Споделена история от Други

Парите от сметката ми изчезнаха вдън земя
На 22 април вечерта опитах да си купя обувки с карта от един популярен сайт. Първият опит за плащане бе неуспешен, пробвах втори път - пак неуспешно. Реших, че сигурно нещо не е наред с картата и влязох в приложението на банката да проверя какво става. Видях, че всъщност и двете плащания са минали, имаше ги в списъка с плащания, парите от сметката ми бяха намалели с точно толкова. Звъннах веднага в банката да питам какво може да се направи и че искам да платя само едното. Също така писах на сайта продавач. От банката ми отговориха, че и двете плащания са неуспешни и ще ми върнат сумите. На другия ден видях, че ми е върнато само едното плащане, даже бе изчезнало от списъка с платеното. Звънях пак в банката да питам какво се случва, казаха ми, че до 8 календарни дни ще си получа и останалите пари, но до ден днешен ги няма. Харчът си стои в известията, на сметката ми не се е върнал. Ходих в банката на място, оттам ми казват, че няма излизане на пари от сметката ми за сумата, за която питам. Аз им показвам известията си от тяхното приложение, те пак настояват на своето. Буквално наричат черното бяло. Госпожата бе супер нагловата и грубовата, а с нищо не го заслужих, не съм се държала зле с нея, просто исках да разбера къде са парите ми. Говорих и с поддръжката на сайта, не са получили нищо от мен. Не вярвам да лъжат, става дума за популярна платформа.

Може би не го обясних много добре, затова давам пример. На сметката имате 1000 лева, харчите 200, от тези 200 връщат само 100, а останалите 100 никой не знае къде са. Вие виждате, че са похарчени в приложението, по сметката не са върнати, вие я следите всеки ден. От банката едва ли не ви казват, че не сте в ред, макар че всичко се вижда ясно.

Към кого да се обърна и какво да правя? Странно и от двете страни да ви казват, че няма плащане, а то да е приспадното от сметката Ви и безследно изчезнало. Пак казвам, има го в известията ми с плащания. Другото, което върнаха вече го няма там. Тоест няма как да са ми върнали и второто плащане, но да стои в известията като похарчено.

Коментари

1.   Коя банка е това? Обзалагам се, че е или УниКредит, или ДСК. Те са по тия изпълнения.

2.   Подаваш жалба към твоята банка и се длъжни да разследват случая. На мен ми се случи да тегля пари от банкомат на друга банка, 400 лв. Банкомата даде съобщение, че няма налична сума а ми отчете смс за теглене 400 лв. Веднага се обадих на моята банка и ми казаха да подам онлайн жалба. Разследваха случая 2 месеца, бях ти отписала тия пари, но в крайна сметка ги върнаха. Така, че жалбата е единственият начин.

3.   Затова и отбягвам плащането с карта когато е възможно. И си държа минимални суми в картата.
Винаги си поръчвай с наложен платеж по спиди и еконт и никога не предплащай предварително. Може самият сайт да е някаква измама.
Иначе пробвай да говориш отново с банката, опитай със служители от други офиси. Може на тази да не и се е работило и да е гледала да те разкара по-бързо и затова ти е казала, че нищо не се вижда без да се изясни ситуацията.

4.   Имах същия случай преди месеци с банка ДСК! Не тръгнах да нищя, 400 лв. бяха не са малко, странно ми е какво изобщо е станало.

5.   Може и ПИБ да е. Аз ги засякох, че на мен ми крадат пари всеки месец с няколко пъти приспадане на такса поддръжка, вместо само 1 път. Вече не съм клиент на тази банка.

6.   До 1 от авторката:

Да, за уникредит става въпрос.

7.   Ето затова една моя колежка е напълно права, като НЕ плаща нищо по Интернет. Дори за екскурзии тя отива в офис на тур. агенция и там плаща. Ако поръчва нещо, поръчва само с наложен платеж и плаща с карта при получаване. Никога предварително.

8.   Еми изкарала си един платен курс по боравене с карти и взаимоотношения с Уникредит. В нашия град служителките там са пълни идиотки - за едно и също нещо трябва да ходиш по 2-3 пъти за да се получи.

9.   В уникредит се влачих 2 месеца, за да си открия сметка. Не се бъзикам ходих поне 7-8 пъти, отделно се набутах да им звъня няколко пъти по телефона и все нещо не ставаше, все системата им била не знам каква, все не знам си какво. До днешен не са ми направили банкирането, вече нямам нерви повече и оставих нещата така. Вероятно ще си сменя банката. Избрах тях, само защото са единствената банка, която има клон до нас и ми е удобно, но ако за всяко нещо трябва да ходя по 8 пъти, по-добре да си ходя до центъра в някоя нормална банка. Преди това бях на ЦКБ и за толкова години не съм имал никакви проблеми. Всичко си ставаше от раз.

10.   ... Преди ЦКБ бях на ДСК, а те са дори още по-зле. Още чакам да ми възстановят парите от една застраховка от години. Ходих 10 пъти и всеки път уж всичко е точно и ще ми ги преведат и все не ги превеждат. На края вдигнах ръце и им ги оставих, защото сигурно и още 10 пъти да бях отишъл, пак нямаше да стане. Аз повече пари дадох по пътищата и за паркиране, отколкото щях да взема от застраховката.

11.   Пробвай да попадеш писмена жалба до банката, а не само по телефон. Поаралелно може да пуснеш писмена жалба и в Комисия за защита на потребителите.

12.   Имаше една песен на Ивана-предпочитай традиционното пред дистанционното. Както и да го въртиш в какъвто и да е аспект все пак си е пророчески вярно за жалост.