Споделена история от Други

Видео презаписване
Здравейте! Не знам дали тук е правилното място за публикуване на темата, но.. та така. Искам да попитам мога ли по някакъв начин да прехвърля запис от VHS касети на други носители. Защото питах в различни Фото студия и цените са около 20 лв. на касета, а аз имам доста и излиза скъпичко. Или ако има някой от град Видин да ми каже дали в този град има някое фото, в което цените са по-ниски. Учудвам се от цената, защото преди 2-3 години цената беше 5 лв. на час или на диск не съм сигурна, а сега четворно по-скъпо.

Коментари

2.   Ами за да си свършиш работата сама трябва да инвестираш немалка сума в хардуер, софтуер и евентуално време да понаучиш това-онова... А ако искаш да стане и качествено - ще трябва доста сериозно да се захванеш с нещата. Няма решение "с натискането на едно копче". Видеокомпресиите, обработката на изображения, изчистването на шумове, редакцията на видео са си доста обширни теми. Отделно оторинга на материала, за да стане съвместим със стандартен VCD, DVD или BluRay-плейър. Само компресията на видео в дъщерните фирми на Warner Bros, без никакви допълнителни обработки, достига цени от $50 на минута. Естествено там качеството е най-високото в света и се работи с техника за стотици хиляди долари.

Между другото има (или поне имаШЕ) такива потребителски/полу-професионални машинки - приличат на домашен DVD-плейър и се казват DVD-рекордери. Записват директно от аналогов източник върху DVD в MPEG-2 формат. Качеството, разбира се, е посредствено, но като се замисли човек долу-горе съответства на това на VHS-записа. Струваха към $300-500. Сега не знам дали ги има и дали още се предлагат.

Очевидно интересът към подобни услуги намалява, затова и цените скачат, защото все по-малко фирми предлагат услугата. Един вид - изпуснала си момента да си дигитализираш видеото :)

3.   Аз си взех моя двд рекордер за 250 лева, преди около 4 години, така че предполагам, че цените са паднали. Взимаш си и едни чинчове. Така прехвърляш от видеото на рекордера и си готова.

4.   От авторката: Здравейте :) Много Ви благодаря за отговорите, но май ще е по-добре да си отделя пари и да отида в някое фото студио, там поне ще го направят по-добре, че аз може и да не се справя, а и качеството не се знае колко добро ще бъде.