Споделена история от Други

Вашето мнение за вегетарианците и веганите?
- Какво мислите за хората, които са вегетарианци или вегани?
- Какво мислите за този начин на живот?
- Защо тези хора са направили избора да не консумират месо и/или животински продукти според Вас?
- Вие имате ли познати, които са вегетарианци или вегани?

Коментари

1-50 от 65

1.   Родена съм в семейство на вегетарианци-следователно също съм вегетарианка. На 15 години съм, момиче и колкото и да не им се вярва на някои хора съм жива, здрава, спортувам и съм издръжлива на физически натоварваня.
Причините, поради които семейството ми отказва да консумира месо са:
-Жестоко е да се избиват животни. Да, 5 човека няма да променят това, но колкото повече хора открият, че животът не е немислим без месо, толкова по-малко месо ще се търси, следователно няма и да се предлага.
-Месото е храна, която се усвоява по-трудно от организма, изисква повече енергия за преработката си.
-Месото съвсем не е най-богатата на протеини храна. Най-високобелтъчинното месо има 22-24 грама белтъци на 100 грама, докато соевата кайма, да речем е с цели 50 процента чист протеин. Кълновете стигат до 46-47 и тн.
-Ужасът и страданието от смъртта, както и най-често нещастния живот сред мръсотия и химии оставят следа върху месото. /Паметта на водата-интересен феномен. Научно е доказано, че водата-/70 процента от организма/ има памет и отразява чувства, концепции/
Не съм веган, но познавам хмм 4 вегани и поне десетина вегетарианци.
За мен това е много добър начин на живот.
От друга страна не съдя и не гледам с пренебрежение, на хората, които консумират месо и не бих се опитала да им налагам моя начин на живот, доколкото те се отнасят с уважение към моя.

2.   - Какво мислите за хората, които са вегетарианци или вегани?
Нямам специално отношение към тях. Това е техен личен избор. Това да си веган или не, да си религиозен или не, да подкрепяш дадена партия или не, са лични избори, които не влият на мнението ми за човека. Дразни ме единствено, когато някой налага свойте убеждения - например някой веган да те съди, че консумираш месо, някой религиозен да те съди, че не си набожен и т. н.

- Какво мислите за този начин на живот?
Въпрос на избор. Важното е човек да се чувства добре. Щом те се чувствам добре, какво може да кажа?

- Защо тези хора са направили избора да не консумират месо и/или животински продукти според Вас?
Една част наистина не искат да консумират месо поради ред причини - екология, избиване на животни и т. н. Другата част се влекат от модата и искат да привлекат вниманието на другите.

- Вие имате ли познати, които са вегетарианци или вегани?
Имам познати и вегетариатци и вегани. Да уточня аз ям месо.

Ана

3.   - Отговарям с ръка на сърцето - странни са ми, защото съм пълната им противоположност. Не бих имал проблем с никого, който не ми налага мнението си и не се държи сякаш той е най-информиран, най-велик или единствения, който има проблеми в тази държава (или поне неговите да са по-важни от останалите). Докато не попадат в тези категории, няма да ми пречат.
- Същият отговор като на първия въпрос - странен, но докато не застрашава моя начин на живот, не ме вълнува.
- Смятат, че живеят по-здравословно. Или пък като някои тук очакват да спасят всички животни на планетата от страдания, което няма кака да стане. Е, не е престъпление да вярваш в утопии! :(
- Не и лично. Само посредством Интернет.

4.   До 1:

Привет.

-Месото е храна, която се усвоява по-трудно от организма, изисква повече енергия за преработката си.

Това не е вярно. Месото се усвоява по-лесно. Растителната клетка има освен клетъчна мембрана и клетъчна стена, която я прави трудна за усвояване. Виж само кравите какъв сложен стомах имат, за да преработват растителната храна. Освен това на растителноядните животни червата са много по-дълги от тези на месоядните, което показва, че е много по-лесно да се усвоят веществата от месото, отколкото от растенията.

-Месото съвсем не е най-богатата на протеини храна. Най-високобелтъчинното месо има 22-24 грама белтъци на 100 грама, докато соевата кайма, да речем е с цели 50 процента чист протеин. Кълновете стигат до 46-47 и тн.

Това, че има 50 процента протеин не означава, че той е лесноусвоим. Ако телешкото съдържа 22 грама протеин, то ти ще усвоиш 90% от тях. А от протеина в соята, ще усвоиш само около 20%. Т. е. за да получиш същото количество протеин, което дава 200 грама телешко, ще трябва да изядеш 3 кг соя.

По темата:

Все ми е едно. Това е личен избор. Нямам нищо против вегетарианците и веганите. Имам познати вегетарианци. Готини хора са.

5.   Аз по принцип месо не ям. Хапвам мноого рядко. Мнението ми за вегетарианците е положително. Против съм убиването на животни с цел прехрана за хората.

8.   Аз и дъщеря ми от години не ядем месо. Смятаме, че храна, която е получена по такъв начин /както каза № 1/, чрез насилие и жестокост, не може да бъде полезна. Разбира се, изборът си е избор. Освен това тази индустрия тотално съсипва жизнената ни среда.

"Аз сам нищо няма да променя" - това не е моят начин на разсъждаване. Но ние никога нищо не налагаме и не съдим.

9.   Аз не съм пълна вегетарианка, защото ям кисело мляко но месо и всякакви колбаси не харесвам... Просто незнаеш от какво наистина са направени... Понякога наще ме карат да ям и с пренебрежение опитвам малко но не ми е приятно да го ям...

10.   Аз не консумирам месо от 8 години и причините са морални - не искам да ямнещо, което е пред мен с цената на живота си. Дъщеря ми е на 4 години, също не яде и много добре знае защо, поради което и не иска. Аз съм учила това, така че мога да отговоря с положителен отговор, че месото действително преминава най-бавно през организма, следователно отделя най-много токсини. Да не говорим за отрицателната енергия натрупана при убийството и как това отива в нас. Но за мен лично здравословната страна не ме вълнува толкова. И да, съдържа аминокиселини, които не, че ги няма в другите продукти, просто в месото са най-наситени. (учила съм го и затова го казвам). А и дори да не беше така, да предположим, че дадено вещество го няма никъде другаде на земята, пак не означава, че е жизнено необходимо
Лично имам приятели, които са месоядни и това не ми пречи - всеки има правото да прави, каквото си иска, без да пречи на другите. Това е вегетарианството като философия - без насилие. Ако искаш пуши, ако искаш се наливай с алкохол, ако искаш яж л... а - твой избор.
90% от приятелите ми са вегетарианци. Вегани също, полезно е, но аз не мога (засега поне). Там също има насилие, но поне няма убийство, което за момента ми е ок

http://vbox7. com/play:442e56d9&al=2&vid=12506102 - едно миниатюрно видео с факти - дали хората са хищници, или не (по форма на зъбите, зрение, ензими в организма и прочее). Няма някакви гадни кадри, дори е забавно :) И пак казвам - нищо не бива да става насила. когато човек е готов - тогава!

