Споделена история от Други

Носталгията по социализма в България
Здравейте,

Млад човек съм, интересувам се от история, включително и от развитието на България през 20-ти век и периода 1944-1989 год. Едва ли има друга държава от бившия Източен Блок, където носталгията по социализма да е толкова силна, както в България. Мислел съм си, че това е основно сред възрастните хора, но се убеждавам, че доста от хората на средна възраст, та дори и по-млади биха искали това време да се върне. Ако човек започне да чете по форумите, ще си каже, че масово българинът смята, че преди 10-ти ноември е било някакво благословено време, в което се е живеело блажено. Според хората, изказващи такива мнения, дори и да е имало лоши неща, те са били малко на фона на положителното.
Не отричам, че не всичко при социализма е било лошо, както и че немалка част от хората се живеели по-спокойно, отколкото сега. Съгласен съм и че животът в България в момента е несправедлив и определени групи от обществото са много уязвими. Но имам усещането, че хората, възхваляващи социализма, изобщо не търсят причинно-следствените връзки, не се запитват защо всички други бивши соц-републики от Източна Европа сега са поне малко по-добре от България, не се замислят, че хората, които са извършили разграбването на държавата след 10-ти ноември, в огромната си част са свързани със стария режим, че шуробаджанащината и връзкарството, които са процъфтявали при соц-а, и до днес пречат на развитието ни. За тях е важно, че са ходили на почивка на морето и че животът бил сигурен - това, че е нямало свобода на словото и изразяването, на придвижването, това, че развитието ти се е определяло от това дали си член на Партията сякаш няма значение. Нито пък има значение, че хора са били репресирани заради произхода им или заради критични изказвания към властта - апологетите на социализма дори извъртат нещата така, че репресираните са били "криминални елементи", западни агенти или направо "фашисти".
Наясно съм, че на "Запад" не всичко е идеално, че понякога правата и свободите са повече на хартия, отколкото реални. Но все пак обществото в Западна Европа се придържа към някакви принципи и правила, които да гарантират достойния живот на човека - има несправедливости, но не ми се вярва да са повече отколкото при социализма.
За мен лично носталгията по социализма е разбираема, защото все пак на много хора тогава им е минала младостта, оженили са се, работили са и т. н. Примерно много български филми отпреди 1989 год. и досега е удоволствие да се гледат, а и индиректно казват много истини за живота тогава. Така че не казвам, че носталгията е нещо лошо, но ако хората масово искат да се върне онова време, това означава, че Преходът тотално се е провалил, че сме се провалили като общество.
Когато човек непрекъснато чува и чете, че социализмът е бил по-добрият строй, започва да се пита дали нещо не е наред със самия него. От друга може би хората, които пълнят интернет с такива коментари, и то в работно време, са от тези, които не са успели да подредят живота си, и затова само въздишат по бай-Тошовото време.
Какво е вашето мнение, каква е причината за тази огромна носталгия? Изобщо дорасли ли сме като мислене, за да имаме истинска демокрация? Бихте ли искали да живеете отново в социалистическа България, или въпреки недостатъците на сегашното време, го предпочитате? Посочете и в коя възрастова група сте, ще бъде интересно да се сравнят нагласите.

Авторът - възрастова група - 20-25 години

Коментари

51-96 от 96

57.   Като идва демокрацията, много ми е чудно, какви хора искате да влязат в политиката? Хора от народа ли? Или някакви си нови бизнесмени?
Това означава, че си нямате никаква представа от политика.
Дори Меркел е от източното крило.
И като ви е толкова хубаво, сега да слушате западна музика и силиконови бюстове, къси полички, добре, ясни са желанията ви.
Щом искате да пътувате навсякъде и никой да не ви пита, не се оплаквайте, че навлизат у нас хиляди беженци и потенциални терористи. Щом вие пътувате свободно и няма контрол за вас, означава че няма контрол и за тях. Честито!

