Споделена история от Други

Въпрос относно майчинството
Здравейте! Интересува ме колко месеца трябва да имам работено за да получавам майчинство и може ли да има прекъсвано между тези месеци? Досега имам около 8-9 месеца стаж с прекъсване.

Коментари

1.   6 месеца и безсрочен договор

2.   В сайта на НОИ има въпроси и отговори. Там ги има тези отговори. Отделно има мейл, на който отговарят. Иначе аз ще ти кажа. Трябва да имаш 12 мес. стаж, може и с прекъсване. Отделно точно към момента 45 дни преди термина трябва да си осигурена и работеща, за да можеш да излезеш в майчинство от съответната фирма. Майчинството започва от този момент 45 дни преди термина, та ако тогава не си осигурена, просто няма да има фирма, от която да излезеш в майчинство и която да ти плаща осигуровките по време на цялото майчинство. Защото ако не ти ги плащат, ти го спират на момента. Отделно по време на цялата бременост имаш право на болнични, но само ако си работеща. Може например и да си намериш фирма, която да те осигурява фиктивно, а ти да си плащаш осигуровките по време на бременността и после по време на майчинството. Но тогава половината ти майчинство ще отива за осигуровки, но поне ще ти върви стажа.

Иначе отделно можеш да се запишеш студентка редовно обучение (може и магистратура ако имаш бакалавър, защото е без изпит). Въпроса е към момента на раждането да си приета и да се водиш студентка. Тогава отделно ти се полагат еднократно 12 мин заплати (4 000 лв). Обаче при приемането трябва да си платиш първия семестър. От държавата също ти се полагат 250 лв еднократна помощ за първо дете и 600 лв за всяко следващо. Последното е по принцип, не само за студенти.

3.   Не не трябва да има прекъсване

4.   Ти май се от онези, които без стаж се втурват да стават майки, защото не им се работи. Много такива има. Хубаво е да имаш поне две години стаж. За да имаш пари за дете няма да те интересува майчинството - дали ще имаш или не, защото то не стига. То ти е най - малкия проблем.

5.   Трябва да имате 18 месеца (без значение, дали е с прекъсване и не е нужно да са при един работодател), също така, трябва към момента да сте на трудов договор. Примерно, разбирате, че сте бременна, подписвате трудов договор, работите един пълен работен ден и след това излизате болничен. Ако нямате ТД към момента, няма да можете да имате майчинство, но според дохода на съпруга ви, бихте могли да вземете социялни, които са 100 лв на месец.

6.   Аз като жена в майчинство ще ти кажа точно как стоят нещата. 12 месеца са ти нужни за да можеш да излезеш майчинство. Казвам можеш защото има и др условия. Трябва да излезеш от работодател. В този случай те съветвам да си сметнеш кога ще ти станат 12 месеца 45 дни преди термина и спрямо тези изчисления да те заведат фиктивно някъде на работа. Например ако си в 3 месец и имаш 8 месеца стаж ще ти трябват още 4, затова ти пускат договора 4 месеца плюс 45 дни, т. е. 5 месеца и половина преди термина. Ако е фиктивен ще трябва да си поемеш осигуровките. После ще взимаш 1 година минималната плюс детските (за които ще трябва да подадеш документите). Втората година пак можеш да взимаш минималната ако те пуснат за малко фиктивно и от фирмата ти дадат отпуск по майчинство. Тогава ще си поемаш само здравните осигуровки. Това е положението, ако имаш време и възможност възползвай се от това, ако не не слушай хейтърите. Някои хора чакат години наред да градят кариера, да правят стаж и като се сетят за дете е късно вече. А ако все пак "стане" и утре идат да го вземат от детска градина, децата ще казват - ето, баба ти дойде. Не е приятно.