Споделена история от Други

Какво означава да си добър?
Попитах от любопитство познати и ми казват, че за да си добър означава да търпиш всичко което ти правят хората, включително и ако те използват да си мълчиш. А вие какво мислите? За вас какво означава да си добър човек?

Коментари

1.   Доста "умни" познати имаш, ако темата е реална.

2.   Точен и кратък отговор - БАЛЪК.

3.   Не, добър не означава безхарактерен.
Добър означава да правиш добрини.

4.   Ти си добър, работиш усърдно, о да и да търпиш всички, а на всичкото отгоре на оня готиният, дето само се чуди как да не работи, си му противен.
Това е да си добър.

Само, че готиният скоро ще стане с гумена глава, защото търпението свършва и просто не знам какво ще направя...

5.   Да си добър съвсем не означава да си глупак. Да си сваляш гащите да те таковат хората не е доброта а глупост.
Да си добър означава да се стараеш да не пречиш на другите, но това не означава, че няма да имаш собствени права и граници, които да отстояваш.

6.   Не използвам такива термини като добро и лошо просто, защото са твърде плоски. Примерно, един актуален за обществото ни въпрос - една майка, която винаги е угаждала на децата си, спестявала им е трудности в живота и е решавала винаги проблемите им вместо тях добра майка ли е? Аз не мисля, че е добра, защото макар и с привидно добри дела крайният резултат никога не е добър нито за нея, нито за децата, често страдат и околните и в мащабен план обществото. От добри неща стават лоши индиректно, тогава добри ли са били всъщност?
Та, няма значение това, както и изключително глупавото представяне на "добрите" хора в религията като смирени, като винаги обръщащи се с добро дори да им правят лошо и прочее. Гледаме действията ни и резултатите им като основен пътеводител. Един човек, който е "добър" има изградена представа за последствията от действията си и се стреми към прогресивен резултат съобразно обществото и основните му морални закони. Тоест дори да извърши нещо прието за лошо той може да осъзнае, че действието му не е било правилно- причинило е, забележете, ненужни негативни последици като често емоции. Ненужни, защото примерно когато има конфликт не е добре да се мълчи, но не е и да се прекалява, като цяло крайностите са нещо, което лично избягвам. Когато си "добър" ще се изправиш срещу несправедливото, тъй като имаш осъзнатост, че това не е редно и също ако се случва на теб може да се случва и на други. За да го премахнеш трябва да му се опълчиш. Иначе помагаш да има повече подобно поведение, но не с действие, а с бездействие. Пример- нима любимите ни герои помогнали за освобождението не са били добри, защото не са търпели и не са си мълчели? Но и те като хора със сигурност не са били перфектни, нека да не се забравя.
Това е доста сложен термин наистина, накратко мога да го илюстрирам по следния начин. "Добрият човек" не е безгрешен, но се учи от грешките си, знае как да уважава себе си и околните без да се държи осъдително, но и без да толерира когато нещо в действителност вреди (тук много хора не виждат границата, защото гледат едностранно и не се опитват да разберат причините на всички страни и съответно да използват правилен подход за справяне, който води до реален резултат). Има добра преценка, но винаги е отворен към нови перспективи, за да я подобри и не гледа нещата едностранно. Предполагам мога да добавя и много други качества като честност, съпричастност в здравословни граници, липса на омраза или при наличие на такава опит да се преодолее и най- вече искреност в истински намерения без задни мисли. Като цяло дори да нямаш тези качества само идеята, че искаш да се подобриш в тази посока и работиш по въпроса е достатъчна. Човек може да се прави на добър пред всички, за да изглежда добър, но това няма да го направи такъв. Друг човек може да е циничен, да не се вписва в картинката и да бъде много по- добър като действия.
А какво е лош човек е още по- интересно. Но накратко, според мен, обратното- човек, който не вижда вината в себе си, обвинява околните, съди ги, егоистичен е, не се опитва да поеме отговорност над действията си, осъзнато причинява вреда, въпреки че знае, че не е правилно и т. н.. Повечето хора имат и от двата типа качества, просто са развити по различен начин.
И в крайна сметка си живей живота както искаш, просто не пречи на останалите, ако не са си го заслужили. Мен цял живот са се намирали хора да ми казват колко лош човек съм, защото говоря директно и казвам каквото мисля и ми е все тая. Само аз си знам делата и не ми трябва да ги доказвам.

