Споделена история от Други

Женски архетипи
В днешно време, все повече преоткриваме себе си, опознаваме хората и света.
По пътя на познанието, започнахме все по-често да се обръщаме към теориите на Карл Густав Юнг, относно архетипите и архетипната съвместимост.
Според него, архетипите са една дълбоко вкоренена енергия, запазена в колективното ни несъзнавано. Тоест, ние се раждаме с определени вродени архетипи, независимо от средата и условията ни. И интересното е, че архетипите са едни и същи- 4 женски архетипа и 4 мъжки архетипа, във всеки край на света.
Архетипите това са едни вродени качества, които определят как постъпваме в труден момент, какви са нашите приоритети, аз каква жена съм и аз какъв партньор съм. Както и другото много важно, за мен какъв партньор е подходящ и защо.
Имайки тази информация, ние лесно можем още от самото начало на дадено запознанство, да определим за себе си, дали си пасваме с този човек и всъщност, знаейки какъв архетип му пасва на него, да развием именно тези качества.

Четирите женски архетипа са - момиче, любовница, кралица и майка.
А четирите мъжки архетипа са - търговец, творец, първооткривател и владетел.
В тази статия ще разгледаме женските архетипи.

Архетип момиче, това е нежна, добра, доверчива, любопитна, невинна, даваща обожание, възхищение и любов на мъжа.
Архетип любовница, е тази която вдъхновява мъжа, дава му страст, удоволствие и енергия. Тя е огъня в една връзка.
Архетип кралица, това е жената, която пленява мъжа със своя ум и набор от знания. Тя е справяща се жена, независима, тя е тази, която буди възхищение у мъжа.
Архетип майка е тази, която кара мъжа да ни иска за дългосрочна връзка. Тя е търпелива, добра, желаеща да се грижи, даряваща с уют и топлина.

Ако нямаме развито момиче, мъжете не искат да се грижат за нас. Ако нямаме развита любовница, мъжете не ни желаят. Ако нямаме развита кралица, мъжете не ни уважават. Ако нямаме развита майка, мъжете не ни желаят за дългосрочна връзка.

Всеки архетип има светла, слънчева страна, има и тъмна, скрита страна, която всеки човек притежава, но не иска да признае пред света.
Тъмната страна на архетипа се нарича - сянка.
Сянката са дълбоко вкоренени инстинкти за самосъхранение. Познавайки сенките си, ние лесно можем да ги контролираме и да влизаме и излизаме от тях.
Имаме по две сенки за всеки архетип.
За архетип момиче, сенките са - закръглената мечтателка и бунтарката. Тук са и всички зависимости към алкохол, наркотици, храна и тн. При сянка на бунтарка пък, се противи на правилата.
За архетип любовница, сенките са - монахиня и вещица.
Монахинята е жената, която отрича интимността, разочарована е от мъжете и не иска да бъде забелязана.
Вещицата е жена, която иска да привлича цялото внимание върху себе си, иска да използва мъжете, за облаги и материални блага. Тя е толкова привлекателна и страстна жена, че побърква мъжете само с присъствието си.
За архетип кралица, сенките са - желязната лейди и амазонката.
Желязната лейди е жена, която няма чувственост, единствената и движеща сила е кариерата, успехите и работата, студена, без никаква потребност от интимност.
Амазонката е жена, която иска да накаже мъжете, желае да се конкурира с тях и да ги унижи, да докаже, че е повече от тях. В днешно време, феминизмът олицетворява състоянието на амазонката.
За архетип майка, сенките са - мърлата, неподдържаната жена и контролиращата майка, свекървище.
Неподдържаната жена се появява, когато поставя на първо място всички други, но не и нея самата, а контролиращата жена е тази, която задушава околните със съветите си.

Ние носим в себе си и четирите женски състояния. Момиченце- вода, любовница - огън, кралица - въздух и майка - земя. За да бъдем пълноценни и развити жени, е необходимо да развием и четирите архетипа.
Надявам се да съм ви била полезна с тази статия :)
От Мария Телбийска.

Коментари

1.   Това са глупости и пълни измишльотини!

И най-важното: НЕ СА ВЕРНИ!

2.   Да, смислен пост.

3.   Изглежда прекалено опростено да обясним жените с 4 архетипа.

Това е малко като със зодиите.

Всеки човек е уникален и едва ли някой се вписва само в един шаблон за архетип или пък зодия.

Нещата са доста сложни според мен, още повече пък, че една жена на 20 може да има качествата на един архетип на 40 или повече да е съвсем друг човек и характер

Т. Т.

4.   Алхимическо. Интересно, не знаех. Кои са архетипите при мъжете - очаквам с нетърпение.

5.   По мои наблюдения това е вярно и съм го забелязал и без да съм чел Юнг. С уговорката обаче че няма жена, която да е 100% от едното, винаги е някаква комбинация. И все пак това не помага кой знае колко в живота

6.   Сайтът е за споделяне на лични истории, а не за празни философки мъдрувания. Досадно е. Който има нужда, ще си намери, и ще си чете.

7.   Н 6, гледай си работата, като не ти харесва, минавай нататък.
На мен ми беше много интересно да прочета поста.

9.   Знаех си, че ще ми изтриете коментара! Затова сега ще го кажа по завоалиран начин - Всички жени са само един архетип, и той е... лека!

10.   Н 9, предполагам ти си от тежките, ми отслабни, че лойта ти е стигнала и до мозъка и това не е добре за теб, на жените ни е през оная какво мислиш ти.