Споделена история от Други

Здравни осигуровки
Здравейте, при неплащане на здравни могат ли от нап да заведат дело срещу мен? Водя се безработен , не получавам обещетения и помощи? Имам два имота и автомобил на свое име, на които данъците са платени.

Коментари

1.   Малко вероятно, но когато ти се наложи да ползваш медицински услуги, ще трябва да си ги платиш изцяло. Да не те изненада космическата цена.

2.   А защо не си плащаш здравните осигуровки? Как се издържаш, какво работиш. Утре става нещо, отиваш в болница по спешност, няма здравни осигуровки. Вой познат го държаха в коридора докато не представи доказателство за платени здравни осигуровки. Ами ако си в сома, ако си с инфаркт и трябва спешност. Не пести от здравни осигуровки, все ще ги платиш.

3.   Два имота и автомобил, а пък за здравни осигуровки не иска да плаща.

4.   Аз не работех и не ги бях плащал цяла година. Сега ще ти обясня какво става. Влизаш в нета и пишеш: проверка на здравни осигуровки. Влизаш в сайта и си пишеш данните.

Ако имаш повече от три неплатени месеца здравните права ти се спират. Тоест, ако не дай си боже стане нещо и дойде линейка, или отидеш в болница, или отидеш дори при личния си лекар ще трябва да платиш. Тоест държавата няма да ти поеме сметката. Също така за всеки неплатен месец се начислява сложна лихва на неплатената сума. Тоест в един момент като решиш да плащаш ще трябва да платиш и самите суми и също така и лихвите върху тях. В момента на месец са около 40 лева самите здравни осигуровки. Преди Нова година бяха около 30.
Лихвата е малка и не е нещо кой знае какво, но все пак не те съветвам да я оставяш да се натрупва.

, Дело НЯМА да има срещу теб и НЯМА да те вкарат в ЗАТВОРА. Така, че споко!!!
И все пак е добре да ходиш да си ги платиш и да не го мислиш.

5.   За сега в България няма такъв прецедент да осъдят някогй обикновен бедняк заради неплащане на личните му здравни осигуровки, вероятно не им се занимава с дребнотемия под 5 хил лева. Но пък винаги е възможно ти да си първия. Парите които всеки гражданин дължи на НАП, могат да се изискат принудително, но първо биваш уведомен по имейл, или по телефона, или по пощата с писмо, по големите длъжници ги посещават служитеи на НАП на адреса им, или могат да те уведомят чрез работодателя. Ако всичко това не помогне завеждат изпълнително дело, съдия изпълнител да се занимава. Могат ли да ти продадат колата, да могат, стига да изберат ти да си първото физическо лице, от което да си изискат дължимото чрез СИ.

6.   Боже, колко зависими от "здравната система". И като се наложи, пак си плащаш почти като на частно.
Авторе, по принцип не си длъжен да плащаш здр. осигуровки. Ако се наложи--по-добре. В някоя близка чужбина или на частно.
Аз не ползвам мед. услуги почти 20 г, нямам нужда, сама се грижа за здравето си. Докато зависех от тях, ми баха назначил няколко болести, а се оказа, че съм здрава като "бик" но нали бизнеса...
На въпроса--НЕ, дори ако те притесняват нещо, стига да имаш поне емайл- можеш да ги осъдиш.
Научете си правата поне за елементарни неща от ежедневието.

7.   Ако не си платиш 3 поредни месеца осигурвките ти спират здравните права и почват да се начисляват лихви.

8.   Хората вече си правят допълнителни здравни застраховки към различни фондове, ти нямаш задължителната. На какво разчиташ, че си безсмъртен? Ами не си за съжаление.