Птичето

11.   Мисля че е малко глупаво да имаш цялата тази вкусна храна(от месо) и да избереш да не я ядеш... но все пак всеки сам си решава.

12.   Хората са създадени да ядат месо. Това че една групичка си е втълпила, че месото и убийството на животни е лошо си е техен проблем.Не е въпросът дали трябва да се убиват животните за храна, а как те се убиват- с болка или безболезнено, за това може да се хванете скъпи вегетарианци. Носите ли кожени обувки и дрехи, ако да никакви вегетарианци не сте...

13.   Аз мисля че тяхните вярвания са абсолютна глупост - за мен, но все пак е въпрос на личен избор.
Човекът е хищник на първо място и стомаха му е пригоден и за консумация и на месо т. е ние не сме тревопасни...
Другото е че просто така се случва в природата - един естествен цикъл - първите хора са яли само месо и плодове - т. е лов и плодове от некултивирани дървета.
Много от вас ще кажат - да, ама ние сме разумни същества
и предпочитаме да не отнемаме живот за да се храним... ок... , но ако се замислите не сте ли малко лицемерни
Растенията също са форма на живот - те са част от живата природа - по вашата логика трябва да умрем от глад...
Затова логиката ви е абсурдна - това е моето мнение.

14.   При всеки човек е различно. Аз например, не мога без месо. Но не се тъпча с тези колбаси, защото са пълни боклуци, а гледам да е истинско. Понякога не съм консумирала месо цяла седмица, и имам чувството че нищо не съм слагала в устата си. Просто не мога да се нахраня като хората. Обичам плодовете, зеленчуците, но не мога да живея само със тях. Организма се нуждае от всичко.

15.   Номер 12,

Дори знаеш ли какво е значението на думата "вегетарианец" и какво е значението на думата "веган" преди да говориш?

Вегетарианец е човек, който не яде месо. Вегетарианците си позволяват животински продукти като сирене, кашкавал, мляко и яйца. Някой вегетарианци носят кожа - други не. Разбира се, живеем през 2013 и съществува алтернатива на кожата - изкуствената кожа :)

Веган е човек, който не консумира НИКАКВИ животински продукти. Веганите не ядат месо, сирене, кашкавал, не пият мляко, не носят кожа.

Вегетарианците и веганите не са никакви хипита, сектанти или човекомразци, както всички "месоядци" си мислят. Не е нужно да бъдеш религиозен или част от секта за да направиш този избор. Не е нужно да си хипар. Дори най-големия хуманист може да бъде такъв.

Аз съм веган и не мисля, че животните са създадени за да бъдат масово убивани от нас за "спорт", още по-малко за храна или за "мода". Това беше и моята причина да стана такъв. Оттогава съм прочел много по темата и открих, че това е дори по-здравословно, отколкото си мислех. Това ти го казва човек, който не можеше да живее без пилешко месо, пица, кашкавал и се беше депресирал в началото как "ще умре от глад" :) Да стана веган беше най-доброто решение в живота ми.

Диетата всъщност беше най-лесната част. Да откажеш някакво си месо и някакви си млечни продукти не беше особено трудно. Но оттогава се изпокарах с много "месоядни" приятели и "млекари", които ми натякваха как ще умра от "недостиг на протеин". Някои роднини дори си помислиха, че съм си изгубил ума.

Проблемът в диетата е, че един вид се обричаш да бъдеш неразбран от *някои* ограничени хора, които не могат (или не искат) да отворят очите и сърцата си. Същите хора считат всичко, което кажа в моя защита за пълни глупости и измислици. Но дали е така наистина или просто тези хора не искат да прочетат поне малко по темата преди да те съдят? В моя случай, това създаде една бариера между мен и тях (защото убиването на животни е "грешно", докато не погледнат в чинията си, а тогава вече не е грешно и месото се е появило магически там).

Когато казваш, че "хората са създадени за да ядат месо", все едно казваш и че животните заслужават да бъдат убивани за нас. Хората имат избор - да причиняват страдание или не. Например Хитлер. Според *някои* хора геноцида през втората световна е бил най-великото нещо. Причината на Хитлер - те са били различни. Това означава ли, че Хитлер е бил прав? Робството в САЩ също е било велико нещо според някои. Това означава ли, че всички чернокожи са създадени за да слугуват на белите? Всъщност, дори сега е пълно с хора, които мразят други хора заради цвета на кожата им, религията или сексуалността им. Давам още един пример с мъжете. Има мъже, които са убедени, че жените съществуват за да им слугуват и че няма друга полза от тях. И не на последно място хората, които са убедени, че животните съществуват заради нас - да ги използваме за храна, за "спорт" и за "мода". Те са просто животни - нямат чувства. Това така ли е наистина? :)

Животните във фермите страдат всеки ден заради човешката лакомия. Повечето от тях дори не са виждали слънчевата светлина. Млякото, което пиеш? Било е за едно малко теленце. Което е било убито за месо. Майка му? Тя също. След като вече не е можела да дава мляко и след като е била тъпкана с хормони през целия си живот и изкуствено оплодена. Не питай как. Това е ежедневие. Ами знаеше ли, че малките пиленца биват убивани минути след излюпването заради пола си? Мъжките пиленца биват натоварвани в контейнери едно върху друго и смазвани живи. Женските пиленца се държат живи за да снасят яйца когато пораснат, след което и те биват убивани. Говоря за фабриките.

Животните, които се продават мъртви в магазина биват удряни, ритани, осакатявани и изтезавани през целия си живот. Накрая просто биват убивани, без упойка, по най-нехуманен начин (не питай как). Истината е, че такова нещо като "хуманно" убиване няма.

Това което се опитвам да кажа е, че живеем през 21 век. По-голямата част от хората би се съгласила с мен когато кажа, че геноцида, робството, расизма и насилието над животните са ЗЛИ прояви. Въпрос на време е преди обществото да се съгласи, че убиването на животни за "спорт" и "мода", както и консумирането на месо са ВАРВАРСКИ прояви. Но кога? Може би през 2050? Може би през 3000? Може би по-скоро отколкото можем да си представим... :)

Има много филми, статии и сайтове, които изобличават истината за индустрията. Ако Ви е интересно - можете да научите нещо ново. Бих препоръчал "Earthlings", "Forks Over Knives" и най-вече презентацията на Гари Юрофски, която е наистина информираща за тези, които не са запознати (с български надписи) :)

http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_359472&feature=iv&src_vid=es6U00LMmC4&v=8-uMsEgEkBQ

"Животните са мои приятели... и аз не ям приятелите си."
- Джордж Бърнард Шоу

16.   №15, ми те и растенията не са създадени за да бъдат масово "избивани" и изяждани! Минавайте на слънчева светлина като Хира Ратан Манек... Дано и Слънцето не се възпротиви в един момент, че е безогледно консумирано от някакви натрапници...

