Споделена история от Други

Не е народ, а мърша
И ето след две седмици мечти за розово бъдеще всичко умря за миг. И пак ни го начукаха анално, без презерватив, клизма и лубрикант.
Пак българския народ беше изигран, излъган и унизен - за поред път в историята. Президента така се изказа и изгаври пред парламента с народа си, че попари всички надежди и мечти за един достоен живот и справедливост. Пак ни показа че не сме достойни и много искащи. Покани си за обществения съвет милиардери, мафиоти и стари муцуни дето от 20и повече години все едно и също мелят.
Българския народ е като една проститутка за многократна употреба, но за без пари. Всеки управляващ и се изрежда вагинално, анално, орално и накрая ни се изхвърля в устата. А ние неосъзнали се се чудим какво стана!!!
Ще ви намалим тока ама друг път - с 5%. Даже ви е много.
Но за един курвенски народ какво значи някаква си личност.
Не ми се пише повече че се погнусявам от действителността в България.
То всичко си е ясно започваме демократичен преход както каза Европата.
И така до другия преход!!!

Коментари

51-80 от 80

54.   До №53
Ще ти отговоря "Моля на хората тук да ми кажат как става този номер. "
I. Капиталистът ти от №50, тръгнал не от "0", а от минус 9 000лв, не само че не трябва да очаква заплата, а и трябва да работи на мястото на единият касиер, безплатно, поне докато фирмата му излезе на печалба. Защото тук неговата печалба се измерва не в заплата, а в развиване на безнес, в печалба на фирмата. Ако той вложи собствени пари в бизнеса си, без лихви, щеше да може да плаща по 1 600лв на двама служители, и щеше и заплата и печалба да има за себе си. Тъй като твоят капиталист тръгва от минус не трябва да очаква печалба /заплата/ поне докато не върне заемите, в твоя случай около 12 месеца, ако иска да ги върне по рано трябва да работи на мястото на единия касиер, така след 5 месеца ще вложи само собствени средства в стоката и ще има възможност да взема пари. Никъде не става от минус, веднага да си на печалба. Капиталистът ти всеки месец ще си плаща дълга и това ще му е печалбата. Тоест
1месец взема 9000лв и трябва да върне 9 900, обаче не си начислява заплата и неговите приходи отиват за стока за 2 месец, той работи на мястото на единия си служител за да разработи фирмата си. Дава на единствения си служител заплата от 1200лв с осигуровките и му обещава заплатата да расте заедно с фирмата. Накрая на месеца фирмата има налични 1900 за стока.
така 2 месец взема заем само 7100лв и връща на банка 7810лв От 13000 лв спечелени 7810лв на банка 1200лв на служител, остават 3990лв за нови вложения.
3 месец тъй като разполага с 3990лв фирмени пари, той ще вземе само 5010лв, на които обаче лихвата ще е само 501лв.
4 месец заема ще бъде 2711лв.
5 месец 182, 1лв тук вече лихвата ще е 18, 21лв заплатататна работника може да се увеличи на 1600лв и от спеччелените 13 000лв разходите за фирмата ще бъдат 1800, 21лв ако отдели 9000лв за стока той ще има още 2200лв чиста печалба.
6-ти месец без заеми, нови стоки в магазина, а може и още служители.
Това е чисто доказателство, че не трябва управителят на фирма да търси печалба от неразработина фирма с дълове. Когато живееш назаем не може да си позволаваш да казваш "и аз съм човек".
II. "БВП е често критикуван в ролята си на мерило на обществените блага. Той, например, не отчита факта, че голяма част от населението има достъп до малка част от тези блага. Той също така не включва производство, за което не е официално съобщено. Това създава особено сериозен проблем в България, където сивата икономика на моменти достига 1/3 от цялото производство на стоки и услуги. БВП също така не включва блага, които не се измерват в пари или не се разменят на пазара: например услугите вътре в семейството или факта, че по-малкото производство води до повече време за почивка и съответно блага за работещите по-малко. " БВП не може да се ползва за измерване на мързел както твърдиш.
III. ГЕРМАНИЯ Представи си или прочети, как е изглеждала Германия след 2 световна. Близо 6 години е нямало държава Германия. После "През 1949 г. трите западни държави (САЩ, Великобритания и Франция) образуват от окупационните си зони Федерална република Германия, а в отговор на това СССР образува Германската демократична република от остатъка на своята окупационна зона. " Така че говорим за 63 години.
Цялото население е нямало какво да яде, нямало е и никакви жилища.
Федералната република бива подпомагана финансово от САЩ за да се изгради наново. 13 милярда долара от планът Маршал как ти се струват? В същото време България изплащала непосилни репарации. И бива нападната от СССР на 5 септември 1944г.
Дори в момента държавният дълг на Германия е 2, 088 трлн. евро, а на България под 6284 милона евро. Тоест всеки германец има да връща 26100 евро, а всеки българин 838 евро държавен дълг.
Реално ако сега фирмите плащаха на работниците си полагащите им се заплати, съответно събраните от данък пари щяха да са доста повече заемът щеше да го платиме бързо и за пенсии щеше да има. Но нашите "капиталисти" искат печалба /заплата/ без да са вложили свой средства в фирмата си.
Сега разбра ли №53

55.   53. Смесваш перфектно льжа с истина. Доказателство - Инфраструктурата на Бьлгария беше унищожена (от кой и кого не знам) Пример: Завод Светлина (Сливен). Един от шефовете на завода се чудеше и недоумяваше, как е вьзможно да се затваря/приватизира завод, който има порьчки за 8 месеца напред и в сьщото време е на огромна печалба. Германия беше фен №1 на нашите крушки, поради високото качество и ниска цена (запазена марка на Бьлгария на тях времена).

Имаме 2 приятелски семейства в Германия, които живеят там над 15 години. Защо пишеш, че Германия се оправила чак сега през 2013? Какви 70 години след 2-та световна война бе момиче, тези хора си живеят като царе от десетилетия насам. (германците не имигрантите - не бьркайте нещата, там нещата седят по друг начин)

ПС: Не ми е приятно да те нападам лично №53, но фактите са различни от това, което казваш. Следователно те приемам за човек, който умишлено изкривява истината, с каква цел...

56.   Номер 54 - много благодаря, че прочете примера ми!
Закръгляла съм нарочно числата със стотина лв., не в това беше смисълът. - числата са фиктивни, исках да ми се получават кръглички числа, за да е по-разбираемо.

„Това е чисто доказателство, че не трябва управителят на фирма да търси печалба от неразработина фирма с дълове. Когато живееш назаем не може да си позволаваш да казваш "и аз съм човек".

Ти предлагаш Капиталист да вложи свои пари и да работи без печалба. Ами той работи без печалба! Ако беше чел дори Карл Маркс или НЯКОЙ просто икономист, щеше да знаеш, че работната заплата на управителя не е печалба. Българският закон задължава всеки собственик на фирма, който изпълнява управителска функция да се осигурява! По българския закон правилно се казва, че не може да има работа, без да има работна заплата. Забележи - ако капиталист не си управляваше фирмата, той нямаше да взима заплата, но можеше в примера да сложа Касиер 3 да управлява фирмата и да му платя. Ти щеше ли да ходиш с месеци на работа без работна заплата?
Защо Капиталист да го прави?
Хората са рационални.

Колкото до предложението ти да сложил личен капитал, но без възвращаемост - КЪДЕ ГО ИМА ТОВА? Капиталът си е капитал. Собствеността му няма значение. Капиталът трябва да носи рента, ако не го прави, то ние или ще го вкараме в банката за лихва, или ще го изконсумираме. Защо Капиталист да вкарва почти 2 бона в бизнес, който не му носи печалба, той може да си купи кола и да си джътка из града. /да консумира/ Консумирането тук и сега е много по-ценно от това утре /спестяване/, затова ни трябва лихвичка, за да ни накарат да спестяваме и рента, за да ни накарат да инвестираме.

ЦЕЛ НА ПРИМЕРА МИ - исках да покажа зависимостта между увеличаването на работната заплата и цените, между цените и количеството продавана продукция. Има къде-къде по-добри и точни примери, но се разглеждат 3 до безброй периоди и се вкарва висша математика. НЯМА ПРИМЕР, В КОЙТО НЯМА ЛИХВА ЗА КАПИТАЛА! Няма в практиката предприемач, който безвъзмездно да заложи своите си спестявания (банка, която да заложи капитал), без рента.

II. "БВП е често критикуван в ролята си на мерило на обществените блага.

Добре, дай друг показател, който да измерва производителността на обществото, рационалността на производството.

Иначе съм съгласна, че има хиляди други обществени блага, но нали знаеш - за мен ако е благо да плувам, за някой друг, който не може да плува, това не е благо. Кажи му да ми даде спестяванията си да си построя плувен басейн.
БВП е важен заради това, защото всяко левче е обезпечено с БВП. Ако само печатаме левчета, инфлацията ни е гарантирана, защото зад левчето няма да стоят вече стоки и услуги, а кух въздух.

Виждам, че си начетен човек. Аз искам двойна заплата, но моля - не искам да работя повече, не искам да работя различно, не искам да се преквалифицирам, не искам да си подобрябам работния морал (понякога си взимам продукция в чантата за вкъщи), не искам да променям ИЗОБЩО нищо - и моля, искам цените да си останат същите.
Ще ми направиш голяма услуга, защото чета от 15 г. всякакви автори и уча, и се интересувам, но решение на въпроса не намерих.
Ще ти дадат Нобелова награда по икономика, ако докажеш начин, при който заплатите и стандартът да се удвоят, без да имаме увеличаване на БВП на единица работа /увеличаване на производителността/.

Мерси!

III. ГЕРМАНИЯ Представи си или прочети, как е изглеждала Германия след 2 световна.
Германия изплащаше репарации до 2011 г. Последно плащаха фирмите на Израел репарации. Дойче бан до 2011 г. е изплатила милярди на Израел. И на Русия и т. н. са плащали репарации в милиарди, но да - не е било убийствено като след първата св. война.
Кажете колко милярда репарации е палащала България след Втората световна война и колко милярда е получила от СССР като ресурси и на готово?

“Дори в момента държавният дълг на Германия е 2, 088 трлн. евро, а на България под 6284 милона евро. Тоест всеки германец има да връща 26100 евро, а всеки българин 838 евро държавен дълг. “

ПРАВИЛНО! Забрави да допълниш, че тези 26 хил. евро немецът изработва за малко повече от половин година, което е добре за такава държава. България НЯМА външен дълг практически и това Е ГОЛЯМОТО ПОСТИЖЕНИЕ на ВСИЧКИ правителства СЛЕД 1997 г. Преди 89-та сме живяли поне на кредит и помощи от СССР.
Аз съм голям фен на рестриктивната фискална политика, на МВФ, но и аз трябва да призная - може би Германия не е бъркала толкова, взимайки кредити. Не знам, дали знаете, но в немската Конституция се забранява на държавата да взима кредити за социална политика, а само за ИНВЕСТИЦИИ. С две думи - ако Меркел реши да увеличи пенсиите с кредити, то тя ще бъде задължително спряна от Конституционния съд в Карлсруе.
Ако Меркел реши да прави магистрала, тя може да си взима кредити. Идеята е, че всяко инвестирано евро се завърта и увеличава БВП с 3 евро. Доказано е това от много отдавна в икономиката.
Това е и основната грешка на държави като Гърция. Кой каквото иска да ми говори, факт е, че населението е мързеливо и необразовано тан. Не всички де, но повечето. Има хора, които се пенсионират на 50 г. със 3 г. трудов стаж, има хора (жените), който никога не са работили в живота си и пак се пенсионират с висока пенсия. Откъде идват тези пари? Изключително от кредити.
Какво загуби Гърция - бъдещето си. Няма да го види това нормалния българин, който отива там и се дразни, че една касиерка взимала 800 евро заплата. Това го виждат младите гърци, 70% от които са без работа. Най-трагичното - образованите, работливите и предприемчивите нямат място в страната.
И все пак не ги съжалявам.

„Но нашите "капиталисти" искат печалба /заплата/ без да са вложили свой средства в фирмата си. “

Основата на Капитализма е ВИНАГИ да ти носи капитала рента. Ама винаги, защото инвестирайки ти рискуваш. Рискът винаги е обвързан с шанса за печалба. Ама винаги! Това е основен принцип в пазарното стопанство.
Кажи на един продавач на плод и зеленчук да инвестира спестяванията си, но да продава домата си без печалба. Той ще ти каже - да не съм луд. Б банката ми дават 6 %.

Всичко останало е комунизъм. Ще накараш хората да инвестират спестяванията си без печалба, ако извършиш национализация и вкараш всичкия капитал в дружества, които не работят за възвръщаемост. Какъв е резултатът - знаем си - неефективно производство, пълен крах на икономиката. Икономиката на страната не може да изхранва населението и то трябва да разчита на външни фактори (СССР).
Ние нали през 1989 г. сме се отказали да строим комунизма, мислих?

