Споделена история от Други

Лъжат ви относно инфлацията
Здравейте, данните, които излизат за инфлацията в България - че бил а межсу 10 и 20% са лъжа.

Според мен има натиск върху медиите и разните статистически служби да изнасят олекотена 'версия' за нещата, за да няма протести или стачки.

А истината в, че инфлацията за много от основните продукти е около 30-40%. Веднага давам пример.

Сравнявамм приблизителни стойности на продукти за няколко години назад. 2018 и 2023г.

1) Прясно мляко

- преди 1. 80 - 2 лв
- сега 2. 40 - 3. 50 лв

2) Сирене

- преди 6. 50 - 9 лв/лв/ кг
- днес 12 - 19 лв/ кг

3) яйца Л 6 броя

- преди 2 - 2. 20 лв
- сега 2. 99 - 4 лв

4) вафла Хипер

преди 40 ст.
сега 79 ст.

Коментари

1.   Явно не можеш да смяташ, но се имаш за голям капацитет. Това, което си изброил като старо / ново е точно плюс 20-30%, Плюс това че доходите се вдигнаха горе - долу с толкова положението е същото. Да не говорим за промоциите в големите градове и купуването на по-ниски цени на сирене и мляко в селата. Бабите ще ти продадат и по-евтино и по-качествено. ФаФлите пък са пълни боклуци и по-добре да не се консумират. Като ми се яде нещо сладко ям мед с домашно кисело мляко и орехи или на филийка домашен пълнозърнест хляб

2.   1, не съм автора, но коментара ти е малко офтопик. От къде си купувал млякото и какви били вафлите.

Това, че инфлацията се манипулира е обществена тайна и всеки го знае.

Точно последните 4-5 г. разходите ми за живот нарастнаха двойно, без да променям стандарта си. Особено миналата година имаше много висока инфлация. Предполагам, че реалната е около 20% да не кажа 30, което е ужасно много. Стандарта за здрасвословна инфлация е 2%.

3.   Инфлацията, която цитираш е за година, но правиш сметки за няколко години назад и твърдиш, че ни лъжат.

Инфлацията се смята върху потребителска кошница от различни продукти и услуги. Нещо може да и скочило с 40%, друго може да е скочило 4% или паднало с 5%.

Цените на любимите ти марки продукти, купени от любимия ти магазин в родния ти град не означават абсолютно нищо, но благодаря, че ни информира.

4.   Обществена тайна е, че инфлацията е силно манипулирана. Миналата година беше много висока реално 20-30 %, болезнена и далеч над 2-та процента, поставени за цел.

Понеже си водя семейно счетоводство мога да кажа, че 2019 живеехме с малко над 500 лв на член от семейството. Сега в момента цифрата е над 1000, т. е. 100% инфлация за 4 г. Тогава обаче дохода ни беше около 2 к, сега е 5 к. В нашия случай дохода ни е компенсирал инфлацията за периода, но истината е, че последната годината почти не е мръднал=точно в пика на инфлацията и реално обедняхме специално последната година. Но съм благодарен, защото повечето хора нямаха този късмет да им се индексира дохода. Като цяло нацията мисля, че сериозно намали покупателната си сила последните месеци.

5.   Средната инфлация за последните 3 години е 50-60% и нагоре.
Това, че заплатите се били вдигнали и инфлацията не се усещала, е някакво много евтино йезуитско обяснения. Вдигнали са се с много по-малка стъпка и то не всички. Примерно моята заплата от 2015 се е вдигнала с 6%.

6.   Преди... по времето на баба ми, хлябът е бил 0. 20 стотинки.
Иначе е факт, че от две години, цените се вдигнаха в пъти.
Аз като незапозната с финансовите пазари, нефт, газ, въглища... (които уж били факторът за повишаване на цените) не мога да кажа дали е така или не е. Плащам си и това е. Докато можем ще живеем. За жалост, не само високите цени влошават качеството на живот. Хората като фактор, това е голяма трагедия, че вече все по-малко добри хора се срещат.

7.   Да, да, 1, и аз ям кисело мляко с мед като ми се дояде, ама от магазина и кофичка кисело мляко е 1. 60 вече. А подсладените млека Активия от 1. 20 на промоция, сега са 2. 00 на промоция, 2. 50 не на промоция. Да, единственият хубав ефект, по-малко ядене на боклуци. То е ясно, че цените са много по-високи. Моркови на промо преди - 0. 69 ст., сега 1. 60 на промо. Че някои неща са се и удвоили

8.   Инфлацията даже е над 60% от ковида насам, включват се храни, горива, строителни материали, битова техника и т. н. и доходите се качиха, но не на всеки, на аутсорса доста да не кажа по 2-3-4 хиляди отгоре за периода. Така че инвестирайте в себе си, развивайте се, търсете по-добра работа/правете бизнес и дерзайте, иначе сте един от многото които космоса им крив комунистите, фашистите, македонците, гръците, сръбите, левски, цска, негрите, тъпанарите, депутатите и т. н.

9.   Баламурника но1. Абе то може и да искаш да си веган, никой не те пита. Обиждал автора че не можеш да смята, а ти се включваш не по темата.

Авторе, прав си, да. Лъжат ни, да. Не ни лъжат с торби, ами направо с влакови композиции. Внос от Гейропа. Има тука един контингент от ИТ специалисти, които гласуват за Продължаваме Педе*ята, дето постоянно киснат в интернет и които са на всяка манджа мерудия. Ходят на Украински протести и са негодни за нищо друго освен да киснат по разни офиси. 75% от хората на земята са ненужни и ходят на работа 5 за 4. Спокойно обаче, в следващите няколко Ковида ще ги затворят по къщите, ще са на базов доход, а работата им ще се върши от изкуствен интелект..
Давам им макс 3 години и ще сменят плочата., когато разберат колко са били жалки през цялото време.

10.   Не лъжат нас. Опитват се да лъжат ЕС, щото при висока инфлация - няма влизане в евро зоната. А в момента политиците кръв серат, само и само да вкарат България в евро зоната. А когато някой политик се амбицира толкова, очевидно не работи за интересите на народа.
Както и да е.

11.   Да така е. Основни хранителни продукти са скочили с над 20%. Други неща обаче не са скочили с толкова и затова ОСРЕДНЕНО Инфлацията е 17-18% на годишна база. На мен заплатата се повиши с 51% за последните 3 години, крайно недостатъчно и затова родителите ми поемат някои разходи. Тези дето нямат този късмет живеят на санитарния минимум. Ситуацията напомня на периода между 2те световни воини, динамиката на поскъпване е била сходна.

12.   Всичкото е изкуствено, приемат украинци и им дават всичко на тепсия, а за народа си не мислят.

13.   инфлацията беше добър повод българските и небългарските производители на храна да "осъвременят" цените на продуктите им..

за тях по големи цени означава повече приходи, задържане на пазара, и по голяма устойчивост при кризи

да не говорим как масово българските производители се запасяват с пари за лоши дни - пандемии, войни, враждебна западна политика спрямо българия..

също така в българия вече има много чужди вериги които буквално изнасят стотици милиони левове български пари извън българия

помислете когато паричната наличност е намалена с много това до какво води..

когато няма достатъчно пари в обръщение - клиентите нямат пари да купуват, а продавачите немогат да продават

времената са като през края на втората световна война - само че без разрушените постройки

хората масово нямат пари, апартаментите поскъпват и вече един апартамент струва около четвърт милион и това без паркоместо и без мазе

трябва да се вдигне финансовата грамотност на българина. да се направи финансирането по сигурно за кредитополучателя за да създаде бизнес - застраховки, грантове