Споделена история от Други

Искам да порасна
Здравейте. Аз съм момче на 15 и съм висок 171 см. Започнах да тренирам баскетбол и волейбол от 1 година и половина. Не съм пораснал и половин сантиметър през този период. Майка ми е 160 см, а баща ми 180. Дядовците и прадядовците ми са били между 185-190. Има ли някаква надежда да порасна. Проблем ли е, ако е започнала да ми расте брада и косъмчета по корема и гърдите? Храня се здравословно, не пуша, не пия.

Коментари

1.   Това, че играеш баскетбол или волейбол по никакъв начин не ти помага да растеш. Спортистите, които тренират тези спортове са си високи генетично и просто високият им ръст им е помогнал да играят този спорт по-добре. Не са пораснали, защото са играли точно този спорт.

Ако искаш да пораснеш, изчакаш до 25-30 години - до тогава растат нормално хората. След това може да изкараш един цъкъл с хормон на растежа - струва около 3000 лева. Лошото е, че от него може да ти порасне, например, носа или едното ухо да стане по-голямо от другото. Ама иначе няма странични ефекти.

2.   Автора: Съгласен съм с това, че не помага, но голяма част от хората вярват в обратното. Просто е някакси гаден факта, че само аз не съм се променил през последната година, за разлика от познатите ми. Притеснявам се дали не съш спрял да ръста защото вече не виждам никакви наченки на растеж.

3.   Прекрасно правиш, че тренираш, но растежа на човек се контролира от една жлеза, която се намира в мозъка - хипофизната жлеза. Момчетата на твоята и над твоята възраст изведнъж дръпват и то рязко. Чела съм, че редовното приемане на моркови ускорявало растежа, ама дали има нещо подобно - не знам. Учи, спортувай, храни се здравословно и знай, че ще пораснеш. А дори и да не си толкова висок, колкото ти се иска това не определя живота ти. Ти определяш живота си, а не ръста ти.

4.   Синът ми нa 15 беше 168см, нa 16-168-169См.
Сегa е нa 21 г. и е 188см.
Също тренирa волейбол;)))
Нaпрaви си изводите

5.   Почти ти давам гаранция, че към 19 години ще си 1.83 см. Ако имаш голям брат или ако имаш сестра също може да се ориентираш горе-долу.
Принципно в повечето случаи малкия брат е по-голям с 7-8 см, понякога големия е по-дълъг.
Или ще дърпаш бавно и плавно за тия 4 години или рязко ще дръпнеш към 17-18 годишна възраст.
Пий и яж мляко!!!

6.   По-горе правилно са ти казали, че хормонът, отговорен за растежа се образува в хипофизната жлеза. Нарича се соматропин. Той се отделя в отговор на химични и физични дразнители, като сън, повишено физическо натоварване, стрес и др. Най-силният стимулиращ фактор се явява светлината или по-точно липсата на светлина. През нощта се образува повече от две трети от общото количество соматотропин. Тъй че можеш и сам да си направиш извода: повече сън и спорт - баскетбола според мен помага най-много. Моят син е на 13 и вече е 185, като аз съм 176, а баща му 182. А "дребното тепърва" още ще расте. Тренира баскет от 8 годишен с една година прекъсване. Ха-ха, и е с 46 номер обувки! В родата няма мъже по-високи от 182-183см., а от жените май аз съм мутанта, обаче и аз в хисторито си имам около десетина години активен баскетбол :)

7.   №6 не разбарх хвалиш ли се с височината на сина си или се притесняваш за него? Аз лично се притеснявам за дете на 13г с обувки №46.

8.   До 1

Стига глупости. Как ще растат до 30 г. хората, ти болен ли си? Виж на страни могат да растат и до 100, ама нагоре абсурд.

Авторе, и аз имах същия проблем на твоите години (и сега де, но вече не ми е важно). Всички в рода ми са високи, а аз съм 165 и спрях да раста още в 9-ти клас. Отидох на ендокринолог и си пуснах изследвания. Видя се, че хипофизата не отделя достатъчно растежен хормон. Но в моя случай не можеше да се оправи, защото тогава бях на 17 и ми казаха, че е късно да се направи нещо и че е трябвало да отида, докато съм 15 годишен. Само че аз тогава все още се надявах да порасна, но от тогава до сега (на 28 съм) не съм мръднал.

Та единственото решение беше растежен хормон, но беше адски скъпо, а и опасно, защото има много странични ефекти. Мисълта ми е СЕГА да отидеш на ендокринолог. Ако има нещо нередно, да ти назначи лечение на време.

Имай предвид обаче, че просто някои порастват по-късно. Познавам поне трима, които бяха ниски до 19-20 г. (160-170) и после изведнъж дръпнаха и станаха по 180-190 само за 2 г.

9.   Ще пораснеш Джордан в 9 клас е бил висок колкото теб пък в 11 клас е бил 1. 90 ако не вярваш прочети за него в уикипедия

10.   Една съученичка (на 13 беше висока 160), а сега е на 15 години, тренира от 2 волейбол и е висока 179