Споделена история от Други

Документ на румънски
Заедно с братовчеди наследих стара къща в Силистра. Никой от нас не живее в този град и решихме да я продадем. Къщата е строена през 1930 г., има нотариален акт издаден 1934 г., но на румънски език. Какво да правим?

Коментари

1.   Отивате с нотариалния акт при заклет преводач, който е сертифициран за преводи от и на румънски. Превежда документа и след това отивате при нотариус и заверява документа нотариално. След това пазите оригинала на румънски, както и преведени документ на български. Според мен това е достатъчно. Успех!

2.   В общината с нотариалния акт. Ще Ви го обновят.

3.   Питай нотариус в Силистра.

4.   Toва, че е на румънски не е пречка. Имам приятелка, която трябваше да реализира сделка с османски ферман за много стар имот в центъра на София, който беше на арабски йероглифи. Най-малкото, този документ трябва да се преведе. Обърнете се към адвокат или нотариуса, който ще изповяда сделката. Така или иначе, вие като продавачи трябва да имате набор от документи въз основа, на които ще се реализира сделката.

5.   Питате адвокат в Силистра, там не само вашата къща е с такъв документ и те имат опит как се действа. Ако не ви се дават 100 лв за адвокат питайте нотариус в града, ако има желание ще ви разясни безплатно.

6.   Продадохме къщата. Оказа се много по-лесно отколкото мислех. Лицензиран преводач преведе нотариалния акт. Оказа се, че в Силистра преди 1940 г. всички документи са били на румънски, дори кадастъра от този период е на румънски. С така преведения НА сделката мина по стандартния ред.