9.   6, то всеки е здрав до момента, в който се разболее и се наложи лечение. В крайна сметка човек все опира до лечение и дано тогава можеш да си го платиш

10.   До 9 ситемата позволява затова и номер 6 го прави, не е виновен той. Всеки който никога не е плащал ако се разболее спешната помощ е безплатно, а после ако се налага лечение срещу сумата за 5 години около 3 000лв (една заплата) получава пълните права все едно е плащал всеки месец от живота си.
Нали се сещаш че ако даден човек работи на трудов договор за бруто 3000лв и не плаща ежемесечно, здравното му осигуряване за месеца е около 96лв от работника и още 144 от работодателя, това са 240лв, които той трябва да изработи и да ги даде. Ако обаче не плаща, работи без договор си прибира всички пари които е изработил и "ако се наложи" дава кеш 3000 на здравната каса и става равноправен наравно с теб дето цял живот си пълнил общата каса.
Мислиш ли че ти дето си дал десетки хиляди за последните 20-30 години ще получиш нещо повече от него, който ще даде само 3 хил? Не разбира се, и двамата ще получите повече, само ако дадете още пари.
Та кажи ни пак кой от вас е по хитрия ти 9 дето дава всяка година по 3000лв или номер 6, който ще ги даде веднъж и то само ако му се наложи???

11.   При неплащане на 3 последователи месеца, за възстановяване на осигурителните права след това, трябва да платиш накуп осигуровките за 3 години. Съветвам те час по скоро да си платиш всичко понеже както по горе казаха, ако ти се наложи да ползваш лекарска помощ, ще ти излезе солено

12.   До 10- искам да видя този без договора, когато достигне пенсионна възраст и се окаже, че не е внасял във фонд пенсии и получи минималната социална пенсия от 400лв в момента, как ще живее. Най-добре да си тегли куршума. Този който е внасял ще получи някаква пенсия и ще може да преживее без да се притеснява. Еле пък ако на 3000лв се осигурява, това си е добра пенсия :)

13.   За четящите тук, които се нахвърлихте на човека.. Това е честа практика за хората които работят в чужбина. Ние плащаме здравни осигуровки в чужбина. Което е пълно безумие, особено за държавите от ЕС. Можеха да си унифицират системата и да се плаща на едно място. И не ми казвайте, че няма значение че сме в ЕС и че сме различни здравни системи. Факта че имаме европейски здравни карти говори че системата в ЕС е донякъде унифицирана.

Изглежда обаче, че е само в БГ така обаче. Имам съквартирантка италианка, от нея знам че в момента в който се регистрира в друга държава по адрес изискванията към нея за плащане на осигуровки отпадат. Ако един ден се прибере в Италия трябва да се регистрира по адрес с което осигуровките й отново почват да текат.

14.   До 12 Той също иска да види твоето изражение, когато осъзнаеш, че десетилетия си наливал пенсионни осигуровки в каца без дъно и само след 15-20г няма как да има въобще пенсии, защото няма да има кой да ги изработи. С тази демографска криза кой въобще ще изработва пенсии?
Та тя пенсионната система е същата като здравната, каца без дъно, а ти наливай, и се надявай след 15-20г да има наливащи.

15.   До 13 Запознай се с Българските закони преди да плюеш. В България просто трябва да подадеш една декларация че ще внасяш осигуровки е друга държава от ЕС и спират да ти се трупат, унифицират се. Съквартирантката ти от Италия вероятно е заявила пред италянски власт с подобно заявление.

16.   От всички глупости и откровени измишльотини, изписани в темата, единствено номер 10 е казал нещо смислено и вярно.

17.   Работещите в чужбина при завръщане могат да представят една форма(има я на сайта на нап, а мисля, че напоследък може по служебен път да им се прати даже). Така, че не се налага да плащат 3г. назад.

18.   Да допълня на № 5 обясненията, поканите по мейла и разговорите по телефона са само ала-бала. Ако не ги платиш доброволно, тогава се завежда изпълнителното дело за принудително събиране, но не се дава на частен съдия изпълнител, а го прави държвания публичен изпълнител-служител на НАП. Трябва да ти предаде официална покана за издължаване в 7 дневен срок и да се подпишеш, или да има доказателства челно на бяло, че длъжникът я е получил.
Чак после се пристъпва към принудителното събиране, като обикновено почва със запор върху част от заплатата, после запор на всички банкови сметки, после на автомобили и чак накрая продаване на друго имущество на търг. Което я се продаде, я не - говорим за мебели и други подобни неща. По едно легло, хладилник и телевизор не се пипат, мисля че може би и маса. 933 лв. на месец минимум не се пипат, трябва да се оставят на длъжника, за да има с какво да живее.
И да знаете, че има 3 годишна давност на периодичните плащания и 10 годишна абсолютна давност на всички плащания, без изключение, след тези срокове не могат да се събират принудително дългове.
Сещате ли се какво може да стане, ако почнат да конфискуват коли за 20 години неплатени здравни осигуровки, за услуги, които човек никога не е ползвал? Аз лично сам ще си продам колите и ще си купя един автомат Калашников и повече боеприпаси и ще ги чакам, удобно барикадиран, и запасен с храна и вода за 1 месец поне.

