Споделена история от Други

Една история която да ни накара да се замислим!
06. 06. 2013 един най обикновен ден... който още не е започнал. Чеса е 09:32 лежа си в нас и почивам след дълга 12 часова нощна работна смяна. Малко повече за мен... аз съм студент 1-ва година в София уча и работя, занимавам се и със спорт. Та както и да е... Уморен съм дори не знам защо още не спя. Може би за да ви разкажа какво ми се случи преди по малко от час. Прибирайки се от работа уморен и гладен, минавам покрай баничарница където забелязвам доста апетитни закуски и решавам да си взема нещо за хапване. Баница. Традиционна българска баница невероятно вкусна :D реших да седна и да я изям на спокойствие... в същия момент до мен се приближава някаква възрастна жена която говореше несвързано, почти нищо не разбирах от това което каза. Стана ми ясно че не е много добре, но никой не е виновен за съдбата и. Надвесена над мен говореща напълно несвързани неща и гледайки ме право в ръцете я попитах дали иска да ми каже нещо защото не я разбирам. Тя продължи да си говори несвързани неща. В този момент излезе продавачката и почна да и се кара че пречи на клиента, по точно на мен... отвърнах че няма проблем и не е необходимо да се вдигат скандали. След като изядох 2-ра закуска отидох при продавачката и поисках 3-та това което ми каза тя беше "момче ще останеш без пари ей не се ли наяде вече " отговорът ми беше "не е за мен, а колкото до парите... те нямат значение важното е да имаш голямо сърце " така казваше един от треньорите ми преди. Взех една от готините баници и я дадох на жената. В този момент очите и светнаха, тя продължи да говори нещо още по бързо но все пак напълно несвързано и неразбираемо. В този момент се почувствах щастлив... след цялото това сиво ежедневия и всички проблеми който имах все едно нямаше и следа. Не очаквах че ще се почувствам по такъв начин. Пиша всичко това не защото търся внимание или искам да се похваля на някого пиша това за да ви напомня че не всичко е пари не всичко е скъпи коли или нов телефон. Понякога хората не осъзнават че има и по важни неща. Да всеки ден виждаме просяци по улиците или някакви хахо, и какво правим, просто ги игнорираме защото те неса като нас, защото са нямали късмета който имаме ние. Някой хора просто си мечтаят да получат една топла закуска. Това е всичко което искат... Не искат цигари или алкохол нито скъпи коли или телефони. Тяхния живот се свежда до малкичките и прости неща като една топла закуска. Една от лъскавите банички на витрината. Парите са хартия, за която хората се избиват. Защо не се замислим и не започнем да правим по едно добро всеки ден! Искаме да живеем в красив и добър свят... това няма да се случи ако продължаваме да слушаме и да храним егото си! Повярвайте ми чувството че си дал на някого напълно безвъзмездно нещо с което да му помогнеш зарадваш и направиш живота му малко по хубав е красиво. Помагаш не само на него но и на себе си. Да това не е история за наркотици секс изневери измами и такива неща (изброени по горе в категориите) просто една случка от преди час. Нека се помъчим да сме по добри :)

Коментари

1.   Много си наивен - помагай и ще ти се качат на главата.

2.   Рдвам се, че все още има МЛАДИ хора като теб, с положително мислене и отношение към трудния живот на онеправданите хора. Радвам се още, че си тук, в България, защото имам чувството, че младите хора бягат навън, именно защото немогат да се справят с това подтискащо чувство на безпомощност, което ги обзема, гледайки пошлата действителност у нас. Поздравявам те и ти пожелавам да продължиш да бъдеш такъв, а и още по-стойностен човек занапред. Браво момче!

3.   Страхотно е усещането да видиш светналите очи на някой, на когото си помогнал. Или да подариш усмивка на някой, който не я очаква.... или да направиш жест на стар човек, млада майка или болен човек, даже и на някой просто като нас - хората сякаш очакват само лошо отношение и всяко добро ги радва. Разбира се има и изключения. Но знам, че всяко направено добро се връща и обикновено е точно в момент, в който си в нужда.
Пример от вчера с мен - случи се така, че ми казаха "Край! " на една почти едногодишна връзка, която в моите очи изглеждаше много сериозна и с бъдеще. Шока беше голям и не знаех как ще изкарам вечерта. През деня бях говорила по телефона с колега и мисля, че той разбра че имам някакъв проблем. С него сме говорили почти само по работа. Вечерта ме потърси с въпроса: Всичко ли е ок при теб? .... и в общи приказки ми прави компания до 2 часа. След което ми беше определено по- леко да заспя. Мисля, че това беше един от случаите, в които " безкористно направеното добро се върна при мен".
Така че:
"Човешките същества,
които не оставят след себе си
велики постижения, а низ от
дребни добрини, не са
пропилели живота си. "

Шарлот Грей, р. 1937

4.   Поздравявам те :)
Моят съпруг е на два пъти по твоята възраст, но никога досега не е изпитал радостта от това, което описваш, няма и да изпита. Дори се чувства прецакан, когато някой му иска нещо. Яд го е, че злоупотребяват и не може да види нещата от другата страна.