Много начетен човек си, кажи ми как да увеличим двойно стандарт и заплати, без да увеличаваме БВП на работочас? Как да живеем по-добре, без да се подобрява качествнот на работната ръка и на машините? Без иновации? Без да инвестираме в инфраструктура и в образвование? Без да намалим разходите за единица БВП?
И най-важното - как правителството да увеличи благоденствието БЕЗ КРЕДИТИ(никой не ни дава), БЕЗ ДА ПЕЧАТА ПАРИ и БЕЗ да увеличава данъците?

57.   Номер 55 „Смесваш перфектно льжа с истина. Доказателство - Инфраструктурата на Бьлгария беше унищожена (от кой и кого не знам) Пример: Завод Светлина (Сливен). “
Един завод по определение е производствено предприятие, а не инфраструктура.
Инфраструктура са неща като пътища, пристанища, летища, жп-шини, все такива неща, които нашите пенсионери не ценят, защото не се ядат. Който е имал късмета да мръдне поне до една Сърбия, щеше да знае, че у нас инфраструктура е нямало. Поне не на нивото на 20 век. И днес няма де. Това е много голяма пречка за всички, живущи извън София и за бизнеса, защото не може да произвежда извън София, Варна, Бургас и... май това бяха? ФИЗИЧЕСКИ Е НЕВЪЗМОЖНО да произвеждаш без инфраструктура ефективно. Разбира се, винаги можеш като през комунизма да пуснеш ЗИЛ-ве, които харчат по 50 литра нафта на 100 км. из страната...
Друг проблем е липсата на ресурси за тежката индустрия.
„Германия беше фен №1 на нашите крушки“
Коя Германия - западна, в която купувачът може да си избере най-доброто решение като цена и качество. Питай един западно-германец - той дори не знае, че имало бг. крушки, той си ползва „Осрам“ от 100 години.
... или ГДР имате предвид, където е нямало други крушки, може би?
Ползвали ли сте крушки „Осрам“? Дори най-обикновенните издържат 10 пъти от българските, които сменяхме у нас всяка седмица.
Не ви знам годините, но не сте ли учили за основния принцип в СИВ - всяка държава се специализира в определени производства като се изключва конкуренцията. Идеята на комунистите е била, че като се произвежда строго специализирано ще се реализират икономии от мащаба. И СА БИЛИ ПРАВИ, но само до определен обем става това чудо, но в условията на пазарна икономика и в само до определена граница. Съвсем възможно е в ГДР да е нямало просто други крушки.

„Един от шефовете на завода се чудеше и недоумяваше, как е вьзможно да се затваря/приватизира завод, който има порьчки за 8 месеца напред и в сьщото време е на огромна печалба. “
Не мога да говоря по примера без сама да съм видяла счетоводните книги. Факт е обаче, че като цяло икономиката ни не е работила на печалба, защото ТЯ ПРОТИВОРЕЧИ НА ПРИНЦИПИТЕ НА КОМУНИЗМА. Не можеш да градиш комунизъм и да работиш на печалба. Няма такъв комунизъм просто!
Факт е обаче, че дълго време СССР направо са подарявали ресурси на България. Да, лесно е да работиш така на „печалба“. Представи си в моя пример човекът да има откъде да взима кисело мляко без пари и да го пуска на 6 ст. в магазина. Ами ще е на печалба!
Поръчките за 8 м. също не говорят дали е било ефективно производството.
Помните ли си пирамидата „Барбуков“ през 90-те? Този човек не само имаше поръчки, но и БЕШЕ ПРОДАЛ ПРЕДВАРИТЕЛНО апартаменти, който НЕ БЕШЕ ПОСТРОИЛ и беше изчезнал с мангизите на наивниците. Мисля, че дори земята, върху която трябваше да строи не беше негова. Ако поръчките означават, че едно предприятие е ефективно - ами г-н Барбуков е имал най-ефективното производство, защото дори е продал продукцията си, която не е съществувала.

... как се е живеело в Германия през 70-те години вие няма как да знаете. Извинявайте, но аз познавам не двама, а 20 човека, които ще ти кажат и днес, че в България се живее чудесно. Имам приятелка, която пък точно през 90те е живяла най-добре, когато населението у нас гладуваше. Затова има и статистики - те обхващат количествени и качествени величини, засягащо понякога цялото население и цялото производство. В най-лошия случай статистическото проучване използва данните от 1000 човека като ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - данните за най-бедните да кажем и най-богатите се чистят. Важен е СРЕДНИЯТ човек. Питай клошаря и питай олигарха - и двамата различно ще ти кажат.
Факт е обаче, че през 70-те години немците са имали дървени ваканции, пестели са от бензин и ток, давали са 30-50% от дохода си за храна при 15% днес. Горе-долу като стандарт на живот през 60-те и 70-те са били на нивото на българската средна класа днес, но са нямали толкова бедни, разбира се, защото СА НЯМАЛИ КОРУПЦИЯ И НЕ СА ГРАДИЛИ 50 Г. комунизъм.
Да, много по-добре е война да ти разруши цялата държава, но да имаш запазена частна инициатива и ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ, да имаш МОРАЛ и да нямаш корупция.
Какво ми служи един неунищожен завод, за който нямам ресурси, в който има работа за 100 човека, но са назначени 1000, в който се краде и машините са от 50-те? Ами по-добре бомба да падне и да унищожи този завод, за да го построя на ново. Т

Пътували ли сте по „магистрала“ Тракия?
Забележете, когато сте около и след Търново - много интересно ми стана, че има изградени халета от ТКЗС-времето и други производствени халета, но хората не ги ползват, а буквално до тях са построили новите!

Западна Германия е вкарала в бившата ГДР 3000 милярда!!! в последните 23 години. Двете страни - абсолютно идентичен народ, старт и т. н.
Защо мислите, че е трябвало да се построи Берлинска стена. За да се пазят развитите източно-германци от нахлуването на гладните западняци ли?
Какъв по-добър пример да ви дам?
България няма кой да ? даде такива пари, за да се оправи и трябва да се справяме сами.
Знаете ли, между другото, с много малки изключения няма нито един ГДР-завод, който са запазили. Всичко са изравнили със земята...ВСИЧКО. Заварили са в ГДР инфраструктурата, оставена от Хитлер.

Но да се върнем на примера - как мислите, немецът с „Осрам“ ли е искал да си свети със „Светлина“? Ок, ако няма „Осрам“, ще си купи 30 крушки „Светлина“ да сменя всеки трети ден... , но иначе?

И пак на моя въпрос.
Искам двойна заплата!
Искам да живея по-добре!
Искам двойни пенсии!
Кажете как става това без образование, без ефективно производство, без кредити и без СССР да снасят? (няма лошо, но да напомня СССР не съществива)
... искам двойна заплата! ИСКАМ ИСКАМ И ИСКАМ и ИСКАМ протестиращите да вземат властта. Давам им 800 дни да ми увеличат стандарта двойно. (познато)

58.   57 Аз казах какво знам. Друг може би знае друго, трети, четвьрти и тн. Факт е, че след 89-та затриха заводите, предприятията, фабриките и всичко останало от което се прехранвахме. Не били модерни - ами добре, не са били модерни, но са били наши и парите са оставали в дьржавата и в народа - сега има много модерни, но цялата чиста печалба кьде отива... и аз не знам, но не е в джоба на моите сьнародници.
Нямало добри пьтища, камионите харчили много и тн. Не е било измислено по най-добрия начин вярно е, но пак ти казвам - всичко, което е оставало е било за нас и само за нас. (имам роднини в Сьрбия и ходя там понякога, наистина даже след войната, която преживяха са много по добре от нас, но благодарение най-вече на това, че са единни и вманиачени националисти. Нормална гледка е да видиш някой циганин/индиец обграден от 3-4 полицай и да го претьрсват с пистолет опрян до главата - да краде ли, да изнасилва ли, да убива ли - майка му тьжна).
За Германия казах това, което са ми казали стари семейни приятели, които живеят там от доста дьлго време, казано по друг начин - вероятноста да ме изльжат за нещо такова е близка до 0.
И стига с това унижително - Бьлгарското е било навремето некачествено. То ако е било така - никой нямаше да ни го купува бе моме, какви ми ги говориш :)

Жалко, че в сайта е забранено да се дават лични данни, адреси и подобни - бих искал да видя 1 като теб, да ми говори в лицето така и да ме льже и унижава. В реалния живот никой не говори така, поне не на хора живяли по негово време, които знаят какво е било от 1-ва рька.

Отговора на вьпроса ти - Искам двойна заплата и пенсия.
Заплатите могат с лекота да станат двойни и тройни в почти всички големи фирми, имат вьзможностите, но нямат желанието. А за пенсиите как може да питаш изобщо - изкрадени са пенсионните фондове мноооооого отдавна, какво не знаеше ли, ще се правим на ударени ли, или просто провокираме излишни дискусии?

Никой не може да ме убеди, че Бьлгария от процьфтяваща дьржава с една от най-големите армии в Европа се превьрна в утайката на планетата за 30 години по някаква случайност или лошо управление. Историята (особенно тази на Бьлгарските Дьржави в Европа и Азия) казва, че винаги има някой, който иска да ни затрие - с предните 3 Бьлгарски Дьржави стана - сега тече процеса на последната, четвьртата.

Бьлгарско семейство (в Бьлгария) - 0-1 / 0-2 деца в редки случаи.
Турско смейство (в Бьлгария) - 3 до 8 деца.
Циганско семейство (в Бьлгария) - 5 до 12 деца в редки случай.

За каква Бьлгария говорим бе? Колко години докато изчезнем напьлно? Век... Два... Три най-много, после ставаме като Волжка Бьлгария-Кубардино Балкариа в момента, колкото Бьлгари има и там ( 0 ) толкова ще има и тук. Исками се да кажа: - Бавно, но сигурно. Но истината е, че изобщо не е бавно.

Но ти (ако си Бьлгарка изобщо) не се притеснявай, ти ще имигрираш с пачките които си натрупала и с детско-чиста сьвест. Тези, които нямат пари - дойде ли времето 8 милиона имигранта в Бьлгария, с 800 хиляди Бьлгари, тогава на тях - майка им тьжна.

Какво, няма да дойде ли? Я виж фактите пьрво, колко сме останали и колко бьрзо се стопяваме, и за колко време е станало това.

Даже и да се оправят нещата по някакьв невероятен начин - високи заплати, високи пенсии, нулева безработица... кажи ми как се вьзврьща - Армия, Орьжия за масово унишожение (който ги няма като ултиматум - правят с тях каквото си поискат другите страни, ако намерят някакьв ценен природен ресурс) и най-важното - 5 000 000 Бьлгари?

Ясно е, че ще изчезнем от лицето на земята като, дьржава и народ, но да ми казваш, че не струваме - Кой си ти, от кьде си и какьв си?

59.   №56 Не се опитвай да ме излъжеш с сричка между мойте думи. Със едно "И" вместо "ИЛИ" мъчиш да ме объркаш.
"Ти предлагаш Капиталист да вложи свои пари И да работи без печалба. "
Неееее разликата е че аз казвам.
предлагам Капиталист да вложи свои пари ИЛИ да работи без печалба. ТОЕСТ ПЕЧАЛБАТА МУ ЩЕ Е ТОВА, ЧЕ ФИРМАТА МУ С ВСЕКИ МЕСЕЦ ЩЕ ИМА ПО МАЛКО ДЪЛГОВЕ.
"Ти щеше ли да ходиш с месеци на работа без работна заплата? " Да ако имах банкови дългове и те намаляваха с по 2000лв месечно, заради работатат ми, щях да работя без да искам още и за заплата.
Провери какво е капиталист в укипедия " Човек, който притежава голям капитал" Твоя капиталист не стига че не притежава, ами иска и заема да му се плаща и заплатка да взема. Твоя капиталист е един "лумпен", както казваш, той дори дрипи няма.
Ако той вложи свой 9000лв ще има печалба. 8, 88% от вложенията месечно е доста добра печалба, ако иска по-голяма ще вложи повече свой средства и ще купи и друга стока, ще има други магазини. Колкото повече вложения направи толкова повече възвръщаемост.
Ако твоя капиталист вземе заем от банка 60 000лв и закупи един апартамент, за да го дава под наем. Нима той в наема ще начисли, и вноските за кредита си, и своя заплата? Кой ще наеме апартамента му на такава цена?

II Никой не ти казва печатане на левчета!? !? ! Само ти се казва, че българската касиерка на магазин, работи точно колкото европейската и заслужава поне половината от европейската заплата. Българският шофьор работи колкото европейският, от шофьори икономиката има нужда, защо да се преквалифицирва с висше образование, като той иска да си е шофьор. Тъй като той е европейски гражданин и работи колкото европейски шофьор, защо да не може той да получава заплата с която да си покрива сметките за ток на децата си?
Нобеловата ми награда по икономика засега я запази, защото всичко си е измислено. Просто в българия мълчим и няма кой да каже на капиталистите, че не могат да очакват възвръщаемост за себе си, от банкови кредити. От кредити възвръщаемост има банката, не кредитоискателя. То ако бизнес беше да вземем кредити и да си чешем топките докато ни капе, всеки щеше да е бизнесмен.
III "Германия изплащаше репарации до 2011 г" Пълни глупости. Първо прочети, че тези репарации бяха за ПЪРВАТА световна. После отбележи че ги изплаща ОТ 1990г след обединението на двете германии. За ВТОРАТА световна не са плащали нищо.
А българите са платили, и за първата, и за втората световна репарации. И то защото сме били съюзници на Германия. Сега пак ни влечеш нататък, пак ли да им плащаме дълговете? За последните 100 години два пъти сме плащали заради тях.