58.   54 - За да си е отишъл, трябва да е бил тук! А той не е бил! Преходът от Социализъм към Комунизъм е процес, който не ти е особено ясен. Освен това, икономиката на България е била по-силна от сега. Сега няма производство. Ти описваш комунистите като някакви много щастливи хора и мошеници, а те са по-измъчени и тормозени от българите през турското робство. Богаташът фашизоид е нещо по страшно от фесът поробител, повярвай. Дори и Левски го знае!

59.   56. я ми кажи с какъв влак е можело по онова време човек да отиде до Франция примерно. Ей така, да си събере багажа, защото вече не му се живее в България и да се премести. То в източните страни едвам пускаха, ти говориш за пътувания на запад! Не съм 54, но този, който няма понятие от история си ти, от икономика пък още по-малко! Тия компютри, за които говориш, са просто откраднати от Apple, нищо повече. Колкото до автомобилостроенето, ти имаш ли представа какво изобщо значи серийно производство??? Я, влез и провери от кога се произвеждат автомобили по света и по колко колко бройки има произведени от модел. Хубаво пишеш за булгаррено, ама сметнали преди това колко заплати по 110 лева са 6 100 лева, аз ще ти кажа-малко над 55. Сега вземи сметни колко пари са 55 заплати по 700 лева, защото толкова е средната заплата в България в момента, даже и повече. После виж с тези пари какви нови автомобили можеш да си купиш. Пак ще ти подскажа, изборът е доста голям, а една Дачия в топ изпълнение е около 24-25 000 лева, или само около 36 заплати.

60.   №59 Разбира се че имаше международни пътнически влакове. До София-франция през 80-те се пътуваше 50 часа без прекачване, говорим за нормален международен влак. Още през 50-те години на 20 век полякините са идвали с влак на българското черноморие и вярвай не са си заминавали пеша. Да не говорим че още Алеко Константинов е обикалял с влак Европа. А Ориент експрес се движи от 1883, и не е заобикалял България през соца.
След като компютрите са откраднати от Apple, защо ли тази огромна фирма не е съдила държавата ни? първият настолен компютър в соц блока е МИР, проектиран от екипа на Виктор Глушков 1967. Apple е основана на 1 април 1976 г. Да през 85г е имало договор с Apple, но нещата в БАН са започнали преди основаването на фирма Apple. Не мислиш ли че обиждаш нашите учени, те не са по прости от американските, иначе днес Америка нямаше да точи български мозъци.
След сметката за колко месеца ще си купиш автомобил, може да вземеш да сметнеш колко хора от народа през соца са имали заплата и колко хора днес работят са средна и по висока заплата. Може през 67 година да е било нужно да пестят 55 месеца за едно булгар рено, но почти всички от народа са имали тази възможност, за разлика от сега, днес само 400 000 човека в бг работят за средна и по висока заплата, другите близо 7 милиона ще трябва да събират 55 и повече месеца за една дачия. А дори не предлагаш автомобил българско производство днес, предлагаш им Дачия, и сигурно въобще не си наясно че от 2011 година имаме български автомобили, има завод в Ловеч, произвежда автомобили с марка Great Wall и предлагаш на хората да подпомогнат румънската икономика. Да си купят дачия за да има заплати и работа за румънците!? !?

61.   56, на оригинален ли се правиш? А Станишев, Лилето Павлова, Жени Живкова... те чий внуци са бе, сладур? Колкото до ББ, а сети се как се става охрана на Тато. Да не мислиш, че е случайно? А това, че си имал избор за кого да гласуваш изби рибата. И понеже имаше избор за това БКП винаги печелеше с 99%! Земеделците бяха само за цвят колкото да се каже, че има и друга партия, но реално всички си знаеха, че са безгласна буква.

