Споделена история от Други

Моля помогнете ми, намерих новородено коте
Здравейте!

Намерих едно новородено коте, още е със затворени очички и пъпната му връв още си стои максимално да е на 1седмица. Когато отивах на училище чух как мяука а времето беше студено разбрах че е изоставено и го взех.. Прочетох как се гледат малки котенца. Търкам лекичко с памук по дупето и така си пишка още не се е изакало. Купих му мляко с 0, 1% масленост и го разреждам с 1-2 капки вода. То е едно здраво котенце.

Проблема е че пробвам да му давам млякото с капкомер и с пръст, какво ли не съм пробвала, но то е още малко и не зане как да смучи.

Моля помогнете ми как мога да го нахраня не искам де умре.

Коментари

1.   Може и да не е било изоставено, ама...
Както и да е - НЕ ГО ХРАНИ С МЛЯКО!
Отиди веднага в специализиран магазин и търси мляко за котки поне, търси ВЕДНАГА ветеринарен лекар, ако не искаш което да умре.
В противен случай го пиши умряло - котето е на 1-2 дни както го описваш. Аз съм котатарка и съм гледала бебета, няма да оцелее така.
Поне вземи от аптеката сухо мляко, но и тогава не знам дали ще оживее. Котешкото мляко е най-доброто решение, храни го със спринцовка на всеки един час първо, после на всеки три часа, включително и през нощта. Трябва му МНОГО маслено мляко.
Коремчето разтривай с мокър топъл парцел или с пръстите си.

2.   Много е малко котето, за съжаление...
Единственото, което се сещам е да звъннеш в някоя ветеринарна клиника и да поискаш съвет. Те би трябвало да ти дадат най - адекватен отговор.
Може да опиташ да напоиш памуче с мляко, да отвориш ВНИМАТЕЛНО устата на бебока и да изстискваш по капчица.
Успех!

3.   Изоставено друг път, сега майка му сигурно го търси :(

4.   Не знам каква си, №1, но с преварено НЕРАЗРЕДЕНО ПЪЛНОМАСЛЕНО КРАВЕ МЛЯКО от магазина, подавано с капкомер, котенцата си порастват перфектно!
Защо заблуждаваш и плашиш момичето?

Успех с котето, авторке, и не му взимай обезмаслено мляко или разредено с вода! Младият организъм има нужда от всичко, включително и от мазнинките.
Можеш да преваряваш млякото, преди да му го даваш (да кипне и веднага го махаш от печката), за да не хване някакви вредни за него бактерии.

5.   Авторката: №3 Времето беше прекалено студено за това коте. А майка му защо да го остави на открито място, те често ги слагат на затворени места където ще са в безопасност! Все пак го взех трябва да го гледам.

№1 Благодаря ти за отговора, тази вечер няма да спа и ще го нахраня добре. Постояннно го чистя навсякъде с намокрен памук с топла водичка :)..

№4 Котето си е здравичко и мисля че ще оцелее. Благодаря ти, не знаех че трябва да му дам мляко с повече масленост..

:) Може ли да ми кажете как да го накарам да ГЛЪТНЕ млякото.. Днес посмучи 2-3 пъти и го остави и аз мисля че не яде достатъчно..

6.   По-голяма глупост от тази на номер 4 не съм чувала никога!!! НЕ, котенцата НЕ растат перфектно с мляко, купено от магазина! То причинява диария, която може да е смъртоносна за по-големи котки, какво остава за едно новородено на не повече от седмица. И това ще ти го каже всеки лекар! Ако има случаи на оцелели новородени котета, захранени с купешко мляко, то те са изключително редки и по-добре не поемай този риск. Определено аз не те знам каква си номер 4, но като не знаеш, не се обаждай! Аз също съм коткарка, и ще те посъветвам същото, като номер 1 - отиди и му купи сухо мляко за новородени, от някоя ветеринарна клиника, да скъпо е но парите са нищо в сравнение със спасяването на невинен живот. Може да се посъветваш на място за подробности, никой лекар няма да откаже да ти обясни. Основното в случая е, да помагаш при изхождането на котето, защото то е твърде малко, и не може да извършва все още тези нужди само. С мокър топъл памук с телесна температура или пръсти разтривай коремчето. Трябва да го храниш на всеки 2-3 часа със спринцовка, или капкомер. Дръж го на топло, може да му сложиш две бутилки с топла вода до него. или още по-добре ако имаш електрическо одеяло или възглавница. Може да мяучи много, за това се приготви и за този случай. Остави го да спи, само го наблюдавай и ако забележиш нещо нередно в дишането - веднага на ветеринар! Поздравления между другото за изключителната постъпка! Малко са хората в днешни дни, които ще се отзоват при подобен проблем! Дръж ни в течение на нещата и ако имаш въпроси те съветвам да се обърнеш към някоя добра ветеринарна клиника, а не тук, защото дори един час може да бъде фатален. Не искам да те плаша, а ти казвам нещата такива, каквито са. И няма значение изоставено ли е или не. При всичи положения авторката е постъпила много добре, като го е прибрала. По-голям шанс има, от колкото на улицата, където ще живее не повече от 6-7 години в най-добрия случай. А що се отнася до майката - може да е мъртва, може да е излязла за храна, но така или иначе няма значение - ако котето е женско ще забременеее още през първата си година, ако е мъжко - ще забремени някоя женска през периода на разгонване. И в двата случая популацията на бездомните и евентуално болни котки ще се увеличи. А това е нещото, против което аз и други като мен се борят със все сили. Успех авторке и ни дръж в течение, както казах по-горе! Дано малкото същество оцелее!

