Споделена история от На работното място

Отново без работа
Мъж на 25 години, работя от 18 годишен в различни предприятия. Минах през доста фирми от различно естество. Преди 3 месеца започнах работа в склад, там срещах трудности, още веднага забелязах че част от колегите не ме харесват. В началото ми помагаха и работеха с мен, показваха ми стоката макар и с нежелание, след първият месец обаче се започнаха едни майтапи по мой адрес, които майтапи ме караха да ходя с нежелание. Не съм си позволявал да закъснявам за тези три месеца работа нито веднъж, давах всичко от себе си просто имаше доста неща които не мога да науча от днес за утре, като например каране на мотокари, стоки от различно естество, къде са подредени из склада, различни фирми с които се работи, товарене и разтоварване на камиони.. един от колегите, който е доста време в въпросната фирма определено се заяде с мен, всеки ден не пропускаше да ми се присмива за нещо, било то че не се справям с работата или друг майтап за нещо странично, а пък аз гледах да приемам нещата с насмешка, все пак не съм отишъл там за да се карам с хората и да стигаме до крайности, макар че май ми беше грешка да се правя че нищо не е станало. Всеки ден когато въпросният тип беше на работа ходех с изключително нежелание, когато тръгнех да проявят инициатива той ми се смееше и ми казваше че не го правя правилно, вместо да помогне тотално ме разубеждаваше да продължавам и чувах само критики. Покрай неговите думи и останалите колеги започнаха да се държат пренебрежително, не чак толкова обаче да. Опитах с добро и да не се карам с никого, при което един ден чух по мой адрес пореден майтап, който ми бръкна така да се каже в сърцето, опитвах се да работя нормално и да уча нови неща, при което чуваш как някой ти се присмива.. влезнах в една стая и седнах на един стол чакайки да ми мине, защото ми застана буца в гърлото, чудиш се къде бъркаш и какво лошо си сторил. При което идва съшият човечец и се опитва да ми каже нещо, сякаш усети че прекали и се опита просто да подхване тема на разговор, аз обаче му се отядох и двамата се ядосахме, започна да обижда, да ме гледа на кръв, мъж на 40 години с 2 деца и семейство.. отмина всичко, отново аз бях човека който се постара да смекчи нещата, имах нужда от тази заплата и нямаше как да постъпя инак, въпреки че потъпквах честта си по този начин. Скоро свикнах на тези неща и си работех без да ми прави впечатление, не съм се скатавал, давах каквото мога макар и не винаги да се получаваше всичко.. това което ми правеше впечатление е че всички те работеха заедно когато имаше бележки със стока за клиенти, заедно търсеха и бързо се справяха, а пък когато аз трябваше да донасям неща от склада за клиенти или търговска зала, ме оставяха напълно сам, бавел съм се бая време докато намеря конкретна стока, при което съм чувал докато търся те да си говорят тихо как не ставам за тази работа и ми се присмиват. Чувал съм изречения от сорта на "няма аз да ти изкарвам заплатата".. и как се очаква да се науча когато колектива е срещу мен и не ми помага. Помагал съм на други хора от фирмата когато не са им достигали хора, някои от тях даже ми казваха да се преместя в техния отдел и че ще си работим мирно и кротко ( без да съм се оплаквал на някого за тормоза така да се нарече от моите колеги). Продължих да работя там, тъкмо си мислех че оправям нещата, че започваме да изграждаме нормални отношения за работа, докато миналата седмица не получих обаждане от началникът ми, който ме извика рано сутринта, преди да съм започнал работният ден и ми каза " трябва да те освободя, не се получава, момчетата не са доволни от теб" малко ми олекна защото наистина беше мъка с тези хора, проблема е че останах длъжен, много преглътнах а трябваше да се държа твърдо и дори да се стигне до саморазправа, поне да има защо да ме махнат. Отделно заплатата беше ок, над средната за града. Сега не зная къде ще работя, къде да търся, определено ми трябват пари а нямам заделени, истински ад се заформя ако не взема мерки бързо. Благодаря за вниманието, успех на всички

