Споделена история от Други

Има ли смисъл от съдебно дело
Здравейте. Споделям един мой проблем. Той е такъв, че допуснах грешка поради моя наивност и вяра в хората. Реших да възстановявам земи от мой прадядо. Намерих всички наследници. Оказа се, че само 4 човека сме наследили тези земи. Касае се за земеделска земя, която се обработва от арендатор и естествено същият не плаща нищо за тази земя, просто защото никой от нас не се е поинтересувал от нея. Не са малко декарите, но не е и някаква огромна територия.
Намерих всички тези роднини. Моят дядо ми даде пълномощно, защото е възрастен е няма сили да се занимава с обикаляне по кадастри, общини и т. н. Роднините са по-възрастни от мен, но все още активни и работещи. Аз съм честен човек и им казах, за какво ги търся. Казах им, че искам да се съберем и да си разделим земята от нашият прадядо и съответно, дали ще получава всеки някаква рента, дали ще я продаде, дали ще си я обработва сам и прочие, ще си реши сам. Само един от тях ми каза, че няма никакви желания и че ще ми прехвърли неговия дял без да иска нищо от мен, просто аз да оправя документите, защото той няма физическата възможност и време да обикаля да върши тази дейност. Въпреки това му предложих, да му платя за тази земя колкото е цената на декар, като изключа разноските, защото все пак това е негов имот и аз не съм му нито син, нито брат и какъвто и да е, че такахда ми го подари. Исках да бъда честен. Въпреки това той отказа парите, но аз ги дадох на синът му, защото наистина се чувствах много неудобно. На тази земя бяхме наследници само двамата с него и се оправихме за 15 мин с нотариален акт и всичко. За следващата земя, за която сме 4 наследници се наложи да потроша доста пари, време и нерви, че да оправя скици и какво ли не. Същият роднина отново ми каза, че няма никакви желания че ще ми прехвърли неговия дял и че не иска повече пари, защото преди съм му дал достатъчно. Другите двама бяха съгласни, да отидем в уговореният ден при нотариуса и всеки да получи своя дял, като ми възстановят част от парите, които похарчих, за да оправя документите. Забелязах, че изобщо не бяха наясно какво се случва. Нямаха представа нито от това какви декари е имотът, нито колко струва на декар, нито какво изобщо представляват разправиите по кадастри, общини и т. н. Извадих им цените на имотите и им предложих, ако нямат намерение да се занимават със земята, да я откупя от тях, като просто приспадна от цената разходите, които съм направил, като и платя и нотариалната такса. Съгласиха се. Но в денят, когато трябваше да сме при нотариуса, те не дойдоха. Естествено сделката не се получи. Говорихме по телефона и единият ми каза, че иска да отиде в общината на съответното населено място и да види каква е тази земя, да види кои са наследници, да види какви били цените. Въпреки че всичко това му го представих на документи с подписи и печати и обясних безброй пъти. Обясних им и безброй пъти, че искам да сме собственици на земята, която е наше наследство, обясних им, че всеки един от нас ще получи равен дял. Обясних им, че могат да получават рента, че могат да я продадат, че могат да правят каквото си искат с нея, когато имат вече документ. Обясних им, че ако искат да я продават, мога аз да я купя от тях, като естествено приспадна от цената, защото съм изхарчил доста пари, докато оправя скиците, да не говорим колко нерви и разправии. Но те сякаш не ме разбираха, сякаш се съмняваха, че съм някакъв мошеник, който иска да ги ограби. След време им се обадих и се оказа, че изобщо не са ходили в никакви общини и нищо не са се интересували и се били отказали от подялбата. И двамата искали да си продадат земята, но на по-висока цена. Добре. Това е тяхно решение, като аз нямам нищо против. Но за да стане това нещо, тази земя трябва да се подели и всеки да има нотариален акт. Как ще продаваш нещо без да имаш нотариален акт....? Казах им, че съм напълно съгласен с тях, но трябва просто да отидем при пустия нотариус, но все пак и трябва да получа пари, за това, че направих големи разходи, да възстановя тази земя. Отговорът беше "Защо да ти даваме пари? Тази земя си е наша. ". Ами ваша е, но след като аз се борих за нея, да бъде ваша. А вие дори не знаехте за съществуването и, дори не знаехте какво е това земеделска земя, дори не знаехте какво е недвижим имот и прочие. На края искате да си получите наследството, което аз узаконих, за което аз хвърлих хиляди левове, без да сте участвали по никакъв начин в борбата за това нещо. Естествено сделка няма да де състои при това им поведение. Но тук изниква и въпросът в главата ми. Имам ли законно основание, да заведа дело срещу тях двамата, за възстановяване на всичките разходи, които съм направил? Имам всички фактури, документи и касови бележки. Сумата хич не е малка. В момента земята е с готова скица, с налични наследници и остава единствено подялбя и издаване на нотариални актове, за което двамата роднини се дърпат, явно, мислейки си, че могат да получат земята си без мое присъствие и присъствието на третия роднина, чиято земя аз ще откупя. Или дело мога да заведа само, ако вече земята е документирано поделена и не съм получил парична компенсация за разходите? Знам, че на някой ще му звучи смешно, че искам да съдя роднини за земя. А бях честен от цялата си душа с тях, като исках единствено всеки от нас, да получи това, което му принадлежи, като им предложих, ако не желаят да се занимават със земята си, да откупя техните части на пазарните цени, като единствено ще приспадна заради разходите, които съм направил и естествено пак щяхада спечелят и то не лоша супа пари, която простохщеше да им падне от небето без да са си мръднали пръста. Явно в неразбирането си в тях възникнаха съмнения, че съм някакъв мошеник, хитрец и престъпник, който иска да ги измами.