"кажи ми как да увеличим двойно стандарт и заплати, без да увеличаваме БВП на работочас? "
Добре:
Пръво БВП го разяснихме, че не поема всички сделки в България и въпреки това е 44%. Реално ако всичката черна икономика, излезе наяве, ще си достигнем доста голям процент.
Пример:
Братовчедка ми е продавач в магазин за авточасти. В момента 85% от автомонтьорите са на черно, 30% от тях се осигуряват на половин минимална. Магазините за авточасти продават на същите автомонтьори части без касов бон. Касов бон за частта се издава по изключение, ако клиентът собственик на колата изрично го изисква. Цена от клиента се изисква с начислена печалба и ДДС. 20% които трябва да идат за ДДС, се разпределят между собственика на магазина и автомонтьора. 2 % за магазина 18% за автомонтьора, че е довел клиент. В повечето случай автомонтьорът пазари части сам /в магазина/ с парите на клиента си. Да не ти изброявам другите браншове А?
Край на примера!
Но куриоз! Българинът не взема дори тези си заслужени според БВП 44% от немската заплата!! А взема само 10%. Другите 34% отиват за забогатяване на капиталистите и изплащане на техните фирмени кредити.
Народът в момента трябва да се вдигне и да си иска свойте си 44% БВП изработени от него. Държавата да се стегне и да изкара наяве черният бизнес. Така тя от данъци, БЕЗ ДА ГИ УВЕЛИЧАВА, ще има достатъчно пари да плаща двойни минимални пенсии и заплати на държавни и общински служители. Покупателната способност на българина, още в началото, ще се увеличи четворно, от там и по високи обороти на магазини и услуги. От там БВП ще се увеличи още повече. И ако си вземем коцисионираните златни мини и затрием други непечеливши за нас концесии. И тъй като нямаме кредити като Германия, ако всичко е начисто, само след 1 година ще сме със заплати като Германските. Добре прочете 1 година. Без заеми, без печатане на пари, без увеличение на данъци!!! Парите са си в България, само че позволяваме на концисионери и мними капиталисти да ги изнасят. Тъй като българия няма кредити в последствие след 1-2 години може да започне да инвестира в развитие на бизнеса, в подпомагане на български бизнесмени за начинание на нов бизнес в инвестиране в нови машини, в иновации. България ще подпомага бизнеса си като знае че така той ще й плаща по голиеми количества данъци. Така ще се намери и работа за всеки, който иска да работи, ако всичко е наред, дори след 5-8 години ще си внасяме китайци и индийци да работят, защото няма да има достатъчно българска работна ръка.

До №57
Заводът е производствена Инфраструктура, информираи се какво е ифраструктура преди да казваш, че хората не са прави. Или Бойко каза инфраструктура е магистралата и ти прие, че друга инфраструктура не съществува. Язък ти за образованието, икономика беше нали, та производствената инфраструктора е най важното в икономиката, ако така знаеш цялата икономика О-ле ле мале.
Видове инфраструктура:
1. Транспортна инфраструктура: пътища, железопътни линии, транспортни съоръжения, мостове, тунели, канали, пристанища, летища, складове, и др.
2. Производствена инфраструктура: заводи, предприятия, водохранилища и др.
3. Социална инфраструктура: образование, наука, здравеопазване и др.
4. Военна инфраструктура.
И №56 е прав в западна Германия сливенски крушки не съм купувала, но през 1991 си купих сливенски чорапи и дамски чорпогащи ФАКТ. Чак като се прибрах в БГ разбрах, че на дамските чорпогащи пише български от Сливен. Да знаеш колко ме бъзикаха познатите, че ходих до ФРГ да си купя БГ чорапогащи.

Пирамидата „Барбуков“ Бизнесът барбуков парите не са изчезнали то й е изчезнал с тях което е доста различно. Не можеш да даваш крадец за пример на непечелифш бизнес. Това е смешно икономист си уж.

"Защо мислите, че е трябвало да се построи Берлинска стена. За да се пазят развитите източно-германци от нахлуването на гладните западняци ли? " Не защото едната германия е под руска опека, а другата под американска. " На 13 август 1961 г. в период на усилено противопоставяне и изостряне на отношенията между СССР и САЩ, започва строителството на стената. "
Германия няма определена ставка за минимална работна заплата, но има ставка за минимално заплащане на час 7. 79 евро, което е същото. Ако българинат е мързелив както казваш и работи на 1/3, от изработеното от Хайнц. То Бай Ганьо трябва да взема минимално 5, 06лв на час или умножено по 8 часа и по 22 дни, прави 891, 18лв месечно МИНИМАЛНА заплата. Оказва се че дори да взема 1/3 от минималната германска заплата, българинът ще е щастлив.

60.   Стана много интересна дискусия! Продължавам да пиша, защото тонът е нормален. Всеки си казва мнението, без да напада ЛИЧНО другия.
И макар, че уважавам вашето мнение, не съм съгласна по повечето неща.

До 58
„Факт е, че след 89-та затриха заводите, предприятията, фабриките и всичко останало от което се прехранвахме. Не били модерни - ами добре, не са били модерни, но са били наши и парите са оставали в дьржавата и в народа. “
Кои пари имаш предвид? Ако държавните предприятия са били на печалба, нали се сещаш - нямало е да ни трябва безвъзмездна помощ от СССР и милярди дълг. През началото на 70-те дори изпращаме 1/3 от златния резерв за „съхранение“ в Москва - нали се сещате - платили сме си дълговете към Съюза, защото хората имат ресурси, продават на Запад и все някак си са имали доларчета, но безплатен обяд и тогава е нямало.
Да, заетите пари са отивали при народа, права си. Не вярвам в теориите на конспирацията, че комунистите са ограбили държавата, внасяйки парите в швейцарски банки. Народът сам си е ограбил държавата, ставайки им съучастник в „безплатното“ лапане. Не им се сърдя, просто факт е, че сметките се плащат от нашето и от вашето поколение.

Модерна може да бъде иначе една рокля. Едно предприятие много простичко е ефектвино или не е ефективно. Дългосрочно оцеляват ефективните. Ние видяхме, кои предприятия оцеляха и кои не. Нямам нищо против да се произвеждат крушки „Светлина“ с машини от 1955 г. теоретично погледнато, но в това време в Корея правят модерни крушки „Филипс“ и като ги сложим една до друга... сещате се, с коя ще предпочете да си свети Царят Потребител.

Номер 59 - няма да споря за Германия, защото е извън темата, но я се сетете - как България ще е плащала репарации, а Германия не? 2011 г. ДЪРЖАВНАТА компания „Дойче бан“ плати последната вноска от 2 мил. долара на Израел за това, че са транспортирали евреите в лагерите. Това беше последната репарация и заради тези задължения немците не можаха да си приватизират железниците. Да не говорим за другите фирми - от „Сименс“ през „Тюсен круп“, които са внесли милярди репарации в посока Полша и Русия, защото са използвали военно пленници като безплатни работници. Западните държави се отказват от репарации, вярно, но Полша, Русия, Израел са си имали ПРАВО на такива.

Нашите уши не са изядени от репарациите заради войната, а от ширещата се от 70 г. корупция и липсата на всякакъв граждански морал, както Вие сам дадохте за пример в примера с черната икономика.
Черната икономика безспорно е вредна, но като икономист ви казвам - в една корумпирана държава дори да се събира цялото ДДС е по-вредно. Вашата братовчедка какво прави спестените пари от данъци - или ги потребява, или ги инвестира в бизнеса си. Какво прави корумпираната държава с данъците - краде ги! Братовчедка ви поне не краде, поне не директно - индиректно краде от данакоплатците, но предпочитам такива да ме крадат, за да си платят тока да кажем, вместо да ме краде Доган, за да си построи Х по ред палат.
Определено трябва да се преборим със сивата икономика, но тръгвайки от големите риби и преди това трябва да сме изгонили корумпираните съдии и държавни служители.
Обаче както вие тук, така и протестиращите не засягате тази тема. Не е удобно май? Кога платихте последно на КАТ-аджия, за да не ви пише фиш?
Аз никога не съм плащала и няма и да плащам подкупи, а вие? Оставям го на Вашата съвест. Какъвто народът, такава и държавата.

Засегнахте много компетентно и темата с наемите и жилищата. Прав сте - у нас цените на жилищата и лихвите са още много високи, а качеството на сградите - лошо. Нормално е едно жилище да се изплаща от наем за 7-8 г. Така е в държавите, в които няма балон на имотите. У нас такъв имаше и съотношението наем/цена на имота беше такова, че теоретично се изплащаше жилището за 25-30, дори 50 години от наем!!!! Затова и се спука балонът. Днес коефициентът е 13 - т. е. за 13 г. се изплаща жилище от наем. Затова и никой все още не купува жилища и НЕ се строи. Цените трябва да паднат още, лихвите също. Когато коефициентът е поне 9, тогава ще се купят жилищата и ще почне пак да се строи, защото ще си заслужава - ще се строи качествено и смислено, защото това и ще се търси. Така се действа в условията на пазарна икономика - има цикличност, надуват се балони, пукат се, но в края на цикъла икономиката се е самоизлекувала - в случая се строи по-качествено и на по-изгодна цена...до следващип балон и т.н. .
В условията на комунизъм държавата строи панелки със съмнително качество, половината от материалите „изчезват“, а в покраинините се вдигат едни вили...едно чудо..., хората внасят едни пари без покритие от БВП в едни банки и трупат лихвоточки, с които после могат да си избършат.... вместо тоалетна хартия. Прав сте - имало е и за народа. В моя роден град нямаше до скоро и един светофар, но виж - има подлез, облицован с мраморни плочки на едно абсурдно кръстовище, през което не минават и 10 коли на ден. Да, има и вила, цялата облицована вътре и вън с мрамор на известен партиен функционер. Да, имало е и за народа, но на каква цена - да не говорим, че и работниците са се обзавели с частни домове покрай строежите в града.

„Не можеш да даваш крадец за пример на непечелифш бизнес. Това е смешно икономист си уж. “
Най-печелившия бизнес от икономическа гледна точка е престъпният! Затова и има закони, които го преборват - ако не беше печеливш, нямаше да има кой да го прави, нали. Примерът ми беше краен, но доказваше моята антитеза, че да имаш поръчки за 8 месеца не значи, че имаш ефективно производство - производство може и изобщо да няма, доказва г-н Барбуков.

„Германия няма определена ставка за минимална работна заплата, но има ставка за минимално заплащане на час 7. 79 евро“
ТОВА НЕ Е ВЯРНО. Точно в момента има голяма дискусия по темата. В Дрезден има фризьорки, които взимат 2-3 евро на час. Има в ОТДЕЛНИ браншове изтъргувани от Синдикатите минимални заплащания, но това не е за цялата страна, а само за отделни провинции и за отделни браншове или предприятия.

Не ви знам, какво сте правили в Западна Германия през комунизма, но обикновеният българин е бил застрелван още на границата, ако е искал да стъпи там. И не са го застрелвали гърците или западно германците, а собствените му граничари.
Не ви знам, какви чорапи сте купували, но не отричам, че сме имали продукция - чорапи, домати, туристически продукти, паста за зъби и т. н.
Аз казвам просто, че сме били непродуктивни. И няма какво аз да го казвам, вчерашната пикла, това са го ДОКАЗАЛИ професори и умове далеч над моя потенциал.
Спорим тук, дали Земята е кръгла...

Колкото до това, дали заводът бил инфраструктура - там, където съм учила, той се води инвестиционно благо, но дори да го нарешем „производствена инфраструктура“ какво променя това във фактите, че е била изостанала такава. Колкото и да наричаме „Магистрала Хемус“ „магистрала“, факт си остава, че не е. Кажете на Бойко да не строи улици, а заводи. Нямам против. Проблемът идва с това, колко ефективно може държавата да планира производството, а тя се е доказала като доста неефективен производител, иначе и днес щяхме да си живеем в комунизма, не мислите ли?

... колкото до Стената
„На 13 август 1961 г. в период на усилено противопоставяне и изостряне на отношенията между СССР и САЩ, започва строителството на стената.“
Това е официалната причина, но я отворете един съвременнен учебник по история или говорете със съвременници на процесите - просто източно-германците масово са напускали страната. Изтекли са най-образованите и трудоспособните. Хората не са искали да работят за източни марки, а са ходили на работа в Западен Берлин и там са пазарували. Интересе, но малко известен факт е, че и след падането на стената градските влакове (S-Bahn) в Западен Берлин остават собственост на железниците на ГДР. Когато машинистите вдигнали стачка през 70-те за изравняване на заплатите им с тези на другите работещи във ФРГ, социалистическото работническо правителство на ГДР уволнява стачкуващите!!!! и спира да обслужва редици линии в Западен Берлин, които са възстановенни след падане на стената в по-голямата си част. Ето така се отнася работодателят държава със стачкуващите - изхвърляне от работа!!!