62.   Абе, №56, Що се караш на номер 54? !? Той ти е обяснил възможно най-детайлно и обективно ИСТИНАТА, това не са никакви заучени клишета, а е истината, за разлика от вашите скапани лозунги тогава... Дори няма да ги цитирам. Това какво детство сте имали вие... Ами, естествено, че всяко дете до 8-12 годинки ще си живее прекрасно и безгрижно, нали не го интересуват политики там, и тъй нататък, икономики, демографски кризи и др.? Нали по онова време сте си играели на дама, рисували сте си със тебешир пред блока и родителите ви са се грижили за вас? Всеки човек си остава със свойте си индивидуални впечатления за това как детството му трябвало да бъде и било и това, че твоето детство е било розово, не значи, че на цялата държава трябва да е било-всеки си има индивидуални спомени, които не зависят от твойте.
Било е ЦАРСКО време? !? Друг път. Било е време на крадците, фашизма, рекета, изнудването, подкупването и ограбването-еми, колкото и заучено да ти звучи това, си е самата истина. Подкупвали са наивни старчета и бабички със пари да гласуват за тяхната партия (БКП) и ако не е ставало с подкуп, тогава са им изпращали биячи от същата партия да ги причакат някъде зад някой ъгъл на улицата и да ги смелят от бой, и-щат, не щат, да гласуват за тях, после е трябвало да лежат по 2 седмици в болницата, докато се оправят, а някои от тях и умирали. Ето, какво се е вършело, в името на това жестоките престъпления и варварщини на управляващите да се прикрият и да се забулят от историята на България ЗАВИНАГИ. Подкупвали са дори и телевизиите, радиата, вестниците, всички медии, за да не споменават за тези варварщини и да не стават публично достояние. Упражнявало се е ГРУБО НАСИЛИЕ срещу народа, за да се прикрие истината завинаги и да се страхуват хората да надигнат нос над тълпата и да се опълчат на тая диктатура. Намушкан студент, пребит студент, застрелян студент, изнасилено момиче-такива неща по време на соца е нямало-неее, защото всички медии са били подкупни, но вече не са и казват истината. Никой не е бил уверен в себе си, никой не е вярвал, че има потенциал, нито не е вярвал, че може повече, защото от РОДНАТА МУ ПАРТИЯ така са му втълпили. Българската Комунистическа Партия е виновна за неувереността на днешния българин, заради мързела му и заради готовността му по всяко време за най-лошото и готовността му да бъде сдъвкан, изплют и размазан. Че сега е зле-зле е. Но това, което ти виждаш СЕГА, не е продукт на капитализма, такъв, какъвто е в цивилизованите Западноевропейски страни и САЩ, а е остатъчен продукт и резултат от годините грабеж, безчинства, подкупи и управление на корумпирани управляващи. Ако ще живея добре във чужбина, защо не? И във Испания са плодородни почвите, и във Италия, и във Франция-там дори почвата е по-плодородна от нашата, колкото и да не ти се вярва и нямат нужда от харчене на пари за и наторяване със изкуствени торове-боклуци със химикали, които да замърсяват почвата, вместо да я стимулират да ражда повече. За твое сведение, и доматите, и картофите и краставиците, които ядеш, също са внесени от чужбина-от централна и Южна Америка, ами динята-произлиза от Африка, и по-специално от Южна Африка!! Там е родината й, оттам е произлязла. Ами портокалите и пъпешите, дето ядеш, да не мислиш, че са от нас??? Първоначално са произлезли от Древна Гърция и западна Азия и после са пренесени тук. Може и да е много отдавна, но е така. Почти всеки плод, или зеленчук, който ядеш, изобщо всичко днес, е внос от чужбина, само дето ти не го осъзнаваш. Не само тук е Обетованата земя, я!!! Ем искате да останем във потъващия кораб, ем не ни разрешавате да го ремонтираме и поправиме (образно казано). Все ревете, че през комунизма не се слушало чалга-глупости, тогава се е слушало най-много, тогава се е слушало на поразия, буквално във всяка кола и във всяко домакинство. И как няма да се слуша-вие по онова време със своя консервизъм, нищо друго не позволявахте да се слуша, освен Лепа Брена, Драга Намиркович и други такива примитивни представители на поп-фолка-откъде мислите, че се е зародила чалгата? !? Тук, във Балканете, е било чалга-огнището. Та вие не давахте чужди изпълнители да минават през нашия пазар, имаше много културна и качествена музика отвъд границите ни и вие после се сърдите, че целият народ слуша чалга-ами, като няма какво друго, това ще слуша. Вие поциганихте НАШАТА ДЪРЖАВА, вие я развалихте, развратяхте, разрушите и осрахте, а сега ние сме длъжни да ви оправяме циганските кочини и далавери. Май ТИ не си наясно със много неща и повтаряш заучени клишета.