Не мога да си обясня защо са толкова различни хората, при това принудени да живеят в общ свят....

5.   На "Чеса е" ме изгуби..

6.   Поздравления, дано има повече хора като теб и не само защото си помогнал, а защото си Човек! Късмет!

7.   Дали е правилна постъпката ти не съм сигурна!? Сигурна съм само, че трябва да има и хора като теб на този свят. Ще нахвърля няколко мисли.
Реално за да даде човек, първо трябва да притежава, за да притежава, трябва да вземе от този който има и така нататък....
Твоето даване не е безвъзмездно "Помагаш не само на него но и на себе си"
Когато си купиш телефон или автомоил просто даваш на друг човек шанс да получи заплата за труда си. Значи това пак е даване точно като твоето, само че не си избираш най-гладния в околния свят, а този които се старае.
Все пак човек идва гол на този свят и гол си отива.
До тук всяка сделка, с пари или с душевно задоволство, е даване!
От там даването на най нямащите правилно ли е? Щом!? господ!? не им е дал, щом те не се стараят да имат, кой е длъжен да им даде? Трябва ли стараещите се да се чувстват длъжни да дават на нямащите?
От друга грледна точка хората сме представители на животинския род и не познаваме още животно което изхранва /дава/ на друго животно безвъзмездно. Животните се грижат за отселяването само на собствените си деца с цел запазване на стараещият се да отселее ген. Тези които са болнави, нестарателни и неспособни да отселеят господ и природата ги отритват, изтриват гена им от планетата. Само ние хората отглеждаме и запазваме не добър ген дори и децата му. Правилно ли е?

8.   ... Няма да те поздравя за това, което си направил, а само ще ти кажа, че си един от малкото хора на които им е останало сърце и душа.. наистина са малко хората, като теб.. по-голямата част от живеещите тук (разбира се и навсякъде по света) са едни егоистични, алчни и материални хора, които в такава ситуация няма да постъпят по същия начин, което всъщност е много жалко.. , но понякога, като прочетеш такава история, като твоята единственото, което ти остава е да се усмихнеш и да се надяваш, че все пак, макар и малко са останали съвестни и добродушни хора.. :)

9.   много правилно и достойно поведение. припомних си каква е действителността в бг. тая продавачка как може да държи такъв тон. това ако е другади ще я изгонят на часа. купувай си от другаде закуски заща ще им носиш бизнес на тия простаци дето правят всичко възможно да те пропъдят. Колкото до добрината която си направил за съжаление малко хора ще те разберат. Ето даже и някои от коментарите са такива. Но за тях си е. За тях света наистина е лош и им се струва че са прецакани и само дават. Те само искат а не се питат дали заслужават. Докато отвръщаме с лошо, да ще се чувстваме зле.

10.   За съжаление у нас хората, които говорят несвързано, които са отритнати от обществото са все повече, а дали хората (подобни на автора) са все по-малко - това зависи от нас да го покажем.

11.   Ще подкрепя номер 7, без да добавя нищо от мен. Перфектен е.

12.   За едно не си прав. Никога няма да дам пари на здрав и можещ човек стоящ на тротоара с чашка!!

13.   До номер 12. Момчето не е написало по-горе, че човекът е бил с чаяка в ръка..
Момчето което е преживяло това страхотно чувство да дариш на някого миг радост.. ЕВАЛА! :)

14.   Хубаво е, че си и помогнал малко, но утре дали ще има кой да й купи закуска отново? И аз веднъж дадох левче на един мангал на Централна ж. п. гара и той като почна да ми иска още. Не знам защо му дадох още 50 стотинки и той продължи "Иди да ми купиш нещо за ядене". Преследва ме 50 метра да ме моли за още. Е, ясно беше, че е професионален просяк и съжалих, че му дадох парите. Затова и не давам нищо на просяци и цигани. Само лъжат се правят. Чел съм, че това е много доходен бизнес.

15.   От номер 10:

Прав е номер 14, да различиш наистина нуждаещите се от просешката мафия е адски трудна задача... Колкото и да звучи расистки основен белег, че става въпрос за професионални просяци е цвета на кожата им... поне в 99% от случаите...

16.   №15 Отдавна вече цвета на кожата не е белег, циганките от 20 години правят деца на магистралите от какви ли не руси и синеоки мъже, от датчани и англичани из Европа, бащите въобще не знаят, че са станали бащи. Отдавна не можеш да ги различиш по расов белег.