Има един много добър виц, изразяваш степента на икономическо развитие от страни на Стената.

Как ще познаете, от коя страна на Стената се намира Източен Берлин и от коя - западен.
Ами просто оставете един банан на стената, от която се протегне ръка да го грабне, там определено е източен Берлин.

62.   Номер 60 -"но я се сетете - как България ще е плащала репарации, а Германия не? " - Чети история както българска така и европейска.

"Нашите уши не са изядени от репарациите заради войната"
Плащали сме заради германия сега Германия е с големи дългове влечеш ни, сравняваш ни с нея, пак ли да плащаме заради нея!? !? Сама казваш всеки германец ако работи ще изплати дълга за повече от 6 месеза е българите в такова сранение ще си изплатим дълга за 1 месец.
черната икономика.
За нея са веновни управниците, те не натискат държавните служители да работят добре, дори им казват там не пипайте.
Братовчедка ми е обикновен продавач, парите ги прибира шефа й този твоя примерен капиталист, който го има в всяка една фирма в бг вече.
"Определено трябва да се преборим със сивата икономика, но тръгвайки от големите риби и преди това трябва да сме изгонили корумпираните съдии и държавни служители. "
Еееее протестиращите точно това искат, да махнат големите риби с черната им икономика. Ерепетата са точно такива, нямали достатъчно печалби, които да облагат, защото уж имали 15% загуби по мрежата, уж имали вложения в нови жици, уж едикакво си... Това си е чиста черна икономика на голяма риба.

Темата с жилищата я засегнах съвсем с други намеррения, за да ти кажа че Капиталистът първо трябва да изплати заемите си, после да търси заплата или печалба. Ако беше започнала да учиш икономика щеше да разбереш.
Никой тук не иска комунизъм, май обърка темата???

„Германия минимална работна заплата“
"Има в ОТДЕЛНИ браншове изтъргувани от Синдикатите минимални заплащания, но това не е за цялата страна, а само за отделни провинции и за отделни браншове или предприятия. " Значи април 2012г г-жа Меркел и министъра на труда Урсула фон дер Лейен се занимаваха с отделни провинции, браншове и предприятия и още не са го решили въпроса така ли??? Трябва да я сменят, много бавно работи тая жена!!! Западна и Източна Германия – съответно 7, 79 и 6, 89 евро на час.

"Не ви знам, какво сте правили в Западна Германия през комунизма" Чети моме и препрочитай, налага се да цитирам себе си, за да го прочетеш правилно "през 1991 си купих сливенски чорапи и дамски чорпогащи ФАКТ", Ако за теб 1991 е комунизъм и си малка на възраст, Евалла на учителката ти по история. Защото вече всеки шестокласник знае 1989г. Замислям се! Дали не си пиша статии с петокласик? Защото и икономиката ти е за отличник петокласник?
Не си обърнала внимание на най-важното написано от мен В №59:
Отговора на въпроса "как да увеличим двойно стандарт и заплати, без да увеличаваме БВП на работочас? "
Въпроса ти има отговор и накратко той е:
1. Закон за поне двойна минимална заплата, в последствие увеличение след три месеца на 800лв. Който капиталист не може да плаща 620лв на чистачката си, не става за бизнесмен. Ако кауфланд не може да прлаща 1000лв на касиера си, да си ходи в германия, да видиш как ще плащат.
2. Държавата да се стегне и да изкара наяве черният бизнес.
3. Държавата да си вземе коцисионираните златни мини и затрие други непечеливши за нас концесии.
Така лесно и бързо Без заеми, без печатане на пари, без увеличение на данъци!!! всичко ще си дойде на мястото. Ако Капиталистите откажат да плащат, да си ходят или плащайки увеличат цените да се позволи да се внася стока на други фирми. Ако един БГ производител иска да си вдигне цената на стоката, защото трябва да плаща заплати, да се внася конкурентна на неговата стока. Така се притискат капиталисти. И това трябва да го стори държавата.
Ако твоят капиталист си увеличи цената на киселото мляко, няма да може да го продаде, защото ще има конкуренция. Така хем ще е задължен да плаща заплати на служителите си хем ще си държи зцена на стоката.

Ти виждаш ли в момента цената на зеленчуците? Нима българите не могат да произвеждат тиквички на 2, 99лв/кг. Или айде да кажем цена от производител 2, 40лв. Много българи биха били съгласни да произвеждат тиквички и на 2лв, но тиквички се купуват от Египет от пустинята. Земя ли нямаме безработни нискообразовани ли нямаме или нямаме честни капиталисти да инвестират в оранжерии и в добри заплати на работниците. Ако капиталист сега построи оранжерии и каже заплата 600-1000лв за работниците нима няма да се съгласят безработните. Нима няма да пътуват дори от града към селото за да работят в оранжериите му?

63.   Номер 62 - подкрепям казаното от теб.
За 1991 не бях прочела, но тогава не е било комунизъм, а мислих, че се сравняваха двете системи, защото ако не искаш капитализъм, какво ти остава като алтернатива? Нали за това говореше госпожата, какви хубави стоки сме имали, но стоките през 1991 г. не са продукт на комунизма, а на прехода към пазарно стопанство. Маркови чорапи за Западна Германия са се правили, между другото и в трудови лагери за политически затворнички в ГДР. Така комунистическата държава си е набавяла свежи западни марки....но това е голям скандал от 90-те и жените отдавна са обезщетени от западния капиталист за разлика от нашите затворници от онова време.
Иначе аз и сега мога да Ви кажа, къде можете да си закупите български хранителни продукти от всякакъв род в Германия, български хавлии и т. н. - много повече от едните чорапи, защото сме член на ЕС и всеки може да продава стоката си без проблем. Да не говорим за сверите на услугите...но това е друга тема.
Колкото до черната и сива икономика - съгласна съм и все пак национализацията не бива изобщо да се споменава като решение, ако искаме изобщо да влезе и едно евро в страната като инвестиция за напред.
“Значи април 2012г г-жа Меркел и министъра на труда Урсула фон дер Лейен се занимаваха с отделни провинции, браншове и предприятия и още не са го решили въпроса така ли??? „
Да, точно така - тези неща НЕ СА приети още и са обект на вихрещата се предизборна кампания в Германия В МОМЕНТА. Не са приети, защото Меркел не управлява сама, а с немските либерали - FDP. Подобно е на бъдещото управление на България - където и да мърда БСП, ДПС ще може да му извива ръчичките. Затова и днешното управление на Германия не е успешно и ще падне.
В бъдещ мандат, няма значение на коя партия, ще се въведе минимална раб. заплата, но това нищо няма да промени, защото 6-7 евро са достатачно ниска заплата, за да не накарат немските социално слаби да работят. Не се ли досещате обаче, защо точно сега се говори за тези неща?
Жокерче - от 2014 г. ще се отвори трудовия пазар за българи и румънци. Днес румънците сезонно събират реколата за 2-3 евро на час. Ако този народ е готов да работи за толкова, това ще подбие жестоко пазара на труда в Германия и искат предварително да направят така, че за работодателите определени дейности да си останат нелукративни и изобщо да не докарват най-бедните и необразованите българи и румънци (роми) да работят за 2-3 евро. Сметката ще излезне крива обаче, защото същите вече са си харесали щедрата социална система :), но лошо е все пак за някои ниско квалифицирани българи, които биха искали поне сезонно и за 3 евро да поработят - за тях няма да има работа, защото такива работни места ще са забранени, а има дейности и „квалификация“, за които не можеш да плащаш повече. Капиталистът обаче не е прост - той си е намерил вратични и във Великобритания, където ИМА минимална заплата - да сте чували там за българи-роби, които живеят в контейнери за 500 паунда наем? За българи на полето, който трябва да си купуват на петорни цени хранителните продукти от...работодателя си?

Знаете ли, че в Германия няма например хора, които да ви обслужват на бензиностанцията, освен касиерите? Знаете ли, че там колите се мият от машини и имат модерни авто-мивки, в които работи 1 човек?
В автомивката, в която си мия колата в България работят 10 човека на смяна. На една бензиностанция OMV в България работят 6-10 човека на смяна.
Какво става, ако увеличим минималната заплата - ами ще станат 1 човек - касиер. Изведнъж машината за миене на коли става лукративна - 20 хора с най-ниско образование (роми) остават на улицата. Знаете ли как се радват тези хора, че имат ИЗОБЩО работа, ако им оставиш бакшиш се усмихват и се чувстват достойни, защото хранят семействата си с труд. Тези хора имат вече трудови навици, пращат децата си на училище не да „копаят“ желязо.
Какво правим с тези хора, които вече са станали скъпи за капиталиста, които са били заменени с машина?
Ами стреляме децата им, докато се опитат да „копаят“ желязо. Аз друго припитание не мога да измисля на хора, които не могат да пишат и четат, но виж - мият перфектно коли, зареждат автомобили, работят в перални и складове на минимална.
Иначе аз не съм журналист, а икономист по образование, но не съм завършила в България и не съм завършила преди 20 години.
Може би и затова много се различаваме като начин на мислене, но лошо няма - уважавам чуждото мнение, особено от образован и учен човек по-голям от теб.

„Който капиталист не може да плаща 620лв на чистачката си, не става за бизнесмен. Ако кауфланд не може да прлаща 1000лв на касиера си, да си ходи в германия, да видиш как ще плащат. “

Къшеят хляб за мнозина изглежда по-привлекателен от тортата на фантазиите - и дори по-важен от всичко друго. Кеворк Кеворкян

Няма какво да добавя. Този страшно интелигентен човек го е формолирал много добре. На теория иначе двойни и тройни заплати много добре звучат, но на практика, това ще остави народът отново без хляб
„Нека ядат пасти тогава“, ще каже някой безглавец... , но моето мнение е друго - Пазарът на работна ръка ще се регулира сам, така както винаги го е правил.
Рано или късно работната сила ще стане дефицитна и заплатите ще се покачат, рано или късно работниците ще си направят легитимни синдикати и ще наложат по-добри заплати и условия на труд, но според мен е прекалено рано.... защото сме неразвита страна... защото имаме 12 % безработица и преди всичко е важно нея да преборим. Докато маса народ е без работа, не можеш да наложиш високи заплати. Докато маса народ е без квалификация и за 1 място в „Лидл“ в провинцията за минимална заплата имаш 200-300 кандидати, как искаш да увеличиш заплатата?
Капиталистът, че е лош - лош е, но много по-лош от него е социалистът, защото мед му капе от устата, но на практика...лайна остават след него.

64.   „Ако Капиталистите откажат да плащат, да си ходят или плащайки увеличат цените да се позволи да се внася стока на други фирми. Ако един БГ производител иска да си вдигне цената на стоката, защото трябва да плаща заплати, да се внася конкурентна на неговата стока“
Това нещо не го разбирам, ако греша - поправете ме.
Твърдите ли съвсем сериозно, че трябва да принудим работодателите да увеличат заплатите, но без да увеличават цените на крайния продукт?
Ако решели да увеличат цената, тогава да сме били внасяли продукти от чужбина?
Ами ще ви кажа, че и сега сме отворена икономика и ВИНАГИ се внасят продуктите, които или са по-добри като качество, или като цена. Ако ти не можеш да се вредиш в пазара, умираш - конкуренция се казва това и винаги води до по-качествено производство на по-ниска цена.
Но... представете си, че накарате работодателите да увеличат заплатите, но замръзицте цените на стоките? Ами тези работодатели могат да решат да изнасят за страни, където ще могат да продадат продукцията си на по-добра цена. Така стана през 1997 г., когато Жан вдигна двойно (както беше обещал) пенсиите и се пробва да замръзи цените на разни стоки от първа необходимост. Какво се случи - ами всичко беше изнесено и народът гладуваше.
Ок, ще затворим границите, ще излезнем от ЕС и НАТО и ще си градим наш си социализъм тип Венецуела... знаете ли, че във Венецуела в момента хората живеят много по-зле от преди и се изнасят масово за САЩ и други държави???
... ние нямаме кой знае какви ресурси, онези поне могат горе-долу да се издържат. Как искате да храните 7 мил. население с една опоскана златна мина? А и щом ще внасяме продукти (ох, познато), с какво ще ги плащаме, защото откъде ще намерим валута, когато нашите фирми не произвеждат и не изнасят?

Ок, принуждаваме работодателите да увеличат раб. заплати, но замръзяваме цените. Капиалът ВЕДНАГА ще изтече към по-конкурентните на нас страни. Цели фабрики могат да бъдат преместени в Румъния за 1 седмица. За да не се случи това трябва да нациоанлизираме. Поздрави от Венецуела!

Както и да го въртим - теорията медна, практиката наакана.