18.   Нямам нищо против вегатарианците, докато не започнат да натрапват начина си на хранене, респективно на мислене. Защото познавам такива и точно така се случва от време на време. Аз не обяснявам колко по - полезно е месото и не желая да ми се обяснява колко полезно е да не го ям. При вегатарианците, както и веганите, да не говорим пък за суровоядците е важен принципа за не навреждане. Да, но наистина по въпроса за растенията не знам какво точно мислят. То си е същото, както с животните - дали ще е тревичка, животно, човек принципът си действа. Растителна храна не знам какво количество трябва да изяждаш, че да не си гладен след два часа, особено, ако си веган. И съвсем не мога да кажа, че е вкусна без мляко, яйца, кашкавал, сирена като подобрения. Аз ям месо, но два пъти седмично. Освен това е доста трудно да готвиш по две манджи, ако има един вегетарианец и двама месоядни. Изобщо ако не се тъпчеш по три пъти на ден с месо, няма как да ти вреди откъм токсини. За принципа нещата са други, но те поиздишат по мое мнение.

19.   Аз спрях да ям месо по здравословни причини. От малък съм със стомашно-чревни проблеми, постоянни диарии.
Когато бях ученик в пети клас, едни съседи от село ни водиха на кръчма, кебапчета, кюфтета. Не знам какви бяха, обаче после три дни лежах свит на кълбо, защото болката беше непоносима и получих алергия, обривах се целия от некачествено месо. След това започнах да получавам редовно обриви на колбаси, пастети, наденици, и тогава разбрах, че не са качествени. Обриви на домашно месо не получавах, и избягвах да ям купените от магазина, или само от проверени магазини. С постоянните диарии не знаех как да се справя, не помагаха никакви пробиотици. Откакто спрях да ям месо вече почти две години нямам никакви диарии и се чувствам много по-добре.

22.   Номер 13 и 16,

Колко интелигентен би трябвало да бъде един човек, за да види разликата между кравата и човека и растението и човека?

23.   15, много трогателно за пиленцата, но истината е, че животните са част от хранителната верига. Ако не са моите овчици и кравички да ти наторяват почвата, кога ще хапваш ти вкусни и нетоксични плодове и зеленчуци, м? А към Птичето имам следния въпрос- и по време на бременността и кърменето на дъщеря си ли не консумирахте месо? И само със зеленчукови пюренца ли я захранвахте?

24.   Естествено, че хората не са създадени за да ядат месо - все си мисля, че би трябвало да имат по- възвишени цели. Изобщо храненето е е начин да се живее, а не да се живеем за де се храним и то с месо.
Аз месо ям - веднъж или два пъти седмично, а от млечните - понякога кисело мляко. За мен проблема най- вече е в промишленото животновъдство и в проблемите които създава то. Става дума за промишленото отглеждане на месодайни и млекодайни животни - има голяма роля в глобалното замърсяване. Вижте това:
http://ecovege. org/globalno-zatopliane/68-oon-doklad-jivotnovydstvo
Проблема преди всичко е в количеството и качеството на тези продукти. Едва ли някога хората са приемали толкова много месо и млечни продукти с толкова ниско качество. Да не говорим за колбаси и имитиращи сирена - има хора, които и тях считат, че е нормално да ядат. Вече голяма част от хората считат, че е нормално да приемат ежедневно тези продукти и то по няколко пъти на ден. И така след известно време започват да имат разни проблеми и изобщо не ги свързват с начина им на живот.
Според мен вегетарянтвото и най-вече веганството са по- здравословния избор, особено от ежедневното ядене на месни и млечни, но засега избора ми е малко количество с добро качество.
А за тези, които не знаят - кравите имат сложна храносмилателна система (имат по 2 стомаха), защото обработват целулоза. Човека не може да обработва целулоза, за това не пасем всичко. А животинските продукти по принцип са много по- трудни за преработване, те се задържат доста по- дълго време в храносмилателната система на човека и по този начин създават чувство на ситост, което обаче никак не е хубаво за организма.

25.   Аз от година не ям месо, защото реших да изпробвам този начин на живот, тъй като за мен месото е нещо вкусно. В резултат не съм се разболявал изобщо, освен това мигрената, която получавах 2 пъти годишно(пролет и есен), която продължаваше около месец почти изчезна, защото вече нямах такива болки и всичко мина за 2 3 дни неудобство. Мога да кажа, че нищо не ми липсва като не ям месо, дори мога да кажа, че вече не ми се яде месо и за сега нямам намерение да ям такова след като виждам предимството на това да го избягвам. Всеки сам да си прави изводите за себе си, но без човек да пробвал да бъде вегетарианец или пък обратното вегетарианец да е пробвал месо не мисля, че е коректно да говори. Аз изпробвах и направих своя избор за себе си.
Все пак трябва да се има предвид, че има болести, които не позволяват на човек да яде растителна храна. Но местото, което ядем днес е наблъскано с хормони и всякакви други отрови, които ние поглъщаме. На това и отдавам подобрението във физическо състояние след като спрях да ям месни продукти, защото организма ми се пречиства от тези токсини, които са в месото.

26.   Радвам се за вас, и за вашия избор, за начин на живот, но оставете мен, аз да избирам, своя си. Не се мъчете, да ме лишите от правото ми на избор или да ми натяквате своя, моля!? !
Защо въобще мислите, че е нужно да обсъждаме вашия вегетарянски/вегански живот? Нима някой "месоядец" натяква на вас своя си избор? Нима някой ви пита, какво мислите за неговия избор да яде месо? Защо вие питате? Гузни ли сте от избора си?
В моето семейство си отглеждаме, биологично чисти домашни растения и животни за собствено потребление. Роднините ми отглеждат 5 крави, 5 телета, 5 прасета, 80 кокошки и 8 декара зеленчукова градина. Нека това за вас да е лошо, аз този уикенд съм на коледа. Вие си яжте консерва домати, аз ще си хапна пържолки и телешки стек за ваше здраве.
Да сте живи и здрави!

