Споделена история от Други

Признава ли се задочно обучение в чужбина?
Не зная дали е мястото тук да попитам, но задочното обучение признават ли го в чужбина?
Могат ли да ми признаят и да си приравня дипломата, ако имам завършено 4годишно обучение в университет, но е задочно, при положение, че съм чула, че в Европа задочно обучение няма, имало дистанционно и редовно само...
Тоест това означава ли, че все едно ако отида в друга страна и все едно съм със средно образование, като имам диплома за 4годишен бакалавър, но задочно?

Мерси ако някой ми каже... който знае...

Коментари

1.   На дипломата ти какво точно пише? Споменато ли е задочно? Най-общо казано, мисля че се гледат общия брой академични часове, които си събрал. Не мога да си представя самия факт "задочно" да ти създаде проблем. Освен това задочно не е ли няколко дни интензивни лекции/упражнения и след това период на почивни дни? В някои страни имат друга форма известна като part-time обучение, при което студентите взимат по-малко часове в седмицата за разлика от редовното обучение и учат по-дълго, но накрая получават същата диплома защото са покрили необходимите нормативи.

2.   По принцип ТРЯБВА да го признават в ЕС, защото сме подписали Болонската конвенция, както и те. Ако искаш да си продължиш образованието там с магистър например, ДЛЪЖНИ са да го признаят университетите и институциите. Проблемът е, че работодателите нещо не са във възторг по принцип от нашето образование. Но и това си има начин - правиш някаква практика в тяхна компания и изведнъж препоръките от практиката ти стават по-важни. Има си винаги начини и начинчета. Ти какво планираш същност?

3.   Автора:Нищо не планирам, още не съм завършила, но задочното е същото като редовното почти, но същите лекции се карат от 8 до 19 часа всеки ден, като има почивка само от 12 часа до 13 часа и така в продължение на 1 месец, включително се ходи всеки ден от седмицата, и дори и събота и неделя, без изключение.
Въпроса е, че редовното има празни места в програмата, докато задочното няма и като застанеш от 8 до 19 часа, пишеш, всеки ден от сутрин до вечер пишеш и пишеш лекции и така.. Не зная защо не го приемат мн насериозно, същите изпити караме, същите лекции, всичко същото, само където този месец, който са ни лекциите, дните започват да се сливат, понеже караме дори и събота и неделя... , но все пак караме 1месец, но без "дупки" в програмата.. Мисля, че задочното е за по-издържливи хора... И да, мисля, че дистанционното е по-добър вариант от задочното... , но в България още го няма.
Затова страните от ЕС са оставили редовно и дистанционно... и според мен така и трябва да бъде, но ето аз когато кандидатствах, бала ми беше много висок, но пак не ме приеха редовно и останах задочно, където бала пак беше почти колкото редовното и така... И тъй като не съм много богата, че да мога да се преместя, си останах задочно и така... А изпитната сесия, тя е 2месеца, за да може да се подготвим хубаво.. и от учебниците...

4.   Виж, авторке, ако задочното беше като редовното, то нямаше да има редовно и задочно, нали?
И в чужбина на това „дистанционно“ учене не се гледа с добро око, то се предлага и от университети със съмнителна репутация.
Завършила съм редовно и целият семестър си от 8 до 19 в университета, стига с превземки. Вземи и си завърши ученето, после мисли нататък, няма нужда да ни се оправдаваш, да сучиш и да кършиш - задочното си е задочно, редовното си е редовно. И двете форми на обучение си имат предимства и надостатаци.
Най-голямото предимство на задочната форма е това, че можеш и да работиш паралелно, да имаш стаж и връзки сред работодатели след завършването си и съответно да си намериш работа. Е, ако работиш де, не се оставяш на мама и тати да те издържат. Тогава имаш много по-сериозен проблем от това, дали в чужбина се била признавала дипломата - в България кой ще те вземе - задочник и без стаж?