63.   Номер 60, хубаво пишеш измислици, но следващият път гледай поне малко да ги напаснеш! Какъв е този влак, който е пътувал директно между Франция и България? Ориент експрес не виждам защо изобщо е споменат, това е супер скъп транспорт и е по-скоро глезотия, отколкото нормален транспорт. А времето на Алеко сякаш е "леко" преди това на любимият ви социализъм! Пътуването на запад е било страшно трудно и силно ограничено. Майка ми е ходила до Австрия, но след хиляди проверки и тичания. Докато днес аз мога да си спра колата на летището и да се кача почти на който самолет си искам, без да давам обяснения на никого. Колкото до компютрите, пак е добре да си провериш информацията! Виктор Глушков е руснак и няма нищо общо с България, не знам защо изобщо го споменаваш? ! Абсолютно всички български компютри са копия на западни модели, но с по-некачествени елементи. То, затова и след като падна режима всичко бързо фалира, тъй като вече ги нямаше сигурните пазари на изток. Колкото до сметките, математиката очевидно не ти се удава. Няма как 400 000 човека да работят за средна и по-висока заплата, а 7 000 000 за много по-ниска. Средната заплата не се смята като средна аритметична, а по специална методика. Да не говорим, че цялото население на България е малко над 7 000 000 и няма как толкова хора да са в работоспособна възраст по обясними причини. Средната работна заплата дори не е 700 лева, а се движи около 850 лева! Що се отнася до избора на автомобил, хубавото на сегашното време е, че всеки сам може да избира какво да си купи! Какво предлагам аз не е важно, важно е какво иска конкретният клиент. Да, за мен Дачия в ниският клас е много по-добър избор от китайската продукция на завода в Ловеч. Това обаче си е мое мнение, всеки е свободен да преценява сам за себе си.

64.   63 нали не очакваш нормален международен влак през соца за да си има собствено име. Как да ти кажа името на влака? Имаше влак! Освен да ти извадя старо разписание на железниците, това ли искаш? Мога да ти пратя линк за броя на самолетните полети сама да си направиш сметка колко самолета са летели София Париж и да си направиш сметка колко са били местата в самолетите, и не те не са излитали от България празни. Влаковете също не са отпътували с празни седалки. Ако пък твърдиш че седалките са били пълни с бизнесмени, то тогавашна България е имало бая развита икономика, щом пълни толкова транспорт с бизнесмени.
Главното в изречението от където си извадила името Глушков е СОЦ БЛОКА, тук името на руснака е допълнение, освен това годината е 1967 а твоя апъл е създаден 1976.
Къде прочете да твърдя че всички в страната са в работоспособна възраст? Има статистики колко хора в бг за какви заплати работят и се оказва че общо работят 2, 3 милиона и само 300 000 са със заплати 700лв и нагоре, над 1, 15 милиона работят за минимална и живеят ЩАСТЛИВ ДЕМОКРАТИЧЕН ЖИВОТ, а за нова Дачия дори си забраняват да мечтаят, защото нямат за оцеляване. Дори 700лв са пари с които не можеш да отглеждаш себе си и едно дете нормално, дори в собствено жилище.
Пък ти продължавай да подхранваш чужд икономики като пазариш чужди стоки, пък искай България да се оправи.

65.   България преди 1989 над с над 9 милиона души население. Дори циганите имаха образование, култура и работа. Цялата работна класа е имала нормалнен стандарт на живот, заразлика от сега. Всички държавни системи са работили! Били сме средно развита държава, сега сме държава от третия свят.

Не е важно това, че преди сме живеели по-добре. Важно е, че днес трябва да се променят много неща и то в обратна посока на настоящата, ако искаме да се запазим като нация.