27.   От Птичето:

№23, да и през бременността. Най-забавното беше, като някой току обявеше, че бебето ще е недоносено и прочее, а тя взе, че се роди на термина си 3750г (момиче), с коса, нокти и т. н. (щото и такива предположение имаше, нали щеше да има липси разни) :)
Иначе вчера пуснах коментар, който не знам защо пак не беше отразен.
№16, има една съществена разлика - плодовете и зеленчуците ни ги дава природата. Ако узрялата ябълка не я откъснеш от дървото тя ще падне и ще изгние. Докато не ми е известно да сме еволюирали до ясновидци, знаейки, че ако не заколим съответната крава, тя ще умре? Ами бебетата, които се отделят от майките си и се пакетират (онзи ден имаше реклама в един магазин: цитирам: малко прасенце (10-13 кг). Вакумирано, съвсем бебе.
Посланието:
"С магията на Коледа. Вдъхновение за вашия бизнес. "
Както се казваше в един коментар: Нито ми стана коледно, нито се вдъхнових за бизнес. Плача.
http://kiro.bg/?attachment_id=2443 - линкът наистина не е приятен (за разлика от предният ми пост).

Та, да, и зеленчуците са живи, но природата е решила, че, ако доматът не се откъсне от корена навреме, той се разплува и по-добре да те нахрани. Но за пилето не е така. Това е моята причина да не консумирам, виж, ако започнат да растат по дърветата като круши. Освен това, рибата (например) имам очички и ме гледа. Досега не съм забелязала морков с очи. Изобщо не искам да ям нещо, което е гледало синьото небе и да е дишало въздуха, който ние дишаме. Да не говорим за чувствата (виждала съм как крава плаче, отнемайки й детето). Това е, онова важното, наречено ЖИВОТ. И не искам някой да го губи, за да доставя удоволствие на вкусовите си рецептори, при положение, че мога да го правя и без това. И най-важното - мога да ЖИВЕЯ без това.
А както казах и в предишния си пост - не деля хората на принципите им на хранене, както и на каквито и да било други различия: хората сме различни и всеки е свободен да прави, каквото иска, стига да не наранява другите. Когато си готов - тогава!

28.   Птиче!
"Ако узрялата ябълка не я откъснеш от дървото тя ще падне и ще изгние. " Със същия успех мога да ти кажа, че ако прасето не му откъсна главата през уикенда, то един ден ще одъртее, ще умре и ще изгние!
Да и прасетата са живи, но природата е решила, ако не ги заколим те ще умрът ще се разплуят и по добре да ги използваме за да се нахраним, преди да са се разплули.
Пилетата осбенно бройлерите по магазините растът точно като по дърветата, даже по бързо от марули, от бебе пиле, само след 30 дни, същото е опечено на грила в магазина.
Прочети учебника за седми клас по биология преди да твърдиш, че моркова не диша въздуха, който и ти дишаш. Растенията дишат кислород точно както и ти.
Това че си глуха за гласовете на растенията, а ти е дадено да чуваш само честотата на гласовете на животните съвсем не ме убеждава, че трябва да ядеш само растения, от къде знаеш, че растенията не плачат? Само защото нямат очи да сълзят и нямат уста за да викат, ти реши че те не притежават свой живот? Който всъщност ти им отнемаш!
Ако човек е глухоням и не чува, това дава ли му право да яде само месо?
Реално Хира Ратан Манек, и много други, доказаха, че като човешко същество можеш да ЖИВЕЕШ и без растения, защо ги убиваш? Така и така отказа месото, откажи и растенията. Слънцето няма очи, не диша, не плаче, като го ползваш, не умира, не изгнива, не се разплува, абе много положителни черти и енергията му става за ядене казват. Така че време ти е.

29.   До №22 и Птичето : Не знам каква разлика има излизайки от принципа да не убиваш нещо живо и да го използваш за храна и защо си мислите, че растенията не са нещо живо, което също може да има душа. За по - малката вреда, която си нанасяш на организма, хранейки се с плодове и зеленчуци само, със сигурност е така защото масата на едно растение е в пъти по-малка от тази на едно животно и натрупаните мизерии в растението са в пъти по-малко. И така ГМО растенията се оказват едва ли не по-малкото зло. Дали е така точно може да се спори, но мисля че няма смисъл.

30.   Ами 28, рано или късно всички умират - дай да се изядем. Щом не разбирате разликата няма за какво да говорим. Аз, за разлика от вас, за пореден път ще кажа, че не нападам различните от мен. Аз така виждам нещата, и това е правото ми на избор. И никъде не съм каала, че растенията на са живи, просто нямат емоциите и чувствата, очичките, ушичките и хриле/белите дрибове, с които т. н. по-висши същества имате. И пак казвам - говоря за насилствено отнемане на живот, когато той не е готов да свърши. А ябълката ще умре 2 дни, след като е УЗРЯЛА (именно затова не купувам неузрели плодове). Докато овцата не знам кога ще умре. Ако дойде и ми каже (виж, след 3 дни ще умра, по-добре ме убий и изяж съм съгласна)
И се пише растат, а не растЪт
както и употребата на морковЪТ (пълен член се употребява, когато можеш да заместиш думата с "кой", а непълен - с "него"
За слънчевата енергия съм съгласна, но НЕ СЪМ ГОТОВА за това. Точно, както някои не е ГОТОВ да стане вегетарианец, родител, или да бъде честен (политиците крадат и аз съм толерантна, защото още са на такова ниво. Аз какво да направя, като израстнат след някой друг живот ще е различно). Така е - всяко нещо с времето си!

Птичето

31.   Птиче как реши, че растенията, нямат емоции и чувства? А да, не си ги чувала да ревът.
Мислиш, че ябълката, която купуваш не са я откъснали насилствено против волята й? Мислиш че някой изчислява точно днешната ти доза ябълки е откъсната два дни преди да презрее? Мислиш че собственикът на ябълковата градина ще рискува продукцията си за да ядеш ти наистина узряла ябълка? Никой който се е трудил цяла година за да отгледа ябълки, няма да чака да узреят, да не е луд да си рискова прехраната.
Нима някое растение дойде да ти каже "по добре изяш ме", очакваш от някое живо същество да каже така?
Грешки ли ще си търсим и аз мога да намеря в коментара ти?
Птиче мислиш, че яз не съм готов за вегетарианец, аз пък мисля, че вече достигнах по висшата раса всеяден. Достатъчно дорасъл съм и може би ти в бъдещия си живот ще дизрастеш за да бъдеш готов ада ядеш всичко и млечни, и животинки, и растения.

32.   Защо всички "месояди" винаги намесват растенията когато спорят с вегетарианци? Не че на "месоядите" им пука особено за природата, растенията, правата на животните и не че знаят нещо особено за това, което говорят и дори това, което слагат в устата си.

