Споделена история от Други

Нежелание за учене
Здравейте! Студент съм първи курс. Проблемът е там, че не изпитвам желание за учене малко след началото на учебната година, тъй като забелязах някои неуредици в университета, и по отношение на преподавателите. Взех си изпитите от първия семестър, даже учудващо добър е и средният ми успех, но сега във втория почти не мога да седна да се подготвя за
следващия ден, просто не ми се занимава. Просто изпуснах нишката. Оттам имам усещането, че и чисто емоционално не се чувствам добре, т. е не мога да усетя емоция на щастие, само раздразнение или тъга. Изпитвам нежелание или срам да контактувам с хората. Усещам как започнах да изпитвам нежелание за живот през повечето време и съответно за извършване на ежедневни задачи, и още повече хаос в главата ми. Не знам дали беше моя грешка, че влязох прекалено нахъсан, с по-високи очаквания. Просто усещам подтискащо чувство, влизайки в университета, а оттам и депресия и липса на стимул за учене. Виждам всеки изминал ден как ставам все по-странен. Може би нямам волята или не се старая, или просто не ставам. Чувствам се адски объркан. Ако мога да помоля за съвет. Благодаря!

Коментари

1.   Не се притеснявай, след няколко години ще ти се учи много, но няма да имаш възможност.

2.   И аз съм така, откакто завърших висшето. При мен обратното на тебе, като учих, бях доста мотивиран и си взимах изпитите от раз. След като завърших, обаче живея в някаква празнота. Нямам мотивация за нищо, работа по специалността не успях да си намеря и бачкам с едни цигани в един забил цех за лагери. Ужасна съдба имам, но не се оплаквам. Имам си приятелка, пари и кола, купувам всичко, което искам, но живея без цел и посока. Не знам какво става, преди не беше така!

3.   В почти всички български университети е така и ако не седнеш сам да учиш от 'обрсзованието' нищо няма да научиш.

Аз бях уж елитна специалност в Софийския и даже там се учеше колкото да се отбие номера.

Реши с какво ще се занимаваш в живота(като професия) и действай в тази насока - самообучение, курсове, езици. Не си губи времето, а го използвай по най-ползотворния възможен начин.

Т. Т.

4.   Нещо депресиран ми се струваш... Нямаш ли си гадже, хобита нещо?
Или се съберете група приятели/колеги и през уикенда ходете по планините?
Добре е да посетиш психолог или някой, който е компетентен на тема човешките емоции и самочувствие.
Но на пръв "поглед" си е чиста депресийка...

5.   И аз съм така. Нямам и приятели, и социален живот, и пак мотивацията я няма. Не си единствен.

6.   Щом кат не ти се учи тогава работи! И много точно е написал номер 4 че си за психолог. И пак повтарям имаш два варианта- или учиш или работиш!