Споделена история от Други

Спестовна книжка
здравейте..
искам да си отворя (ако така се казва) спестовна книжка.
нямам 18, мога ли?
На името на нашите ли трябва да е?
какъв контрол могат да имат те върху нея?
и примерно ако имам вътре 100лв., след колко време колко стават.. всмисъл някакви проценти, илии.. просто нямам идея как стоят нещата. благодаря, ако ми разясните :)

Коментари

1.   Честито! На 18 можеш вече да правиш всичко, незабранено от закона - спестовната книжка е едно от тях.
Вашите нямат никакъв контрол над всякакъв вид твои банкови сметки, дори не могат да питат, дали имаш такава в банката. Биха могли само да внасят (ха ха) парици, ако знаят името и егн-то ти, НО НЕ И ДА ВЗИМАТ ПАРИ ОТ СМЕТКИТЕ ТИ

2.   За 5000 лв депозит за една година взех 116 лв лихва. Ти прецени за 100 лв има ли смисъл да си правиш депозит за тази малка сума.

3.   Спестовни книжки е имало по времето на комунизма. Сега просто си откриваш сметка и толкова. Ако са 100лв не си заслужава да караш родителите ти да се разкарват по банки и да ти откриват сметки защото лихвата на тези 100лв ще е някакви стотинки на месец. С други думи ако не работиш и мислиш да спестяваш от закуски не чакай да получиш нещо от лихви в банката. Ако си ги събираш у вас в касичката няма да има съществена разлика от това да са в банката.

4.   Повечето банки ще ти дадат около 5% лихва на годишна база. Което в твоя случай прави 5 лева... Малко е, да, но пък може да стимулира спестовността ти. Може всеки месец да се опитваш да заделяш по нещо и да го внасяш в сметката си, според мен възпитателният ефект е по-важен от сумата в твоя случай. Давай смело:)

5.   Ако нямаш 18 не можеш, да си отвориш сметка, защото всички договори, които подписваш все още са невалидни. Отварянето на банкова сметка е вид договор.
Вашите могат да отворят сметка вид детски влог на твое име. А в зависимост от избраната от теб банка условията както и лихвите са различни.
теглене на суми от влога могат да извършват:
1. при малолетен титуляр (до 14 години) - от законните му родители с разрешение на районния съд;
2. при непълнолетен титуляр (от 14 до 18 години) - от титуляра, с писмено съгласие на единия родител при разрешение от районния съд;
3. от титуляря, ако е навършил пълнолетие или е навършил 16 години и е встъпил в брак.
Лихвата е годишна и варира от 2, 5лв до 6, 5лв в зависимост както от големината на сумата така и от вида влог. Ако например депозираш тези 100лв за 1 година повечето банки ще ти предложат около 3лв лихва и след година ти ще имаш 103лв.
А №2 се е набутал яко, защото за 5000лв друга банка би му предложила поне 5%лихва, а не както тази която му е изплатила 2, 32% и той за 1 година би взел поне 250лв от лихва.