Споделена история от Други

Турците от България изчезват
Здравейте. От доста време с интерес следя данните за демографското развитие на България. Преди известно време забелязах, че по преброяване на населението преди 89-та година в България има 1,6 МИЛИОНА турци(турски източници). На последното преброяване като такива са се определили под 600 000. Това означава, че броят им е намалял с 1 милион. Ето данни от единствения източник за етнически състав, а именно националното преброяване (друг не е инало)

92-ра са 800 000
2001 са 750 000
2011 са 580 000

http://censusresults.nsi.bg/Census/Reports/1/2/R7.aspx

В същото време населението е било 89-та 8,9 милиона, а сега 7,4 милиона. Това означава, че освен напусналите 1 милион турци, само 500 000 от друг етнически състав са напуснали. Какво мислите по въпроса?

Коментари

1-50 от 60

1.   Братче, какво има да се мисли? След 89-та всички си бегат само на мангалите им е добре тука. Трябва всички българи да се усетят и да се борят за благото на страната, но надали.

2.   Тази новина може само да ни радва :)

3.   Цяла Европа е пълна с турци, в повечето градове има турски квартали живеещи турци под наем. Всички млади турци от България работят и си осигуряват живота в чужбина. Тъй като са с малко по ниски образование и социален статус им е по лесно да си отглеждат семействата там. Когато си турчин от село в Разградско и си с 9-10 клас образование, нямаш какво да губиш имаш само себе си, двете си ръце и рискуваш по лесно да заминеш в чужбина. Когато си българче със средно/висше образование и собствен апартамент близо до центъра на Варна е по трудно да зарежеш всичко, което си постигнал и да идеш да береш рози в холандия, макар тук заплатата ти да е 700лв.

Турчето заминавайки ще си повиши социалния статус като иде там, дори да бере рози или ягоди. Българчето дори с висшето си българско образование никога не може да си осигури подобен или по голям социален статус, рядко там ще работи престижна работа и никога няма да може да си закупи жилище близо до центъра на третия по големина град в държавата.

4.   Пък колко българи още търсят препитание в чужбина да не говорим!!!

Карол*******

5.   А, дано да изчезнат всичките турци и цигани! Тогава може и да се оправим. Писна ми да внасям ялови данъци на държавата, за да може циганките да раждат по десет деца и да се издържат от детските надбавки и социалните помощи!

6.   Водите статистика! Това е добре, но не е чак толкова интересно. Моето мнение е че ние гледайки в чуждите дворове си носим последствията. Неискам да засягам никой, но голяма част от нас само мрънкат и псуват държавата. Всеки от нас трябва се спасява, пазарната икономика дава шансове за това.

Към номер 3-не мислете че турците нямат нищо.
Аз панелка слава Бого нямам -има къща която изглежда като тези на необяснимо богатите- И какво от това мога да я остава по- добре е да съм част от машина отколкото затворена частица в някой бункер да речем.

7.   Намалява броя на българи и турци за сметка на циганите. Колко станаха мангалите? Един милион имат ли вече?

Нямам нищо против турците, плащат си данъци, работят и учат, но виж бай Манго не може да го накараш да си обърше задника.

Какво трябва да се случи, за да разбере българина, че бай манго и чаветата му малко по малко превземат държавицата ни? Само в Столипиново има 30 000 мангала? Дали не бяха 60 000.

8.   Няма град без циганско гето. Има села, които са с 80 % цигани.

9.   Какъв ви е проблема толкова с турците не разбирам. И те са със задълженията на българите. Какво ви пречат? Както казаха по-горе - учат, работят, плащат данъци. Държавата се разпада не заради тях, а заради начина на мислене на някои хора. Но нали ви е по-лесно да обиждате турците вместо да потърсите разумно решение като се обедините.
Времената вече не са времената, които бяха преди - да има войни, за завладяване. Много ли е трудно да го проумеете? !
За циганите е ясно.

