Споделена история от Други

Само аз ли не понасям жегата и лятото?
Живея в един от най-топлите градове във България. Тези дни е ужасна жега и имам чувството, че съм в ада. През нощта се събуждам от жегата, спя с отворени прозорци, по цял гледам да стоя на климатик. Работя от вкъщи, но за жалост имам ангажименти на вън, честно изобщо не ми се излиза. Лятото още не е започнало, а аз искам да свършва по-бързо. Преди няколко дни времето беше идеално, изведнъж градусите се вдигнаха много. Ставам вир вода само дори да се разходя до другата стая. Къпя се по 2-3 пъти на ден, и пак ми е горещо. А аз мразя да се изпотявам. Това е кошмар. Като се сетя, че ще стане още по-топло, ми призлява. Не обичам морето, мисля да отида на Балкана, там температурите са по-нормални. Като гледам колко народ се разхожда по центъра и се радва на това време, си мисля, че имам някакъв проблем.

Коментари

1.   Много е гнусно лятото, да. Седиш и се потиш, едва се влачиш, комари, лепкавост... не знам как някой нормален човек може да се радва на тоя мор. Зимата е също толкова противна, но поне с достатъчно дрехи можеш да се стоплиш, лятото и кожата да си свалиш, няма спасение.

2.   И аз не обичам много горещо време. Май месец ми е любим - топло, но не горещо. Всичко е свежо и зелено. Отделно, че от няколко години след здравословен проблем като е много горещо се чувствам зле, имам чувството, че сърцето ми ще се пръсне от жегата. И за мой ужас на работа климатици не се включват - икономии от електричество

3.   Аз съм също така... зимата на 23-24 градуса стайна температура ми е адски горещо ходя по къси гащи и къс ръкав.... и бос без чорапи.... лятото сега без климатик в стаята е 27-28 градуса буквално съм облян в пот....

4.   И аз съм като теб

5.   Ако си от Пловдив или Сандански да. Такова е. Аз съм от Пловдив и Юли и Август жегите да жестоки! Как се решава проблема... Ами никак... Търпиш и тва е..

6.   Не си само ти - мен ме побърква също. Не ми се яде, не мога да спя.... абе ужас е.
Не разбирам тия дето ходят да се пържат на някой жегав плаж. Някъде на хладно в планината да, но да се пържиш като гущер? !

7.   И аз съм така! Отделно после след дори 10 минути на Слънце главата започва да ми пари и така докато си легна! Имам проблеми с ушите и състоянието ми се обостря лятото, не понасям морето, лудницата до късно вечер, Не мога да излизам изобщо следобед, жегата ми замъглява много съзнанието, постоянно се чувствам уморена и ми се спи. И аз от сета си мисля за есента, но е далеко. Вече и септември е ретен сезон :(

8.   "Къпя се по 2-3 пъти на ден, и пак ми е горещо. "

Това обяснява много. Допустимата доза белина, която се усвоява от организма в големи количества през кожата при къпането от чешмяната вода с която е пълна тя е къпане веднъж седмично за 20-на минути. Ти си превишил допустимата доза над 20 пъти с това къпане по 2-3 пъти на ден. Това е брутален оксидативен стрес върху всички клетки в организма. Вероятно от това са ти разстроени и хормоните, които отговарят за терморегулацията на организма, а то това ще ти е най-малкия проблем, защото белината прави с тебе същото което прави и с микроорагинизмите и паразитите-затрива ги. Аз нямам такива проблеми. Хората в арабския свят също нямат такива проблеми въпреки, че живеят на жеги от 50 градуса нагоре и жените ходят забулени целите в черно.

9.   Ох, и при мен е същия проблем и направо не ми се мисли, като тепърва предстои. Вече от 3-4 г. съвсем не издържам на жеги, пада ми кръвното, като парцал съм и направо започвам да се радвам, когато наближи есента. Хубаво ми беше, когато беше по-прохладно. А летата ще стават и все по-горещи.

10.   Всеки харесва различни неща. На мен ми харесва да е топло, да се завивам само с чаршаф, да не се навличам.
До вчера бяхме с дълги дрехи.

11.   И аз съм така. Исках да живея в Гърция по едно време. Отидох в Атина през ноември и там беше 26-27 градуса по едно време, аз си се потях обилно. Представям си какво е юли или август, не мисля, че ще ми хареса да съм на 40-45 градуса, като и 30-тина ми е много. Но не обичам и зимата.

