Споделена история от Други

Стеснителност
Аз съм момче на 20 и водя самотнически живот,
нищо ново знам, има и други като мен.
Проблема е в това че съм притеснителен тип, отпускам се по трудно сред хора или компания. Когато
съм с някой или в кръг от хора се опитвам да се слея с тях и да се държа нормално опитвам се да
прикрия стеснителността си но не става, като ми зададат въпрос отговарям директно без да обмислям
отговора и общо взето говоря простотии или друг път просто не говоря и компанията или който и да е остават с странно впечатление за мен. Преди няколко години не бях така имах си приятели сменял съм много приятелки но сега не знам какво стана явно ме притеснява факта че не водя живота който връстниците ми водят, дискотеки, момичета, компании и т. н по някога имам чувството че годините си отиват а аз не правя нищо.
Някой път ми се иска да си намеря приятелка но не като празноглавите кифли които мислят само за едно те нямат мозък за друго, имам предвид момиче с което да се подкрепяме да сме упора един на друг, но явно проблемът е в мен трябва да полагам повече усилия да преодолея тази стеснителност но не знам как.
Имам много познати наричам ги познати защото (приятел/и) е качество което всеки разбира различно
много познати на които мога да се обадя като ми е тъпо но не искам защото някои от тези хора са се
променили прекалено много. Реших да споделя това тук защото видях че сайта е свестен и се контролира от редакторите за да няма празноглави истории от хормонясали тийнейджъри.
Имам още какво да споделя но не искам историята ми да стане банално дълга затова обобщавам нещата до тук.
Като заключение имам молба, моля някой който е преминал през подобно
нещо да ме светне как да се отърва от тази прекалена стеснителност? !

Коментари

1.   Това понякога се случва със съзряването. Човек се променя непрекъснато, или поне по-умните го правят. Появяват се други виждания за света и за собственото място в него или конкретна ситуация, настъпва по-голямо себеосъзнаване. Колкото е по-голяма тази промяна, толкова повече обичайното обкръжение и начин на живот стават неадекватни и човек започва да се чувства самотен и несъвместим.

Прецени дали НАИСТИНА искаш да си социален, но нещо ти пречи, ИЛИ предпочиташ да си на сам и на спокойствие, но ти тежи това, че си възприеман като странен. Разликата е тънка, но важна. Трябва да разбереш кой си за да не изпадаш в депресия и да научиш как да си помогнеш и да живееш със себе си.

Някои хора желаят да бъдат социални, но ги е страх от социален контакт, защото се чувстват непривлекателни, скучни и под нивото на останалите. Други пък предпочитат да са сами, но ги тормози това, че не са като всички останали и биват смятани за странни.

Странно е, че преди време си имал активни контакти с жени, но сега се стесняваш от това. Каква е причината? Чувстваш се малоценен, непривлекателен, скучен? Ако е така, защо преди ги е нямало тези чувства? Или може би имаш съзнателен страх от това да се обвържеш, защото предпочиташ да си сам и независим, макар и емоционално да желаеш връзка?

2.   И аз съм така няма приятели, оня ден си писах с едно момиче от другия край на България. Говорихме си за това, че идва лято и за морето. Пишеше как ще отишли компанията на море, и на мен ми стана гадно, и си викам ся ако и кажа, че няма с кого да отида няма да ми пише вече. Не съм имал до сега приятели и съм много зле социално не знам как ще се оправя. До година ще завърша висше и след това ще се чуда какво да правя сам, без приятели и отхвърлен.

3.   изобщо не го мислете това като проблем, ами номер 2, завърши, виж интересите са друго нещо, не с всеки може да си паснеш, един обича да играе карти, друг обича да гледа футбол, трети да играе балет, намери хора с общи интереси и говорете за общите неща, да ви е приятно в тази компания и ще се отпуснете лека полека, всичко ще енаред!!!! няма страшно, важното е че учиш и не си изостанал относно следването на мечтите си... поне относно работата, а относно любов, приятели, всичко си идва с времето! Няма да се отчайвате!!!!