Споделена история от Други

"Не съм длъжен"
Защо на почти всеки българин това му е любимата дума. Не обича да се съобразява с другите, дори и ако с действията му, причинява неприятности или неудобства на другите хора. Това в чужбина никой не го казва, там не ти правят неща, от които ти става гадно, а тук ти казват "не съм длъжен".

Коментари

1.   Наистина! Народопсихология на шилета, дори добитъка е по-адекватен, защото знае че е част от нещо цяло. Нашият се изхожда в общото пространство, като си мисли че е "свободен" да го направи... И после се сърди, като стъпи в чужди... изпражнения, на някой който е направил същото като него.

"Не съм длъжен" е достойно за скеч на Китодар, в стил "тук не е информация".

2.   Народопсихология. На българина всички са му длъжни, но той не е длъжен никому.

3.   Търси качествени хора, това е, другите игнор, това е пътят към щастието.

5.   Ти пък откъде знаеш, че в чужбина не казват така? И в чужбина го казват естествено. Повече от 15 години съм извън България.

6.   Словосъчетанието "Не съм длъжен" е отговор, срещу някакво изискване. На българина му омръзна все да изискват от него и се научи да отказва с "Не съм длъжен".
В чужбина не ползват "Не съм длъжен", защото никой не си позволява да изисква от тях да вършат дейност която не са длъжни да извършат.
Съобразяването с другите не включва постоянно извършване на безплатни услуги в тяхна полза!!!

7.   Сега ще се намери някой тъп трол, дето да ти изтърси точно тая гадна реплика, за да се заяжда с теб, ще видиш. Те българските простаци от друго не разбират.

8.   А това че в “чужбина” се прави нещо, значи ли, че непременно е правилно? Има хора на които всичко им пречи, не може само с тях да се съобразяваме.
Има си закони, правила. В общия случай са адекватни и ги спазваме.
Примерно длъжен съм след 22 часа да пазя тишина. Тала е прието и е по закон.
Но в 19 вечерта като рентирам и съседът вземе да хлопа, че шумът му пречи? Ами не съм длъжен да се съобразявам, ще ме изтърпи един час.
И мен много неща ме дразнят. Рев на бебето, лай на съседското куче. Но след като живеем сред хира трябва да си вдигнем нивото на търпимост и толерантност. Хората си имат живот и наистина не са длъжни да мислят само за моето спокойствие.
А в тази прословута чужбина, дето си длъжен да знаеш местоименията на всичките 836 пола и кой как се определя, хайде няма нужда.

9.   Тук, откакто работя забелязвам, че повечето хора са егоисти. Спират да ти говорят поради измислени причини. Шефовете толерират интриганти и слушалки, а не тези, които се стараят и работят. Конфликт на интереси има, поне в нашата работа и е ужасна гледка, въпросната си тръгва час по рано, сестра на ръководителката, но устата й не спира да коментира другите по цял ден. Село, град не видело. Търпят я, защото е сестра на еди-кой-си. Мишкуват. Хора на еднакви позиции по-дъртите се изкарват началници и контролират младите, докато те си цъкат и поръчват стоки на компютъра. Жалка картинка. София.

10.   чувството за безнаказаност е причината.

11.   Предстои, да не кажа, че вече е в хода си, пълен обществен, ценностен, оттам поведенчески и физически колапс на обществото. Липсата на всякакъв вид отговорност, ценности и грижа за околните ни води към нещо много грозно, което вече надига глава. Защо е така и аз не знам. Къде всичко тръгна надолу, защо иначе умен и кадърен народ не може сам да си помогне. Бог да ни е на помощ.

12.   В чужбина съм, хората са любезни и добронамерени, но всеки си знае "гьола" и си върши работата, българина счита, че като сте дори познати си ДЛЪЖЕН. Нещо бъркаш иначе понятията, в. чужбина има любезност и ясна граница, българина е груб и използвач. Моя роднина ми се разсърди, че не съм и усружила с колата ми, ами да не съм длъжна, правила съм го, но никога вече, закачи колата, ок, нищо не казах, всеки път я връща, а бензина за моя сметка. Селски тарикатлъци, затова не.

13.   Заа 20 г в чужбина никога не ми се е наложило да казвам "не съм длъжна" просто защото никой не си е позволил да ми изисква неща, за които ще го кажа.
А за българина е почти въпрос на гордост да очаква някой нещо да направи за и вместо него.
Винаги на българи ще кажа "не съм длъжна" или просто "Не" без обяснения.

14.   Лесно е, противопоставяш се на нещата, които не са окей, трябва действие, това е решението

15.   Може да си длъжен на този, който е направил нещо за теб, помогнал ти е в труден момент. Но на хора, на които не им пука за теб и те търсят само да те използват-не.

16.   Едно е да откажеш да направиш нещо, за което не си длъжен, особено за хора, които те използват. Друго е да вземеш това и да го изнесеш в крайност, където не се съобразяваш с нищо и никого и нямаш грам преценка къде се намираш и какво правиш. Струва ми се, че авторът на темата има предвид по-скоро второто.

Едно е да откажеш да вършиш под път и над път услуги, друго е да слушаш музика, да пушиш, да ядеш смрадлива храна и да говориш по телефона дълго време навсякъде, без капка срам.

Народът изпростя до степен, до която малки деца са готови да стъпчат възрастни хора, които се опитват да се качат в автобуса, само защото първите НЕ СА ДЛЪЖНИ никого да чакат.

Но Бог е справедлив и нищо не забравя и всички, които на никого не сте длъжни за басова човещина, ще видите какво е хора да минават върху теб, докато се бориш да оцелееш, само защото не са длъжни да те чакат :) прекрасници

17.   Или пък "не съм те карал"

18.   15, така е, лошото е че дадох всичко на един човек, но когато изпаднах в трудности и проблеми, той отказа да е до мен, и ми каза че не е длъжен.

19.   За мен оче по-дразнещи са тези, който те предизвикват и заплашват, а после са първите, да втещят "Луд ли си беее, спри да ме удряшш оохх моля те извинявай" и след това, все едно са жени, да се оплакват в полицията, все едно сериозно са бити и когато не мине и се набутат в съда, да цъкат с език и да казват "Егати и държавата", защото смешната им месепна заплатка е заминала.