Споделена история от Други

Откъде идват парите в България
Здравейте, чудили ли сте се откъде идват парите в България?

Как се построиха всичките тези хотели, блокове, скъпите коли, даже обикновени стоки.

Влезте в магазина за нещо - било храни, дрехи или каквото и да е друго(уреди, техника, стоки) и ще видите, че няма почти нищо с произход 'България'.

Всичко се внася. Добре да, ама за да се внесе нали трябва да се плати с нещо? С какво плащаме ние за всичките тия стоки, след като нищо не произвеждаме?

Да, имаме там 2-3 неща като износ на пшеница, ток и злато, но това е крайно недостатъчно, за да платим всички стоки, които се внасят и търговския баланс със сигурност е отрицателен.

Аз въобще не знам откъде идват парите БВП на България и с какво плащаме като държава за всички тия продукти и стоки, които се внасят.

Коментари

1.   Погледни държавния отчет и ще разбереш!
14% от БВП идва от туризъм, голям процент носят услугите, но и износът ни съвсем не е токова малък колкото си мислиш. Стоката която произвеждат ИТ повечето се води износ, затова и заплатите им малко по големи.
https://www. investor. bg/a/515-ikonomika-i-makrodanni/380783-rastat-na-bvp-na-balgariya-za-vtoroto-trimesechie-be-korigiran-leko-nagore

2.   Изнасяме доста стоки. Чувал ли си, че в ЕС вече няма произведена кола, в която да няма поне една част, произведена у нас? Ами... вярно е, че няма такава. Изнасяме страшно много неща. Сещам се за няколко завода със стотици работници, които произвеждат мебели и всичко е за износ. Германия и Франция предимно. Има и доста, работещи на ишлеме. Всъщност имаме доста разнообразен износ.

3.   Фирмата за която работя, изнася услуги - тоест обслужваме клиенти по цял свят. Те си плащат и парите влизат в БГ.
Български фирми произвеждат много стоки за изност - да това не са стоки за масови потребители - като телевизори или коли, за това не ги виждате по магазините.

4.   Сива икономика 70%
Наркотици, проституция, оръжие и трафик на хора. Тези пари се перат от хотели, строителни фирми, хранителната мафия, тотото, казината, футболните клубове и тн..

Останалите 30% се делят между заеми от ЕС, с които кърпят бюджета и пари, пращани/внесени от работещите в чужбина.

Собствена честна продукция имаме не повече от 5%, в сектори без които не може, ремонтни предприятия, АЕЦ, тецовете, Лукойл, златото и тук таме разни заводи за части в Пловдив, Хасково и тн. Мисля че цементените заводи, които все още работят. Но отново, това са не повече от 5-10% БВП..

Реално истината е че ако мафията се махне от България, ще се превърнем в Италия

5.   ИТ сферата дърпа БВП много нагоре, колкото и някои хора да ни мразят. По някои сметки около 10%

6.   За наркотрафик чувал ли си? Проституция. Такива работи.

7.   Аутсорсваме работна ръка и мозъци. Хората с високи доходи бачкат в чуждестранни фирми (ИТ, финтех и т. н. ). По-нискоквалифицираните ни работници ходят да карат камиони или да работят като обща и в чужбина и пращат пари вкъщи.

8.   През последните 17 години, откакто ГЕРБ управлява България се появиха множество новосъздадени фирми в строителния бранш.
Те оперират с предплатени пари по европрограми за магистрали и други пътища, за които 11 фирми са поличили
9 /девет/ милиарда лева, но не са изработили нищо срещу тях и никой не е скедил за какво са похарчени парите.
Беше отбелязано от едно от служебните правителства на президента, но бързо потъна в забвение.
Както е известно, за всеки приект по европейска програма, държавата ни плаща процент самоучастие, а процентът самоучастие е от оарите на всички данъкоплатци.
Но останалите пари, които отпуска ЕС са само за джоба на уредените мутренски фирми.
За тях не важат никакви закони и правила.

9.   Сива икономика, наркоманизми, трафик на хора, трафик на оръжия, курвалък, пари дето български емигранти пращат на семействата си... и тук таме, честни бизнеси.

10.   Първо кой ти каза, че нищо не произвеждаме? И второ ти след като се продадат нещата, които са за продаване ти какво мислиш, че тия пари изчезват някъде назапад ли? Печалбата може и да изчезва, но оборотът, разходите, в това число заплатите на служителите, поддръжка и т. н. се въртят в Българската икономика!!