10.   Първите данни са очевидно тенденциозни и включват освен турците, бългоромохамеданите и част от циганите. Те просто няма как да са верни защото, няма как друг освен НСИ да направи подобно мащабно проучване в България. Обяснявам ти тези неща като социолог. изобщо не можеш по-подобен елементарен начин да съпоставяш данни от различни места. Иначе факт е, че турците намаляват със същия процент с който и българите, а циганите се увеличават заради (сравнително) високата си раждаемост. Има и известен процент турци които през годините се асимилират и сами се обявяват за българи. За тази тенденция малко се говори, но е положителна и я има в БГ.

11.   Дано скоро има тема "Турците и циганите от България изчезнаха"...

12.   Три само за пари ли се емигрира? Ами ако българчето иска да избяга от родната простотия?

13.   Че те и Българите изчезват.
Турските източници е нормално да са представяли надути данни - един вид "вижте колко сме много дори в съседните страни" та истината е някъде по средата.

14.   В България се живее зле, за това намаляваме. В момента Турция е в небивал икономически подем, последните 20г. В Турция се живее зле, много е горещо, прашно и мръсно.
Според мен, в близките 20г. в България ще се преместят да живеят около един милион по заможни турци, а при положение че сме добри бизнесмени, мисля че благодарение на нас, ще излезнете от кризата, и не напроследно място, ДПС ще изчезне, но ще имаме истинска партия, неподкупна, коят ще ни представлява в парламента, и която ако имате късмет, може да сложи край на корпоративна политическа корупция в България.
Орхан

15.   Не забравяйте, че много от турците преди 89 година бяха прогонени в Турция и затова по-късно техния брой намалява, по-късно вече и заради емиграция, но да не забравяме, че и българите намаляват заедно с турците. Аз нямам нищо против турци, и някои грешите като слагате турците под общ знаменател с циганите. Именно турците са едни от най-коректните данъкоплатци, страната може само да спечели от тях. Патриот съм, но да бъда честен до сега турчин не ми е направил нищо лошо, по скоро българите са ми правили доста проблеми. Те са доста градивни хора, а на моменти ние сякаш сме високомерни, а в същото време те си гонят интереса, а ние...?

16.   От №3
№12 Никъде не съм опоменал думата пари, говорих за социален статус. По трудно се започва нещо на чисто и далече, когато имаш какво да губиш и няма шанс да го постигнеш на другото място. Българчето с апартамент в центъра на Варна с 700лв заплата, лека и престижна работа с роднини и приятели около себе си въобще не се замисля за простотията защото не я вижда тя е далеч от него.

17.   Това е хубаво.Лошото е, че и българите изчезват....Както казва No 1, само на мангалите им е добре тук.

Black Sabbath

18.   До 14-Орхане не се прави на луд. Много добре знаем с каква цел е това местене на турци-политическа. Не ми трябвате, за да ме оправяте. Предпочитам да съм беден, но около мен да няма турци. Съжалявам, но изобщо не ви харесвам и това не е от мисленето, просто сте ми неприятни на външен вид...

19.   То пък във Варна толкова престижни професии има, че ум да ти зайде.

20.   16, точно пък във Варна простотията е навсякъде.

21.   №19 И 20 В Варна поне няма да бере рози/ягоди в оранжерии като в Холандия и Англия. Няма да работи на полето нито да бърше бабешки дупета. Вероятността във Варна с висшето си образование да седи зад бюро е доста по голяма от колкото в чужбина. А за Варналийчето да седи зад бюро е по престижна професия от зидаромазач или обикновен работник, ако вие. 19, 20 не сте съгласни имате проблем.
Докато турчето с 9 клас не би могло да си издържа семейството в Бг със заплатата на зидаромазач или обикновен работник, затова предпочита да върши същото в чужбина, за 4-5 евро на час.
Да отбележа не съм от Варна, просто дадох пример.

22.   Причините са много, но сте забравили да споменете, че при преброяването хората се самоопределят. Голяма е вероятността младите и образовани българи от турски произход да са се самоопределили като „българи“ в преброяването и това да е част от ефекта.

