Споделена история от Други

Не ми върнаха заем
Здравейте. Дадох 500 лв назаем, но не ми го върнаха. Казаха, че ще ми върнат парите през май или юни, но не се случи. Става дума за мои роднини. Не съм богат човек и ми е трудно. Какво да правя?

Коментари

1.   Това, което можеш да направиш е в тази жега да изпиеш една ледено студена вода и повече да не даваш заеми на никого.

2.   Ако нямаш документ за парите, нищо не можеш да направиш. Много внимавай на кого даваш пари, за в бъдеще избягвай да го правиш или давай толкова, колкото да можеш да загубиш без особени проблеми

3.   Пари се дават или само срещу документ, или с ясната идея, че може и никога да не ги получиш.

4.   Няма какво да направиш за жалост

5.   Когато давате пари без документ, искайте поне някакви бижута или техника, с която ще си ги избиете ако евентуално не ви ги върнат. Така ще се предпазите.. в тези времена кой дава така на сляпо дори и на роднини..

6.   Нищо, седи мирен, не ги мрази. Можеш да се обидиш докато не ти ги върнат. Ще ти ги върнат като има стане съвестно. Но не ги нападай, че няма да ги видиш повече със сигурност!

8.   Научил си ценен урок срещу 500лв. Можеше да го изкараш и със 100лв, но си решил да пробваш с по-висока цена. Какви роднини са?

9.   Продължавай да ги търсиш настоятелно за парите и им кажиш например, че трябва да платиш някакъв твой заем с тях иначе ще ти сложат запор на заплатата. Трябва да си настоятелен. Ако само се надяваш нищо няма да стане.

10.   Пари се дават срещу документ и подпис. Няма роднини, гаджета, колеги, приятели. Нямай вяра на хората, особено, ако са замесени пари. Не разчитай на хорската съвест. Не е обидно и грубо, а съвсем нормално. Това е сделка като всяка друга. Само срещу документ- да има вашите имена, подписи, дата и срок за изплащане, вноски.
Имаш ли свидетел поне? Търси си ги, нека не си мислят, че си забравил.

12.   Обади се и не се карай, подходи с разбиране, кажи, че разбираш, но и на теб ти трябват. Чиста манипулация, да почнат и по-малко да ти връщат, така подходих аз, ми се идеше да крещят. И пари повече не давай, има банки за това. Ако и те не дават има причина.

13.   Говориш с тях, без да се караш! Съвсем спокойно им обясняваш нещата и изискваш да си определите точен срок за връщане.

Ако им е трудно да ги отделят наведнъж - да ти ги върнат на 2-3 пъти, примерно следващия мсесец 250 лв и по-следващия също!

14.   Сега пий една студена вода, а тези роднини да забравят за всякаква помощ от теб, от тук нататък. И вече заеми само с документ, или още по-добре, не давай изобщо.

15.   Вероятно си прекалено свит и наивен и за това са си позволили да те прецакат. В тоя живот тоя тип хора най-много страдат. Ако беше нахакан и устат, нямаше да си позволят. Както ти казаха, платил си си за ценен урок. Парите я ги вземеш я не. Въпроса е да не се повтаря и да помислиш как да остояваш повече себе си. На времето може би в очите на мои роднини и аз да съм изглеждал такъв и си позволиха да ми вземат рентите от една нива, в която сме съсобственици и си мълчаха 20 години. Тая година ги погнах и останаха като в небрано лозе. Имат срок до догодина да ми ги дадат иначе съд.

16.   Дадох пари да заем, намерих на същата моя роднина работа с двойно по-висока заплата. И знаеш ли каквоэчух зад гърба си: Е тя не е опряма до тези пари. Заболя ме много, не оцени човечноста ми, добротата, работи супер работа благодарение на мен, е махна а я, защото няма поведение. Сега работи за посредствен бг работодател, но това е точно нейното място. Да извадиш някой от собствената му простотия и кочина, да му дадеш работа на такова ниво, пари и накрая такива думи да чуеш. Затова всеки според нивото си да се оправя.

17.   И какъв документ да се изготви, като толкова говорите за документи, при нотариус ли да ходя, за да дам 100лв назаем???
Или на салфетка да ми се подпишат, че съм дал 100лв?

18.   17, и на обикновен лист хартия става. Ръчно написано. Нямаш у вас листове ли?
Копия и за двете страни, за да не излезе, че другия го е изхвърлил. Това е сделка, третира се като сделка.
Щом искаш, давай пари на добра воля и разчитай на съвест. Замесени ли са пари, добре е да се застраховаш. Не е обидно, грозно.

19.   Подкрепям коментар 13

Всичко добро в живота се постига с добро!
Така, че следвай неговия съвет и се разберете за друга дата. Може хората в момента да са затруднени и да не могат да ги върнат точно сега.

И какви документи и нотариуси, за да дадеш назаем 500 лв на роднини? Вие така ли правите?

Просто, авторе, когато даваш назаем има две правила, които трябва да се спазват:

1. Даваш пари назаем само, когато можеш да ги прежалиш, ако не ти ги върнат! И още като ги даваш - вече трябва да си ги прежалил.
Аз съм имал случай да давам заем на мои познати бедни хора, когато бяха изпаднали в беда, и знаех, че няма да могат да ми ги върнат, но им помогнах, защото сме хора и трябва да си помагаме. И съм им казал, ако имат някога възможност - тогава да ми ги върнат. Давал съм пари на бедни хора и безвъзмездно, не назаем.

2. Когато става въпрос не за бедни хора, за да им дадеш - трябва да им имаш доверие!

20.   Ха, на салфетка? ! Явно си и толкова грамотен. Да искаш залог насреща е доста добра идея.

21.   17, не си патил. Не знаеш какво е да те размотават.

22.   19, питай патило. Хората се възползват от такива като тебе, имат ги за балъци. Ето, авторът е дал 500 лв. и не са му ги върнали. Честният човек щеше сам да го потърси и да се разберат за срок.

23.   Бих дал на близките си, за да ги видя колко струват. Никакви пари не могат да заменят това да се отървеш от някой "близък", тоест, да го разбереш колко струва. Най-много ме кефят евтините хора, по 50 кинта или нещо от сорта. С кеф ги губя тия пари...