Споделена история от Други

Колкото по-малко знаеш, толкова си по-щаслив
Спроред мен колкото по-малко знае човек толкова е щаслив. Често нашето щастие зависи от това, което ни е в главата. В момента интернета изобилства от информация, която на 98 процента не е вярна или поне не относително вярна и не във всички случеи. Например: Еди коя си кола е боклук не сполучлива със скъпи части. Ти преди да го прочетеш си си купил такава и после почва да те гложди нещо, че си се прекарал. А то реално тия писаници са от хора дето това го чули от чичо Гошо кварталния майстор дето толкова е и майстор. Ако не го беше прочел щеше да бъдеш по-щаслив. Или чуеш, че брат ти е казал пред някакви хора нещо лошо за теб. Обаче той е бил пиян или сте се скарали просто и е било в момент на афект и може да се скарате лошо, че и за цял живот понеже ти си го възприел като злепоставяне. Ако не го беше чул нямаше да знаеш и щеше да си запазиш добри отношенияс брат ти. Често се пресмиваме на простоватите и неграмотни хора, примерно циганите, ама те тумба лумба се забавляват по цял ден и им е кеф циганката ражда всяка година и хич не им дреме за глобалното затопляне, за войната в Украйна, и за риска от цироза от прекалената употреба на алкохол. Той дори не знае какво е цироза. И е по-щаслив.

Коментари

1.   Аз предпочитам възможностите да се информирам максимално. Също и да разбера, ако брат ми или друг мой близък човек е говорил нещо лошо за мен и така ме е злепоставил.
Вярно е, че е пълно с фалшива и подвеждаща информация из мрежата, но това донякъде е и за добро, защото така хората малко по малко се учат да мислят повече, да отсяват и да развиват критично мислене.
Простоватите и неграмотни хора може да не знаят какво е цироза, но това не значи, че не изживяват последствията от нея. Между другото точно те често реагират много бясно и агресивно, ако разберат, че са били злепоставени от свой близък човек. Изобщо не мисля, че по-простите, неинформирани и неграмотни хора са по-щастливи. Циганките, дето раждат всяка година не са по-щастливи със сигурност. (за протокола да вметна - аз лично не се присмивам на циганите) Знаеш ли колко много инциденти от глупост се случват на тези хора - веднага се сетих за случая "4-годишно дете е с тежки изгаряния в 'Пирогов".
Ти си напълно свободен да се наливаш с алкохол и с жена ти всяка година да правите деца. Да си спреш интернета. Изобщо, за нищо да не се информираш, от нищо да не се интересуваш.
Това, което ме провокира изобщо да ти пиша е, че усетих лицемерието ти. Усетих, че ти си човек, който би искал възможно повече хора да не са толкова информирани, но ти задължително да си от информираните. Дори подозирам, че си с точно такова виждане за себе си.

2.   Незнанието е нещо не окей, когато знаеш имаш шансове нещо да правиш да е добре положението, когато не знаеш, нищо яко не те чака, логично е, щото няма да можеш да покажеш потенциала си, всеки има такъв и доброто е да покаже потенциал.

3.   Защото простотията и грубото отношение се толерират и са издигнати на пиадестал у нас.

4.   Авторе, зависи от ситуацията: за какво точно става въпрос?

Има случаи, когато е по-добре да си напълно информиран, за да можеш да вземеш правилното решение!

Има и ситуации, в които е по-добре да знаеш по-малко!

Така, че така зададен - въпросът ти е некоректен и размит!

6.   Така е, затова и най-простите хора са почти винаги с голямо самочувствие. Познавала съм не един такъв. Правят се на велики, но всъщност са едно голямо нищо.