Споделена история от Други

Инвестиция
Здравейте!
Мисля да инвестирам сума в злато в Тавекс, колкото да пази парите, не се надявам на печалба. Но ми прави впечатление, че има разлика цената, на която купуват и продават има разлика с около 50 до 100 лв, които реално губиш… аз ли не схващам? Не е идеята да го продавам после, ами да е дългосрочна инвестиция, но тези пари, които се губят не ми харесва това и се чудя заслужава ли си?

Коментари

1.   А не ти ли прави впечатление че в банката и чейндж-бюрото има разлика между курсовете купува и продава?

Не е обида, ама по-добре си изхарчи парите, не използвай думи като Инвестирам, при положение че не знаеш нито какво е инвестиция, нито спред. А при златото/ценните метали/суровините имаме и нещо друго.

Заложи на сигурното! Избери младите девойки!

2.   Естествено, че ще има разлика. От къде мислиш, че печелят? Естествено тия пари идват от клиентите и за тях са си загуба. В чейнджбюрата как има курс купува и продава. Вече клиента си преценява дали му се плащат тия пари. Реално излиза, че златото трябва да поскъпне с 2-3%, само за да излезеш на нула. А за муден актив като златото това не е никак малко движение. Ако видиш една графика на златото, че видиш, че преди 12 г. (2011 г. ) си е било пак на същата цена като сега, а от тогава живота е поскъпнал двойно и тройно. Т. е. златото реално е изгубило поне половината си стойност последните 12 г. Та колко е хедж срещу инфлацията е много под въпрос. Можеш да си направиш справка и още по-назад в годините каква доходност носи спрямо инфлацията. Аз като финансист и инвеститор съм си играл да правя подобни проучвания и ти казвам, че случаите, в които златото в действителност е било инфлационен хедж се броят на пръстите на едната ми ръка. В 90% от случаите не може да компенсира инфлацията. А сега е на абсолютен връх в историята в абсолютно изражение. Дали ще направи още по-голям процент ръст в следващите години, че да компенсира инфлацията? Мммм на теория всичко е възможно, но аз лично не бих заложил на това. Да, вероятно ще е по-добре от кеша, но пак си е загуба макар и малко по-малка. Отделно има и вероятност да не ти купят обратно монетите, когато някой ден решиш да ги продадеш. Защото знам от познати, че се заяждат, че уж били надраскани и не знам си какви само и само да ти пдбият цената. Така че и на тия цени, които са обявени в сайта не разчитай на 100%. Само да го имашнпредвид

3.   Номер 2 е прав, печалба от златото няма да имаш, нито ще те предпази от инфлацията! Можеш да си купиш малко, колкото да му се радваш на красотата, друга работа няма да ти върши... освен ако някога не върнат пак златния стандарт :D Аз си купих 1 грам преди 4-5 години някъде, тогава се продаваше на 100 лева, а се изкупуваше на 90. Сега гледам че се изкупува на 120 лв. Така уж имаш "печалба" 20 %, но за това време реалната инфлация е поне 100 %. Така че пак си яко на загуба, може би една идея по-малко отколкото ако си държал парите само в кеш. Но пък и другият проблем е че може да не ти го изкупят(не са длъжни) когато тръгнеш да продаваш или да ти го купят на много по ниска цена.