Споделена история от Други

Въпроси за гараж
Не знам къде да потърся инфо и затова ще съм благодарна на читателите на сайта за някаква помощ. Смятам да си купя гараж. Искам да го направя като кабинет един вид-една секция, бюро, масичка и тн. Има ли някаква законови забрани за това? Мога ли да сложа на пода гранитогрес/теракота? Мога ли да прокарам интернет и телевизия там, тъй като ще е надземен? Работя от къщи, но тъй като не мога да видя спокойствие и тишина, искам да се отделя поне през деня да ми е тихо на ушите. Не искам да излизам под наем-ще влагам пари години някому, вместо да си имам свой кът, който си е напълно мой.
Какво ще ме посъветвате? Мога ли да имам проблеми с комшии или закони, затова, че няма да има кола вътре?

Коментари

1.   Здравей! Проблем винаги може да се получи със съседите по гараж, ама не за това, че вътре няма кола, а за съвсем други неща-подмяна на тръба, отпушване, ремонт. Никой копче не може да ти каже за това, че вътре няма кола-помещението е твое и ти определяш какво да има вътре. Не е проблем също да го преправиш на жилищно помещение, само не знам как ще стане номера с тоалетната, иначе тв и нет винаги ще ти прекарат. Добре е да знаеш, че за теб като собственичка на гаража, важат същите правила, както при етажната собственост-плащане на такси, отстраняване на повреди и т. н. И друго нещо, ако гаража е подземен, виж каква е осигуреността срещу крадци-външната врата с дистанционно ли е, автоматична ли е или цял ден зее, а вечер, някой я заключва ако се сети.

2.   Според промени в закона от няколко години нямаш право да променяш предназначението на гараж в жилищно помещение. По едно време се бяха навъдили доста по-големи гаражи, преправени на едностайни апартаментчета и ги даваха под наем, ама вече не е законно. Най-вероятно обаче никой няма да ти направи проблем щом ти лично ще си го ползваш, или ако стане винаги може да се открие някаква законова вратичка.

3.   Можеш да направиш всичко описано без никакъв проблем. Ако си просто счетоводител, който търси спокойствие, където да смята, проблем нямаш.
Но е много важно дали фирмата ти ще се води на адреса на гаража, дали там ще срещаш клиенти. Тогава вече има изисквания.

4.   Не, преводачка съм. Нямам намерение да живея в гаража, а да прекарвам 6-7 часа през деня на спокойствие. И тоалетна не ми е нужна-винаги мога да отскоча до някое скромно заведение, да си хапна-там има и WC. Проблем за таксите за ЕС няма да има-ще си ги плащам. Нямам фирма на мое име, клиенти в гаража няма да има. Държа да е надземен-ако е подземен, не знам как ще се прекарат кабелна и нет. Искам просто да имам къде да седя на тишина денем, без да вдигам кой знае какъв шум, да имам нет и кабелна-друго не ми трябва. Имам и някакви мебели, малко на брой, които нямам къде да дяна, а ще са ми от полза. Разбира се, ще си сложа една микровълнова и една малка кафемашинка за зор заман.
Така описано, това "живеене" ли е, обитаване или какво? Нарушавам ли закон?

5.   Никой не може дате спре да превеждаш дори в автомобила си така че нарушение на закон няма. WC е задължително за фирми с клиенти и там проблем няма.
Как ще прекарат кабелна и нет не е твоя работа, като им поръчаш те ще мислят, това им е работата.

6.   В твоя случай може и да не е гараж ами едно някакво помещение, дори може и с по-малка площ(3х3), но да е със санитарен възел WC. Може и да няма лице или врата пряко към улицата. Така ще е по-добре. Виждала съм зъболекарски кабинети на такава по-малка площ. Колко ти трябва за едно бюро и нещо дребно...

7.   Гараж на кота нула - ако имаш срещи с клиенти има смисъл.
Иначе може и нещо по-евтино. А има и по-малки помещения, които са за тази цел: 12 м2.