Споделена история от Други

Защо една картина придобива стойност, едва след смъртта на художника?
Здравейте!
Винаги съм се чудел защо докато художникът е жив, картините му не струват кой знае колко, но щом умре- ооохаааа! Тогава надскачат милиони, милиарди и някой друг прибира печалбата, тъй като творецът го няма. Защо е така? Не е ли нечестно когато си жив, да не ти ценят творбите, а щом умреш, някой друг, който с нищо не е допринесъл за тези картини, да прибере една огромна пачка пари и да си оправи живота, а ти да не можеш да получиш такава печалба и да ѝ се порадваш, въпреки че си ги създал, понеже вече не си сред живите...
Благодаря предварително за коментарите!
Ще се радвам някой да ми обясни на какво се дължи тази несправедливост.

Коментари

1.   Защото стават по-ценни - художникът го няма, за да създаде още картини. Те са ограничен брой вече. Ако търсенето е голямо, а предлагането ограничено, цената скача. Икономика.

2.   Може би поради факта че вече е умрял не може да направи саморъчно подобна картина. Ако е жив и му дават огромна сума за дадена картина той всяка седмица ще прави по една такава.
Човешките същества винаги оценяват по високо само нещата които са изгубили безвъзвратно. Докато го имат и могат да го ползват не го оценят, без значение дали става въпрос за художник, склуптор, готвача от любимата кръчма, дори съпруг или съпруга ги оценяш високо само когато ги изгубиш.

3.   Благодаря за коментарите!
Жалко, наистина... Доста е несправедливо някой друг да забогатява, на гърба на творците... Поне разбрах вече причината, но пак е нечестно, понеже аз също рисувам. Обмислям да издам някакъв документ, който да забранява продажбата на мои картини след смъртта ми, за да не може никой да се възползва от моя труд. Смятам, че така е най-справедливо. От къде на къде някой си ще се сдобива с мои творби и ще забогатява чрез тях, а аз самият да не мога, докато съм жив!? Със сигурност ще проуча как седят нещата по този въпрос. Благодаря Ви отново^^

4.   3, кой ти каза, че живите художници не печелят от картините си? И кой изобщо ти каза, че си художник, че си се взел толкова насериозно за такъв? !