Споделена история от Други

Хора, които обичат да слушат за болести
Здравейте. Наскоро, къде волно, къде неволно, без да искам задоволих любопитството на една такава лелка. Става въпрос за онези хора, които много обичат да слушат за здравословните проблеми на някого и като чуят, че има нещо само слухтят, понякога откровено любопитстват, врат си носовете където не им е мястото и се забавляват на гърба на чуждото страдание. Понякога дори злобно разпитват зад гърба на болния, че дори и него човъркат. Няма да крия, аз бях същият като малък. Още от бебе. Чуя, че майка ми говори за някой човек със здравословни проблеми и а да чуя. С тази разлика, че никога не съм разпитвал. Каквото ми попадне, но никога не съм отивал да разпитвам. Иначе ми беше много интересно. После започнах да попадам на такива неща в интернет. Тогава задоволих това любопитство, и то без нито веднъж да съм разпитвал накого. Гледам, гледам, накрая видях, че тези хора се мъчат. И спря да ми бъде толкова забавно. Сега вече като чуя, че някой е болен вече не се чудя и не се вайкам на ум как не мога да разбера повече. Вместо това ми става мъчно. Странно ми е как може още да има такива хора? Ако им е интересно да не задоволявах любопитството си на чужд гръб, има интернет, влизат там и могат да намерят всякакви диагнози и истории. Те такива хора май наистина оредняха или аз не съм попадал на тях. Но сред дъртите още е пълно с такива. Някаква лелка на 50+ всеки ден звънеше на болна жена да я разпитва. Безочие до дупка. Има телефон да звъни, но като ѝ е толкова интересно защо не търси в интернета? Едно от правата на пациента е да се пази дискретност за заболяването му. Но в България от кога някой има права? Кажете вие виждали ли сте такива хора, какво мислите за тях, оредняват ли или напротив?

Коментари

1.   Не се разболява от 20 г :) просто защото взех своето си здраве в своите си ръце. Не ме интересуват болестите на хората, само понякога се чудя защо не проучват и да не позволяват да се разболяват... Не е трудно.
Иначе имам една позната, пред която никога не говоря по подобни теми защото ги приема и се "разболява" на мига от същото.
Нейното не е просто хипохондрия, нещо по-страшно е.
Веднъж преди доста години ме разпитва подробно за "заболяването" което ми бяха назначил лекари, трябваше да съм доживотен клиент на фармациите им. Тогава реших, че не съм съгласна и отказах вече всякакъв достъп до тялото ми на лекари. Но тя беше силно, аинтригувана и аз като не знаех още за нейната мания да се разболява от всичко, което чуе и разказах подробно. Мисля, че успя за около половин час да се "разболее" и няколко дни ми стъжни живота- ту да звъни, ту да ми се цопва в къщи не поканена да ме разпитва за симптоми т. н
Накрая я изгоних, идва и ми товари хубавата домашна енергия с нейните глупост. Тя пък се изживя като смъртно ранена, пък реши да си при качи и депресия защото била неразбрана и отблъсната в труден момент от близък човек... Абе луда работа.
После пък същата тъй-като знае, че изучавам и познавам лечебни билки, семена, корени, масла т. н реши пак да ми досада всеки ден да и разказвам за тях. Ей сега ще си стопирам живота, та да и налива всеки ден по 1-2 часа знания събирани с години.
Пак я изгоних, да учи като иска да знае. То ако са 2-3-5 неща- ок, ама тя иска всеки ден да и отделя по час-два от времето си, екак пък не.
Бягам от такива.

2.   Като не искаш да те разпитват, не казваш че си болен. Направо ме убивате. Хем не искате да ви разпитват, хем си развявате драмите на всеослушание. И на мен ми се е случвало да ми ее лошо, ама като ме питат как съм отговарям "добре" и това е. Това пък да ровиш за болести в нета е още по-ненормално. Като оня, дето търсел да гледа пожари.