Номер 3 иначе има право в първия си абзац, но във втория греши - дори да печелят като необразовани миячи на чинии повече, това не значи, че са с по-висок социален статус. Социалният статус на необраозваните турци навсякъде в Европа е един и същ - най-ниският възможен в страната. Да, могат да имат по-висок материален статус емигрирайки, но в сравнение с местното население винаги ще останат на дъното на социалната таблица.

Турците, които са заложили на образованието на децата си са единствените, който и тук и там ще си повишат сттатуса си. Да - с риск съответните деца да изберат да не са турци на следващото преброяване.

Това са два напълно различни феномени, но резултатът е един - на следващото преброяване турци и дори цигани ще са по-малко. Да не говорим, че сред тези етнически групи раждаемостта е спаднала почти до нивата на българите. При циганите е само с 0. 5 промила по-висока, при турците - практически като при българите, но тези етнически групи са се характеризирали с три-четири пъти по-високи раждаемости в миналото. Сега тези деца са стари баби и дядовци и умират, но не се раждат толкова циганчета и турчета и ефектите са още по засилени в сравнение с българите.

Каквото и да се случва - това са процеси, които не зависят от нас. Аз се радвам, че ниско образованите представители на малцинствата, които не искат да се интегрират и образоват намират препитание на Запад. Нека богатите държави се опитат да ги интегрират, защото това беше до сега голяма критика към нас.
Останалите, които са интегрирани и образовани нямат причина да емигрират - ще ги видите като лекари, учители, политици, инжинери у нас. Просто имената ще са им по-различни, но ние отдавна не ги възприемаме като цигани, турци или арменци... те също, между другото...

ж.27

23.   №22 Първо турчин, колкото и да е образован, не се самоопределя като българин, него за разлика от циганина не го е срам от произхода му.
Второ повишава им се социалния и материалния статус. С основното образование да станеш строителен работник, ВИК майстор си е доста голямо повишение на социалния статус. След като в Бг тея хора са били без работа да идат да се грижат за оранжериите също е вид повишение /там почти всичко е механизирано и трябва да си малко по схватлив кое копче за какво е, не е с мотиката като у наше село/. Но най лошото е че се радваш, изнасят се по умните турци тези който имат поне малко шанс, тъпите циганета дето и сапун не знаят какво е са си при нас.
Знаеш ли № 22 колко е 0, 5 промила, данните ти за раждаемостта са неверни, иди в някое гето, което си избереш да видиш колко деца има, дали са те толкова колкото пред блок в български квартал. Дали в село като Рибново младежите на се повече от възрастното население за разлика от българско село. Досега не съм чул за бездетна циганка само за циганка с 26 деца, но съм чул за много българки без деца.

24.   Номер 22, личи си че никога не си живяла сред турци. Знаеш ли кога турчин ще се определи като българин? Точно никога. На света няма по-големи фанатици и болни мозъци от амуджите. Единственият начин това да се случи е ако Ахмед Доган спусне специална директива от централата на ДПС.
Номер 21, на теб да ти задам един въпрос? Какво предпочиташ?
1. Живееш във Варна и работиш зад бюро за 700 лв
2. Живееш във Варна и береш рози/ягоди за 1500 лв
2. Живееш във Амстердам и береш рози/ягоди за 1500 евро

25.   №24 Брането на рози в Варненско е заплатено по 220- 320лв месечно. Живеенето в Амстердам ще ми струва 700 евро квартира, която тук не плащам, другите ми разходи също ще са по високи, затова най добре е първото ти предложение със собствен апартамент във Варна /близо до центъра/. Знаеш ли че в Амстердам няма от къде да си купя праскови на 50 евро цента килото? Тук си ги купувам за 1лв.

26.   Оффффффф ко ви пречат турците аз нямам нищо против тях, на мен мангалите ми пречат не турците!!!

Карол*******

27.   На кого му пука бе!? Абсолютно всяка нация след като се цивилизова, започва да изчезва.

30.   Номер 23, защо пък да турчина да го е срам от произхода му? Ти като отидеш в чужбина или си се родил и живял там ще ти бъде ли неудобно, ще се срамуваш ли, че си българин? Нелепо е да сравнявате турци с цигани. Турците също за високообразовани хора като българите, плащат данъци. Всичко им е същото с изключение на религията. А да го обиждаш заради вярата му е доста смахнато. Все едно хора, които носят Адидас и Найк да се мразят помежду си. Както и такива, които слушат рап и метъл.

