Споделена история от Други

Мнение за екзотични дървета
Здравейте, аз много харесвам следните растения, които растат в моя квартал. Искам да попитам дали ви харесват на вас, как се гледат и въобще какво знаете за тях!

Пауловния - не само, че расте бързо и не се налага да чакаш за дебела сянка, но листата са направо огромни, особено на младите дървета. Малко приличат на листата на каталпата, но са по-големи и с по-тъмно зелен цвят. Аз не обичам така масовата каталпа, заради грозните шушулки, които приличат на огромни игли или ноктите на вещица хаха. Пауловнията има по-нормално изглеждащ плод.

Албиция - красиви цветове и екзотични като форма листа. Все по-често срещана у нас.

Китайски мехурник - имат хубави цветове, в редкия за дървета жълт цвят. Цъфтят късно - юни и юли, когато повечето други дървета отдавна са прецъвтели. Плодовете са едни много симпатични, приличащи на фенерчета или чушки. От там аз преди го наричах "дърво-чушка". Те май остават през по-голямата част от зимата на дървото, съответно като упадат листата не изглежда съвсем голо като другите широколистни.

Глициния (уистерия) - като цъфти е много красива, но държи цвят много малко време. У нас май повече расте като храст.

Излиза, че повечето видове, които харесвам идват от Азия, най-вече източна Азия, но си харесвам и доста дървета, които са си родни за България и Европа, но много от тях не стават много за гледане в двор или градина - топола, бреза, бор, смърч, туя, конски кестен, дъб. А и темата е за по-рядко срещани, екзотични растения.

Като цяло НЕ харесвам дървета, които идват от Северна Америка като каталпата. Имам чувството, че тая каталпа я бучат навсякъде по парковете вече, явно е непретенциозна, но страшно дразни. И на нашия нов блок са посадили такива, шушулките са грозни и като опадат правят много боклук. Все повече албиции виждам, но ми се иска да виждам повече пауловния, китайски мехурник и глициния. А вие какво мислите за тези дървета?

Коментари

1.   Пауловнията прави голям боклук от големите листа. Цветовете си залага от предния сезон във вид на топчета, които през зимата може да измръзнат от студове и студен вятър. Шушулките й остават доста дълго време. Може да пуска доста издънки, при мен не е така.
Глицинията е мощна лиана, която има нужда от опора. В състояние е да събори огради, керемиди и т. н.

2.   Мисля че нищо не разбираш от дървета и също че си чуждопоклонник.
Какво търсиш ти в едно дърво само сянката ли?
Пауловнията расте най-бързо, но знаеш ли колко вода за поливки й е нужна? По един кубик на сезон на всяко дърво, тези големи месести листа без поливки не стават.
Туята е северно американска, не българско!
Брезата примерно е местно дърво, и всичките й части са билки, прави се чай от листата, от кората, от ресите, от пъпките, лекува болести, смолата й е полезна за дъвка. В градината си освен плодови дръвчета бих имал бреза. Черницата е също доста бързо растяща и листата й са големи.

3.   Имам един приятел като теб, като излезем и започва да говори за шишарки и да ми обяснява кое дърво какво било. Аз виждам само, че са зелени и това ми е достатъчно, радвам им се.
Иначе, за дърветата. Всички, които изброи са си хубави, дори онова, което не харесваш.

4.   Аз експериментирах преди доста години с една метасеквоя, донесе ми я приятел моряк. Отначало всичко беше чудесно, докато не влязоха част от корените и в беча, после пробиха щерната и направиха куп други поразии. Прави ужасни корени, расте удивително бързо, но е за големи егреци де, не за дворчета.

5.   2 черницата идва от Близкия изток или гръцко. Ня не расте в повечето нормални европейски държави.

6.   До 5
Черница са десетина вида дървета, разпространени главно в Азия, Европа, Африка и Америка. От Тексас, през Испания, Италия, България, Турция, че до Китай, само сортовете се различават.
Не знам какво имаш предвид под "Нормални европейски държави", но за мен България е европейска, Испания също

8.   6 не расте в никоя държава, където има смисъл да се емигрира, това имах предвид.