Растенията също имат чувства и дори има научни експерименти свързани с тях. Но засега науката не знае много за това как растенията чувстват. Но според мен е глупаво да сравниш примерно едно растение с едно животно, защото не е трудно да видиш себе си в очите на животните. Те също като нас изпитват страх от смъртта. Болка. Те също плачат, когато ги отделят от майките им или когато им отнемат малките. Те също искат да си живеят живота, точно както и ние. Но на някой пука ли му какво ТЕ искат?

Едно време хората са яли животни, защото са нямали големи избори. Но днес живеем през 21 век и няма една валидна причина поради която да убиваме животни за ХРАНА, СПОРТ и МОДА.

Предполагам, че след всички години, които са минали, хората не сме се променили особено. Голяма част от нас все още са олицетворения на думата "ВАРВАРИН". Не искам да обидя никого с това, но в моите очи, един "месояд" не се различава по нищо от един убиец.

Понеже хората сме хищници, но въпреки това не можем сами да си убием вечерята, наемаме си поръчкови убийци (които наричаме "месари"), които да ни убият вечерята ни за да можем после да отидем до гробището... пардон, до супермаркета и да си я купим. И понеже сме ИСТИНСКИ хищници, ние приготвяме това месо на скара, на печка и по какъв ли не начин, вместо да си го хапнем сурово както правят братята лъвове.

Тъпо ми е как по-голямата част от "хората" гледат на животните като на "нисши създания", все едно ние сме най-великите. Истината е, че по-голямата част от хората са просто варвари, някои от които двулични. Имам познати, които са ми казвали колко им е гадно за това, което се причинява на животните. Но въпреки това са заклети месояди, които си обичат домашните любимци.

Каква е разликата между една котка и една крава? Или едно куче и едно прасе? Или морско свинче и пиленце? В някои страни на Азия, яденето на кучета се счита за деликатес. Най-вече в Корея, където е най-популярно, хората плащат луди пари за кучешко месо. Имало е времена и в които са ядели котешко месо. Все още на черния пазар (не само в Азия) се продава кучешко и котешко месо. В България имаме проблем с бездомните животни. Ами вместо да им хвърляме храна от прозорците, дайте да си ги убием и да си ги хапнем сладко-сладко, "мръсните зверове". Кажете ми, защо да ядеш кучета и котки е толкова ИЗВРАТЕНО и ВАРВАРСКО, но да ядеш крави и прасета не е??? С какво са по-различни освен с това, че кучетата и котките са наши верни компаньони? Наистина, моля някой да ми отговори на този въпрос :) (разбира се, за нас яденето на кучешко, дори котешко месо може да е извратено и немислимо, на за някои азиатци съвсем не е така)

Истината е, че просто си търсим причини да изядем поредното животинче без да се чувстваме гадно. "Те нямат чувства". "Ами растенията не ги ли боли? ". "Човекът е създаден да е хищник". "Месото е важна част от здравословната диета". "Месото е ЕДИНСТВЕНИЯ източник на протеин". Дрън-дрън-дрън.

В момента в който искаме да повярваме в нещо, изведнъж виждаме всички аргументи за него и си затваряме очите за аргументите срещу него.

33.   Браво 32, много точен коментар. Краен, но точен
Аз повече няма да взлизам в безсмислени дискусии, "всеки да се оправя". Аз просто изказвам мнението си (нали затова е сайта и дадената тема). И №31, ревЪт е като растЪт - пишат се с "А". Преди "че" се поставя запетая, след обръщението също. Преди "който", отново има запетая. "По-скоро" се пише с тире. Същото е и за "по-висшата"

Птичето

34.   Хубаво мислите Вегетарианци, но поне, най-вероятно 90% от хората по света мислят като мен, а щом мнозинството е на моя страна и ядат месо върви ги убеждавай. Най-трудно е човек да пикае срещу вятъра, на никого не пречите, обаче нали се сещате, че да наложите начина си на хранене на обикновения месояден човек е меко казано НЕВЪЗМОЖНО!
Не би ми било вкусно да ям само трева(изключвам салатите :D), трябва си и месце и захарни изделия и т. н.
Сега ако трябва да си коля пилетата сам, ДА най-вероятно ще мина на мляко, сирене, някой и друг треволяк, но това явно няма да стане поне докато земята съществува, така че...
И аз обичам кучетата ама в Китай ги ядат, аз какво мога да направя, освен да се примиря... та опитайте и вие

12ка

35.   Аз пък ви обичам аз също винаги съм предпочитал вегетарианството макар у нас това да е мираж винаги се стремя да се храня с зеленчуци и плодове главано цитруси Миленчо Готиния!

36.   До номер 32, има логика в това което пишеш, въпреки че се измъкваш по терлици от темата за страданието на растенията.
Обаче, я сподели, защо ползваш компютър? Замислял ли си се колко хора в Азия работят по 16 часа на ден за купичка ориз, за да можеш ти да изявяваш благородството си по интернет?

37.   "- всеки има правото да прави, каквото си иска, без да пречи на другите. Това е вегетарианството като философия"

Как това се превърна в това:

"А и дори да не беше така, да предположим, че дадено вещество го няма никъде другаде на земята, пак не означава, че е жизнено необходимо... "

Превод за неинформираните: дори да не си го осигурявам без консумация на месо, то не ми е нужно и затова нямам никакъв проблем. Чували сте за лисицата и киселото грозде, нали? Градацията продължава така:

"http://vbox7. com/play:442e56d9&al=2&vid=12506102 - едно миниатюрно видео с факти - дали хората са хищници, или не (по форма на зъбите, зрение, ензими в организма и прочее). Няма някакви гадни кадри, дори е забавно :)"

Това е някакво видео, което разяснява на хората дали са хищници или не са. Нещо, което е излишно - каквото и да кажат във видеото, човек ще яде любимите си храни. Малко са тези, които ще променят начина си на живот, защото някой им е казал, че те са създадени да ядат да речем банани. Не съм гледал видеото и съответно тук говоря общи приказки, но не одобрявам концепцията "нека ви информирам какви трябва да бъдете", която явно ти е любима. Потвърждение на този твой афинитет към учителската дейност е следващият цитат:

"И пак казвам - нищо не бива да става насила. когато човек е готов - тогава! "

Кой каза, че човек някога ще е готов за това? И защо изобщо трябва да е готов? Това да не ти е първия учебен ден или първия работен ден? След опитите за внушение и промиване на мозъци завършваш с класическата модерна толерантност: "Все едно какво харесвате - някой ден вие ще харесате това, което и аз, защото то е правилното и само аз/ние правим нещата както трябва! " Толкова ли беше трудно да кажеш защо си вегетарианка без да ни четеш лекция как всички трябва да бъдем като теб и как някой ден ще бъдем? Това дразни хората най-много - не желанието ви да не ядете месо, а комплексът на Месията, който притежават някои вегетарианци като теб (желанието да мачкате чуждата воля с обяснението, че вашите желания са единствените правилни). Нито сте ни учители/учителки, нито някъде е потвърдено, че вие сте Богопомазани и вие решавате кое е правилно. А можеше просто да напишеш "ако някой ден сте готови, тогава! ". Но нали трябва да преминем "в правата вяра" - т. е. ние да станем като вас, а не вие като нас. Въпреки емоционалността си се надявам да съм бил ясен.