7.   Много хубав въпрос
Не значи да търпиш обаче. Ако търпиш, като ти се изтърпи търпилото ще станеш лош.
Да си добър значи да можеш да обичаш!

А да можеш да обичаш, значи да можеш да разбираш. Когато някой е лош тряба да разбереш защо е такъв. Когато разбереш, ще ти е по-лесно с него и може даже да го обикнеш.

А той ако има съвест като се знае какъв е буклук и оцени какво правиш за него, ще те нарече " добър '
А ако няма съвест и е неблагодарник, ще те нарече "будала".

М. В.

8.   Номер 3, адекватен отговор.

9.   Да си добър, означава щастие за теб и всички хора, да отстоява позициите си в живота, да казва да на всичко хубаво, неподходящи неща, игнор.

10.   Виж сега, авторе това, което са ти казали твоите познати не характеризира добрия човек, а търпеливия!

Добър човек най общо казано, означава човек, който постоянно се стреми да върши( и го прави) добри дела!

Друг е въпросът, че кои дела са действително добри - не винаги можем да кажем и да разберем - само Бог може да прецени и определи това.

Затова най-общо казано, делата за да са добри - трябва да са в помощ на ближните ни и да са съгласни(да не са в противоречие) с Божиите заповеди! Тоест - да бъдат Богоугодни, и да се вършат в Божието име и за Божия слава.

Още нещо важно - няма изцяло добри или изцяло лоши хора!

Във всеки човек има и добро и зло, които са в непрекъсната борба помежду си, и вече от самият човек(който има свободна воля) зависи към кое ще се склони, и кое ще извърши на практика.

11.   За мен доказано във времето са най-отровни хората, които все казват "аз от добрина та си платя".
Това са хора, които винаги искат и очакват другите да обслужват техните желания и перспективи.
Чуя ли човек да изцепки подобна глупост, не ми трябва повече за да знам с какво си имам работа.
Но определено за себе си мога да кажа, че в 99% съм си пратила от добрите си намерения.
Не, не казвам, че патя от доброта, мога да бъда добра, но мога да бъда и лоша за другите, но пък добра към себе си... Разбираш ли разликата? !
Почти винаги обаче когато съм действала с добри намерения към други хора, дори в някакъв по носим ущърб към мен, винаги реакцията е била като да са лешояди, които атакуват и искат много повече от, което съм преценил, че мога да направя или дам без да се чувствам жертва или в тотална контра срещу мен.
В днешно време твоите познати са "добре адаптирани" да си добър за ето такива значи, да си им на разположение за всичко, по всяко време, да си наглеят и захранват нуждите на твой гръб.
Бъди лош/а и се научи да казваш категорично НЕ, когато трябва.
Това е да си добът/добра към себе си и разни паразит пета да не се възползват от безхарактерни "добри" хора.

12.   Първо си кажи възрастта и пола за да разберем защо задаваш този въпрос.

13.   Добър означава да не причиняваш зло на другите, да не им завиждаш, да не злобееш, да не искаш да им навредиш, да не си използвач, да не си паразит, да нямаш задни мисли как да врътнеш човека отсреща с някой номер и когато имаш възможност да помогнеш с нещо. Но не означава, че добрите хора трябва да дават заеми на използвачите и после да си чакат парите като от умрял писмо.
Често паразитите така манипулират, за да измъкнат пари или материални блага. Обявяват те за добър, ако им дадеш, но вътрешно те смятат за глупак, защото по начало искат да те преметнат.

14.   Вашият познат явно смята добрината за наивност. Няма напълно добри или напълно лоши хора, не сме роботи. Но има свестни хора, пичове, има и подляри. За мен добрите хора са честни, държат си на думата, отговорни, съобразителни, възпитани, хора, които подхождат с разбиране към околните, верни приятели. Да си добър не значи да си мекотело, има много свестни хора, които имат самоуважение и не допускат гаври със себе си.

15.   Доброто се прави тихо, другото е театър..

16.   От автора: Мен един човек ме използваше, но на мен търпението ми свърши и започнах да му казвам, че само ме използва и той и неговите приятели ми казаха, че съм си свалил маската и съм лош човек.