Споделена история от Други

Първа кола - какво е нужно
Здравейте, споделящи!

Обмислям да купя на старо кола от познат - ползвал я, но по негавите думи с още хляб, сравнително евтина цена, под 3000 лв.

Въпросът ми е - освен предстоящият ремонт, какво ще ми е нужно?

Регистрация на МПс, данъци, т. н. - който е минал по този път - може ли да опише с две думи стъпките?

Поздрави!

Коментари

1.   Здравей,
Ако е от друго лице - отиваш на нотариус, после с договора и акта отиваш за гражданска отговорност ако нямаш. След това отиваш до кат на първичен технически преглед и да ти издадат твоите номера, талони и т. н.
Ако искаш след това и каско нищо, че е евтина кола.
И сега най-важното - ГУМИ! Хубави ГУМИ.
Карай каквато искаш кола друже, 4 гуми те свързват с пътя!!!

Консумативи се знаят - масло филтри и накладки.

И нещо друго ако спазваш правилата за движение по пътищата ще имаш много ама много по-малко проблеми.
Правилата за скорост и т. н. са направени с цел.

Ако все пак нещо се отплеснеш знай, на правите бързо, на завоите бавно.

Късмет и наслука!

2.   1. Прехвърляне при нотариус - около 80 - 120 лв. ако застрахователната стойност на автомобила е в диапазон 2000 - 3000 лв.
2. Посещение в КАТ за смяна на талони - около 23 - 25 лева (ако ще сменяваш само талони, без номера)
3. Посещение в офис на настоящия застраховател от Гражданската отговорност, за съставяне на анекс на самата застраховка.
Това е в общи линии, не се сещам за друго.

3.   Автора - забравих да пиша и за данъка - колко ще е горе долу? колата е от 2005, 240 000 км, но е в добро състояние, бензинова киа.

4.   Само нотариус. Регистрацията е за внесени коли. Само че първо в провери в сервиз тая кола, че да не се изпокарате.

5.   В зависимост от нотариуса има два варианта, единия е да се разберете да пишете сделката за минимална сума, другия вариант е всичко да е чисто и да пишете застрахователната/реалната стойност на сделката. Ако например колата е 2500 лева, нотариалната такса за осъществяване на сделката е около 150 лева, ако е дадена минимална сума за сделката и сте се разбрали с нотариуса оценката да е минимална, например за 1000 лева ще заплатиш около 80-90 лева. Има и калкулатор в интернет за нотариална такса. Оценката на колата също се плаща и зависи къде ще я направиш, между 40-70 лева вероятно.

После, ако колата е регистрирана и е от същата административна област(община), няма нужда да сменяш номерата, в КАТ ще трябва да платиш само изготвянето на двата талона на твое име, това се случва веднага и таксата е около 20-30 лева. Не забравяй да занесеш освен оригинал от документа за осъществената сделка при нотариус, и копие, то остава в КАТ. При положение, че няма промени в колата от това което е описано в талона вече и няма нужда от смяна на номера, няма да минеш и през канал за да я огледат(поне в София така беше) и си спестяваш нерви. Ако колата не е регистрирана, освен регистрация ще трябва да платиш и екотакса(300-400 лева)

За данъка също има калкулатор в интернет, като цяло зависи от мощността на колата в киловати, възрастта на колата, екокатегория, населено място. За нормален градски автомобил на годинки(между 15-20), екокатегория 3 например, данъка ще е между 90-110 лева.

После след това имаш(АКО няма платени за тази година), гражданска, годишен технически, винетка, каско(по желание, силно препоръчително), съответно по груби сметки, понеже и тези неща зависят от много фактори - 300/400 лева, 50-60 лева, 90-100 лева, около 350 лева.

Като цяло, е хубаво да си имаш 1000-1500 лева отгоре, за да посрещнеш първоначалня финансов удар от купуването на кола, после редовните разходи са поносими

Смяната на масло, реглаж и диагностика са си задължителни за мене, дори човека да ми е роднина, който продава колата. Маслото и реглажа ще са ти около 60-80 лева всяка процедура. Смяната на гуми, ако има нужда пак ще е толкова. И ако колата е със страшно много следи от корозия изобщо не се набутвай да я купуваш, ще ти създава проблеми във всяко отношение(и минаване на гтп), ще трябват много средства и нерви да се бориш с тоя проблем, ако е малко на определен детайл, като праг или нещо такова се ядва, иначе си е чисто пилеене на пари и абсолютно разочарование.

6.   3, напиши в Гугъл калкулатор данък МПС и ще разбереш.

7.   Нотариална такса, после застраховка Гражданска Отговорност(ако няма), данък(ако не е платен), годишен технически преглед ако не е минала...

Масло и филтри - 180-300 лв(в зависимост от качеството на маслото) и какви филтри

Другите ремонти варират в зависимост дали и какво има по нея за правене

Трябва да имаш поне 1200 лева отгоре, за да си спокоен. Тоест, колата ако е 2800, готви 4000

Т. Т.

9.   Авторе - данъкът зависи от мощността на двигателя, годината, евростандарта и общината, в която ще я регистрираш. Ако колата е под 100 к. с. и обемът на двигателя е под 1600 куб см, сумата е много примамлива - около 50 лв. Потърси в мрежата -- има данъчни калкулатори, които вършат работа. И, не се сърди моля, една забележка: цената е висока/ ниска, стоката е скъпа/евтина.

10.   Хора, много сте готини! Благодаря ви ; )!

Със здраве!

11.   Относно корозията - има малко отзад на калника, както и отдолу на кожуха под предна дясна гума. Като цяло не е без ръжда, но идеята ми е да си избия парите от нея с работа и да си събирам и за друга в бъдеще.