Ще допълня още нещо - най-смешното е, че един ден може да излезе информация от рода на: богатите са измислили вегетарианството и са поддържали този мит с платени от тях изследвания (т. е. такива, които да потвърдят колко лошо е да ядеш месо), за да не ги подяждат бедните и месото да остане само за тях. Тогава ще ви иде да потънете в земята като най-големите наивници на света, защото новината ще обяснява, че всъщност не сте правили нищо особено и дори е възможно да сте се лишавали от нещо важно за организма ви, докато сте играли по свирката на презадоволените. А ние... няма да ви натякваме, защото противно на очакванията месоядните често са по-толерантни към чуждите ценности и морал, а и по-тактични от вас.

38.   Пак съм аз - Птичето
Ето това е разликата - аз не желая да се примирявам! Когато виждам нещо, което толкова много не ми допада, не се примирявам. И това става с моята промяна. Не агитирам никого - това се опитвам да обясня от самото начало на постовете си. Който иска да яде, който иска да пие, който иска да си скача цял ден на един крак (щом го кефи - мразя тази дума, но сега умишлено я употребих). това е. Мен ме кефи да ям по 2 шоколада дневно. Друг да кара с мотор по билото на планината. Трети да се катери по скали и пещери. Четвърти по цял ден да пие биричка и да зяяпа телевизия (аз не гледам и за това :)). Пети да медитира по 3 часа дневно. Това е. Всеки е различен и в това е чарът.
“Вие трябва да бъдете промяната, която искате да видите в света. ”
Махатма Ганди

40.   Току-що прочетох 37. Ами аз всъщност написах каквото исках в предния си коментар (относно Месията). Като излезе надявам се да го прочетеш. Та така....

Птичето

41.   Не ми пука какво ще излезе като новина някога - аз не искам да ям. Повтарям се, но не издържах

42.   Има една гледна точка, свързана с това, че ефирните ни телца имат памет.
Примерно, когато детето се изгори на печката, то се е изгоряло, защото не е знаело, че ще се изгори, но след това в паметта му се запечатва картинката и усещането за болка и знае, че печката гори.

Фините телца, това е едно енергийно тяло, което се намира около нашето. Мисля, че се наричаше Етерен близнак пази спомен за всичко преживяно, дори след като материята умре. Така закланото прасенце пази спомен за болката, която му е причинена.

Вярва се, че хранейки се с месо от него, ние се храним с негативни програми и разстройваме нашите енергийни центрове.

Енергойно може да се захрани всичко обаче. Имаше един експеримент с чаша вода. Ако седиш и я обливаш с любов и говориш нежно около нея, след като я изпиеш усещаш, че се тонизираш. Но ако около нея се крещи, обижда, то след като я изпиеш ти става едно такова неразположено. С моя учител опо медитация много сме обсъждали темата. Примерно той ми е казвал, че ако служителката в магазина е настроена негативно, докосвайки се до ябълките, които ти продава, тя оставя своя белег негативизъм във плода и ти после го поглъщаш.

Дали ям месо. Не! От деня, в който гледах как скопяват малки прасенца, с цел угояването им. Значи то се ражда, и един мъж го поема веднага прави две резки с ножа и издърпва тестисите. Не можете да си представите какво беше. И нали се сещате, че част от прасенцата губят не само тестисите си, а каквото се повлече с тях.

Тази картинка ме накара да повръщам един час после. Оттогава не съм сложила месо в устата си.

Но ям яйца, мляко, сирене. Не се водя вегитарианец

43.   42 - да, точно така е. Вегетарианци са тези, които не ядат месо. Неконсумиращите мляко и изобщо животнински продукти са вегани

44.   Птиче никой не те кара да ядеш нещо, което ти не искаш. А хората ти казват да не казваш, че тези, които не са като теб и ядът месо едва ли не са убийци. Едва ли не жестоки насилници, щом се хранят с дишащи неща, които имат очи и какво ли още не.
Яж си каквото си искаш, не убеждавай хората в "правата си вяра". Ти си толкова права за себе си, колкото всеки месоядец за него си. Така че задръж си поуките и нападките.

45.   Вегетарианците и веганите са си такива или защото по принцип не харесват месото като храна, както има хора, които не обичат зеленчуци и не ги ядат или впоследствие на някакъв етап от живота си съзнателно са се отказали от месото. При втория случай има съзнателно усилие да го направят - много често това е здравословен проблем, който се разрешава чрез вегетарианство. Друга причина е да са стигнали по-високо ниво на осъзнаване и да не желаят да се хранят с нещо, което човекът е убил с цел прехрана. Много интересно е наистина как по-високият етап на духовно израстване се асоциира по правило с вегетарианството. Не знам може и да е така, но в никакъв случай не съм убедена, поне на този етап. Други причини да се храниш по този начин няма. Самият факт, че повечето хора като процент се хранят и с месо и риба дава отговор коя храна е по-вкусна като вкусови качества. Безспорно това са продукти от животински произход. И самите вегетарианци знаят, че нещата със сирене, сметана, масло, яйца са в пъти по-вкусни, отколкото без тях.

46.   Да, 42, водиш се вегетарианец щом не ядеш месо.
Права си за абсолютно всичко.
Дъщеря ми отказа месото на 4-годишна възраст - наши роднини си гледаха агне в двора с цел да го заколят и изядат на великден. И като ходехме при тях детето си играеше по цял ден с това агне - говореше му, гонеше се с него, гушкаше го и го галеше... и като наближи въпросния Великден един ден слушах старите как говорят:
- Ами на детето какво ще кажем, тя ще пита къде е агънцето?
- Еми... ще кажем, че е отишло при другите агънца...
И на въпросния великден бях там с детето, а агънцето съответно беше изпечено... дъщеря ми започна да се оглежда и наистина попита къде е агънцето. И те съответно и казаха каквото бяха решили да кажат... тя не им повярва, изведнъж почервеня и започна да вика:
- Лъжете, лъжете! Вие сте го изяли! Не искам повече да идвам тука, не искам да ви виждам!

