Споделена история от Други

Готварство!?
Здравейте човеци! В момента преживявам една раздяла и гледам да се утърся от това бреме. По принцип съм на 19, висок 1. 72 и тежа 54-55 кила и се чувствам слаб и приятели ме ебават, че съм се свършил, майка ми и тя ми вика "Не приличаш на човек". Защо пък раздялата с приятелката ми да не е едно ново начало към нещо друго. Имам желание да се науча да готвя каквото си поискам, всякакви вкусотии и да си ги изяждам барем с това може и да напълнея малко и да заприличам на мъж. Моля да ми препоръчате нещо било то съвет или кулинарна книга с рецепти, трикове.

Коментари

1.   Искаш да започнеш от триковете!?!
Триковете се учат накрая. Започни с пържени яйца и картофки, после палачинки от там супички нещо друго, та чак тогава вкусотийките с трикове.
Ако вече имаш някакъв опит, влез в кулинарните сайтове и чети рецепти. Избери такава рецепта, която се състой от продукти, който харесваш и пробвай дали ще стане вкусотийка.
Смисъл да купуваш кулинарна книга при условие че всички рецепти ги има в нета не виждам.

2.   Абе, мъжки, ако разчиташ, че от ядене ще напълнееш и ще заприличаш на човек - много се лъжеш! Най-много да минеш в другата крайност (чичо Топчо), като и докато минаваш през златната среда пак няма да приличаш на човек, понеже ще си пухльо!

По-добре започни да спортуваш нещо по-силово, заедно със съответната хранителна диета (протеинова и т.н.).

Пък за вкусотийките - това е отделна тема, и пак казвам - прави ги и им се радвай като произведения на изкуството, но не прекалявай с тях, камо ли пък да разчиташ на тях... Търси стари готварски книги - от времето на баба ти примерно. Едно време нямаше толкова много продукти, но хората се бяха изхитрили и научили от наличните да правят чудеса! Освен това в книгите имаше само истински, изпитани на практика от автора или от редакторите рецепти, а не като сега из нета - куцо и сакато се юрнало да пише с двете леви ръце - бъркат грамажи, концентрации, бъркат имена на продукти, последователност на приготвянето... Съвременните готварски книги - пълен комерс: гледат да има повечко страници, преписвано от къде ли не без да е било проверено. Мизерия...

Препоръчвам ти "Готварска книга за мъже" от Петър Саралиев, издателство Земиздат-София 1984 г. Чичото е много точен! Свалял съм я от Замундата - сканирана на .pdf. Нямам представа дали я има още там, но все накъде из българския нет трябва да е налице.

3.   Започни да тренираш!

4.   Решаваш какво ти се яде, влизаш в гоогле-то пишеш "рецепта за... " и се мяташ. По-лесно от това няма. Може първите няколко пъти да не ти се получават нещата, но колкото повече опитваш, толкова по-добре ще става. Аз редовно правя "бъркочи" - отварям хладилника, харесвам си от нещата, които има вътре и правя нещо. Почти винаги се получава много добре (много съм скромна :)). Започваш с нещо по-лесно и постепенно ще стигнеш до наистина сложни рецепти. И не забравяй да ползваш подправки - правят манджичките още по добри :)
Мога да ти дам пример за нещо лесно и вкусно - сирене в гювече. Взимаш гювечето (ако нямаш гювече може би ще стане и в тавичка, ако го покриеш с алуминиево фолио), натрошаваш сирене вътре. Слагаш нарязан салам/луканка/наденица. По желание може да сложиш нарязана печена или сурова чушка. Слагаш половин домат нарязан на дребно или 1 супена лъжица лютеница. Понеже сиренето обикновено е солено не слагам сол, но слагам черен и червен пипер и чубрица. Малко олио (около 1 супена лъжица). Разбъркваш хубаво, за да се смесят продуктите и слагаш във фурната (на 180-200 градуса). Ако го правиш в гювече не трябва да загряваш фурната предварително, защото гювечетата се пукат при рязка промяна в температурата. Първо слагаш гювечето вътре и после я включваш. След като фурната е загрята се пече 20 до 30 минути. И после си облизваш пръстите :)
Успех!
Ж27