Споделена история от Други

Съвет от Вас, консултация... Синя зона-инвалиди
Здравейте уважаеми читатели на сподели. нет

От години съм инвалид 2-ра група, 90% пълна двустранна загуба на слуха, от София съм, карам автомобил от 1995 год. миналата година подадох молба-заявление за отпускане на инвалидна карта за безплатно 4 часово паркиране в синя зона на инвалидните места, чаках 3 месеца и получих писмо подписано лично от г-жа Йорданка Фандъкова, накратко, че ми е отказано това ми право, защото моя тип инвалидност-заболяване не отговаряла на изискванията...

Тази година през февруари месец 2-ма инвалиди успяха да осъдят общината за дискриминация по отношение за издаване на безплатна карта за синя зона за всички инвалиди, съдът бил определил също за дискриминационно това отношение, но не е било окончателно тъй като общината можела да обжалва...

Преди почти 2 месеца пак подадох молба-декларация, все още нямам отговор и карта. Какво бихте ме посъветвали да направя и къде да се обърна при повторен отказ?

Много ми е мъчно и несправедливо, като гледам баровци с джипове и луксозни МПС-а на по хиляди левове паркирайки на инвалидните места с въпросните инвалидни карти, прави и здрави мъже, а на мен дето съм 2-ра група с 90% инвалидност ми отказват...

Коментари

1.   Не знам ти откъде ги гледаш тези баровци, но аз не съм виждала такива по инвалидните места легално - друг е въпросът, че за тях са жълти стотинки да си платят глобите и паяците, а разни твои „колеги“ изкарват пари, злоупотребявайки с картите. Кой е виновният? Защо не сигнализираш за такива „баровци“ като добър гражданин?
Иначе, чети закона и правилниците, обърни се към адвокат. Според мен, местата за инвалиди са предназначени за хора с проблеми с предвижването, а ти като глух можеш да си ходиш като всеки друг човек и нямаш проблеми с предвижването. Обърни внимание - местата за инвалиди са винаги на най-комуникативните места, за да са близо до спирки, входове на институции и т. н. Изчакай иначе решението на съда.
Не знам, но според мен повечето инвалиди искат да не бъдат дискреминирани като такива, защо ти е изобщо такова място? Има хора с инвалидни колички и двигателни проблеми, не е ли по-редно тези места да са за тях? Ти имаш проблеми със слуха, за което съжалявам, но се надявам и краката, и ръцете да са ти ОК.

2.   отг. от автора до пост 1.

Права сте относно (глухотата ми) и за пълното право инвалиди които са трудно подвижни да са с предимство, но, тук става въпрос за дискриминация по-конкретно, ощетен-и към мен и другите инвалиди, откъм нормални трудови възнаграждения при дадена работна заетост, моето заболяване ме ограничава откъм добра платена и избор на дадена професия, от там трудност да плащам всеки път за синя зона от минималната работна заплата която получавам, работата ми е свързана с шофиране. Шофъор съм по професия, обикновена категория (Б). Тук става въпрос всичките инвалиди да имаме това право, за синята зона заради социалните ни положения, а за трудно-подвижните инвалиди с колички и патерици имат само ТЕ правото си, на собствено парко-място по местоживеене! , за там вече нямам никакви претенции по разбираеми причини, тук става въпрос за синята зона...

3.   пак авторът, до пост 1

p. s... относно къде видяхте - Баровците -.... елате на бул. Дондуков например и вижте какви черни джипове има, скоро видях и Г клас бял Мерцедес пак джип на Дондуков паркирани на инвалидни места синя зона с паво на 4 часов безплатен престой.... уверете се сама

4.   Авторе, ами докладвайте въпросните джипове - направете снимки и т. н.
Колкото до проблемите Ви - те нямат нищо общо със синята зона. Идеята за картите за инвалиди с проблеми при предвижването е, че те не могат да ползват градски транспорт например. Щом имате работа и можете да карате кола, вие можете да ходите и да ползвате градския транспорт, ако не можете да си позволите паркирането. Хората с инвалидни колички не могат просто да се качат в рейса и да си свършат работата.
За злоупотребите трябва да сигнализирате като доблестен гражданин. За останалото не е виновна общината, а обществото ни. Вие имате крака и можете да паркирате на място ХУ извън сини и зелени зони, да хванете метрото и да си свършите работа, докато други инвалиди не могат да направят това и затова имат право на такива места. Съдът ще се прознесе иначе. Има различни видове инвалидност и въпросните места са предназначени именно за хората с моторни проблеми, което е така не само у нас, а в цял свят. То е същото като да искат хората в инвалидните колички да им купят слухово апаратче, защото се чувстват дискреминирани в обществото и като инвалиди, защото виждаш ли - за глухите има слухово апаратче. Сигурна съм, че можете да пътувате удобно с градския транспорт като всички нас - възползвайте се. Колкото до трудовите възнаграждания - има достатачно неинвалиди с 310 лв. заплата, и на за тях ли да има отстъпка? Вие може да сте глух, но сте по-добре образован и квалифициран от повечето жители на Факултето и имате съответно по-висок доход от тях. Ако на вас дадат безплатно място, нали се сещате - и тези хора ще искат, защото за тяхната инвалидност ТЕЛК трябва да даде 300%