И плачеше... дойде до мене и ме задърпа:
- Мами, хайде да си ходим! ...
Взех да я успокоявам: "да, да, тръгваме си"... хванах я за ръчичка, казах "довиждане" и си тръгнахме. Тя продължаваше да плаче и да повтаря, че не иска повече да ходим там...

Оттогава отказа месото и аз покрай нея и заради нея също го отказах.

Пак казвам, абсолютно е вярно това, което си написала, и не само за храната, също и за дрехите или какъвто и да е предмет, ако е минал през ръцете на хора с негативна нагласа, ще нанася вреда.

Аз съм 8, разберете, че никой никого не убеждава в нищо, всеки споделя своя опит, виждане и разбиране.
Ние не ви казваме "не яжте месо" - не можем и не искаме да ви казваме така, както и вие не бихте искали да ни казвате да ядем месото.

47.   Познавам четирима души вегетарианци .Трима от тях са крайно бедни и затова не ядът месо.

48.   Простотии! Всеки е свободен да се храни както намери за добре! Стига сте съдили хората! Аз ям месо, но нямам нищо против вегетарианци, вегани и т. н. Аман от разбирачи! То не бяха енергийни полета, то не бяха чудеса!

49.   От номер 15/32 до номер 37,

Цитирам:
"Ще допълня още нещо - най-смешното е, че един ден може да излезе информация от рода на: богатите са измислили вегетарианството и са поддържали този мит с платени от тях изследвания (т. е. такива, които да потвърдят колко лошо е да ядеш месо)"

Това съвсем не е така. Вегетарианството съвсем не е измислено от никого, най-малкото от месоядите. Има си безброй причини един човек да стане вегетарианец. Може би религиозни вярвания. Може би здравословни проблеми, които ги спират да консумират месо. Може би са отгледани от вегетарианци. Може би прост морален избор.

След като гледах какво се случва по кланиците, просто реших да се откажа от месото, защото това, което причиняват на животните е грешно. Не ми казвай, че не е така, а просто кажи това, което наистина мислиш - може би, че го заслужават? Но защо? Лакомия от страна на човека? Защото са различни от нас? Защо?

Ще се изненадате колко интелигентни са животните. За някои "животните са нисши създания и затова заслужават да умрат". Такива специално не познавам, но един приятел ми разказа за тях. Както вече казах в предишните коментари, животните са до голяма степен като нас хората, но не искам да изпадам в подробности.

Относно този комплекс за Месия и как някои хора налагат мнението си. Вегетарианците не са единствените хора с този комплекс. Много от месоядните ни приятели, роднини и познати също налагат мнението си върху нас, понеже не ни разбират. Тези хора си мислят, че се храним само с треволяци и затова не спират да ни критикуват. Там е работата, че вегетарианската диета е много по-богата от тази на повечето месояди. Месоядите също имат някакъв странен комплекс за Месия и затова постоянно се опитват да ни набият в главите колко "грешни" сме задето не ядем месо, понеже е толкова полезно и понеже ще умрем без него (защото е и "единствения" източник на протеин).

Като оставим това настрана, едно време и аз бях заклет месояд, който не си представяше жиота без месо... По ирония на съдбата станах веган, не защото мразя месото на вкус, а защото си отворих очите.

Знам колко досадно е някой да ти набива мнението си, а ти да уважиш чуждото мнение и да си замълчиш. Но това не означава, че когато някой тръгне да ми разправя колко "прав" е бил Хитлер когато е убил евреите ще си замълча... Или колко "прави" са били белите хора, когато са поробили "черните демони" в Америка. Не бих уважил мнението на един расист. Не съдя никого, но тези хора в никакъв случай не са прави когато кажат, че евреите или черните са си го заслужили. Знаеш ли колко е 6, 000, 000 човешки живота? Ами 11, 000, 000 човешки живота? (горе долу толкова хора са загинали общо през втората световна)

По същия начин ми е трудно да се съглася и с месоядите. Има вегетарианци, вегани, които нямат проблеми с това кой какво слага в устата си. Но за жалост, аз не съм като тях. Не мога да се съглася когато някой ми каже, че "такъв е живота" и че "те заслужават да умрат", понеже "нямат чувства" и "човекът е най-велик". Това съвсем не е така. Някои хора са казвали абсолютно същото за чернокожите.

Едно време хората са нямали голям достъп до информация, която имаме днес (особено през комунизма в България). Търсили са с часове определени книги в библиотеките, а накрая не са ги намирали. Днес не е така. В интернет могат да се четат книги, има сайтове, има статии, има дори клипове относно тези неща, които изобличават ИСТИНАТА. Трябва просто някой да си отвори очите и да я прочете (или да ги затвори, защото не иска) :) Ако една книга не е достатъчно добър източник на информация, то в интернет има предостатъчно статии относно месото, млечните продукти и последствияата.

Истината е, че хората сме ПРОГРАМИРАНИ да ядем месо. Така са отгледани родители ни, така сме отгледани и ние. От малки ни се набива в главите колко важно и полезно е месото и млечните продукти. Пропаганда от страна на индустрията и медиите.

От друга страна, има и такива хора, които са отраснали във вегетарианско семейство... Обяснено им е защо всички останали ядат месо и защо те не ядат :) По същия начин по който на повечето от нас ни е било обяснено защо "трябва" да ядем месо.

[ Когато бях малък попитах нашите защо убиват пилета за храна. Техния отговор беше - "защото са били лоши пилета". Бях на пет, може би на шест години и това ми го казаха родителите, затова им повярвах. Трябваше ли да ме лъжат обаче? Не можаха ли да ми кажа просто истината? ]

В САЩ например, се консумира най-много месо от всяка друга част на света. Макдоналдс, KFC, Бъргър кинг, Тако бел, Уендис и още безброй вериги, които се разпространиха и по света. Затова и американците имат славата на "най-тлъстия" народ. Затова и американците измират масово от рак, повече от всеки друг народ. Затова и американците най-много посещават тези заведения за бързо хранене (за протокола, българската диета не се различава особено от американската). Интересен факт: едва около 5% от американците са вегетарианци. Голяма част от нашия народ дори не знае значението на думата :)

Няма по-искрена любов от тази към храната.

