Споделена история от Други

Проверка за дългове
Здравейте, така се случи, че се оказах сънаследник на един човек, който водеше прахоснически начин на живот, имаше кредити, които твърдеше, че е изплатил. Той притежава къща, която не знам дали не е ипотекирана. Къде може да се провери дали има неизплатени кредити, защото не искам в един момент да се окажа с дългове. Има ли някакъв централен регистър или трябва да се проверява банка по банка? Също така ако има дългове към фирми за бързи кредити, къде трябва да се провери? Ако един от другите наследници приеме наследство, аз ставам ли автоматически съсобственик или мога да се откажа от приемане на наследство? Ако започна да правя проверка с удостоверение за наследници, ще се смята ли автоматически че приемам наследство? Предварително благодаря за отговорите!

Коментари

1.   Приемай наследството под опис. Или се откаже от наследството.

2.   По принцип можеш да се откажеш от наследството, при районния съдия. Можеш да приемеш наследство по опис, което в твоя вариант е най-добре защото не знаеш дълговете и в крайна сметка ако се окаже че имаш да плащаш то ще платиш най-много толкова колкото си наследил, няма да носиш отговорност с лични средства, ако дълговете са по големи.

3.   Даваш отказ от наследство в райония съд.

4.   Удостоверението мисля, че се брои за приемане на наследство, така че не бързай. В БНБ има регистър за дългове - пишеш писмо и ти пращат справка. Централен кредитен регистър мисля, че се водеше.

5.   Отиди в БНБ.