За да има по-големи заплати трябва да си повишим квалификацията, да внедрим по-модерни методи на производство и да станем по-продуктивни. Докато зад всяко ново левче не стои производено хлебче, няма как да се появи това левче без инфлациика.
Народът ни преди е бил и работлив, и е разчитал на себе си.
„Който не работи, не трябва да яде“ е отсекъл. Макар, че е много крайно и антисоциално, за съжаление това В МОМЕНТА е единственият път на страната.
След 10-20 г. можем да правим сравнения с Германия, с другите РАЗВИТИ!!! страни със СОЦИАЛНА пазарна икономика, но преди това трябва да изградим пазарната икономика, да преборим КОРУПЦИЯТА и както казахте - сивата икономика. Какво ми е нужна една „социална“ държава с високи данъци, където всичко отива после за Батко и Братко? По-добре да имаме ниски данъци, несъбрани данъци (като в момента), вместо държавата изобщо да сложи пръстенце върху тези пари.
Честно казано, по-добре е всеки Капиталист да крие данъци, влагайки парите в бизнеса си или консумирайки ги, отколкото хора като Масларова да се облажат да кажем. Тя само ще консумира, но едва ли в България.

Социализмът ще се наложи да почака...
Аз иначе съм социалист по убеждения, не ме разбирайте погрешно... така са ме възпитавали в университета, такава литература съм чела и от такива икономисти се възхищавам (дори от Маркс), но за съжаление българската действителност е друга.

Между другото, познавате ли теорията на Маркс за пазара на труда?
Това би била интересна тема за дискусия с един начетен човек като Вас.

65.   До №63
Единственото смислено изречение, което намерих в коменатра Ви, другото всичко е дрън-дрън:
"Аз друго припитание не мога да измисля на хора, които не могат да пишат и четат, но виж - мият перфектно коли, зареждат автомобили, работят в перални и складове на минимална. "
Следващия път като идеш на автомивка питай самите миячи за образованието им. Гарантирам, че тези хора имат поне средно образование, някой дори в момента учат за висше. Миенето на коли е временна работа, нима там виждаш хора над 30г възраст? Огледай се, грешиш, защото не си се загледала, затова преценяш така нещата.
Необразованите имат нужда да работят до 60-63г възраст, хора дори със средно образование над 35г не вземат, нито на автомивка, нито на бензиностанция, нито дори в перални. Ако ми извадиш от някоя "пералня" работеща там жена, само с основно и над 45г, аз лично ще й платя заплатата за следващата една година. Това е тежка физическа работа и там вземат само млади хора под 35г.
До №64
Да точно това твърдя! Да ги задължимм да плащат на работниците си и междувременно да ги оставим в конкуренция.
"... сега сме отворена икономика... " Да ама имаме ограничен внос на много неща, например: по-евтини яйца от Полша. Проучи и пак и тогава пиши! Миналата година Мирослав Найденов заплаши производителите на яйца с внос, задето ги увеличиха на над 50ст помниш ли?
"... замръзите цените на стоките? " Някой да е говорил за замръзяване на цени? Говорим за чиста конкуренция. Като могат да вземат по-висока цена, да си изнасят яйцата. Те нека да плащат заплата на български гледачи на кокошки, пък като могат да продават на 10евро яйцето в чужбина да го дават. При липса на евтини яйца в бг ще си внесем полски.

" Как искате да храните 7 мил. население с една опоскана златна мина? А и щом ще внасяме продукти (ох, познато), с какво ще ги плащаме, защото откъде ще намерим валута, когато нашите фирми не произвеждат и не изнасят? " Пак измисляш и вкарваш думи в устата ми без да съм ги казала. Това са твой измислици. Никой не ти казва, че 7 мил народ ще лежи и ще чака на една опоскана златна мина. Имаме достатъчно плодородна земя, да храни 25 мил. население. Нали в предния абзац каза, че фирмите ще плащат заплати на нашите българи и ще изнасят в чужбина!!!! Ми ще плащаме от заплатите си.

Стига с това повишение на квалификацията, народа който е касиерки, шофьори, монтьори, заварчици, дърводелци не му е нужна повече квалификация, нужна му е заплата с която, да е възможно, да храни семейство. Защо всички те да стават вишисти, нима един вишист е по добър дърводелец от този с 15 години стаж на банцинга? Защо му е на шофьора на тир висше?
На едно предприятие му трябват 10 вишиста, 400 работника със средно и 20 с основно образовние и това предприятие ще работи добре само, ако вишистите са наитина добре образовани, а среднистите и тези с основно си знаят работата. На тези с основно трябва да им се дава достатъчно работа, че да могат да си изкарват заплата да не гладуват те и децата им. На средниста, повече да може да си позволи и някой удоволстввия. Най накрая за вишистите ако могат и милиони да вземат.
Сега какво е в БГ работещ със средно специално образование, не може да си плати тока!? !? Нормално ли е работещ, да не може да покрива сметките си за ток и наем? 77 % от БВП-то изработено от всеки работник отива в джоба на затлъстели капиталисти и прекупвачи...
Знаеш ли, че над 120 000 човека у нас работят за 310лв на месец?
Една шокираща за мен информация в бюлетина на БНБ за януари 2012.
В България през септември 2011 работят едва 2 188 749 души.

2 188 749 / 7 364 570 = 0. 3
Щом според теб необразованите оставали без работа!
Това какво означава 2/3 от населението необразовано ли е? Безработицата 12, 4% ли е или над 30%?
2 188 749 / 120 000 = 18
Всеки 18-ти човек работи за минимална заплата това нормално ли е?
Мизерстващите хора в българия малко ли са? ЕЕЕЕЕ как да не стачкуват хората?
За сравнение точно половината от населението на Германия, която също е застаряваща нация, работи и то за задоволяващи заплати. Германците с три чифта топки ли се раждат?

66.   За съжаление В МОМЕНТА единственото в страната е „Който работи, няма какво да яде“. Затова стачкуват хората.
"... всичко отива после за Батко и Братко? По-добре да имаме ниски данъци, несъбрани данъци... " Батко и Братко народът позволява да са там, нали народът ги е сложил. Несъбраните данъци отиват в гушките на капиталиста, доста често чужденец, който ги изнася извън бг.
Най добре е да накараме капиталиста да даде голямо парче от печалбата си на работниците си.
В Германия 80% от разходите от печалбата на работодателя са заплати. У нас разходите на работодателя за заплати е под 8% от печалбата на фирмата другите отиват за кредити, за загуби, за инвестиции, за лимузини, всичко в полза на работодателя. Лошо няма, нито в кредитите, нито в инвестициите, без загуби не може, но всичко това за сметка на ниската заплата на работника е доста нагло. Нали все пак развалената продукция я е поръчал работодателят, ивестицията в машини си е собственост на работодателя, защо работникът да я изплаща, чрез ниска заплата, той ако напусне няма да си вземе машината със себе си. Работодателя трябва да си изплаща машината чрез занижени средства за самия него не за работника. Като той не иска и като в бг станаха много такива, държавата трябва да защити народа си от тях. Не народа да гладува за да може шефа му да се вози в скъп автомобил.
За социализъм не ми се обсъжда тук, ако искаш отвори нова тема. Там може да пишем. Все пак не само ние четем, нека в тази тема не занимаваме четящите с Маркс.

67.   Номер 66, сега разбрах повечето от тезите Ви и съм съгласна. Времето ще покаже дали сте имали право... Колкото до цената на яйцата - не ме е вълнувала никога, защото си ги купувам от село. Съветвам всички хора от големите градове да мръднат като мен поне веднъж на всеки 2 седмици до селата и да се запасят с качествени хранителни продукти на добра цена. Всеки потребител има отговорност и може да окаже влияние върху пазара. Ако масово хората купуват директно от производителите, тогава много проблеми ще изчезнат
“Имаме достатъчно плодородна земя, да храни 25 мил. население. “
Правилно! Имаме достатачно земя и ПЛОДОРОДНА и хубав климат, за да произвежда храна за 25 мил. население, но не да дава работа на дори 1 мил. С модерната техника цялата земя ще може да се обработва от 1% от населението. Лошо няма де, стига да въведем ТКЗС-тата и да накараме тези хора да хранят остналите 99%, вместо да изнасят през пристанище Варна житото към този, който даде най-добрата цена. Защо не - аз съм ЗА, но реалността е такава, че земята ще се окрупнява и ще се произвежда все повече, но ще се изнася всичко, което намира по-добри пазари. Можем да национализираме земята, имаме опит в това, разбира се. Аз имам наследствени 500 декара и веднага ги давам на държавата, защото нито знаем от 2 поколения как се обработва земя, нито имаме някакво желание да я обработваме, нито бихме умряли за нея, както са го направили нашите деди, които не са искали да дават земята си в ТКЗС-то.
И пак за яйцата - нямаме ограничен внос на яйца от Полша, просто яйцата се развалят лесно и се транспортират трудно, а и полските производители предпочита да изнася яйцата си за Западна Европа, където 10 яйца струват 2, 5 евро. Ако нашите големи вериги решат, те могат да сключат договори с тези производители и да внасят яйца. Няма такова нещо като България внася от Полша яйца, а има - българските магазини внасят яйца от полските производители. Изказванията на министъра бяха популистки, но и вие трябва да си спомняте, че той беше привикал управителите на големите вериги и нямаше намерения правителството да внасяло яйца

Проблемът с яйцата беше изкуствен. Въведоха от ЕС правила за „щастливи кокошки“, но не помогнаха на фермите поне със заеми. Има иначе картели за цените на яйца и прясно мляко, това навсякъде е така, защото горните се развалят много лесно и транспортират трудно. Производителите се наговарят за определени цени, защото са олигополисти. Да не говорим, че има точно в селското стопанство и класически „свински цикли“ - ако цената на яйцата днес е 50 ст. ще почнат да се произвеждат много яйца, защото си струва. Във втори период обаче ще има твърде много яйца и ще се продават за 5 ст. или ще се хвърлят. Производителите ще заколят кокошките и количеството яйца ще намалее. Цената ще почне да се увеличава и т. н.
Имам познат с ферма яйца и пилешко месо, който непрекъснато сменя броя на кокошките - близо 2 пъти варира през годината броя им в зависимост от цените на крайните пазари.
Не казвам, че свободният пазар е ПЕРФЕКТЕН - горните примери показват, че това не е така, но просто по-добър механизъм не е измислен! И на мен ми се иска да изгоня некоректните работодатели и да кажа на хората - ами яжте от нивите си, но знаем, че това няма как да стане. Колкото до чуждите инвеститори - ами те са като всички инвеститори - работят за печалба. Не протестирахме, когато вкараха милярдите у нас, но виж - ако решат да изнесат печалба, лошо. Не говоря за ЕРП-тата, те са частен случаи и злоупотребяват с монополното си положение, но в страната има хиляди малки и големи чужди инвеститори и не е редно да ги демонизираме. Едни HP дават добре платена работа на хиляди хора. Да ги гоним ли?
„Стига с това повишение на квалификацията, народа който е касиерки, шофьори, монтьори, заварчици, дърводелци не му е нужна повече квалификация, нужна му е заплата с която, да е възможно, да храни семейство“
НАПЪЛНО СИ ПРАВ. Проблемът на една касиерка обаче си остава - тя е заменима от всеки среднист, дори от човек с основно образование. Проблем няма работодателят, държавата, проблем има касиерката и обществото. В моя роден град като отвори „Лидл“ имаше по 200-300 кандидати за 1 работно място - всички от тях без квалификация. Ами как да увеличиш заплатите, когато на минимална заплата можеш да наемеш теоретично 3000 човека само в един малък град и само за 1 ден! Ако имаше повече работа за тези хора, тогава щяха да се повишат и заплатите за тях - пазар. Проблемът е, че се търсят хора със стаж, квалификация. Средното образование само по себе си не значи, че не си квалифициран - всеки среднист може да стане майстор-готвач, майстор-фризьор, майстор-обер келнер, майстор-барман. Ако имаш квалификация, дори да си с основно, ти си квалифициран и интересен на пазара на труда - един дърводелец не можеш да замениш с още 300 души, един автомонтьор е ценен, един електротехник, шивачката и т. н. - има доста професии. Но да -не отричам - монтьорът никога няма да взима колкото информатика при HP, защото може да няма 300 монтьори за 1 място, но има поне 30, докато добрите информатици са кът. Аз не познавам обаче гладен монтьор и фризьор в България. Мои съсед е фризьор и човек 1 седмица предварително се записва. СРЕДНИСТ Е, но ходи на разни курсове при Стилист Капанов и във Виена го канят, защото е добър - този човек взима поне 2-3 хил. месечно, работи сам с майка си - да ? дава на нея също нещо, но непрекъснато инвестира в квалификацията си, чете за нови тенденции, пътува.
„В България през септември 2011 работят едва 2 188 749 души. “
Точно така - трябва преди всичко да се концентрираме в привличането на инвеститори в страната, които да дадат работа за 12% безработни, голямата част от тях с ниска квалификация. Когато тези хора имат работа и безработицата стане 4%, тогава ще имат и по-добрата позиция на пазара на труда, тогава не можеш да плащаш 310 лв, на касиерката си, защото за тези пари няма да се навие никой да работи. Имахме подобна ситуация по време на бума на строителния пазар - тогава се заговори дори за внасяне на виетнамци.
„На едно предприятие му трябват 10 вишиста, 400 работника със средно и 20 с основно образовние“
Зависи от бранша.
В автомивката, в която си мия колата има един с 8-ми клас (шефът), а останалите нямат и 4 клас. 80% са роми (като шефът, който е назначен и не е собственик), но има и едни 20%. който са (Бог да пази) бавно развиващи се или други хора с умствена изостаналост. Аз и заради това ходя там, защото искам тези хора да запазят работата си... оставям бакшиш и се стараят тройно. Много работливи хора! Тези хора перфектно мият коли! Всички са доволни и ходят в тази мивка, макар че е малко по-скъпо. Шефовете са българи, които държат мивката вече 18 г. Не печелят особено от нея, но на гърба имат автосервиз, от които печелят много. Кой им изкарва парите - ами среднистите в автосервиза и те субвенционират мивката малко или много.
Ето ти пример за ООД само със среднисти и с хора с основно образование или БЕЗ ОБРАЗОВАНИЕ. Собствениците само имат висше.
2 висшисти (собственици)
50 среднисти (монтьори)
24 с основно образование

Фирмата на моя бивш съученик прави маркетингови проучванищ за Американския пазар - клиентите им са американски фирми, българите онлайн проучват пазарите и пишат доклади. Там работят 20 висшисти. Съотношението е следното
20 висшисти
0 среднисти
0 с основно образование

HP преместиха централата си в София.
2500 висшисти
500 среднисти - студенти
0 с основно /чистачките са от външна фирма, сградата е под наем и поддръжката е от външна фирма/

В едно архитектурно бюро, инжинерно бюро, адвокатска кантора
само висшисти
0 среднисти
0 с основно.