7.   Аз подкрепям написаното от #4.
Все пак се консултирай с ветеринар...

8.   Ох, миличкото... Виж, каквото и да четеш, по-добре го заведи на ветеринар.

9.   №1, 6, ти да не си женския аналог на К-Ман?
Какви бутилки топла вода, какви електрически възглавници?! Боже-е.. Само измисляш глупости, та момичето неволно да СВАРИ котето! Стайна температура 21-24 градуса е напълно достатъчна! Все пак - далеч по-добре е от 11-те градуса навън, които нощем могат да падат и до 5.
Млякото от магазина, а по-добре от някоя баба на пазара, не предизвиква никаква диария - това да не е коластра? И нима очакваш новородено коте да ака твърдо? Ходи се снимай някъде...
На 2-3 часа чак хранене не е нужно - 3-4 пъти дневно е ОК.
В природата никой не осигурява идеални условия, а това е див хищник, при това - достатъчно приспособим.
И не е хубаво толкова да шашкаш момичето - ще вземе в грижите и старанието си да предобри нещо...

10.   Най-добре го заведи веднага на ветеринар. Явно котето е съвсем малко и без адекватни грижи няма да оцелее. А не мисля, че ти ще можеш да не спиш и да го храниш всеки час. Освен това млякото от магазина не е добре за него. Продават специални млека за малки животинки, но можеш да питаш ветеринаря дали не става и хумана, храната, която се дава на новородените бебета ако майката не може да кърми по някаква причина. Обаче ако искаш котето да оживее веднага тичай при ветеринаря.

11.   Заведи го на ветеринар веднага най-добре.

12.   Тук има различни мнения, най-добре питай ветеринар.

Иначе, авторке, искам да ти кажа, че много се радвам, че има хора като теб. Това е голям жест към животинката и съм сигурен, че Бог някой ден ще ти върне добрината, защото си добър човек и го заслужаваш. Дано има повече като теб.

Повечето хора биха го оставили да умре. Колкото да е и то си е животинка и заслужава да живее. Пожелавам ви много щастливи и игриви мигове заедно! След време, когато порасне, с умиление ще се сещаш за деня, в който си го намерила и си го гледала като собствено дете.

13.   Пробвай с биберон за бебета, аз така съм хранила малки новородени котета; с обикновено краве мляко, и си пораснаха. Отначало не можеха с биберона, но по малко по малко се научиха. Пробвай.

14.   Авторката: Благодаря ви за съветите!

Котето започна да се учи как да сучи. Мисли памука, който е в кутията за майка си и сучи памука. Вече пие половин капкомер мляко. Снощи не спах и го нахраних в 00:30 часа и сутринта 5:30. Но колко мляко трябва да изпие при всяко хранене. Храня го през 1-2 часа. Продължавам да го храня с млякото от магазина.

Стои си в стайна температура а когато спи закривам кутията с хавлиена кърпа.

Сутринта се изака и нямаше разтройство. А при изпишкването няма проблеми.

Чудя се тази сутрин нахранихме го извърши си нуждите изчистихме и го оставихме в кутията за да спи, но започна много силно да мяука не разбирам защо, може би заради липсата на майката.

15.   Авторке, поне взимай ПЪЛНОМАСЛЕНО мляко. Възможно най-високата масленост взимай, но да е ПАСТЬОРИЗИРАНО. Най-много мляко ще ти изпие, ако вземеш една спринцовка от аптеката - питай, ще ти дадат. Отворът на спринцовката се слага странично на устенцата, тогава котето ще гълта, каквото му сложиш - така се прави и с големи котки, ако имат нужда от лекарство.
Храни го целият ден на всеки 2 часа поне 2 седмици. Тегли го всеки ден с кухненска теглилка! Възможно повече мляко да яде, ако имаш как му вземи от аптеката сухо мляко за бебета и го приготвяй според оказанията на опаковката. Може да вземеш и сметана, която му давай поне в началото. Котешкото мляко е много маслено

18.   Да се похвалиш нещо? Колко грама качи малкото съкровище? Надявам се всичко да е наред и скоро да си имаш едно здраво и игриво коте. Първият месец е най-труден, после ще е доста по-лесно.

19.   не става с биберон и аз съм намирала леко му стискаш устата от страни но лекичко за да не го заболи разтваряш и пускаш няколко капки с капкомера и така но гледай да са повече пъти от време на време и да изпишквай го с памук или хартия но внимавай как го храниш да не се задави :)

20.   Заведи го на ветеринар...

21.   Аз също бях намерила много малко коте, но го заведох на ветеринар и тя ми помогна за неговото отглеждане.

22.   задължително го заведи на ветеринар.

23.   Тази нощ когато ходих да си изхвърля боклука видях в контейнера бебе коте завързано в торбичка... Не мога да повярвам какви хора има на този свят.

24.   Послушай номер 22 и го заведи на ветеринар, там ще ти кажат какво да правиш!