11.   Гледай полоковник Марков, той го каза... Парите идват от транспорт на "сенчести стоки" през страната. За какво мислиш Бойко строи тия магистрали?

12.   ИТ сферата дърпа нагоре, но като гледам в други сфери е тотална катастрофа! Има недостиг на хора и слабо изпълнение на услуги, така че до няколко години очакваме ИТ да оправят електрически, водопроводни и всякакви аварии. А колкото до омразата към ИТ хората, да, определено на никой нормален не са му приятни дигиталните дървени разсъждения по теми, в които нещата стоят съвсем различно от разбирането им. А това дето номер 2 пише са силни преувеличения. Такъв износ има само в неговите представи.

13.   Нямаш представа за нещата. 2-3 неща за износ? Къде го видя? На момента се сещам за стъкларския завод в Пловдив. Работех във фирма, която им организира износа. Поне по 100 камиона износ правеха на месец, може и повече да бяха.
Работила съм по проекти за износ на сол.
Помня и че някакви плочки карахме към Италия, мисля че някоъде около Бургас беше, може и да греша. Ако нямаше износ нямаше да има хиляди спедиторски и транспортни компании. Нали не вярваш че всички само внасят?

14.   Не е само износ. Има евросубисидии, държавни заеми, пари от гастербайтери и далавери в чужбина. Ми то в чужбина има 2-3 млн българи. По 100 евро месечно да праща средно всеки, това са 200-300 млн евро всеки месец, само от тях. Отделно като се приберат лятото да си правят зъбите, оставят по още няколко бондака.

Само един пример: виж само ромите колко кеш вкарват в България. Всичките като си дойдат си купуват чисто нови коли, строят палати, купуват скъпи вещи, правят сватби по цяла седмица, на които се канят известни чалгаджии и се раздават килограми злато. Аз беден ром не се сещам кога последно съм виждал. Всички са от милионер нагоре.

15.   В интерес на истината износът на българия е по голям от вноса с точно 1, 5%
България е най-големия производител на спирт в ЕС, бг е най-големия производител на кабели и фарове за автомобили в ЕС, бг е прозводителя на най-качествена сол в ЕС, всичката сол произвеена в бг се изнася, за бг пазара се внася по евтина египетска. България е най- големия производител на билки и подправки в ЕС, изнасяме бутилирана мин. вода, за македония сърбия и румъния. Вино изнасяме. Не мога да ти изброя всичко, но износът съвсем не е малък. Това че в бг магазините виждаме главно чужда стока се дължи на факта че покупателната способност на населението е ниска и ни внасят по евтини буклуци от чужбина, а това което изнасяме е с малко по високо качество.

16.   Българската икономика е интегрирана в момента като звено в европейската и не може да действа/произвежда самостоятелно.

Целта е цялата икономика на България да се държи от Брюксел и да не можем без тях.

В ЕС всяка държава си има място в икономиката, в България като чели основното е туризъм и транспортни услуги.

Готови стоки почти не се произвеждат, въпреки, че има някои неща като плочки, дограми, храни, които са българско производство.

С две думи - на ЕС им трябваше по-скоро като територия и пазар, а не като конкурент.

Стоките в големите вериги като Практикер, Баухаус, Метро, ЛИДЛ, и т. н. са 90-95% произведени. В ЕС, просто защото тук няма нито необходимата работна ръка, нито необходимите заводи, нито необходимите машини, за да се произведе на конкурентна цена.

Произвежда се също лекарствени продукти( до Дупница има много голям завод), селскостопанска продукция (картофи, зърно), изнася се дървен материал.

Проблемът е, че в момента икономиката е такава, че реално в Брюксел се определя цялата икономическа политика и държат всички лостове на икономиката. Решат ли, дори само с едно санкции могат да ни съсипят за 2-3 месеца(примерно, защото не изпълняваме Еди какви си изисквания)

Т. Т.

17.   Масово забравяте евросубсидиите, държавните заеми и емигрантите.

18.   Идват от сивата икономика. Метали, шано схеми, боклук, и като цяло СХЕМИ! Разплащателната ни способност е като на Франция, но има и доста бедни.

19.   Просто се преливат от едни джобове в други.

Едиствено тези, които работят в чужбина, пращат на близките си - и това са допълните средства, които се вливат държавата.