Защо хората с висше получават по-добри заплати? Те могат и на по-ниски да работят и са го правили и някои го правят (таксиджия-магистър по история на изкуството)... просто труда на определени висшисти има по-висока добавена стойност. В екстремни случаи може работата на 1 мениджър да има хиляди пъти по-висока добавена стойност от тази на 1 касиерка. Един информатик има поне 10 пъти по-висока добавена стойност на труда си от един монтьор, а един монтьор поне 10 пъти по-голяма от един мияч на коли. Ако дадете на мияча висока заплата, изведнъж монтьорът ще иска да стане мияч - миячът остава без работа. Ако дадете на монтьора много висока заплата - информатикът ще се преквалифицира на монтьор и монтьорът остава без работа. Пак казвам - всеки висшист е среднист - ние надолу можем да се движим. Един мияч на коли, един монтьор трудно ще станат инжинери или информатици. Не, че е невъзможно, но е по-малко възможно. Майка ми например е педагог, но може да бъде и електротехник (средно), аз също имам две професии, ако не ми оттърва - и трета ще науча. Защо касиерката да не може?

Да, определено съм за средното образование, защото и аз преди да съм висшист съм среднист, но В МОМЕНТА проблемът е безработицата. Когато всички среднисти имат работа (безработицата при висшистите е къ, 4%), когато безработицата сред среднистите стене 4% - тогава могат да наложат по-високи заплати!
Когато безработицата при среднистите е 4% (а това ще стане в следващите 5 г. ) изведнъж и хората с основно образование и малцинствен произход стават интересни на пазара на труда - среднистите ще взимат 1000 лв. да кажем, но все още остава цяла група от хора, които пък биха се радвали на минимална заплата - хората с основно и без образование.
Ако само увеличаваме минималната работна заплата тези хора остават пак без припитание, защото тяхната производителност е много ниска.
Както и да го въртим - имате право, не че нямате, но безработицата е проблемът, а без капиталисти няма как да се преодолее в условията на демокрация и пазарно стопанство. Който иска да храни народа с земята, национализация, гонене на инвеститори и т. н. - нека бъде избран от народа, после национализира (без национализация няма да стане) и тогава да видим, дали ще стане. Проблемът е, че вече е правено това у нас и не виждам, кой ще избере такъв управник. В условията на пазарно стопанство обаче няма как да вдигаш заплатите безразборно без да се вдигат цените и без да се увеличат безработица, инфлация и сива икономика.

68.   „Работодателя трябва да си изплаща машината чрез занижени средства за самия него не за работника. “
Работодателите го правят! Но нали се сещаш - за да си струва за един работодател - инжинер по образование да бъде фирмаджия, той трябва да взима от фирмата си минимум толкова, колкото би взел като инжинер. Не можеш да очакваш работодателят на монтьор ХУ да взима толкова, колкото него дори 1 месец - този човек ще зареже веднага бизнеса си, защото жена му няма да го търпи - тя ще е права - ами да ходи да работи в АBB (канадска машиностроителна компания със заводи в Казанлък), защо ще работи без пари в собствената си фирма?
Всеки с елементарно икономическо познание (дори да е от книгите на Маркс) знае, че капиталът (машините) и работната ръка са субститути - взаимо заманяеми фактори на производството. Ако за мен работниците са по-евтини, ще назначавам работници - ако машината е на сметка - ще сложа машина. Индустриализация!
Ще давам като работодател работа на точно толкова хора, колкото си струва за мен - не говоря да правя голяма печалба. ДЪЛГОСРОЧНО фирмите НЯМАТ ПЕЧАЛБА! Печалби се реализират само краткосрочно и средносрочно. Защо е така? Завършете икономика, много е сложно. Дългосрочно оцеляват много малко фирми. Работодателите, които инвестират в джипове, вместо в машини и работници не оцеляват дългосрочно и няма какво да се притесняваме за тях - след няколко години тези хора са фалит.
Не може обаче да искаш работодателят да носи целия риск, но да не получава доход от предприятието си - мениджърската работа също е работа. Има хора-собственици на фирми, които работят по 18 ч. в денонощието. Да - умствен труд, но и това е труд. Ако не беше - хайде да закрием училищата, защото там си клатят краката едни учителки...
„Все пак не само ние четем, нека в тази тема не занимаваме четящите с Маркс. “
Без да го осъзнавате, вашите идеи са много близки до тези на Маркс, но той е предвидил и голям крах на пазара на труда - В ГРЕШКА Е БИЛ.
Теорията на Маркс за пазара на труда е била такава, че рано или късно капиталистите ще бъдат принудени да увеличат заплатите на работниците си, защото икономиката ще се развие достатачно, за да няма висока безработица. Маркс е живял в много ужасно време - гладувало се е, имало е Манчестерски капитализъм - умирали са масово хората от глад и болести.
Какво казва Маркс - да, ще се увеличат заплатите заради недостик на работници, но тези работници - веднъж нахранени - ще почнат да се размножават повече и в следващ период ще има двойно и тройно работници, безработицата ще стане 80% и хората ще измрат от глад.
Затова и капитализмът трябва да бъде унищожен - не може да изхрани населението.
Маркс е направил една математическа грешка в модела си за пазарите на труда, но не само това - той не е предвидил, че когато заплатите се повишат работниците ще изпраят децата си на училище. Образованите хора не се размножават неконтролируемо. Работниците стават все по-дефицитни и квалифицирани и работните заплати се повишават. Населението постига висок стандарт на живот. Това се е случило в 20 век в развитите ДНЕС страни. Маркс е направил грешка в теорията си и капитализмът не само е изхранил населението си, но и му е осигурил много висок стандарт на живот. Нещо повече - капитализмът се е развил и се е превърнал в СОЦИАЛНО пазарно стопанство - мечтата на социалистите за достойно съществуване И ХЛЯБ ЗА ВСЕКИ накрая е била сбъдната от.... КАПИТАЛИЗМА!
Вие предлагате да се намесим в процесите и да налагаме едно или друго на капиталистите у нас. Не се притеснявайте - пазарът се освобождава винаги от хора, които инвестират в джипки...
По-скоро трябва първо да преборим корупцията, после да преборим черната и сива икономика - В ТОЗИ РЕД и след това да увеличим и данъците за по-богатите.
Ако сега увеличим данъците, парите ще потънат, защото сме корумпирани.
Корупцията е първопроблемът на страни като България - всичко останало ще се нареди автоматично. Когато безработицата падне, тогава и работниците ще могат като по-силната позиция на пазара на труда да искат повече пари и т. н., но не може да си корумпиран, не може да нямаш върховенство на закона и да чакаш най-добрите фирми и работодатели да се наложат - ами всеки с дебел врат и джип ще подкупи НАП и няма да си плаща данъците, как аз да оцелея в директна конкуренция с такъв? Ще фалирам и ще освободя работнците си - безработицата ще се качи. Всички проблеми с ЕРП-тата не са защото били източвали печалби в чужбина, а защото са могли да подкупват контролиращите ги и да си навържат едни дъщерни фичмички...нека изнасят печалби - инвестирали са, но нека всичко да бъде по закон. Ако подкупиш контролиращите, закони за теб няма!

69.   Съболезнования на всички социалисти! Чавес е мъртъв. Венецуела поема по пътя на капитализма, няма как - след 4 мандата „народен социализъм“, изгонване на всички външни инвеститори, увеличаване двойно на заплатите (при 200% инфлация за последните години), директно даване на пари на социално слабите (от продажба на нефт), 60-80% безработица на някои места (но има социални помощи от нефт), милиони напуснали страната...тази богата на ресурси страна е на ръба, но приживе имаше харизматичен водач, който все пак е постигнал много в областта на образованието, здравеопазването и социалната сфера. Само гледайте новините - следва военно положение, провеждане на нови избори, връщане на национализираните предприятия и рестартиране на икономиката.

70.   №67 Пак започваш с изкривяване на нещата " но не да дава работа на дори 1 мил. С модерната техника цялата земя ще може да се обработва от 1% от населението. " Кой каза 7 мил. да идат да копат с мотики? Достатъчно е 70 хил т. е. 1% да идат да обработват земята, друтите могат да бъдат полезни с друго, да преработват продукцията в предприятия, да работят в сферата на услугите, да бъдат обикновенни хора като заварчици, дърводелци, шофьори, касиерки и т. н.
Предполагам земата си от 500 декара, я давате под наем! Наемателят ви предполагам печели или не печели добре, кой взема най-голям пай от продадетоно жито през пристанище Варна? прекупвача, пак стигнахме до "затлъстели капиталисти и прекупвачи... " Погледни колко безработни ромки има по селата, нима ако им се създаде работа да берат тиквички, за по 500лв месечно, няма да са съгласни? Машина за бране на тиквички още не е измислена. Но ти надали знаеш, как изглежда растението тиквичка. Но работата е там че ако се даде на ромка 500лв няма да има достатъчно за джипа на земевладелеца на 10 дка или прекупвача на 30 тона жито.

"Проблемът с яйцата беше изкуствен... " Не е точно така, защото реално производителите вдигнаха цените от искане, не те, а някой друг /клиентът/ да плати правилата на ЕС "щастливите кокошки".. Но като им се каза ще внасяме Полски яйца за по 22ст/бр, свалиха цените и останаха вече година на цена по 20ст. Ако за производителя бг Капиталист беше невъзможно да подържа предприятие по ЕС и да продава яйцата на по 20ст, защо го прави вече 1г.? Искаха вложенията в бизнеса им, да не намалява печалбата им, а веднага да я увеличи двойно. Като им се каза, че в такъв случай, ще има "свободен пазар" т. е. конкуренция, виж как вече година, яйцата си стоят на 20-25ст. Нима бг производителите на яйца вече година работят на минус?
Твърдя, че една стока или продукт има цена която се състой от сбора на разходи за суровини и производство ПЛЮС разходи за раб заплати ПЛЮС печалба за капиталиста ПЛЮС ДДС.
В БГ СЛУЧАЯТ Е ТАКЪВ: Прекалено малка част от цената е за заплати на работника и прекалено голяма за капитналиста. По този начин хем работника губи хем държавата. Защото ако работника взема повече хем ще е доволен, хем държавата ще взема повече от вески работник като осигуровка.

Къде е тази автомивка? За възрастта на миячите не споменаваш? Никой не казва, че в света не съществуват изключения, но ако един бизнес работи на загуба, защо собственикът го поддържа? За доброто на народа ли? Не ме убеждавай, че капиталистът вади от джоба си пари, за да са ви чисти колите!
"Фирмата на моя бивш съученик... " неговата чистачка на офиса висшист ли е? Неговата секретарка, дето му прави кафе и кани клиентите в офиса, вишист ли е? Маркетингова компания, пример за производство ли е? Ако чистачките и секретарките са от външна фирма на тях не им ли се плаща? Те не получават ли приходи точно от тези споменати от теб фирми?
Даваш за пример фирми, без ръчен труд, които са зависими от многото фирми с работници с основно и средно образование. Ако събереш всички тези хора от един град, като Бургас например, колко висшисти, колко среднисти, колко с основно ще ти трябват за всички фирми работищи в града? Процентът от вишисти, който ще ти е нужен, за града е по-малко от 3-5%, там ще са ти нужни среднисти над 85% и такива с основно над 10%.
Със същия глуповат пример, мога да ти дам за пример фирмата за почистване на улиците, на нея колко вишисти са й нужни? На нея са й нужни хора с основно над 95% и какво!