Най-много ми харесва пролетно и есенно време - да е слънчево, но не повече от 17-22 градуса. А зимата да е около плюс 10-15. Ако бях милионер лятото щях да живея в Скандинавието или някъде в Алпите, а зимата в Сицилия или южните части на Португалия и Испания.

12.   Няма какво да направиш. Не можеш да промениш климата в страната.
Радвай се, че живеем във време, когато има климатици навсякъде, сладоледи, басейни и прочие средства за охлаждане. Ако живееше преди 50-100 години, щеше да пукясаш.
Аз се радвам донякъде, защото това означава море и почивка. Релакс.

13.   И аз съм така, сигурно имаме балкански ген. И бая по-слаб от сега съм бил, пак изтичам цяло лято. Не разнирам хората, които харесват това...

14.   И аз съм така, мине ли 25 градуса за мен става неприятно, а над 30 градуса вече е ад. Потроших много пари за висок клас климатици и миналото лято стоях почти изцяло вкъщи на климатика. Това пак ще е така. За морета изобщо не ми е мисли при тези жеги.

15.   И аз съм така, мразя жегата, обичам когато навън е между 15 и 20 градуса. Плащам повече пари за охлаждане през лятото от колкото за отопление през зимата.

16.   До 10 - Буквално 21-2 градуса, да! На 24, вече не ми трябва и да се завивам. Но не мисля, че някой се оплаква за "тези темепратури", ами псо-ксоро, кгоаот през деня не пада по 36, а вечерта е 29 :(

17.   Сигурно живееш в някой от тези градове - Видин, Русе, Пловдив или Сандански. За жалост няма какво да направиш. Ще става все по-горещо занапред. Дори и в София вече е 34 градуса през лятото, а всички знаем, че там винаги е най-хладно. Там обаче и презастрояването оказва влияние де.

18.   Аз пък издържам на жега, не ми е супер комфортно ако е над 30 градуса, но изтрайвам. Да се мрънка няма смисъл, или стой на климатик, или свиквай, друго решение не виждам. А, може и да емигрираш в северните страни ;-)

19.   Когато почука зимата на вратата и ви се подуят пръстите до такава степен, че да не можете да ги сгъвате и да носите обувки, тогава друга песен ще запеете.

20.   И аз съм така, само дето нямаме климатик и направо е ужас в тази къща.. Вътре е като парник. Предпочитам да умирам от студ пред този летен ад.

21.   Ела в Германия, днес е 18 градуса, с яке съм, предходните дни беше под 10, август сутрин е 12 градуса, края на август пускам парното.

22.   Ами има много хора като теб. Май повечето са така.
Аз обаче съм точно наобратно. Обичам тжплото. Живея в София и тук летата са доста прохладни и това даже малко ме дразни.
Иначе съм от Плевен и обичам да съм там често през лятото.
Най добре се чувствам когато температурите са между 25 и 35 градуса.
Сега над 35 радуса вече и на мене ми е жега, но не се оплаквам.
Не мога да понасям студа.

23.   Лятото се понася цял ден по плажчета и заведения, и 40 градуса да е, няма да ме сбърка. Това, че ни държат в тия умрели офиси да се гърчим, е съвсем различна история. А вкъщи нямам климатик, юли месец 2023 имаше 42 градуса жега някои от дните, мен питаш ли ме как ми е било. Ти си по цял ден у вас на климатиче, че и хленчиш като женичка, айде стегни се малко :)

24.   И на мен ми пречи жегата, като съм на море не стоя и не лежа на плажа, а само плувам и се прибирам. Максимум 1 час на силно слънце. Принципно организмът се приспособява донякъде и на голямото затопляне реагира с обилно потене, което е всъщност здравословно, и с разширяване на кръвоносните съдове. На студа пък реагира със свиваане на кръвоносните съдове и треперене.
Днес беше първия по. осезаем горещ ден в моя апартамент, освен това излизах да работя по колата малко и получих лек топлинен удар. Преди 24 г. дойдох в този апартамент, който е южен и много топъл, от по-хладен и първите години ми беше ад, развалих си съня през лятото никакво спане, лягане много късно.
Преди няколко години на работа бях навън при голяма жега също получих топлинен удар - изразява се в леко виене на свят и замъгляване на зрението и едно чувство на силна отпадналост. Оттогава вземам мерки и не излизам никога в най-големите жеги.
Не стоя навън повече от час. Винаги нося вода. Живял съм като малък и в Африка, там беше още по-гадно и всяка вечер навън чакахме температурата да спадне от 30 на 29 градуса, стане ли 29-28 вече се диша малко по-леко. Въобще това е голямо изпитание за организма.
Мои съвети за справяне с жегите:
1. При екстремно високи температури вътре се наметнете с влажна кърпа или облечете мокра тениска. Но за няколко минути.
2. Пиене на вода или сок с разбит в шейкър лед - става на дребни късчета и освежава. Любимо питие - млечен бананов шейк - прясно мляко, банан и лед в шейкър - много е приятно.
3. Студен чай с лимон.
4. Айрян, със сол - помага при падане на кръвното.
5. Навън при ходене в голяма жега може да си излеете малко вода на главата, или да си намокрите дрехата. Не е красиво за гледане отстрани, но помага.
6. Пиене на вода - от 0. 5 до 1 л на час, понякога и повече.
Имайте предвид, че силно ускоряване на пулса, замъгляване на зрението, изттръпване на крайници и виене на смят са признаци на силна, около 10-15% дехидратация на организма и не допускайте да се стигне дотам.