50.   Какво мисля за тези хора? Възхищавам се на избора и волята им да се хранят пълноценно. Аз много пъти съм опитвала, но се провалям. От малка ям много месо. Мислих си, че дори не мога да се нахраня, ако в менюто ми то не присъства. Обедих се, че не е така. Със съпруга ми в годината по няколко месеца спираме яденето на месо, като се стараем да ограничим до минимум животинските продукти. Трудно ни беше в началото, но после с удивление разбрах, че месото не ми липсва. Напротив, чувствах се много по- енергична, свежа, здрав. Има толкова примери в интернет за хора излекувалисе от нелечими и не само болести спирайки храните от животиски произход. Въпрос на избор. Всеки да живее според разбиранията си.

51.   Аз съм вегетарианка от години и да ти кажа чувствам се перфектно. Никога не съм обичала вкусът на месото, а и още от дете ми беше мъчно за горките животинки, така че като минах 18 и станах по-самостоятелна просто спрях да ям месо. Виж, от млякото, сиренето, кашкавала и яйцата (яйца ям рядко, че и тях не ги обичам много) не съм се отказала, защото едно, че тялото ми все пак има нужда от белтъчини, второ, че като я издоят кравата тя не умира от това, даже сигурно и става по-добре, така че няма проблем. Обаче, всичко това си е моето разбиране за нещата. Цялото ми семейство си яде месо и им трябваше много време да свикнат, че аз не ям. Така, че не съм някакъв маняк на тема никой да не яде месо около мен. Като им се яде, нека си ядат, аз обаче няма да го правя.

52.   Аз пък познавам доста вегитсрианци- не ядат месо. Всички са с много добро финансово положение. И според мен за тази работа се искат финанси. Едно е да сготвиш една тенджера месо с картофи и да ядете четири човека два дни и съвсем друго да влезеш в магазина и да напълниш количката с авокадо, манго, папая, пъпеш, круши, личи, бадеми, орехи, домати и т. н имам позната все нямат пари и всичките дебели и болни в семейството. В магазина какво копув- кремвирши, свинска варена, наденица от онези кучешката радост и по половин хляб на човек. еми с тва меню няма как да си жизнен, здрав и да изхлеждаш добре.

54.   52, аз съм безработна самотна майка от две години с 5 лв в джоба. Не ям авокадо, манго, папая и разни такива (е, авокадото си го позволявам, като е в промоция 1-2 пъти в годината). И като се замисля повечето ми приятели са така :)

56.   Според мен светът, в който живеем, е доста ограничен и хората сме в един много ранен етап на развитие. Така че търсенето на някакви абсолютни истини е безполезно. Ако човек иска да повярва в нещо, то ще се появят хиляди причини да оборят неговото мислене. Така се случи и тук с темата, вегетарианците автоматично са оборвани с тезата за растенията - нима и те не са живи?
Идеята ми е, че и да се мъчим да намерим смисъл, няма как да открием абсолютната истина. Важното е да правим това, което смятаме ние за правилно и съответно то да е съобразено с някаква ценностна система, която да е общоприета. Важното е да открием собствения си баланс с обкръжаващия ни свят и да се опитваме да бъдем възможно най-добри. Аз например ям месо, защото ми е вкусно, и няма огромно значение какво мисля аз или някой друг, защото този свят така е създаден. Ако един човек иска да следва някаква идеология сляпо, то той е обречен на смърт, защото по логиката на вегетарианците, те не трябва да се хранят въобще, защото и зеленчуците са живи, а това че нямат очи и крака, ръце, съвсем не е в тяхна подкрепа на тезата, защото не променя факта че са живи. Живи под друга форма.
Така че ако един човек не яде месо, защото просто не му харесва, е ок, но да си измисля някакви принципи, и да си самовнушава, че не му харесва, е глупаво. Лично мнение.

57.   Виждам, че Птичето леко промени стратегията. Нека да сме наясно - аз и останалите месоядци, които пишем или ще пишем тук няма как да отговаряме за това какви хора познавате, а още по-малко да плащаме за техните грешки. Извинявам се от тяхно име, защото те сигурно няма да имат смелост да го направят, щом са били така добри да налагат мнението си на другите! Прегледайте темата и ще видите, че тук основно вашата група съди другите от началото й до момента, в който Птичето се изказа и окончателно разбуни духовете. Можете да видите първия ми коментар - там съм обяснил, че няма против другите, докато не се опитат да ме поучават. Държа на думите си - не съм против вас, а против позата на "най-правите", която сте заели. Ако слезете на земята и просто бъдете себе си без да натяквате на останалите какви са според вас, ще се разбираме идеално!

Докато четях коментар номер 51, си спомнях коментари за това, че животните имат чувства и са умни. Така неусетно се замислих: а как ще сме сигурни, че някои (няма как да са всички, защото и при хората не е чак толкова масово явление) убити животни не са страдали от тежка форма на депресия (както се случва при хората) и не са искали да се самоубият? Щом смятате, че те приличат на нас, защо да нямат и такива чувства? Не се заяждам, а търся истината за нещата по мой си начин и на пропуснати от вас места, защото всяка група си има теория, но засега не знаем кои са прави или и двата отбора са далеч от истината.

Най-лесно е да си представяме животните като живи твари, които са се вкопчили здраво в живота, но дали винаги е така? Някой от вас да говори с животните? Питането е напълно сериозно, защото едва ли учените са проверявали това твърдение, а друг начин да си отговорим не ми хрумва. Ако греша и са го правили, тогава ще се радвам да видя резултатите от проучването им! :)

Колкото до дискутираната на няколко пъти след излагането й моя теория, че е възможно богаташите да са измислили вегетарианството за лична изгода - нямам информация дали е вярно, но доколкото познавам човешката алчност и лакомия, всичко е възможно. А и не очаквам нещо различно от хора, които биха одобрили заразяване на множество с даден вирус, за да му продадат по-късно антивирус под формата на ваксина и да се обогатят. Достатъчно "гнили ябълки" има сред тях и е напълно възможно някоя такава да е родила подобна идея, която да се подкрепя от другите "гнили ябълки". Аз не го знам, но и вие не го знаете със сигурност, защото една такава информация ще е по-строго пазена дори от президента на САЩ. :)

58.   №52 е абсолютно прав, че вегетарианското хранене си изисква също сериозни средства, ако не и повече. Всички знаем цената на кашкавала и сирената, на ядките, на тахана, на плодовете и зеленчуците, шарлана, зехтина, чайовете. Сега, ако ядеш само варива като вегетарианец, е друго нещо... Така че доброто и здравословно хранене било на вегетарианец или не, си е сериозна инвестиция на средства. И ако някой вегетарианец ми обяснява, че не му излиза скъпо, просто няма как да му повярвам. Последното по повод на Птичето, която е безработна самотна майка с 5 лева в джоба. Приемам го като ирония. Ако не е, да каже как става номерът. Само да не е за слънчевата енергия като храна - не съм навита в този живот, в някой следващ-може.

1-50 от 65