"Защо хората с висше получават по-добри заплати? " Никой не иска хляба на хората с висше!!! Говорим за по голям пай от печалбата за работниците в всички фирми. Говорим за заслужена възвръщаемост на вложените в бизнеса средства за Капиталиста 10-15% от печалбата не 80-90%. Ако капиталиста вложи средствата си в банка ще взема 3-5% ГОДИШНИ лихви, ако ги вложи в бизнес не му се полагат повече от 10-15%.
"информатик има поне 10 пъти по-висока добавена стойност на труда си от един монтьор, а един монтьор поне 10 пъти по-голяма от един мияч на коли" Разбирам имаш предвид, че архитектът прави понякога 30хил оборот на строителна фирма, а зидарят всеки ден по 500лв, но замисляш ли се колко често архитектът продава труда си колко месеца той работи над този проект. Ако се сметне реално на ден най-много 3 пъти да е по полезен архитектът т. е. 1500лв дневен оборот. Мога да се съглася за разлика от по 3 пъти ама за 10 доста преувеличаваш.
Какво точно казваш, В МОМЕНТА миячът взема 310лв, искаш монтьора да взема 3100лв, а информатикът 31000лв месечно ли? Недоразбарх нещо не ми се връзва? Къде го има това?
По приемливо звучи процентното съотношение, като в Европа 1/3/6 : информатика взема 3-5000лв, монтьора 1200-1800лв, а един мияч на коли ще е доволен на 650-800лв.
В момента какво се получава на пазара на труда информатика взема 3-5 000лв, монтьора 700-800лв, а един мияч на коли е доволен на 350лв. Значи информатикът си взема полагаемото, но другите мизерстват за сметка забогатяване на шефа. Всички ли да станат информатици? Ще има ли работа за всички, ако всички са информатици? Как в Германия са постигнали капиталистът да дава поне 80% от печалбата на работниците.
Питаш "Защо касиерката да не може? " да научи и да смени професията си!! Защото светът има нужда от касиерки! И защото касиерката може да й харесва, да работи точно това. Не всеки има възможности да учи висше, така като не всеки може да пее.
Остава да ме убедиш, че всеки ром можеш да го образоваш, да се научи и да стане информатик. Ако гарантираш 100% това, ще събера хора да ти издеистваме да станеш министър и да изучиш всички несправящи се с живота за информатици.
Признай сега, че за да бъде човек вишист, са му нужни не само усилия, но и вродени и възпитани у него от малък качества. Колкото и усилия да вложи човек, като няма вродени и възпитани у него качества, какво да прави остава среднист касиер, монтьор, дърводелец, ако у него не са възпитани и стремеж за усилия той се отчайва и става мияч. А човек може да има други приоритети не само работохолизъм. Но всеки мияч не е по малко човек от който и да било друг, дори от Бойко.
Нима в краварник кравата, дето дава по малко мляко е по малко крава? Да, може би, кравата дето дава повече, я галят и получава бонуси, но първата дето дава по-малко не я държат гладна. В бг тези хора дето дават среден труд ги държът гладни

71.   До №68
"инжинер по образование да бъде фирмаджия, той трябва да взима от фирмата си минимум толкова, колкото би взел като инжинер. " Ако този вишист е толкова оправен, ще вложи повече средства и ще е шеф на 5 сервиза не на 1. Така ще взема достатъчно за жена си, макар че доволна жена никога няма.
Не става да очаква от 9 000 лв вложения, повече от 800лв или 8-9% печалба на месец. Банка би му платила 3-5% ГОДИШНА ЛИХВА. Той развива бизнес, ако вложи 100 000лв лични средства в магазини с кисело мляко тогава да очаква възвръщаемост /заплата/ по 8 000лв месечно или 2 500лв заплата за него и 5500лв печалба за фирмата му. Така той ще взема 8000лв, а всеки от неговите 20 касиери по 1600лв месечно.
" Работодателите, които инвестират в джипове, вместо в машини и работници не оцеляват дългосрочно и няма какво да се притесняваме за тях - след няколко години тези хора са фалит. " Но в бг от 20 години все нови и нови идват и си отиват, а хората 20 години все на малки заплати, заради новите джипове. Това разбираш ли го? Или какво те интересува, ти си имаш добра заплата, който и да дойде.
Никой не оспорва умствения труд, ако трудът наистина е умствен, а не идва от задника. В бг повечето труд на капиталиста идва от задника.
Учителките пък какво общо имат с това което обсъждаме? Намесваш какви ли не теми, вече ми омръзна да се занимавам с всичко което казваш. Защото ти си "каквото баба знае това си баба бае" Пак колко пъти вече в тази тема писа за увеличаване на данъци. Толкова ли искаш да ти увеличат данъка, неразбирам.
До преди часове няма да търся в кой коментар, ти казваше, че правителството не било виновно шефовете не били виновни за проблемите на хората. И ето тук в №68 казваш има корупция, еееее кой да я премахне тази корупция не е ли работа това на правителството? Ако това е начинът ок, но правителството за да си върши работата, трябва да се притиска, трябва да се стачкува, за да се увеличат заплатите в бъдеще. И какво стана №1, 68 ти си за стачкуващите, който ти пречеха да се прибереш при децата и болните си роднини?
Ако не е така, какъв е начинът да премахнем корупцията освен стачки, които да вдигнат правителствата да работят? Нима всеки обикновен бачкатор, трябва да разбира от икономика, за да има заплата от работата си, а не жълти ст?
Защитаваш правителството в оставка разбирам и признавам, направиха много за инфраструктурата хората, но защо техните очи вече 4 години са затворени, за далаверите в ЕРП-тата, в съдилища, в какво ли не? Защо тези, които седят там и отговарят за спазването на конституцията, им позволяват да не работят? Защо ДКЕВР "беше" корумпирана, тя не е ли подвластна на правителството. Знаем Бойко не е слънце да огрее навсякъде, но трябва да ги накараме да обърнат внимание на всеки наш проблем и стачката това е цивилизованият начин.
Казваш Гърците били зле и по зле щели да стават, а мислиш ли колко гърчета днес отиват без джобни на училище и колко българчета? Колко българчета ще се откажат да учат, защото виждат майка им, леля им учили висше работят в БАН за по 400лв. Колко българчета ще се откажат да учат, за заварчици, защото виждат баща си, майстор от 15 години в една и съща фирма, не може да донесе досаттъчно пари, за пролетната училищна екскурзия, и то няма да ходи с децата? Какво виждат децата на бг от 20 години насам, кой има добър тел над 100лв в класа, сина на измамника, дъщерята на к****та, детето на този дето работи в инспекцията по... /всяка държавна инспекция/ и т. н.

72.   69, страните в Латинска Америка са много напред с материала, благодарение на себе си, защото се опънаха на МВФ, Световна банка и прочее институции, чиято единствена цел е да заробват страни, в които имат интереси-икономически и геополитически. Така че не се грижи за Венецуела. Политиката на Чавес ще бъде продължена.

73.   До номер 70
„Твърдя, че една стока или продукт има цена която се състой от сбора на разходи за суровини и производство ПЛЮС разходи за раб заплати ПЛЮС печалба за капиталиста ПЛЮС ДДС. “
Това НЕ Е ЦЕНАТА на продукта, а е неговата производствена стоинст като си забравил амортизацията и резервите да кажем, а печалбата не се включва - тя е разликата между цена и производствена стойност като може да бъде и отрицателна (загуба).
Себестойност на продукта и цена са две съвсем различни неща!!! . Цената е сумата, за която продавачът и купувачът се съгласяват на пазара - единият да прехвърли собствеността на парите, другият на стоката си.

Цена - производствена стойност = ПЕЧАЛБА/ЗАГУБА

При монополи или олигополи (малко прдавачи) е възможно продавачът да увеличава до безкрайно много цената, затова на такива пазари се налага държавен контрол. Има обаче случаи, в които имаме един или малко купувачи - монопол/олигопол от страна на купувача и тогава той може да изнуди продавача да продава под себестойност! Представете си например пазара на тютюн в България - имате безброй много малки продавачи и 2-3 големи фирми, които изкупуват тютюна. Тук държавата трябва да се намеси в полза на ПРОДАВАЧА.
Това е ролята на държавата на Пазарите - да гарантира правата на по-слабата цена, да контролира за спазване на законите, НЕ ДА ОПРЕДЕЛЯ ЦЕНАТА. Цената е обект на споразумение между пазарните субекти. Най-важното е тук да имаме СЪДИЛИЩА, честни съдилища - съд и присъда. Какво като днес институциите намират нарушения, когато присъда няма. И тук идва проблемът с корупцията Съдебната система, която унищожава всяко добро намерение на държавата.
НАПОМНЯМ - СЪДЕБНАТА СИСТЕМА Е СВОБОДНА И НЕЗАВИСИМА ОТ ПРАВИТЕЛСТВО, НАРОДНО СЪБРАНИЕ, МВР!!!! Вчера циганите се протестирали пред Съдебната палата в София - защо не бяха подкрепени? Едни прости и необразовани хора могат да видят, къде се крие проблемът, но май не е изгодно на организаторите на протестите от миналите дни да търсят истинските причини за проблемите, защото всички знаем, кой държи съдебната система у нас - пипалата на ДС. Кой стои зад протестите - това е неизвестното.
......

Има и други несъвършенства в условията на пазарно стопанство - дъмпингови цени и спекула.
Спекула знаете вече какво е, преживявали сме го много често, последно за олиото. Разчува се например, че следващата реколта ще е лоша и се очакват по-високи цени на олиото - всички крият олиото от ПРЕДИШНАТА РЕКОЛТА, за да го продадат след 3 месеца скъпо.
Дъмпингови цени имаме, когато продавач продава под себестойност. Те също са забранени по принцип, но контролът е невъзможен! Представете си например магазин „Лидл“ навлиза в малък град. Той почва да продава всичко с 20% по-ниска цена от себестойността му и така унищожава малките магазини, които не могат да си го позволят. Това е забранено, макар че води ВРЕМЕННО до по-ниски цени, но когато малките магазини фалират и само Лидл остане, тогава ще имат монопол и огромна пазарна власт, позволяваща им да продават на двойни цени, ако искат. Тук се намесва държавата.

Има и картели, когато производителите се наговарят (при яйцата например) и т. н. и т. н.
Пазарното стопанство НЕ Е ПЕРФЕКТНО, но може с една действаща и НЕКОРУМПИРАНА държава да работи добре и да се развие до СОЦИАЛНА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА, но това е крайната цел - преди това се минава и през Манчестърския капитализъм, и през бачкането по 6 дни в седмицата за 100-200 марки на месец, и през лишенията. Ако съдът е корумпиран обаче, няма контрол практически над пазарните несъвършенства и няма как Манчестърския капитализъм да стане СОЦИАЛНА пазарна икономика.

Ето тук е проблемът - не в продавачите и производителите, не в купувачите и в пазара като такъв.

Колкото и да го мъдрим - всяка една несправедливост в страната ни има един източник - корупцията в съдебната система и изпълнителната власт.

Как да се борим с тях? На първо време като не корумпираме и не даваме подкупи, за да си спестим неприятности и време. Протестът също е полезно средство, ако има организация, водачи - изобщо начин за диалог с протестиращите. Аз подкрепям правото на хората да протестират, самата аз съм протестирала често, но не подкрепям настоящите протести, защото не знам, за какво се борят и какво искат, честно казано, не знам кой стои зад тях - това е протест без лице и слово от хора, които горят Конституцията без да са я прочели. И както вие имате право да протестирате, аз искам да имам право да се връщам необезпокоявана от работното си място, за да се грижа за децата си и болните си близки.
Аз уважавам вашите права, но вие забравяте за правата на мнозинството български граждани, които не ви подкрепят в случая.
Ако успеете да се организирате, да напишете НЯКАКВА листа с кандидати, НЯКАКВА програма до изборите, аз обещавам да гласувам за вас. Защо не - всеки „Месия“ има право на шанс в България - минахме през партизанин, през букволеяр, през служители на ДС, през цар, тройни коалиции, чалми, пожарникари - защо и на улицата да не се даде шанс? Нямам нищо против, поне там всички горни групи ще са представени и никой няма да се сърди, че няма за лапане.

74.   До 71 - прочети коментара ми под 73

Корупцията се бори като не корумпираме преди всичко и като не търпим и протестираме. Не видях да се протестира пред Съдебната палата, където седят най-корумпираните и вредните. Не съм гласувала за ГЕРБ никога, но кажете - кой е от правителството е бил корумпиран?
Защо не протестирахте през 2007 г., когато се бяхме вдигнали срещу корупцията? Да, тогава нямаше криза в Европа, пазара на имотите цъфтеше и строителите с основно образование взимаха 2 хил. лв - защо да протестират, когато шкембето е пълно. Сега стомахът е празен, против това протестирате - не против корупцията. Кой стои зад протестите? За кого не е от интерес да се говори за корупция?
Как да ви подкрепи човек, когато палите Конституцията, биете се по улиците и НЕ ЗНАЕМ КОЙ СТОИ ЗАД ЦЯЛАТА ТАЗИ РАБОТА.

