Споделена история от Други

Дух ли е или просто преплитане със сънища и реалност?
Здравейте! Преди да сте ме помислили за поредната откачалка, на която ѝ се привиждат духове, бих искала да ви помоля да прочетете темата ми докрай. Вчера вечерта, когато си легнах, затворих очи, опитвайки се да заспя. Изведнъж се стреснах и рязко отворих очи, явно бях в просъница. И в този момент, докато си отворих очите пред мен мина силует на човек и много бързо изчезна. Когато го видях се стреснах и започнах да се оглеждам из стаята. Първата ми мисъл беше, че може да е просто преплитане със сънища и реалност, но после допуснах, че може и да е бил дух. Да, знам, че звучи налудничаво, но наистина ми се случи такова нещо вчера и не е измислица. Та бих искала да разбера какво е вашето мнение и дали ви се е случвало нещо подобно.
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Къде го видя този силует, в смисъл къде пребиваваш в момента - град, село, морето, - стара, нова сграда?

Сигурна ли си, че просто не си се заблудила в просъница?

Т. Т.

2.   Здравей,

Хипногогни халюцинации - Определящият симптом на хипногогните халюцинация е представянето на силно реалистични образи или събития непосредствено преди заспиване (обикновено визуално). Потърпевшият може да се събуди в силен страх с усещането, че халюцинацията е била истинска.

Дано съм била полезна, успех!

3.   И на мен ми се е случвало нещо подобно няколко пъти преди. Точно като заспивах чувах бучене в ушите, опитвах се, но не можех и да се събудя. Оставах така в просъница.
Тогава бях в много напрегнат период от живота, сега не ми се е случвало пак. Такива смущения на съня и ярки сънища могат да се появят ако човек се чувства зле, при депресия, тревожност, други заболявания или е под силен стрес.

4.   Както вече са ти казали, това е вид разстройство на съня - вид халюцинация. На народен език му викат sleep paralysis / сънна парализа, но има и други подобни, като да чуваш гласове или музика, докато заспиваш, или пък силен трясък. Човешки силует е най-често срещаната визуална халюцинация. Изглежда съвсем реално: виждаш, чуваш, ако те докоснат - усещаш.

В началото е страшно, но след първите няколко пъти се свиква. Получава се от лоши сънни навици, стрес, или някакви хапчeта, които действат на ума (анти-депресанти, наркотици, ала-бала). Цялата палитра ми се е случвала, но все по рядко, защото си старая да спя възможно най-добре и да ограничавам негативните душевни състояния.

5.   А, да, забравих да добавя, че ако спиш по гръб шансът е по-голям да се случи (поне за повечето хора - при мен се случва всякак). Друг трик да свърши по-бързо е да се опиташ да размърдаш палците на краката. Но като свикнеш и се сетиш какво е още в началото, по-малко ще се стреснеш. Но да знаеш, че може да стане ДОСТА реално и на практика неразличимо от реалността. Ако халюцинираш, че някой ти шепне нещо заплашително в ухото, ще усетиш топлия му дъх - това е често срещан мотив, който се е случвал и на мен.

Доста хора го преживяват със задух и халюцинират, че някой седи върху гърдите им. Ако те интересува фолклора, можеш да провериш етимологията на думите nightmare и кошмар (оригиналната френска). В българския фолклор му викат Мора.

6.   Както е написал номер 2, това са хипнагогични халюцинации. Можеш да прочетеш, включително и какво ги поражда. Не са нито духове, нито шизофрения. Хората се притесняват да ги съобщават, но са известни на лекарите. Аз съм имала такива халюцинации точно преди заспиване, впоследствие правих консултация в ВМА, но вече сама си бях направила проучванията. При мен като причина се оказа изчезващо зрение на едното око.
Освен визулани, те могат да бъдат и тактилни- на допир, да усещаш, че някой те докосва или звукови.
Това с бученето може да е излизане извън тялото, много хора с такъв опит го съобават по този начин. Ако ти се случи, не се плаши, а виж какво ще стане.

7.   Авторке, не звучиш налудничаво!

Защото духовни същества има, но Бог много рядко допуска те да се явят наяве на човек, и още по-малко по такъв начин.

Така, че успокой се! Най-вероятно да е било нещо в просъница, което ти се е привидяло.

8.   Благодаря на всички за изказаните мнения! Лягам си доста късно и най-вероятно и това се отразява.