25.   Мале, спомням си преди 2-3 години едно лято август месец - бяхме на село с жената да видим майка ѝ. Значи легнах на едно легло в 13 ч. и не станах от него до 21 ч.! Като през цялото време бях в някакъв кошмар - ту задрямваш, ту се събуждаш, в някакво половинчато състояние. Кръвното ли ми беше паднало, не знам, но се чувствах буквално не на себе си - между живота и смъртта! На 2-3 пъти молих жената да ми увие босите крака, вдигнати върху таблата с напоен със студен вода пешкир. Може би помогна донякъде - поне да не пукясам.
Естествено в селото няма климатици, няма нищо! Дори вода и ток не винаги има.
Никога преди това не е било толкова да ми е зле от жега! От тогава съм ѝ казал - по това време на годината, там - НЕ!

26.   Олеее колко болен народ имало! Това вашето е реална болест, да не може организма ви да свикне с климата на родното ви място и още в края на месец Май да ревете от горещини. Да сте зависими от машината климатик при все, че в момента температурата навън не надвишава 25 градуса.
Хора имате голям проблем с жлезите на тялото си, не е нормално при 23-25 градуса да се потите и то при разходка на сянка "до другата стая" и да се къпете потта по 2-3 пъти на ден.

27.   Н 26, тъкмо напротив е. Здравите хора реагират негативно на изкуствените ""климатични промени" и всякакви химии в храна, вода, въздух...
Консервите не, вие приемате всичко, няма нищо здраво и натурално вече в телата ви. От фармафия, това което нарекоха "ваксини" т. н. много от вас вече сте консерви.

28.   До 26 - КАКВИ 23-25 ГРАДУСА, БЕ! Стига с това, били болни, проблеми имали. Подобни напдаки са ненужни.

Още е 11:30, навън е 32 градуса, ще става още по-горещо, но най-лошото е, че въздухът е много влажен, което освен, че те кара да дишаш по-трудно и да се потиш пвоече, разнася топлото много по-лесно. Преди време бях в Дубай - 27 градуса на сянка. Ако си на терасата и не те пече дирекнто, се усеща все едно у нас да е 20 градуса през деня.

29.   27 и 28. Тропическите животни живеят под открито Слънце при жеги от 50 градуса нагоре и при това не са по къс ръкав, а лъвове, камили, мечки и другите имат дебела козина. Нямат постоянен достъп до питейна вода, а само, ако изминат километри до някоя река. Те нямат проблеми с жегите при това положение. Какво не ви е наред на вас, че хленчите на 25 градуса на сянка и се къпете по 3 пъти на ден? Толкова ли не разбирате, че това не е нормално и промените не са климатични а са във вас от белината с която сте пълни, която постъпва в тялото ви през кожата от чешмяната вода като се къпете и все едно сте изпили половин бутилка препарат Антимухъл?

30.   При пиене на водата постъпва не по малко белина, отколкото при къпане. Тогава, да не пием и вода.

31.   29, а ти в тропиците ли живееш? Я си припомни от географията какъв е климатът в страната. Какви 25 градуса? ! Към 11-12 отвън е вече 30 и над. А като стане 38-9 пак ли ще викаш, че е 17?
Като не ти пречи хич, не се къпи лятото, не пускай климатици. Отиди да живееш в тропиците.

32.   29, а на теб какво не ти е наред за да не знаеш, че тропическите животни са с различна "регулировка"? !
Лъвовете подобно на някои дългокосмести кучета отделят секрет подобен на себума, който ги охлажда.
Иначе да не споменавам дори колко птици през последните 3-4 г падат като посечени и умират.
Консервиран/а си от много фарма "бонбонки и ваксини" затова приемаш добре "климатичните промени".
Високата влажност с ефект "парник" не е напразно търсен ефект, но не е само каквото се постига по търсене, а и при температура примерно 30 в зависимост от % влажност може да се чувства като 40 че и нагоре.
Няма лошо човек да е не информиран, ама да настоява да "дрънчи" на кухо не е ок.

