Споделена история от Други

До всички, които разбират от компютри
Здравейте! Понеже съм много боса на тема компютри, бих искала да ви попитам има ли начин някой да ми влезе в компютъра (да кажем, че е имал достъп до него) и ако да, как мога да разбера? Въобще мога ли да разбера по някакъв начин? Имам малки съмнения, но не искам да питам въпросния човек, защото ми е неудобно и ако само си въобразявам, ще стане кофти. Съжалявам за глупавия въпрос, но съм голяма параноя. Благодаря предварително на тези, които ще отговорят... :-)

Коментари

1.   Много е относително. Зависи 1. Дали има пряк достъп до PC-то. 2. Дали има възможност за отдалечен такъв.... Просто от това, което си написала не може да се разбере. Домашен ли е компа, служебен ли е, в мрежа ли е? Каква е мрежата, ако е в мрежа? Относително. Дай малко повече инфо, за да ти се помогне.

2.   До номер 1: Да, има пряк достъп (или поне имаше). Компютърът е домашен, не е в мрежа... По принцип питах един приятел и той каза, че според него със съвременните защити на РС-тата било много трудно да се направи... Моят въпрос по-скоро беше мога ли да разбера по нещо или съответният човек може да си "рови" незабелязано?

3.   Принципно е възможно, но приятелят ти трябва да има определени познания, поне да знае откъде да изтегли такива програми и да може да работи с тях! Ако искаш да си сигурна най-добре занеси компа на сервиз да го преинсталират Уиндоуса, така даже и да има вирус при инсталацията ще бъде изтрит!

4.   Има да, ако ти е сядал на компа, има голяма вероятност, има един код, които ако е преписал, вижда какво правиш ти на твоя компа, докато той е на неговия, тва се правеше с една програма, даже ако мести мишката при него, мести се и при тебе

5.   Как се влиза в къща, когато вратата е заключена? През прозореца!
Как се влиза в компютър, който е заключен? През Windows-а!

6.   Да има, ако знае IP адреса ти. А ако физически е имал достъп до него, бъди сигурна, че е той, ако се съмняваш в нeго :)

7.   Това за което говориш номер 4 е програма при която от друг компютър може да се влезне в твоя но това става като дадеш разрешението си на другият като му продиктуваш кода на IPто, но без твое разрешение не може да стане.

8.   Не е нужно да си спец за да ръгнеш за отрицателно време ако имаш достъп до компа един кей логър. А тогава Боже пази всички пароли и чатове са на пощата на "доброжелателя". Преинсталация на Windows му е майката.

9.   Айде момичето не разбира от компютри, казала си е. Ама останалите "разбирачи", дето са дали такива "ценни" акъли ще ме уморят от смях.
А сега сериозно - ако майка ти ти сяда на компютъра, докато те няма, бъди сигурна, че има пълен достъп до всичко, до което имаш и ти, без да и трябват "едни такива програми" и "някакви кодове". Просто внимавай какво и къде държиш ако не можеш да предотвратиш достъпа на други хора до компютъра или поне си архивирай с парола това което искаш да скриеш - все е някаква защита, особено ако и другия е наясно колкото теб с технологиите.

10.   Без проблем може да ти инсталира keylogger на харда(C:-то обикновено), става много бързо и за съвсем кратко време да е бил на компа ти. Това означава, че всичките ти пароли, които въвеждаш за имейли, фейсбук, скайп и каквото останало се сетиш, той ги получава на първото ти логване и може да си влиза и рови в личните ти профили и информация.

Да не говорим че има програми за споделяне на екрана, с които може да управлява мишката ти и въобще целия комп в реално време от неговия. Има и такива вируси, които настройват температурата на процесор, видеокарта на по-високи обороти и могат да ги изгорят за 10-20 минути. Но едва ли е това, по-скоро би искал достъпа до личната ти информация ако изобщо нещо е направил.

Преди години реших да хакна един имейл(на жена разбира се:), свалих вируса и като се хакнах аз самият. След половин час компютърът започна да се държи супер странно(хакерчето се е събудило или почнало), включих че нещо не е ок, само ъпдейтнах антивирусната и spyware/malware, рестарт, ръчно махнах кабела на интернета. След рестарта пускам скановете вече по-спокойно, с изваден и-нет кабел. Понеже ми стана скучно от чакане като отворих D: гледам най-отгоре ми се появила една директория "6e ti e*a maikata" без цензурата:))) И в директорията стояха някакви 3 файла, които никога не съм виждал и познавал като съкращение. Много ясно че не ги отворих, директно в Recycle bin-a, и от там делийт.

Ако имаш съмнения и занапред по-добре занеси да форматират C: диска и преинсталират Windows, най-вероятно там ще е. Средно излиза около 25-30лв. Ако е тип keylogger програма нямаш никаква оправия колкото и да си сменяш паролите на фейсбуци, скайпове и тн. Успех:)

11.   Имам вече проблясъци, дано само да си въобразявам. Благодаря ви много!

Авторката