„Казваш Гърците били зле и по зле щели да стават, а мислиш ли колко гърчета днес отиват без джобни на училище и колко българчета? Колко българчета ще се откажат да учат, защото виждат майка им, леля им учили висше работят в БАН за по 400лв. Колко българчета ще се откажат да учат, за заварчици, защото виждат баща си, майстор от 15 години в една и съща фирма, не може да донесе досаттъчно пари, за пролетната училищна екскурзия, и то няма да ходи с децата? “

Който се отказва от образование, сам си е виновен. Всеки си има глава върху раменете. Майка ми е висшистка и работеше за 15 долара заплата, а баща ми като среднист взимаше 20 долара. Аз не останах с основно образование.
Който е достатачно късоглед да се откаже от развитието си заради този или онзи, той сам си е виновен. Човек не учи за пари в крайна сметка, а за знание. Никога сме нямали пари, но книги винаги у дома е имало и повярвайте - духовната храна е по-важна от физическата. Човек винаги намира изход от положението, ако има достатачно сиво вещество между ушите.
Протестирайте, няма лошо, но аз не смятам, че сме народ-мърша. Има много мърши, какво да се прави, но не съм една от тях, защото не подкрепям едно или друго начинание, чиято идея не разбирам и не знам дали те разбират, чиито водачи не познавам и чиито мотиви са съмнителни.
Аз си гледам работата и семейството, плащам данъци и осигуровки, сметки и не плащам подкупи, ходя да гласувам и за сега това е достатачно. Когато разумни хора с лица организират протести против корупцията, тогава съм на първа линия!
На изборите съм готова да подкрепя днешните протестиращи, защото мога и да съм в грешка днес и сега, стига да се организират и да излъчат някакви водачи и искания - колкото и да са абсурдни. България е млада държава, нека и улицата получи шанс, щом го дадохме на царя, на агенти от ДС, на печатари и партизани. 1-2 загубени годинки повече са нищо в сравнение със загубените поне 60 годинки.

75.   До 73 Не съм в темата за да разискавм икономика! Примера беше с цел да ти обясня какво имам предвид ама ти четейки пропускаш редовете с лакомите капиталисти.
"Вчера циганите се протестирали пред Съдебната палата в София - защо не бяха подкрепени? " Защото вече поне 1/3 от народа искат с оръжие да си охранавят собствеността от крадци. Охранителят си е вършил работата, охранявал е от крадци. По закон не е прав да стреля на месо, но хората в бг искат да променят този закон. Влязал в чужда собственост с цел кражба да може да се стреля.
Ако млада госпожице у вас беше влязъл този 15г ром да краде, и после да знаеш, че нищо няма да му стоят и утре е в комшията, ти били подкрепила майката ромка?

"Кой стои зад протестите - това е неизвестното. " Много е известно, кой стои, народа, гладния, мизерстващ, работещ народ, чийто управници позволяват да бъде краден, от цигани, от ЕРП-та, от горивопродавачи, от работодатели, от млекопреработватели и т. н.
Искаш водачи! Как да има водачи, като вече през последните 23 год, колко пъти хората стачкуват, появяват се водачи уж защитаващи техните искания, влизат като представиели в парламента и нищо. Той едно време, преди 23г и Костов така се появи като водач от Пловдив. Всички парламентарни партии така се появиха, покрай водач. Е сега хората водач нещат, харесват си Бойко, просто му напомнят за себе си, защото ги беше позабравил.
Ще видиш на изборите пак Бойко ще си изберат. Ама с друг финансов министър, повече герб в парламента и някой пормени в др аспекти.

76.   До №74
" Майка ми е висшистка и работеше за 15 долара заплата, а баща ми като среднист взимаше 20 долара. Аз не останах с основно образование. " Колко време майка ти работеше за 15 долара? Защото знам колко време беше кризата. Сега аз ти говоря за деца отраснали 14-20 години все с тази мисъл. Съседката ми казва на 17 год си дъщеря учи да станеш учителка, тя се изсмя и каза 5 год за 500лв бруто заплата!!!! От колко време учителите са с малки заплати 15-20год, това не е като примера с теб "мама вземаше 15 долара" твойто е било за по-малко от 1год после се оправи. А тези деца видяха и твойто, когато бяха на детска градина, виждат и сегашното и им става множко не мислиш ли. Колко кризи /като брой месеци/ пеживяха в детството си 20 годишните, колко кризи ти преживя докато беше дете?

Какво стана ще се наемеш ли да образоваш всички несправящи се, за да докажеш тезата си, че всеки може да учи и да стане информатик?
Аз съм на мнение, че не всеки може. Не всеки се е родил в правилното семейство, не всеки е възпитан правилно, не всеки има вродени качества за да учи висше. От някой просто става боксьор, заварчик, дърводелец, от друг просто тракторист, шофьор, машинист и нищо повече, а той за труда си заслужава да яде и да има ток и вода у дома.

77.   н. 75 - госпожа съм и не бих застреляла невъоръжено дете, ако ще и цялата покъщина да ми открадне, най-малкото защото знам, че ще лежа от 15 г. минимум. Само ако детето застрашаваше живота на пазачите, те можеха да го застрелят при самозащита. Не съм съдя, не съм била там - нека разследващите да кажат. Преди 10 г. едно дете-българче беше отраднало цялото съдържание на хладилника на вуйна ми - ами да го застреляме ли?
В момента законите са такива, нека променят законите и да ни дадат като в САЩ по една пушка и да се стреляме, но законите трябва да се спазват - и за цигани, и за българи. Който краде - в затвора, който убива - в затвора.

„Ще видиш на изборите пак Бойко ще си изберат. Ама с друг финансов министър, повече герб в парламента и някой пормени в др аспекти. “

Кои са тези „те“? Това е народът. Демокрацията е управление на народа и да - за добро или лошо мнозинството в крайна сметка определя, коя партия ще направи правителството. Не мисля, че ще е ГЕРБ - по-скоро БСП ДПС Кунева - глас народен...демокрация.
Само в диктатурата и авторитарната форма на управление може малцинството да управлява. Не за всяка страна демокрацията е добро решение - ето, в Египет мнозинството са мюсюлманите-фундаменталисти и те в момента узурпират управлението. Вие ще кажете, каква форма на управление е удачна за България.
Аз съм обещала и така ще и сторя - ако протестиращите по някакъв начин се организират и участват на изборите, ще ги подкрепя, дори да не съм съгласна с исканията им и не вярвам, че не са използвани от хора без лица. Заслужават обаче да получат шанс, ако греша - много добре, ако ли не, поне ще изскочат скритите хора и ще се види, кой стои зад тях - дани си вземат поука.
И аз не искам да говоря повече за икономика, защото трябва поне двама икономисти да се съберем, за да има някакъв смисъл. За съжаление обаче само с икономически принципи могат да се обяснят причините за проблемите в България днес, вчера и утре.

78.   До 76

Ами майка ми е учителка, какво повече мога да добавя. Тя получаваше в продължение на 1, 5 г. 15 долара, а в продължение на 6 месеца никакви пари, но никога не е оставяла децата. До 2000 г. заплатата ? беше към 100-150 долара, до днес е под средната за страната. 2002 г. започнах да уча висше и да не мислите, че ме е спирало това, че майка ми взима 100 долара заплата? Учила съм за знание и защото съм имала интереси, дисциплина и заложби. Печеля добре, защото съм учила и работя добре. Ако ставах за учителка, бих учила това, но нямам нито търпението, нито заложбите.
„Аз съм на мнение, че не всеки може. Не всеки се е родил в правилното семейство, не всеки е възпитан правилно, не всеки има вродени качества за да учи висше. От някой просто става боксьор, заварчик, дърводелец, от друг просто тракторист, шофьор, машинист и нищо повече, а той за труда си заслужава да яде и да има ток и вода у дома. “
Напълно съм съгласна, но за съжаление имаме още стотици хиляди безработни, които докато не нямат работа поне на минимална заплата, няма как да искаме увеличаване на заплати. Всеки българин заслужава иначе да живее най-малкото като грък, но реалността е, че няма как и от къде. Няма кой да ни изсипе 300 милярда евро. Не се сърдете на мен, аз ги нямам тези пари.
И все пак - дори човекът без заложби да учи висше може а учи някаква професия. Аз автомонтьор, механик, фризьор, готвач на минимална заплата не познавам. Не познавам и безработен с горните професии. Имам висше, но преди това съм учила професия в професионална гимназия и дори без висше днес щях да изкарвам към 600 лв. нето., което е повече от това, което изкарва майка ми като висшистка. За мен професията е призвание. Така ме е възпитавала майка и така сме живяли - с повече духовна храна, с по-малко материална.

79.   До №78
За кризата 1994г знам преживяла съм я, тогава майка ми, като полувишист вземаше 140лв заплата, а аз като продавач в склад, вземах около 1800лв. Е не беше 1, 5г, била си дете и ти се е сторило много дълго.
"Не познавам и безработен с горните професии. "
Аз пък не познавам, възрастен човек с основно, но това не означава, че няма такива.
"Напълно съм съгласна, но за съжаление имаме още стотици хиляди безработни, които докато не нямат работа поне на минимална заплата, няма как да искаме увеличаване на заплати. " Кои са безработните след като не познаваш безработни хора с професия /средно/, за вишистите според теб има работа. Кои са безработните? Ще чакаме всички роми с основно да си намерят работа, за да имаме заплати ли?
600лв не е добра заплата за среднист специалист. 600лв нето я говорих по горе за хигиенист, за да може да си гледа и изучи човека поне 1, 5 деца. Хигиениста плюс 1, 5 деца е 2, 5 човека, минимално за оживяване 241лв, 241*2, 5=602, 5лв. Като автомонтьор би трябвало да взема поне 1200-1800лв за да не живее мизерно. Вишистът трябва да започва от 2 000лв нагоре.

80.   До 77 от 75
"Ако.... у вас беше влязъл този 15г ром да краде... ти би ли подкрепила майката ромка?
Питах конкретен въпрос, коткретен отговор няма.
Казах за водачите:
"Искаш водачи! Как да има водачи, като вече през последните 23 год, колко пъти хората стачкуват, появяват се водачи уж защитаващи техните искания, влизат като представиели в парламента и нищо. Той едно време, преди 23г и Костов така се появи като водач от Пловдив. Всички парламентарни партии така се появиха, покрай водач. Е сега хората водач нещат, харесват си Бойко, просто му напомнят за себе си, защото ги беше позабравил. "
Със стачката си хората поодрусват клонките на Бойко, че по клоните много маймунки се бяха накачулили.

81.   Много правилно изказване.
Едно дърво може да се развива правилно ако всяка пролет се почиства от изродени клонки и плодове-гнили.
Ако не се направи това дървото ще започне да расте накриво докато се изроди напълно.
Никой не иска да се отсече дървото а да се заздрави и да расте правилно и да даде качествени плодове а не гнили и червясали.

Колкото до водачите от партии---винаги е имало и ще има вируси които се прилепват щом има почва за това.
Аз ако хвана настинка и позволя вируса да ме обхване ще стигна и до бронхо-пневмония. Но ако успея да се справя навреме -ще бъда здрава.

Не знам дали някой ще ме разбере. Надявам се.

82.   Ами това е последицата от колониалната политика на САЩ,която ни наложиха от вън,а и нашите политици-слуги им сервираха.Изсмукване на ресурсите на страната и икономическо заробване на населението със заплати колкото да не умреш от глад.Сега вече хората се осъзнаха и искат промяна на системата/статуквото.
Но трябва кураж за тая борба.
Отворете си очите.

В този филм се казват много истини за нещата:
http://www.youtube.com/watch?v=X15UFKDSPm0

83.   28 Август 1944 год. :
" До господа регентите на Царство България: Княз Кирил, професор Богдан Филов, генерал-лейтенант Никола Михов, аз също съжалявам за това съдбоносно и трагично развитие на събитията. Изводите са, че то беше възможно, защото нито в Румъния, нито в България, нямаше онова фанатично рискуване, каквото бе налице в Германия. И затова отсега нататък мерките, които ще се вземат от Германия, ще бъдат съобразени с военните нужди. Мерките, които е готово да предприеме сегашното българско правителство, ще предадат страната на болшевизма и тя ще бъде тласната в пропастта. Националната интелигенция, като бъдеще на вашия народ, ще бъде изтребена така, както в другите страни и царското семейство няма да бъде спасено, а унищожено. Досега в такива времена народите са се спасявали не чрез пораженство, а само чрез проявен героизъм. Германия ще продължи при всичкиобстоятелства борбата си към победа. "
Подписал: Адолф Хитлер

84.   Нито един българин не трябва да гласува.

51-80 от 80