33.   29, елементарна биология ти липсва. Не се отличаваме само с интелект от животните. Те могат да ядат сурово месо, ние можем ли? Навсякъде, дори и учени говорят, че такива жеги не е имало никога. Всяко лято е по-горещо от предишното. Я сега с твоята логика се опитай да обясниш как преди години снеговете са стигали до колената ни, а сега спокойно можем да си ходим. Климатични промени

34.   Дано един ден да имам възможността летата да живея в Скандинавия, а зимите в Италия или Португалия.

35.   27, и като не си консерва, какво правиш по въпроса, освен че мрънкаш в сайта?

36.   До 29, стига плямпа тъпизми, седни малко по биология да се образоваш и прочети повече за тези животни, че е смешно толкова незнание.

37.   Че има климатични промени има, нито зимата е студена, лятото е ненормално горещо по цял месец 40градуса, като бях по-млад си спомням че имаше само 3, 4 много горещи дни края на юли началото на август на които викахме горещници.

38.   Трудно се понася като цяло лятото с тези аномалии, през 80-те години рядко надхвърляше 30 градуса лятото, 32 помня веднъж се смяташе за екстремно висока, нормалните бяха около 27-29. В края на август или на 1 септември времето беше вече есенно, хладно с дъждове. Зимата започваше на 1 ноември, а още на 1 октомври в армията раздаваха зимните шинели. Нова година без сняг беше рядкост. Помня, че 1993 г. беше първото по-горещо лято и го свързвам със замърсяването от войната в Персийския залив през 1991 г.

39.   Помня в детските ми години на плажа как си стоях на слънце без слънцезащитно мляко и изобщо не изгарях, а сега само от ходенето по напечените улици в София изгарям, а камо ли на плаж. Също и хора около мен, които имат къщи в провинцията, коментират, че навремето спокойни са си стояли и са си вършили работа на двора на слънце, а сега е просто невъзможно. Така че, каквото и да се говори, Слънцето е станало по-агресивно и опасно и горещините по-големи.

41.   Н 35, какво се очаква да направя?
Да разбия договорите за слънчева енергия, чието начало постави Меркел и още тогава казвах, че занулират икономиката на слънчевите европейски страни точно за да си "присвоят" слънцето за енергия и такива консерви ме гледахте като да са ме изпуснали от някоя лудница? !
Да унищожат изкуствените слънца, които вече са факт и когато казвах, че се вижда второ слънце на моменти (явно са били проби тогава) пак овцете гледаха тъпо? !
Да взривя ХАРП? Проект blue beam? !
Да спра освобождаването/изселването на територии, което се прави чрез войни и проби на нови оръжия--да, има много общо.
Да спра някак проекта "черно слънце"? !
Знаеш поне ли как действа на живите организми парниковия ефект, че поне до някои по-простички изводи да си стигнеш сам/а?
Когато говорех за Биг фарма и Монсанто, за тяхната войска от професионални убийци бивши агенти на организии с три букви, не само гледаха тъпо, а и се подсмихваха в стил "чулай на дърво".
Аз поне съм се опитвала да "крещя" истини когато повечето бяхте слепи и още имаше време да се промени курса на събитията... Сега вече само с кръв нещо може да се постигне, но сте толкова страхливи, че сами се навеждате и разтваряте бузи.
Чак след 2020 г си отвориха очите поне част от населението, ама късно е чадо.
Ти какво знаеш и правиш, овчо? !
Отвори и прочети поне някои разсекретени документи на краварите, може пък някои неврони да светна, знам ли вече.

42.   Три съвета, които работят, изпробвани от мен работейки от вкъщи:
1. Ако си момче, подстрижи се късо или си избръсни главата. Веднага има ефект за хладина.
2. Пускай от време на време климатика на режим Dry, опитай и пиши дали няма разликс. При мен лично има осезаем положителен ефект.
3. Пий МНОГО вода.

43.   Ходи бос лятно време у вас. Охлажда много.

44.   До 42

Аз съм с бръсната глава и да, по-хладно ти е една идея, но се потиш и си личи. С коса пък ми е жега, не си личи, че се потиш, но ти е топло.
Така че не е много оферта. Косата си има своето приложение, макар че аз категорично отказвам да пускам моята от години вече, просто нямам нерви за прически и поддръжка.