Коментари

1.   Ех, едва ли да имаше различен резултат, но можеше поне да говориш с някой мениджър преди да те привикат и утрепките да видят, че не си мълчиш. Иначе главната причина и аз да сменям места е непоносимостта ми към ганьовски комплексари. За съжаление в 99% от случаите където и да се озовеш винаги ще се намери някоя измет, която малко или много да ти злобее. И последно- нали знаеш, че на подобни нискоквалифицирани места са най-простите индивиди? Пробвай да се пробуташ на по-адекватна позиция.

2.   В нашия склад търсят работници и шофьори, аз съм доволна от фирмата за това работя вече 15 години за нея. Това обаче е в София. Ти ако живееш в малък град предполагам че възможностите ти за работа са доста ограничени. От написаното звучиш като свестен човек и много се надявам да имаш късмет. За съжаление такива типове като досегашните ти колеги ги има на много места. Ще ти се наложи да си изградиш стратегия как да се справяш с тях, особено ако останеш в същата сфера (имам предвид ако не надградиш с образование или курсове, за да имаш избор за работа в която колегите ти ще са на по-добро ниво като манталитет). Без кавги, защото скандалите определено не са дългосрочно решение, но с решителност да отстояваш себе си. Умението за лавиране е много ценно в живота на един човек. Ти си още млад, постепенно ще го усвоиш. Моят съвет е все пак да опиташ да потърсиш работа в по-голям град. Но се пази от места в които забележиш такива като досегашните ти колеги (вече имаш опит и ще можеш да ги разпознаеш), те най-вероятно са си авери, сигурно си "делкат" по нещо което щипат от фирмата и като са те видели че си честен човек са решили да те разкарат за да не ги изпортиш. Такива могат и да те натопят теб пред шефовете за нещо което те са откраднали и после ти да го плащаш. Не съжалявай за предишната ти месторабота, ами си търси твоето място. Уверявам те че в България все още има и фирми в които се работи в нормална атмосфера.
Късмет

3.   Да ти е за урок. Един-два пъти да те измайтапят, окей, но ако някой почне да налага тормоз, бой колкото можеш. И да те набият, да не ти дреме. Гаранция, че няма след това да те заяждат. Естествено, отвръщаш и ако някой те заплаши или посегне, отвръщаш, не ти да ходиш да се биеш с тях. Като цяло си явно млад и свестен, скромен човечец. Трудно ще вирееш в обстановка на селяндури. Но ти казвам, те само от едно разбират...

4.   Търси големи фирми, коректни условия, с правила.

5.   Ти нищо ли не си учил? Това да не ти е в чужбина да се бъхтиш в склад, та поне да знаеш, че се бъхтиш за евро? ! Я ги забрави тези отрепки и вземи запиши някакво висше или преследвай мечтите си. Нямаш ли някоя страст?

6.   Складовете не винаги са добра опция за работа, но пък заплащането сякаш е по-добро? Ти обаче си попаднал на не особено добри колеги. Аз предполагам, че те са се страхували, че може да им изядеш хляба. Ако бързо схващаш, постоянно научаваш нещо ново, изобщо си навлязал бързо в работата. Те през цялото време вероятно са те възприемали като заплаха и затова са работили екипно срещу тебе. Това не говори добре за тези хора. Това са всичко друго, но не и колеги. В даден момент са те изпяли на шефовете при първа опция (те вероятно са питали тях как се справяш), а те са ти дали отрицателни оценки, само и само да те махнат.
Работата в склад е интересна. Когато започнах такава работа, за първи път се сблъсквах с нещо такова. Но с усилия и постоянство, за около половин до една година бях изучил почти всяко едно кътче на склада. В последствие някои от "старите" колеги напуснаха и в един момент бяхме останали на 50% от заетите в склада, но със задружни усилия работехме и се справяхме.
Ако смяташ, че тази работа ти е харесвала, опитай да намериш нещо подобно, но по възможност избягвай склад с много персонал, а избирай такива, които примерно разширяват дейността си, а пък са били малко като хора и работа ще има за всички без някой да мисли, че си заплаха за него.
Успех!