Коментари

1.   Няма как да заведеш дело. Нямате договор, никой не ти е гарантирал нищо и никой не те е наел да му вършиш рсбота. Свършил си всичко на добра воля. Не казвам, че не си прав. Разбирам те напълно, но юридически не виждам как да ги задължиш да ти платят за нещо, което си свършил на добра воля.

2.   Няма смисъл от дело, ще загубиш, и после ще трябва да плащаш и съдебни разноски. Нямаш договор за услуга с роднините, по силата на който те се задължават да ти платят услугата, и направените разходи. Имал си гол пари, дал си.

3.   Нормално е да си мислят каквото си мислят.
То така си изглежда. Защо не си сключил договор с тях, че поема разходите по узаконяване, които те после ще ти заплатят?
А по принцип за да получиш твоята част с нотариален акт, няма нужда от тяхното присъствие. Ти ги принуждаваш почти да ти продадат своите части един вид.
Дело за реални граници и готово, но ти ги залъгваш, че без теб няма да получат своите части и те ако знаят или са говорили с адвокат, са разбрали, че и без теб получават своите части- така ти ставаш лъжец и нататък всичко се поставя под съмнение.
Изобщо не изглеждаш нито честен, нито добронамерен.

4.   Личи си, че си честен човек, но стане ли дума за делба на имот, човек трябва да бъде и малко серт, не става само с благи думи. Те щом са неблагодарни, че си се нагърбил да им оправяш наследството, за покупко-продажба забрави, ще си погубиш нервите. В момента сте в съсобственост на земята. Най разумно е, само ги информирай, че земята ще я дадеш под аренда, можеш да сключиш договор за наем еднолично и от първият наем да си приспаднеш разходите, а останалото делите поравно. Следващите години, всеки ще си получава рентата лично. Ако искаш да е дадеш под аренда, трябва и тяхното съгласие с нотариално пълномощно, и да имате 50 1% съсобственост. Но и за договор под наем, пак ще ти трябва пълномощно от всички. И за тях това е най изгодно, няма да се съмняват, че ще ги прецакаш!?

5.   " за което аз хвърлих хиляди левове" - чак хиляди ли бяха? И защо ги дава без да си сигурен, че ще ти ги върнат? Много си приказвал и настоявал и затова е такова положението. Ако само им беше подхвърлил някаква цена и да им кажеш "обади се ако решиш" без да ги търсиш 2-3 месеца, можеше да стане.

6.   Авторе и някой от нас имаме ниви, защо ни лъжеш че си хвърлил хиляди левове? Една скица за една нива е 5-10 лв, 10 парчета земя да имате по 10 лв да си дал колко са?
Невиждам как ще оформиш искова молба за пред съда за суми за извършена услуга която тези хора не са те упълномощили/молили да извършваш? Как ще докажеш че си искал парите от тях, и как ще докажеш че са ти отказали. Но пък може да им пратиш по една нотариална покана да ти платят, въпреки че за изпращането на нотариалните покани нотариуса може да ти вземе повече пари от колкото ти "дължат", длъжниците/роднини.
Съветвам те обаче да побързаш, защото вероятно в момента вече (може от вчера) арендатора да е придобил въпросните земи по давност, ако той ги обработва необеспокоявано от години, може да се е задействал.
Аз макар и собственик на земя с нотариален акт на мое име имам проблем с арендатор, който иска да придобие земята ми без да ми плати с разни обвързващи клаузи в стар договор за аренда, та вашата ли няма да вземат големите вълци. Арендаторите в България придобиха много ниви по давносст, вашата няма да ти оставят, толкова лесно колкото си мислиш. Ако вече е научил че ровиш за документи може да се е задействал да я придобие по давност.
Иди в Общинска служба по земеделие и искай информация кой обработва земята и на каква база, ако е като "бяло петно" то той внася арендни вноски в държавата за вас и можеш да си получиш рентите за последните няколко години, ниски ренти но някакви. В същта служба трябва да пуснеш и заявление че не искаш да бъде вписана като "бяло петно", последните действия трябва да свършиш до края на юни, защото до тогава всеки арендатор пише заявление кое бяло петно ще ползва и с какво ще го сее за да взема субсидии.

7.   Благодаря на всички за отговорите. Аз съм си виновен. Своето съм получил. Пия една студена вода за набутаните пари и толкова. Здраве да е.

8.   №3, ти делил ли си зем. земи, че даваш акъл? Как ще стане това делене, без всички да се явят при нотариуса, кой нотариус ще престъпи закона, кой ще си окепази името за някакви си ниви. А дали изобщо може да се дели, знаеш ли, че минимума е З дка, т. е., те щом са 4 наследници, трябва да имат земя най малко 12 дка.? Автора не описва, що за земя е това, коя категория е, колко декара са, на колко парчета е раздробена!? Как да му дадеш съвет на такъв? Имал земя и толкова. А ако е пустееща, която не става вече за обработка, кой арендатор ще я вземе, вече ги нагазиха за пустеещите земи, до скоро ги включваха в документите си заради субсидиите, но вече нямат шанс, всичко е под лупа.

9.   Поне отидете и направете доброволна делба, така всеки ще има документ. Не мисля, че имаш основание да ги съдиш.

Може ли да кажеш какъв е пътя да се проверят дали има или не земеделски земи. Къде се ходи първо? И аз съм в същата ситуация, и незнам от къде да започна.