66.   64, първо съм мъж, а не жена. Ами, да хубаво ще е да покажеш разписание за конкретният директен влак, защото твърдението ти граничи с абсурда. Да, полети е имало, но е факт, че обикновените хора не можеха да припарят до тях. Подобни полети обслужваха главно дипломатически лица и чужденци. Естествено не бяха и по няколко на ден, както са сега. Колкото до компютрите, Епъл може да е основана през 1976-а, но първият настолен компютър е проектиран някъде между 1957-а и 1962-а. Съжалявам, ама любимите ти братушки пак изостават с домашното. Говорейки за компютри, предполагам не пишеш от руски такъв, нали? ! Няма смисъл да намесваме техниката в спора, понеже запада е светлинни години напред в това отношение. Между другото статистиката ти отново е тотално невярна! Минимална заплата получават около 270 хил. българи. Една държава се оправя тогава, когато има силна икономика, а такава се гради с качество и конкуретна цена. Да произвеждаш само заради идеята да го правиш е пълна безсмислица! Ще си купя български автомобил, тогава, когато започне да ми харесва. За момента Дачия в ниския клас ми харесва повече.

67.   Червени, сини, зелени, пипилиморави и други, моля млъкнете!
Мисленето е добре да надделява над страстите а при повечето най не е така.
Кланът "Живкови" е история и като всяка история е добре да се знае за да не се повтарят грешките. Позабравихме ги и сега имаме прекия им наследник ББ със същия "народен изказ" и излъчване на "човек от народа" (имаше дори такъв филм за бай Тошо).
Следващото: стига с това "червените това", "сините разрушиха" и прочее. Много сте активни сега, а като се случваше това къде бяхте? Защо тогава не се надигахте? На хранилка ли бяхте или не ви стискаше дупето да се обадите?
И трябва да го разберете няма тия или ония в националните катастрофи (да в такава сме). ИМА САМО "НИЕ"!
И когато някакви олигарси ни цепят на леви, десни, сини, зелени, за атома или против - това е просто старата игра-"разделяй и владей". Нация се развива само с общи сили на цялата нация.
Когато са силите на едните - това означава че те ще следват главно своите планове.
В момента се държим като тълпа и то тъпа, много тъпа тълпа.
Сполай ви за добрината...

68.   През соцализма се градеше и строеше и тогава за пръв път хората в България се почувстаха сигурни и спокойни. Здравеопазването беше безплатно и лекарствта на символичи цени. Тогава всеки човек имаше гарантирана отпуска и можеше да си позволи да отиде на почивка поне един път в годината. За разика от сега, тогава хората бяха щстливи. През демокрацията, всичко което се изгради през социализма, се окраде и унищожи.

69.   България беше зона на влияние на Съветският съюз. И като такава получаваше много суровини и средства от него на безценица или направо на тепсия. Чат ли сте защо се живееше спокойно по комунизма? Имаше много предприятия и се изнасяше много за съюза защото беше затворена соц система и го нямаше фактора конкуренция. Армията ни беше голяма и обзаведена пак на тепсия с всякакви системи защото бяхме гранична на Съветският съюз с НАТО страна. Само че това време отмина и безплатният обяд вече го няма. Иска се вземане в ръце. Ама уви от трън попаднахме на глок. От ези се обърнахме на тура. Бам в Европейският съюз. При Съветският получавахме много на тепсия от него, но имаше милиционерщина, никакво качество, никакви западни неща, никаква свобода на личността, никакви права на личността, страшна подтиснатост. А сега при Европейският е наопаки-никаква сигурност, никаква армия, слободия до шия за безобразия, всичко е качествено и вносно по магазините, изобилие от западни стоки, но народа в основната си част мизерства и се топи като лед, заводите ни са съборени, а ресурсите ни се източват навън. Основно се работи за чужди фирми, а заработеното се харчи в чужди вериги. Ще плачете вие за Атака, която единствена имаше правилната концепция за добро бъдеще на България, ама като останем 500 хиляди. Дотогава медиите ще ви внушават ли внушават, че без ЕС не можем да съществува България, а вие ще се страхувате ли страхувате. А онова островче дето е по-малко от България и не само не е член на ЕС, но и е откъснато по суша от останалият свят, и дето не е като нас да лежи върху злато, а има само въглища, и което е по-развито от най-развитата точка в ЕС-ще ви се смее и ползва примера като вицове в часовете по икономика. За Южна Корея става въпрос.