7.   Стегни се малко човек. Ти не си потъпквал честта си, защото нямаш такава.

8.   Много добре те разбирам. На последното ми работно място... няма да ги нарека хора, защото не са, се държаха още по-зле от това, което описваш. Обиждаха ме и ме унижаваха, защото искаха да ме накарат да се махна. Разпространиха всякакви клюки, стигнаха и до клевети, но и аз стоях, защото заплатата ми трябваше. Един ден не издържах и си тръгнах, но животът ми вече е съсипан заради това, което говорят. Хората все повече се озлобяват и стигат до крайности и колкото по далеч от тях, толкова по-добре.

9.   Хората в България са много лоши. Където и да отидеш, за съжаление, няма да намериш по - различни хора. Злоба, комплекси и празни приказки. Толкоз от българина. Ако не ти харесва - Терминал 2! Там поне и жените са жени, и заплатата ти е заплата, и животът ти е живот. Дерзай!

10.   Хората са долни приятелю, с такива като теб и мен така постъпват с тях. Причината е, че просто са си работили заедно и не са те искали а и може би ги е яд. Че ти си само на 25 а взимаш заплата колкото тяхните на 40. С гаранция са те клеветели на шефа. Важното е, че си се отървал.

11.   Навсякъде където дават малко повече пари има интриги между работниците и като дойде нов не го учат а гледат как да го саботират. Говорят срещу него и го топят пред началниците и го освобождават след това за да наемат някой техен човек. Ако заплатата не беше над средната за града нямаше да те освобождават а щяха да се молят да не се откажеш защото няма кой да работи. Сигурно не си толкова отворен и за това се държат така с теб.

12.   Ми нормално, ти сигурно си 20-годишен или някоя друга 20-та възраст и по ирония на съдбата и неволя си попаднал в среда с комплексирани дърти чичаци, които не стават за нищо друго, освен за работа в склад и чистене на тоалетни. Тези хора просто са проядени от злоба и завист към по-младите, заради възможностите, които имаме и защото по техните критерий не ставаме, щото не сме ходили в казарма и тем подобни приматски белези!
Аз също съм имал моменти в които съм работил скапана работа с комплексари, но в такава токсична среда, хора като нас с достойнство и нормално функционираща нервна система не издържат много.

Авторе, съветвам те да си потърсиш друга работа.
По стила ти на писане, а и самият факт че търсиш помощ за работа в склад тук ми говори, че си с коефициент на интелигентност на средното.
Не казваш от кой град си, но ако имаш желание да се преместиш, ще работиш доста по-читава работа от офис.

13.   Емигрирай от тази държава! Германия, Франция, САЩ
, Испания, Нидерландия… в тях е истината! За 2-3 години и ще си стъпиш на краката! Много си млад още, за да се завличаш в българската комплексарщина на работното място. България е потъващ кораб, която след около 20 години изобщо няма да съществува, а може и по-рано. Всеки се спасява от нея, както намери.

14.   В моята работа е същото, само дето още съм там. Българите сме злобен народ.

15.   ДО 11

Тук ще те опровергая - работех на място, където чистата заплата беше 500 лв. Това преди 2-3 години. СЪЩОТО Е. От хората е, не е от парите. И клевети пред шефовете имаше, и интриги, и подигравки. Каквото се сетиш. Ако бях направила с тях това, което заслужават, щях аз да съм виновна и да ме осъдят. Никой не си мръдна пръста и аз пак бях виновна, защото "не се вписвам в колектива".

