Споделена история от Други

Как да се справя с опити за корупция
Здравейте! Млад мъж съм на около 30 години и от скоро разполагам с известно количество власт.

Не е много в никакъв случай но да го кажа така: няколко души зависят от мен за ежедневния си живот.

Съответно откакто съм в новата си роля се появиха някои неща, с които не съм се сблъсквал, но са доста характерни за България: а именно опити за корупция

Веднъж два пъти са ми предлагали просто и пари, но в повечето случаи е много тънко - носи ми се ядене, черпят ме, носи ми се вино, алкохол, бонбони.

"Хайде хайде, почерпи се". Съответно в повечето случаи се очаква някаква услуга или снизходителност в замяна.

Повечето пъти не ми се казва директно, но е ясно какво е желанието на човека отсреща и че иска да му "бутна" едно рамо.

Никога досега не съм взимал пари, са да действам против съвестта си, но с тези дребни подаръци, почерпки, проявени жестове и внимание просто ти влизат под кожата и искат някакви услуги хората.

Как трябва да се действа в такава ситуация или просто да го приема за част от българския манталитет и да помагам на кой колкото мога?

Дилемата е кораба, защото ми е ясно колко е тънка чертата между дребни услуги срещу почерпки и това да започнеш да взимаш директно рушвети, да съдействаш на този и онзи

Как се действа в такава ситуация?

Коментари

1.   Просто отказвай да вземаш каквото и да е, за да ти е чиста съвестта. Няма значение общия фон в България, ти отговаряш за себе си и работата си лично. Не мърси душата си с нечестни неща. Щом пишеш тема за това, значи си читав човек, остани си така, успех!

2.   По принцип нали работата ти е да съдействаш на всички, върши си я, пък дали хората ти носят почерпка би трябвало да е без значение. Не би трябвало да имаш различен подход към хора които не носят почерпка. А на тези които носят почерпки просто отказвай да приемаш "подкупа", знай че повечето едвам си позволяват да закупят стоката която мислят да ти подарят и най-често те никога не са купували подобна кутия бонбони за себе си, не са кусвали такъв шоколад

3.   Първо да ти кажа - на никой човек живота не зависи от теб, така че не си придавай много важност там и не лети в облаците, не ти го казвам с лошо, а просто ако го разбереш, ще си по-добър в това, което правиш.

За другото - трябва да си твърд, още като започнат с тия дребни намеци, ясно да им покажеш, че ти е ясно за какво го правят и директно да ги отсееш по културен начин. Ако не можеш да си твърд, си измисли някакво оправдание като почнат да те черпят, аз не мога да ям/пия това защото имам еди какво си..

4.   Уилиам Едуардс Деминг (човекът, измислил основополагащите принципи на ISO 9001, ITIL и ред други стандарти за качествено управление) е казал: "98% положението зависи от системата, и само 2% от отделния индивид".
Прави си сметката каква е системата в България (а, предполагам, и далеч не само в нея), къде си ти, и какво реално можеш да промениш...
Та имаш няколко варианта - да станеш част от системата, да кажеш "Това не е за мен! " и да се откажеш, или пък да останеш, като във всеки конкретен случай действаш "творчески" и преценяваш какви са вредите и ползите за теб и за системата, докато неусетно се опитваш да я реформираш.

5.   Ако си в институция просто си вършиш работата и почивката оставяш за всички. Просто си върши задълженията и не се ангажирай чрез теб и други хора. Често се отива някъде подава се каквото трябва и се чака и без подаръци, човек и т. н. Не даваш подробности.

6.   По тази тема мога да говоря що-годе от "кухнята".
Ако искаш да си вършиш работата съвестно, коректно и да не се забъркваш в тинята:
От самото начало с поведение и думи, ако трябва и по-рязък да си, поставяш твоите лимити, категорично посочвайки правилата и същината на работата ти така, че да не остава никакво съмнение, че ще се придържаш към тях без изключения.
Това бързо ще се разчуе, ще ти излезе един вид име на "железен/ там не минава".
За дребни услуги като например: хипотетична ситуация--по-бързо придвижване на документи по спешност на някого си, без да се манипулира по никакъв начин резултат, само по- бързо придвижване.
Ако можеш и не пречи на други неща в момента, не те бърка да " удряш едно рамо".
Има хора на които никога не трябва да помагаш... Насочи се да го помислиш преди и предотвратиш евентуални нараствания на услуги до такива, които (зависи и каква ти е работата) могат да те повлекат право в невъзможност от там насетне да отказваш каквото и да е.
Особено ако си в системата.
И внимавай също, дори за една кутия бонбони кой как ще интерпретира.
По-добре да ги отвориш на момента и почерпиш

7.   Ако не си сигурен какво правиш, по-добре не приемай нищо. Не се залъгвай по отношението на другите. Може някой от тези "подкупи" да е повод да имат причина да направят донос, че си подкупен. Може някой да се опитва да ти скрои шапка, за да ти вземе мястото, ако е надушил, че си неуверен и нямаш солиден гръб.

8.   Пич, корупцията си заслужава. Ако е наедро. Ако даден подарък, услуга или сума пари ще ти се отразят осезаемо на положението. За бонбони или ядене в никакъв случай не си слагай главата в торбата.