Споделена история от Други

Хакнат ли е телефона
Проблемът е следният. Преди месец взех предплатена карта за мобилен телефон, която дъщеря ми използва на един доста обикновен апарат. На апарата няма инсталирани никакви игри, месинджъри и въобще никакви допълнителни приложения. Дори не е свързан с Интернет. Вчера получихме на смс код за потвърждаване на регистрация в Уатсъп, а днес получих известия, че телефонният ѝ номер се е присъединил към Вайбър и Телеграм. Ходих до офис на мобилния оператор, нямат логично обяснение какво се случва. Някакви идеи?

Коментари

1.   колко е годишна дъщерята?

2.   Споко бе, човеко! Това са спам събщения на случаен принцип от мошениците, които ни заливат в електронните ни пощи, че имат видео с порно с нас... бла-бла или други идиотщини, богат принц, печалба от лотария, от фирма и т. н.
Преди време и на обикновен телефон- монохромен само за разговори, който съм дала на майка ми се получиха есемеси, че трябва да си смени!!! паролата във фейсбук!!! А номера на телефона и е на мое име, тоест е мой, аз нямам фейсбук!
И на моя смартфон получавам идиотски съобщения...
Вече почнах да ги трия, игнорирам или отбелязвам, като спам.
Не се безпокой или си потърси някой, който е на ти със софтуерите или в нета - виж.... За да се увериш и успокоиш.
Може пак да пиша, по-късно довечера и да ти дам един сайт - за да питаш там, ще ти се отговори.

3.   До #1 - детето е на 8, ползва телефона само за разговори и е под постоянен надзор - без интернет за всеки случай. Тоест няма как да го е направила тя, още повече известията ги получих във време, когато тя беше на училище, а телефонът беше вкъщи.
До #2 - спам-съобщенията са ми ясни, но в случая става дума за регистрация в различни месинджъри по едно и също време приблизително с този номер. Съобщения не получавам от него, просто известие от приложенията, че абонатът се е присъединил към Вайбър и Телеграм

4.   Откъде си вземал телефона? Най вероятно преди е имало инсталирани Вайбър и Уатсап. А те работят на принципа да ти вземат контактите които са налични в телефона..
Т. е. ако твоя тел. номер присъства е нейния телефон, а ти имаш Вайбър, двата вайбъра правят връзка и нея й се праща покана.
Не се паникьосвай. Нищо особено не е. Направи фабрично изтриване на телефона (factory default) това ще форматира абсолютно всичко и ще сложи всички настройки както е бил нов. Ако не можеш ти, отиди пак в офиса оператора.

5.   Не е нормално тези известия. Някой е взел сим картата вероятно.

6.   Телефона нокиа с фенерче ли е или все пак е смартфон? Ако е първото, значи е направена регистрация от др устройство, било то пс или друг телефон с този номер. Или картата е дублирана, или щерка ти те менти. Ако е смарт, направо второто.

7.   Продавай телефона и вземи НОВ

8.   Номер 7 перфектен коментар.