Споделена история от Други

Подаръци?
Здравейте,

искам да попитам всичко тук какво е вашето отношение към купуването на подаръци за Коледа на племенниците ви?

Свили сме разходите си до минимум, особено през зимата, купуваме си дрехи от втората употреба, за да пестим, защото изплащаме жилище. И сега, вместо да си купим нещо за себе си, той иска да им дадем пари.

Знам, че са деца, че се радват на подаръци и т. н. Ако имам възможност, ще купя на всички близки, но нямам.

Съпругът ми казва, че трябва да им дадем поне пари, за да не се обиди брат му ( негови деца са). Защо да не купим нещо за себе си или за дома си, а ще давам на тях?

Сигурно звуча като пълен егоист, но не съм такава. Просто си правя сметката и нямам излишни пари.

Ще се радвам да чуя и други мнения.

Коментари

1.   Егоист си, някои и втора употреба дрехи не си купуваме

2.   Аз като бях дете се радвах, когато ми вуйна ми подаряваше пакетче с лакомства - имаше шоколадов дядо коледа, солетки, бананче и от онези бонбонки снежинки мисля че се казваха 5 лв вътре и бях доволна. Е 5-те лв майка и татко ги взимаха, но не ми пукаше. Предпочитах пакетче с лакомства пред някоя безполезна играчка или блуза, която няма да ми хареса. Ето ти идея, с празни ръце не може деца са ще се надяват, а ако не са прекалено разглезени ще се зарадват

3.   Нали знаеш за Коледната депресия... ами, аз изпадам в такава точно след като изчисля колко МНОГО пари съм похарчил за подаръци само, а заедно с това и за мен.. :(

4.   И аз мисля, че си егоист...
Все още пазя детските си книжки с картинки...
някои от тях са по на повече от 40 години... - подаръци са
от леля ми, по различни поводи; а тя сама отглеждаше братовчедка ми, с почти минимална заплата...

5.   Купете им по някоя евтина играчка и толкова. Аз ще купя на моя племенник нещо от куку магазина, някоя простотийка, да се радва. Не е нужно да е повече от 5 лева, важен е жеста.

6.   Хубаво е човек да си прави сметката, но не до толкова. Все пак ез подаръци убивате духа на Коледа, а все пак това не са чужди или кои да е деца. Това са децата на брата на мъжа ти - демек близки на семейството са. То на мен би ми било неудобно да не подаря нищо на децата на брат ми. Когато нямам толкова пари може на него и на жена му да не купя или да взема само нещо декоративно за къщата, ама на децата винаги - те все още чакат Коледа заради подаръците. Сигурно и на мъжа ти ще му е неудобно да погледне в очите брат си. В днешно време има и доста евтини подаръци:
- има детски книжки, които сега намаляв по книжарниците (наскоро една приятелка купи за дъщеря си някаква книга Питър Пан в алено с доста хубави корици и бели листа за 5лв, а има и доста други)
- има магазини за евтини играчки, в които един меч е примерно 5-6лв
- има пъзели за 5-6лв - не тези на равенсбург, но има и по-обикновени
- книжка за оцветяване с едни моливи или фулмастри няма да ти излезе повече от 5лв

Стига да имаш желание, винаги ще намериш начин да зарадваш близките хора за малко пари.
Принципно преди време и аз се ядосвах за парите, които давам по празници, но вече не. Сега като се сетя, че съм зарадвала хората около мен, че съм купила нещо на майка ми като знам, че тя сама никога няма да даде пари за такова нещо, въпреки че много го иска, като видя как племениците ми се радват и виждам, че просто си струва. Самата атмосфера по празниците и фактът, че съм се събрала с цялото семейство също ме кара да вярвам, че парите си струват. Не трябва да бъдем вечно материални - пари се печелят и харчат, но спомените и хубавите моменти и празници с близките ни хора остават. Не говоря за разходи тип коледа и нова година в тайланд - не е нужно човек да се изхвърля и да дава много пари, но каквото даде да е от сърце.
Ана