Споделена история от Други

Онлайн бизнес
Здравейте, хора.
Какво мислите за онлайн бизнеса?
Гледах клипове в ютуб, как хора с нулево познание са почнали и са постигнали успехи, но с голямо постоянство и лишения.
Някой от вас занимава ли се с онлайн бизнес?
Ако да, моля за някакъв съвет или книга.

Коментари

2.   Щом ти харесва, прави го, питай счетоводител какви документи трябват за отваряне на онлайн магазин, да ги попълни, купи си онлайн магазин, зареди го с каквото искаш да продаваш, пусни обява, че търсиш персонал, които да приема поръчките, намери куриерска фирма, с която да ги пращаш и си живей живота, с опит ще си по наясно как са нещата, защото всичко е индивидуално в живота.

3.   Стартирах онлайн магазин края на 2021г. Бях толкова ентусиазиран, че за първи път в живота си съм начело на нещо, че нямаше кой и какво да ме бутне. Малко след като отворих фирма, говорих със счетоводителя си, изтеглих заем, трябваше да работя със програмисти, за да прилича сайта ми на нещо. Четях доста книги за личностно развитие и бизнес старт ъп идея, защото освен желание и смелост трябва да мислиш ирационално постоянно(все пак си капитан на кораб, на който искаш някой да се качи и да и плащаш). Съветвам те да си направиш сметка и самооценка дали си готов/а за предстоящия стрес и безсънните нощи и нерви. Внимавай да не те излъжат, като кажеш че стартираш нов бизнес всички те гледат, като портмоне, знаят че си неопитен и се опитват да те измамят, по цял свят е така. Направи хубав research над това, което ще продаваш, попитай приятели дали биха си го купили. Задавай въпроси на себе си дали, ако продаваш “памперси” да речем, защото си намерил канал да ги взимаш евтино и си малко сайтче без разходи можеш да го продаваш на по-нисък марж би било добра идея? Бих казал не в този случай, защо ще си купя памперси от теб, ако в Jumbo ги има и мога да попитам за помощ в магазина: кои са най-качествени например. Предвиди 1000-2000лв за месечни реклами като половината ще отива някой да си build рекламите в Google ads. Счетоводителя също взима доста пари. Еконт и спийди е болест да се регистрираш с тях. Този сайт кой ще го поддържа, знай, че всяка функционалност в сайта струва пари. Добрия девелопер взима между 70-100 на работен час.

4.   Преди да направиш онлайн магазин, трябва да си подсигуриш доставчик на стоки, които да продаваш. Има два вида доставчици: Едните искат да закупиш стоки от тях, да ги складираш, охраняваш и същевременно да предлагаш/продаваш тези стоки. В този случай може да разчиташ на 35-40% отстъпка в цената от доставчика, което е хубаво. При този вариант има два недостатъка. Единия е, че трябва да инвестираш 60-70-80 хил. лв. да закупиш стоките, да плащаш наем на склад за съхранение, както и на служители за охрана и обслужване на склада. Втория риск е, че като закупиш Х броя продукти, има опасност от тези продукти да останат и за внуците ти, т. е. никога да не ги продадеш. Втория вид доставчици имат собствен склад, съгласни са да издават продадените от теб стоки на куриерите, но отстъпката за теб при тях за продуктите им е в рамките на 25-30%. Не на последно място е и цената за създаване на онлайн магазин, която разходите за приличен такъв са около 15 хил. лв. Необходими са средства за реклама, които не са жълти стотинки, както и човек, IT специалист да ти поддържа сайта...

5.   Напълни се нета с гуру инвеститори, които ви вменяват как всеки Сульо може да прави милиони.

6.   Не е добра идея, особено сега. Съжалявам, че ще те разочаровам. Масово бизнесите затварят и не могат да поддържат магазините си. Дори и бизнеси, с които съм работила години наред и са развили огромна база от клиенти. В момента сме в криза и само конкретни хора биха могли да си позволят редовно да купуват от подобни места. Няма пазар. Може би след години ще е отново добре, но сега съм длъжна да те предупредя, че ще си на загуба.

7.   Повечето онлайн бизнеси у нас са на самите производители. Примерно аз работя в такава фирма, и ние освен физически магазини имаме и онлайн магазин.

Но стоката така или иначе си я имаме.

А ти, ако искаш това да правиш, трябва първо да се снабдиш с някаква стока, за да я продаваш - както ти писаха и по-горе.

Но, според мен, в препродажбата на някакви стоки - "няма хляб"!

Сега, ако просто искаш да изкарваш пари по интернет - идеи много, клипове много - чети и търси!

Но, за да се получи нещо - трябва идеята ти да е добра и да си един от първите, които я реализират!