16.   Първо е похвално млад човек на 25 години да е толкова трудолюбив. Второ искам да ти кажа нещо не за успокоение, а за мотивация. Аз съм на 41 години и съм минал поне през 30 фирми. Има фирми, където не съм се задържал повече от два дена. И не ми пука. Винаги съм има работа да ли в тази фирма или в оная не съм седял повече от месец без работа. Това, което ми прави впечатление, е че във всяка фирма има по едно лайно като въпросния, който се е заяждал с теб. В повечето пъти това е стар работник на постоянен договор, който е в добри отношения с началника и от тази си позиция придобиват сила да се държат арогантно с другите, особенно с новите. Особенно, ако усетят, че си по-мълчалив и свит. Нещо като казармата на времето. Старите кучета и новобранци. Съвета ми е да се държиш твърдо, дори с риск да те изгонят. Понеже, ако все пак си набелязан за черна овца, дори и да си мълчиш пак ще бъдеш изгонен от колектива. Но, ако покажеш твърдост и добре си гледаш работата, можеш само да спечелиш уважението на другите. Има един момент, че ако работиш в колектив за шеф, оставането ти в дългосрочен план зависи от мнението на колектива за теб. Ако те те удобрят оставаш,
иначе си аут. Много хора се опитват да се харесат с мазнене и на шеф и на колектив. Аз не мога да се мазня и може би това е причината да съм сменил толкова работи до днес. Все пак работят по въпроса да почна нещо за себе си, и така да се отърва от тоя порочен кръг от работа на работа. Търси си друга работа, аз съм работил на места където и колектива и началниците са били топ, просто по други обстоятелства се е налагало да спра там. Успех момче!

18.   Няма по-голямо наказание да се работи с българи, говоря от опит. В малките градове са тотално унищожени вече. Само в София, Пловдив и Варна има останала що-годе нормална работа. Въпроса е колко е нормална при положение, че наемите са по 1к, искат по 2 депозита наемодателите. Работиш за 2-3к от които даваш над половината да съществуваш в града. Ясно ти е, че ако нямаш наследствено жилище ще го караш от заплата до заплата, макар че изглежда привидно висока. България както са написали по-горе е потъващ кораб, но последно ще потъне столицата. Мисля че вече може да си отговориш къде ще имаш читави условия на работа или в някой от трите града или чужбина. С болка ги пиша тези неща, но са самата истина.

19.   Като бях 20-21 годишен студент бачках в един склад лятно време. Бих казал, че фирмата беше доста коректна и стабилна, и въпреки, че бях млад и зелен, не ме прецакаха с пари. Но просто в тези складове (да ме прощават някои) летвата е доста ниска. Повечето бяха някакви комплексирани лелички и чички, които си изкарваха горчивината от живота на нас младите.
Имаше един 50-55 годишен, който постоянно ми се подиграваше, защото единият ден не се справих добре с палетната количка.
Еми срамота е да си два пъти на моите години, а така комплексарски да ми се подиграваш.
Имаше и някакви работници, които крадяха от стока и вършиха някакви дребни далавери, ама все ние младите сме им били проблема и сме съсипвали държавата, хаха.
Бягай от тези складове с токсични хора. Опитай да се преквалифицираш, да търсиш друг тип работа. Късмет!

20.   Към 13. Държавите, за които говорите ще изчезнат по-бързо от България. Крайно време е да влезете в час, Запада не това, което беше преди 30 години.

21.   Към 20, защото България върви на добре нали? хаха Такъв оптимизъм могат да имат само управниците, т. е. мутрите и техните калинки

22.   Ами не че нещо, но такива тъпунгери нищо не става от тях и си го изкарват на всеки и всичко. Не ти е мястото в такъв "колектив".

23.   Горе главата спасил си се от токсичната за теб среда ще намериш по- добра работа изобщо не ги мисли повече тези нещастници!