5.   Доколкото знам, дистанционното обучение е като редовното, само че вместо да ходиш на лекции си пускаш компютъра. Почти същото е като да стоиш в залите, само е не се разкарваш до университета. Предимството е, че няма да плащаш за наем ако си от друго място. И в България има такова обучение. Иначе дистанционното обучение е доста по-близо да редовното, отколкото до задочното. Аз също съм "ЗА" редовното обучение, защото мисля, че хората, които са завършили редовно са по-добри специалисти, защото са имали по-голям контакт с преподаватели и са ходили и на упражнения. При задочното упражнения няма. Кой каквото иска да говори, но редовното си е редовно, а задочното - задочно. Моята специалност - приложна лингвистика няма задочна форма. Замисли се защо.
~~~Приказната кралица~~~

6.   Задочното за моята специалност по програма е като тази на редовното, същите изпити ги вземаме, обаче балът беше много близък, но не можах да влезна в редовно, става въпрос за икономика... когато кандидатствах, някакви стотни дори, но не влезнах в редовно обучение.
Имаме упражнения и ние, разбира се, много ясно.
Обаче и лекциите съм сравнявала с редовните, отново са същите.. , само че ние ги пишем за 1месец, като нямаме нито една "дупка" както се казва, после другото време ходим на работа, но и учим от учебници и лекции, пишем и ние курсови работи, както редовното, за да се подготвим за изпитите.
Разликата е че редовното обучение пишат лекциите 3месеца, защото програмата на редовните е от понеделник до петък, но не е от 8 до 19 часа плътно, а има "прозорци"и затова се получава. Да, редовното е много по-ценено, и балът за това беше и по-висок. Определено е по-добрия вариант, но в живота се получава и такива ситуации..
Определено са различни форми. Задочното според мен е за хора, които са на възраст вече и не могат да спрат да ходят на работа.
Но наистина може би ще отпадне в бъдеще тази форма и ще остане дистанционно и редовно. Дистанционното ще е по-добро от задочното за хора на възраст, които ходят на работа и искат все пак да завършат. А редовното е според мен за по-младите, за да усетят от студентския живот, защото все пак е и доста по-ценено редовното от другите форми... и аз съм на това мнение..
От моя курс почти всички са на възраст, почти няма хора, които да са много млади..
Хубава вечер.

7.   Ей хора, според вас възможно ли е да запиша да уча в България задочно и да работя в чужбина? Евентуално 2 пъти в годината да идвам да си изкарвам изпитите. Или е доста по-трудно, отколкото изглежда?
Плс, чакам отговор

8.   7, познавам такива хора, ама не познавам завършил

9.   Не е възможно, защото изпитите са през 2-3 седмици и са един след друг в продължение на 3 месеца, и няма как да идваш постоянно.. през 2-3 седмици в България, ще дадеш сумати пари за пътни.. Ориентирай се към дистанционно!

10.   Ок, thank you people! :)
Всъщност незнам почти нищо за дистанционното обучение, но явно му е дошло времето да се пообразовам по въпроса. Сега ще проверя при бай Гугъл. Bye, dear friends!

11.   Здравейте, завърших задочна форма на обучение в ШУ. Обучението беше 5 години за бакалаври и 6 години за магистри. Реших щом се бях хванала на "хорото да го изтропам до края". Всичко което е писано за трудностите при задочното обучение ги понесох, като вярвах, че след това ще ми бъде по-лесно. Уви, след като работих 6-7 години за мизерна заплата, която често с месеци не я изплащаха-напуснах работа. След време се настаних за постоянно да живея в чужбина. Уви, въпреки всичките ми усилия да си приравня дипломата от Съвета за висшето образование /в страната където се намирам и където се подават документите с дипломата за приравняването или признаването и) беше ми отказано с обяснението, че задочна форма на обучение завършено в чужбина не се признава. А иначе в самата страна си има всякакви форми на обучение -задочно, дистанционно... и т. п. Така че, ако имате възможност учете редовно!

12.   11 - че ШУ в България не се признава, ти в чужбина...
По-добре да беше инвестирала времето и парите си в добра работа, вместо в лошо образование.
Няма да ти признаят висшето, я - да не са луди.