19.   10, това е вярно, но е част от цялата картинка. Осигуровките включват и обезщетения за безработица, които няма как да внесеш аварийно като здравните. Затова по Ковид пандемията много народ ревна как щял да живее с 10 лв на ден (по памет, не помня колко точно). Да не говорим, че някои хора нямат 3000 накуп, независимо че работят.
Освен това все някога ще остарееш и няма да можеш да работиш на черно, тогава какво ще правиш? Инфлацията яде спестяванията и ще е трудно да се подсигуриш за 30 г. напред. Много хора казват, че няма да опрат до тия пенсии, но смешното е, че повечето в крайна сметка опират до тях и започват да страдат: ама как да живея с Х лв? Ако смяташ, че пенсиите са малки, искам да попитам как се живее с 0 лв пенсия или социална от 200 лв (не знам точно колко е, но е мизерна).
Изобщо за да има социална система, си има причина, тя не е измислена ей така да се намираш на работа.

20.   19 Социалната система е вече отмираща, за да има такава която да работи трябва повечето хора да вкарват в нея достатъчно големи суми, а желаещите намаляват с всяка изминала година. Като се огледа човек с всяка изминала година даващите намаляват а искащите се увеличават. При намаляване на Българското население с 60 000 души на година и все по ниската раждаемост, кой ще пълни общата каса за да вземаш ти доволна сума за пенсия? Ако няма кой да внася когато ти си пенсионер има ли значение колко внасяш в днешни дни? Тя днес социалната пенсия може да е 277лв, но за теб след 20г ще има ли кой да внесе че да ти дадат 200лв, макар да си внасял цял живот?
Само като видиш възрстта за пенсиониране и линията за бедност и ти става ясно, че всичко отива към изравняване.
При пенсиониране 2024г на 64г и 7м с пълен стаж от 40г и внооски на минимална заплата ще вземе 580лв пенсия. А човек който никога не е плащал осигуровки на 70г възраст ще вземе социална пенсия 277лева като ще му допълнят със социални услуги за отопление, за храна, за транспорт за други до линията на бедност 526лв и още еднократн помощи ако не си е плащал и натрупал сметки за комунални услуги, ще му платят нещо за лечение и т. н.
Кажи моля те каква е разликата между двамата 70 годишни? Нима 40г вноски в социалната система се равняват на 50лв повече в пенсията на месец? Това ли е социална справедливост? Не благодаря!

Ти плащаш ежемесечно вноска за болест и майчинство, ромката без да е плащала взема майчинство до трета годинка на детето по друг параграф от закона за социална помощ. пука ли й на нея по кой точно закон получава майчински?

21.   Когато живеете в чужбина периодично представя те Е104 или ако касата откаже, защото Е104 е когато трайно се прибираме в България, на мен вече 3 пъти ми изпадат Е 104, европейски формуляр който не се превежда, а се представя 6акто са ви го дали, до не всички каси го издават ако не напускате трайно държавата, но може да ви издадат друг документ с ко, то отивате в НАП и за 5 мин прочутата приключва. И не е само с една декларация, че сте в чужбина трайно. За държавите извън ЕС процедурата е друга, нищо не става по служебен път и няма унифицирана система. За тарикатката, която не плаща здравни осигуровки ако утре стане нещо, примерно катастрофа и е в кома, какво прави? Не стискайте за 30 лв. на месец, плаща те си или ако сте в чужбина представя те е104 или друг документ за да ви признаят до момента здравните осигуровки после обаче пак се трупат и след време повтаряте процедурата. Личен опит.