Споделена история от Други

Може ли при някои хора неуспехът всъщност да мотивира?
Обикновено, когато не успяват в нещо, съвсем ествестено хората се демотивират, а пък един тежък неуспех и провал може окончателно да срине човек и да го откаже от даденото начинание. Но пък ми е любопитно, дали пък психиката на някои хора е такава, че именно провалът може бъде да подейства стимулиращо, да бъде катализатор на енергия, която да доведе до нов устрем и успех|победа в съответното дело?

Коментари

1.   Има го този феномен и при мен съм го наблюдавал. Има чисто психологически обяснение. Като си губил и едва ли не си останал без капчица надежда всяка следваща дори малка 'победа' те надъхва страшно много.

Наблюдавал съм го при мен - след неуспехи дори нещо дребно позитивно може да те нахъса страшно много. Въпросът е веднъж да излезеш от 'лошата' серия.

А пък и обратното го има - като си имал много успехи и си свикнал с тях, един голям неуспех може напълно да те смачка и обезвери

Наблюдава се особено често при спортисти, които не са губили никога или не са губили от години - при загуба тотално им пада психиката. Напротив, след няколко неуспеха дори малка победа и успех имат голямо значение

Сложен е човешкият мозък и душевно състояние

Т. Т.

2.   При мен беше така, но като се издъних във абсолютно всяко нещо с което се захванах (направо ме е срам да тръгна да разказвам) в един момент ти става безразлично и просто свикваш да живееш с/без конкретната цел/цели.
99 % е до късмет.

3.   Успехът мотивира, другото не, логично е.

4.   Неуспехът трябва да се преживява първите три дни и след това с нова воля за успех се продължава.
Това е формулата за успех.
Някой беше казал, че успехът е умението да скачаш от неуспех на неуспех докато постигнеш целта си.
Естествено целта трябва да е все пак постижима и в границите на възможностите на конкретния човек.
Първо човек трябва да е реалист относно възможностите си, а след това да си поставя правилните цели съобразно тези възможности.
Отчаянието и обезверяването вредят. Способни в областта си хора могат да си навредят със слаба психика, която не умее да се бори с трудностите.
Успех е първо умението да се бориш!

5.   Продължаваш напред. Това е.
Може да претърпиш тотален финансов крах, но пак да продължиш да риеш около същата дейност и си стъпиш на краката, но да продължиш не е мотивация, а борба, поне да излезеш на повърхността и след това да започнеш бавно да се изкачваш.
Можеш и просто да продължиш в коренно различна посока.
Неуспехите може да бъдат в различни сфери. В някои просто не си заслужава да се продължава или поне стс същите методи и средства.
Глупаво е да очакваш, че правейки едно и също нещо по един и същи начин, ще получиш различен резултат. Винаги трябва да се отчитат промените в обстоятелствата и в средата.