13.   Тук иначе завършилите ШУ редовна форма на обучение им се признава образованието. Не е въпроса до университета, а до формата на обучение. Да, лесно е да се каже защо не си учила редовно... когато няма кой да те издържа правиш компромиси. А за работа... , че как да инвестираш в работа без пари и образование... някои май пишат само защото трябва да има нещо написано.

14.   Не мисля, че ще има проблем. Специално магистър ще те приемат, не се тревожи. По-съществени са рефернциите, които ще имаш.

15.   Оле, малe.. Каквито ни висшистите, такава ни и държавата :))) Тук тръгнали да питата признава ли им се дипломата- чудя се вече да плача ли или да се смея.... На дипломата не пиша ли случайно кой университет сте завършили, млади човече??? Айде, ако пише се поровете из интернет и намерете телефон за връзка- обадете се в учебното заведение и там задайте интелекуалния си въпрос пък дано служителите знаят и успеят да отговорят. Ясно е, че няма да са така осведомени като коментаторите в този сайт де, ама нищо- пробвайте да видим какво ще стане :)))

16.   Те нашето редовно не го признават напълно, ти питаш за задочното. Тази форма на обучение я има само в България, никой никъде не е запознат с нея и се съмнявам изключително дълбоко, че тя ще бъде призната...
Лола

17.   Задочното обучение не е само за хора, които са на средна възраст, а и за млади хора, чиито родители нямат възможността или желанието (колкото и странно да Ви изглежда) да издържат детето си, докато се обучава. Аз също уча в задочна форма на обучение. Балът ми беше достатъчно висок, за да вляза в редовна форма на обучение, но както по-горе споменах, някои родители нямат възможността да помогнат на детето си. Съгласна съм с коментара, че задочното обучение е за по-издръжливи хора. Поддържам връзка с хора от същата специалност, но в редовна форма на обучение и разлика в материала, който се изучава няма. Еднакви учебници, еднакви преподаватели, но различно времетраене на лекциите. Лекциите от 8 до 19 часа не са превземки, а е реален факт. При мен е имало случаи, в които съм оставала на лекции до 20, 30... Редовно, задочно- в основата на висшето образование стои самоподготовката и желанието за себеразвитие и знание. Дерзайте и се стремете към знание :)

18.   Здравейте! Имам следната питанка - тази година смятам да записвам задочна форма на обучение в ХТМУ, но от другата година искам да си продължа образованието в Германия. Дали ще могат да ми приемат документите и да ми признаят едната година в БГ университета(макар и задочна форма) или ще трябва направо в Германия да си кандидатствам наново - за редовна форма???

19.   Аз завърших икономика задочно в България. Учих найстина много и исках да натрупам знания. Държа да отбележа, че 1 курс го изкарах редовно и след това се прехвърлих в задочна форма на обучение. Абсолютно никаква разлика няма в материала и изпитите. Като завършите и си потърсите работа обаче се оказва, че има дефицит на свестни работодатели. Голяма част са адски тъпи и неграмотни новобогаташи, които няма как да Ви оценят. За това спасението е събирате някой лев и си правите Ваш собствен малък бизнес и се стремите възможно най-много да ограничите контактите с простаци. Работих и в чужбина но не като икономист, защото чужденците са черноработници и можеби ако си завършил в техен ВУЗ имаш някакъв минимален шанс. Само като Ви чуят името и разбират, че не сте местен и от там вече всичко е ясно... за това истината е собствен бизнес в БГ като се сбогувате с половината си студентски мечти и работите здраво за една средна заплата. Това е. Успех на всички студенти и помнете, че е важно колко си мотивиран да научиш и не само от лекцийте и учебниците, а от реалният бизнес. ЩЕ ВИ КАЖА И НЕШО МНОГО ВАЖНО И ТО Е: НА ТЕОРИЯ ИМАШ ПРАВО, НО НА ПРАКТИКА НЯМАШ ВЪЗМОЖНОСТ. Вие си преценете, кое е по-важно, теорията или практиката...

20.   19, икономисти вече има под път и над път. не знам защо си очаквал/а, че ще се изсипят всички земни блага над теб само защото имаш диплома. трябва да си наистина много добър, и то в сфери, в които все пак има търсене на кадри, например счетоводство, иначе ще си черноработник, както вече си забелязал.
преди да запишете специалност, погледнете обявите за работа и се ориентирайте какво се търси