31.   Баба Пени не вярва в стъкмистики- всичко е лъжа и измама!

32.   Значи броят на турците в България даже може да е доста по малък от този, обявен по време на последното преброяване, защото близо 80% от турскоговорящите цигани се самоопределят като турци.

33.   Какъв ви е проблема с турците бе хора.. Пречат ли ви?? искам отговор..!!

34.   благодаря, че ми оправи настроението! :) Номер 33 - май не си слушал в часовете по история

35.   Първо турци в България няма. Може да има наследници на османските турци останали след Освобождението, но те отдавна не са турци. Неможе човек, на когото прадядвци, прабаби, баби, майки, бащи са родени и живяли в Бг да се нарича турчин. Това едно. После, я кажете драги турчеещи се българи, като напуснете границата какви ставате? Моля, не чух добре? Ааа българи, нали? Като те спре полицая в Германия и какво викаш, българин съм. Що не се турчеете извън Бг? Само тука ви минават номерата, докато са оставили пияндето Ахмед Доган и свитата му да си веят байряка, но и на това ще дойде края скоро. Така че, бъдете си мюсулмани, но престанете с това турци, щото вие сте турци, колкото аз съм норвежец.

37.   това е много лошо за България че турците намаляват просто няма да останат хора които да работят

39.   Здравейте българи. от изчетеното до тук разбирам че все още има хора които не са си научили урока и вероятно никога няма да го научат, а именно да се научат да живеят с етносите. за уважение да не говорим това е практически невъзможно. честито поздравявам ви за този голям за ваз успех, даже датата в която изчезне и последния турчин можете да я превърнете в национален празник...

А сега да ви попитам как ще процедирате с циганите??? Дали и тях ще успеете да изгоните???

40.   39 - много се надявам да успеем да изгоним циганите, но "де тоз късмет". Що се отнася до турците и аз не ги мразя, нищо не са ми направили и са свестни хора.

Знам, че има райони със смесено население, където има проблеми, но тези проблеми не се правят от българи, ами от турци. Номер 35 много хубаво го е казал - няма турци в България, има български граждани, говорещи турски език, чиято религия е мюсюлманска.

Така че българските турци аз си ги наричам българи. Доган и всички политически проблеми идват от хора, живеещи в БГ, но с турско самосъзнание. На такива индивиди наистина не им е мястото тук.

41.   Абсурдно е да се твърди, че няма турци в България, има и още как. Най-важното нещо не са нито гените, нито мястото където е роден и е расъл даден човек, най-важното нещо е самоопределянето, а турците в България се самоопредлят като турци. От Кърджали съм, досега не съм срещал турчин, който да се самопредели като българин. Турците у нас считат за тяхна страна Турция, а не България, милеят за Турция, не за България, биха умрели за Турция, не за България, това са фактите, а вие колкото си искате си ги бройте българи.

Колкото до 39: Както вече стана дума - живея в Кърджали, не е редно да говориш, че няма да уважение между българи и турци, та България (за разлика от други съседни държави) никога не е имало етнически конфликти, между обикновените хора има уважение и добросъседтсво. Деление има, ще продължава да има, то е факт, но си мисля, че все пак е в границите на нормалното. Омраза в истинския смисъл на думата между българи и турци в България няма.

42.   Евала на N=9
Не бъркайте турците с цигани... Хората си плащат данъците, образоват се понякога повече и от българите (лично познавам такива), работят си и си изпълняват всички задължения като граждани на Република България.
Йордан.

43.   Номер 41 - аз лично познавам няколко семейства от Кърджали - всички твърдят, че са българи, че в Турция се живее ужасно и хората са кофти, даже на едните детето им не говори турски, а само български. Така че недей да слагаш всички под общ знаменател.