5.   от автора до пост 4

Права сте, нека общината и съдът решат, ако преценят че нямам права, здраве да е.
Лек ден Ви желая

6.   Вижте, извинявам се за тона, но действително не намирам, че сте кой-знае колко възпрепятстван в живота. Очевидно се справяте и добре, щом имате работа и карате кола. Огледайте се - има много по-слаби членове в обществото. За мен вие не сте инвалид, защото това не е състояние на тялото, а на душата. Не сме социална държава, това е положението. Иначе, снимайте джипките и пуснете снимките на Фандъкова направо. Не е чесно някои „инвалиди“ да злоупотребяват с правилата. Има правила, справедливи са, но тряба да се спазват, а това зависи от всички нас.
Изчакайте съдът да реши и, ако имате право - ще ви се даде. При всички случаи обаче не търпете несправедливостта. Снимайте нарушителите, докладвайте ги и и пуснете снимките в интернет. Не чакайте нищо от опосканата ни държава. Има хора, които гладуват, на вас ли ще се помогне? Бъдете благодарен, че очевидно сте образован, работлив човек и се справяте въпреки проблемите. Пак казвам - за мен не сте инвалид човек и не се ядосвайте заради такива глупости, животът е кратък!!!.

7.   от автора до пост 5

Няма за какво да се извинявате, Вие наистина сте права за всичко написано дотук :)
Всичко е наред, наистина животът е кратък и най-важното е да сме живи и здрави.
Приятна вечер Ви желая :)

8.   Чета и не мога да повярвам на очите си. Типично по Български "сития на гладния не вярва". Аз съм съгласна с автора. Инвалид който се нуждае от въпросния талон не е нужно да е само с двигателни проблеми и зрителни проблеми. Много мои познати ги возят, мен също. Знаете ли колко е тежко да не можеш да изминеш 100 метра, защото просто физически не можеш!!! Знаете ли колко други заболявания има от които ИНВАЛИДА не е способен да се качи на градски транспорт (моля само да не ме пращате в такси) или др.... Просто се чувства неспособен, защото болестите го изяждат и няма сили. А за онкоболните, какво ще кажете? ... Нямаме ли право и ние когато ходим на манупулации да се възползваме от това си право!!! Какво като виждаме и ходим, когато това е така само за вас на които не им е дошло до главата! Не пожелавам на никого това чувство. Понякога дори не е нужно да е видим проблема. Когато всичко е минало по законния ред и ТЕЛК-а е издаден правомерно, 90% инвалидност не се дават просто ей така заради красивите очи на някого! Те се дават заради СЕРИОЗНА болест, а вярвайте ми болести много!
Така, че спрете да гледате в канчето на болните и се молете да не сте на тяхно място! Преференциите не са никак много. 130 лв пенсия и липса на работа, защото никой не те иска. 9лв на месец интеграционни, винетка и талон за паркиране! Благодарна съм че ги има, но и аз до скоро и все още съм данъкоплатец на тази Дъжава и смятам че тези преференции ги имам в всяка една такава. И в заключение... Бъдете здрави!

9.   №8 Първо бъркаш 90% инвалидност с 90% загуба на слуха, което не е едно и също.
Второ човек с намалена работоспособност, които няма проблеми с привижването може да се движи с автобус. Съжалявам за проблема на автора, но не виждам глухотата на някой да му пречи да измине 100 метра.
За онкоболните и много тежко болните ще кажа, че към общината в почти всеки град има "Транспортно обслужване на трудноподвижни лица", по проект за транспортно обслужване на трудноподвижни лица със специализиран автомобилен и ж. п. транспорт, всеки правоимащ гражданин, след направена по телефона заявка, се превозва от един до друг адрес на цялата територия на общината. Клиентите могат да правят своите заявки за цялото денонощие и за всички дни от седмицата и то напълно безплатно, общината плаща.
Чл. 28. 1. "Трудноподвижни лица" по смисъла на наредба са лица със затруднения в придвижването, породени от физически, умствени, сензорни или други увреждания, които не могат да организират своето придвижване сами посредством обществения транспорт.

