казва - това са наши братя - да идем и да ги освободим! И го прави!

И благодарение на него - император Александър II Николаевич, Русия започва войната с Турция и освобождава България!

Бог да го прости и да му дари вечен живот в Небесното царство! Благословена и вечна да бъде паметта му!

Неслучайно в Българската Православна Църква във всеки храм на всяка Света Литургия се споменава името му!

И по повод на това, че Русия не е одобрила съединенето на България:

Не е одобрила, защото император Александър II Николаевич, който е обичал България е убит при атентат през 1881г. и по време на съединението на България вече не е между живите!

А по това време вече управлява неговия син Александър III, който не е обичал България.

-----------------------------------------------------------

По повод смяната на националния празник:

Според мен - не трябва да се пипа датата на националния ни празник!

Трети март - си е много подходяща дата и неслучайно е избрана за национален празник!

Много уважавам и почитам Светите братя Кирил и Методий, но те нямат пряка връзка с България!

Освен това те не създават БЪЛГАРСКАТА азбука, а създават глаголицата - СЛАВЯНСКАТА азбука.

БЪЛГАРСКАТА азбука(Кирилицата) е създадена от Свети Климент Охридски!

Така, че ако по тази логика ще сменяте датата - сменете я с датата, когато се чества паметта на Свети Климент Охридски - 27юли или 25 ноември!

------------------------------------------------------------

Но като цяло аз съм твърдо против да се сменя националния празник и смятам, че трябва да излезем на протести, ако се опитат да го направят!

Мъж на 55г.

14.   Като си студент, учещ български език, как още в самото заглавие допускаш граматична грешка?

16.   Абсолютно ми е все тая. Предната тема, която да ни раздели. Вместо да мислим цялостно как да живеем по-добре, ние се чудим за какво да се скараме. Кой бил русофил, който бил платен от САЩ и подобни. Гледайте вие какво вършите към себе си и другите!

19.   Национален празник трябва да е 6-ти Септември, защото руските посерковци са били против Съединението. И стига с тази славянска писменост, защото славянството е руска измишльотина. Кажете така и така в един кой си музей има изложено това и това от славяните. Няма! Всичко е от траките или от римляните. От руската измишльотина наречена славяни няма нищо.

20.   Не! Твърдо против съм, 3 март трябва да си остане национален празник! Иначе би било гавра с Българската история!

22.   Като няма нация, за какъв чеп ти е национален празник? Народа е надробен на фракции, това нация ли е? Най добре да сложат Банго Васил, и без това след време само такива ще има по тези земи.