44.   До 43: Сори, но не ти вярвам, че познаваш (че дори има въобще) такива семейства. Просто 25 години живея в Кърджали, като не съм срещал турчин, който да се самоопредели като българин, не съм срещал турчин, който да не говори турски, те не просто говорят турски, те говорят САМО на турски, българския им език е ужасен, като нямат желание и да го учат. Имам една дузина приятели, на които им е било отказвано работа защото не говорят турски, без да говориш турски език в Кърджали си загубен. Турците си предпочитат и обичат повече Турция, сещам се за зарята, която се пуска всеки път, когато Турция или турски отбор победи България или български такъв на дадено спортно състезание, погледите изпълнени със задоволство от това, как им светват очите всеки път, когато започнат да обясяват "как Турция е тоооолква по-напред от България"... те изпитват удоволствие, когато видят, че Турция/турчин превъзхожда с нещо България/българин.

Ще спра да ги слагам под общ знаментаел тогава, когато дадените от теб примери станат повече от 1 % от всички турци. Не може 99 % от турците да са като описаните от мен и да се чудиш защо ги слагам под общ знаменател.

45.   Турците намаляват, защото се връщат в Турция, която в момента е развита на милион години от България във всяко едно отношение.

46.   Колкото и да му е неприятно ня някой, 37 каза най-реално нещата.

48.   до но 35 ако няма турци в българия според теб това е по трагично приятел значи от българин ставам турчин така ли

49.   На мен никой не ми пречи. Не си правете прибързани заключения дори и за циганите, защото и сред тях има страхотни хора. Срещу нас живее едно циганско семейство те имат момче - една година по-малко от мен. С него се разбираме чудесно. Все едно общувам с българин. Да, има и такива, който ме дразнят на моменти, но се опитвам да бъда оптимистка. На това момче, за което споменах семейството му живеят много добре. Майка му работи като шивачка, а баща му и тате са колеги - бодигардове са на една фирма. Та какво? Не всички са еднакви. Някой си живеят много добре, без да крадат. Под думата циганин сигурно вие разбирате мангалите с каруците, който крещят от километри за да кажат нещо. Ами, имате грешна представа за някой от тях.

Йоана ?

50.   На добър им път на всеки един от тях! Само да не забравят, като напускат България, да си предадат българските паспорти и където и да отидат да си стоят там. По голяма услуга от тази не могат да ни направят.

51.   Че и по добре.

53.   Недейте да слагате под общ знаменател турците с турскиговорящите цигани и въобще със самите цигани.. доста са различни и нямат нищо общо, едните са образовани.. хора, които мислят разумно и с времето все по-демократично, дори турците в Турция нямат абсолютно нищо против българите, дори ги уважават като съседи, но от турците в БГ може да очаквате малко омраза тъй като те виждат и омразата, която се отправя към тях..
Не сравнявайте турците с циганите.. всички знаем, че са съвсем различни и по култура и по начин на мислене!!!!

55.   Щеше да е супер ако беше вярно,в моя град обаче не съм забелязал такова нещо,има адски много фесове и мангали,и аз се боря активно да намалеят,обаче пак са си много,ако България се изчисти от тях и мангалите,и ако измрат всички чифути,които дърпат конците във власта,ще може да се живее нормално в България!

56.   От това по хубаво няма.

57.   За циганите не се пртесняайте, след като усетиха гювеча на запад и че детските там, са мого по големи от колкото тука и те започнаха да се изселват. В началото отидоха само няколко семейства, защото не знаеха какво е истинското положение там. Веднъж като видяха на място каква е хавата, веднага звъртяха телефоните. Сега са като лавина и от където минат завличат всичко. Местните хора там са се хванали за главите, защото такова чудо не са виждали. Всяка вечер купони и ....Манго, Манго ела.....и цяла нощ ще те дарявам.
Тяхните политици си скубят косите и не знаят какво да правят, защото същите тези ЕС закони с които ни работиха и прецакваха, сега се обърнаха срещу тях. Защо да седи мангала тука на вода и хляб, след като там го чака дебела баница.
Да живеят големите детски помощи в западните държви!
Яки да са им гърбовете.

1-50 от 60