10.   Призовавам ви да дойдете с мен в столичната Онкология и да преброите онкоболните, които чакат пред в/и кабинети (само за един ден). Може да се направи най-точна справка на регистратурата, тъй като се регистрира всяко посещение. После, ще се разходим за да видите вида на тези хора и тогава да прецените толкова ли ви се "свиди" този инвалиден талон! Едва ли тези болни, ще могат да се възползват от услугите на "Транспортно обслужване на трудноподвижни лица", просто защото няма как да ги обслужи всички!!!
Възмутена съм по скоро от факта, че Вие смятате за нуждаещ се от инвалиден талон само инвалид в количка!
Призовавам ви да се разходите в няколко болници, да се "запознаете" с повече болести и как се отразяват на човека. Тогава можете да сте толкова категорични кое може и кое не може да се ползва от инвалидите.
Не желая да съм груба, но вече не понасям и не толерирам липсата на човещина.

11.   Забравих да добавя, че се чудя как автора шофира с 90% загуба на слуха. Това е опасно и за него и за околните!

12.   №10 Пръво "Транспортно обслужване на трудноподвижни лица" ще обслужи толкова хора колкото е нужно. Нямат право да им откажат, ако са доказано "Трудноподвижни лица". Общината ще закопи толкова бусове колкото е нужно. А и доста често се случва след предварително записван ебелните да пътуват в една исъща посока и се возят по-повече болни наведнъж, 4 инвалидни колички например.
Второ какво общо имат онкоболните със случая на автора, защо ме караш да ходя да броя болни, аз не отричам, че има болни!
Не смятам, че само тези в количка имат право на талон, решението не го взимам аз има си специалисти, така са решили ОС съобразено с предложение на специалистите. Между другото слепите, или тези на диализа също имат право на "Транспортно обслужване на трудноподвижни лица", а те обикновенно не са в колички. Не съм на ясно с правата точно на онкоболните, но знам че на тях им е лошо от химиотерапията, точно както на хората на диализа им е лошо. От там съдя че те имат същите право просто не всички си ги търсят. Когато откажат на тежко онкоболен "Транспортно обслужване на трудноподвижни лица" до болницата тогава ще го объждаме.
Трето на автора е отказан талон за синя зона, защото "моя тип инвалидност-заболяване не отговаряла на изискванията"
До №11 при 90% загуба на слуха, автора предполагам има апаратчета на ушите и няма какво да се притесняваш. Той без апаратчета има 90% увреденост с апаратчета чува по добре. Всеки човек над 55 има намален слух и доста често не посещава лекар за това. Така, че бих се притеснявал/а повече от всеки 60 годишен водач на автомобил отколкото от автора.

13.   До номер 12:

Карам ви да броите, защото освен, че обсъждате проблема на автора се изказвате много общо за инвалидите, а всъщност не сте съвсем на ясно. Първо искам да ви уведомя, че към момента вече се издава безплатен талон за паркиране за всички инвалиди с нетрудоспособност над 90%, което е първа група. Така е редно да бъде. За да получи инвалид над 90% ТЕЛК значи, че каквото и да е заболяването е доста сериозно и този талон се полага. Тези талони не са безсрочни, а толкова колкото е периода в ТЕЛК-овото решение. Предвидено е, че в тези 90%инвалидност повечето хора измират, а ако се подобрят то ще са "облагодетелствани" максимум 2 години....

Позволявам си да ви цитирам:
"Има различни видове инвалидност и въпросните места са предназначени именно за хората с моторни проблеми, което е така не само у нас, а в цял свят. То е същото като да искат хората в инвалидните колички да им купят слухово апаратче, защото се чувстват дискреминирани в обществото и като инвалиди, защото виждаш ли - за глухите има слухово апаратче. Колкото до трудовите възнаграждания - има достатачно неинвалиди с 310 лв. заплата, и на за тях ли да има отстъпка? Вие може да сте глух, но сте по-добре образован и квалифициран от повечето жители на Факултето и имате съответно по-висок доход от тях. Ако на вас дадат безплатно място, нали се сещате - и тези хора ще искат, защото за тяхната инвалидност ТЕЛК трябва да даде 300%"

1. Не само инвалиди с моторни проблеми се нуждаят от талон. Защото те имат проблем с придвижването и всъщност "Транспортно обслужване на трудноподвижни лица" обхваща и инвалидите с инв. колички....
2. Моята пенсия е 130лв 20лв интергационни. Неинвалидите могат да търсят и да ги наемат на всяка работа. Да работят на повече от едно място, защото са здрави хора. При инвалида положението е това: Длъжен е когато кандидатства за работа да представи телк-то решение, защото данните се сверяват в НОИ. На всякъде, където съм кандидатствала за работа в условията се изисква " Да сте клинично здрав", а аз не съм и съответно не ме наемат. Така, че и тук давате сравнение, което съвсем не е на място.
И какво точно имате предвид с 300% инвалидност на хората от Факултета? Комисиите в ТЕЛК отдавна не се подкупват така лесно. Ако едни ром е с реално заболяване, то той има същите права, като останалите.
3. Когато тялото ти се разпада, няма как това да не е състояние и на душата.

Няма, какво повече да ви кажа.
Сега явно е модерно да се мисли, какво получава другия, но на каква цена...
Човещината е част от характера, която не се придобива.