70.   За разлика от сегашната циганска демокрация, през социализма, управляващите ни нямаха никакво намерение да унищожат България - точно обратното. Тогава хората може и да не бяха богати, но не се лишаваха от нищо. Може да имаше панелки, но беше покрив над главата. Заплатите може и да не бяха много големи, но бяха достатъчни за номален живот. На всеки човек в България му беше гарантирана работа и хората се чувстваха спкойни и сигурни. Сега улиците са пълни с бездомници, просяци, клошари и изнемогващи хора.

71.   Казват че през социализма не можело да се пътува в чужбина. Това са пълни глупости. Който се опитва да лъже, като ги твърди тези неща, първо трябва да си припомни че повечето от хората кото живяха по онова време, са още живи и помнят всичко. По онва време баща ми и майка ми са ходили на екскурзия веднъж до Франция и венъж до Австрия. Биле са и яколко пъти до другите социалистически страни. Нито са биле комунисти, нито директори, но не са имали и КРИМИНАЛНИ ДОСИЕТА. Тогава бил ли си в зтвора, няма да те пуснат извън границата на България. За социалистическите страни е трябвало да подадеш молба за виза и да чакаш три, четири дена. Когато са ходили до Франция и Австрия са биле десет дневни организирани екскурзии и тъй като още си пазят документите за това, ще ви кажа и колко им е струвало;
За Франция - 510 лева.
За Австрия - 450 лева.
Билет до източна Германия, отиване и връщане 37 лева всичко.
Тогава всички са имали осигурена работа и гарантирана годишна отпуска и да отидеш на пчивка не е било проблем. Почивните станции в БГ са биле много евтини и е струвало около сто лева за едно семейств от четири чвека, което е включвало спане, закуска, обяд(първо, второ и дсерт) и вечеря (също - първо, второ и десерт). Къде ще го намерите това сега?
Какво ме грее това, че сега мога да хвана рейса или влака и да отида до всяка една държава в ЕС без виза.
Аз ще съм хиляда пъти по щастлива, ако имах осигурена работа в България, да съм си в къщата и между роднини и приятели, отколкото да работя в Париж(където съм сега вече трета година) и живея в една стая с две мои приятелки. Опитвам се да спестя колкото мога и едн ден да се прибера в БГ, но тъй като всичко е скъпо, не ми остава мого.

73.   За едните банани един път у годината, за едното чакане за автомобили и дефицит на тоалетна хартия, сега си нагъвайте и бананите и си карайте колите по София, където между другото са над 60 процента от автомобилите в цялта държава, та карайте си през храстите, понеже от безразборно консумиране има коли по улиците, тротоарите и градинките, а скоро и по детските площадки ще има, но вие си карайте и България нека не произвежда нищо. За утеха има тоалетна хартия, защото през Соца я нямаше. Либералните възгледи са близки до възгледите на бавноразвиващите, както и цялата антикомунистическа теория е такава. Имало е жива държава, а сега ще я наречете ли жива? Застаряващо и претапящо се население, повече от две трети от младите жени проституират под една или друга форма, издигат се на постове чрез оралните си качества. Всяка втора красавица кара джип или друго луксозно возило, прави се на интелигентна и висша дама, а вероятността да е любовница на някой измамник и прикриващ данъци или търгуващ с гориво или друга далавера, е огромна. Това е България днес през 2017та. След 30 години няма да има нормални хора тук, защото ще ни управлява "висше" общество от мъже крадци и мутроподбони, и техните изискани курви за жени. Жестоката истина. Снобизмът на неолибералните хора е причина за убийството на държавата, за която Васил Кунчев отиде на бесилката. И много от виновниците се правят на интелектуалци в този сайт, главно жени.

77.   По времето на социализма, хората в България може да не бяха богати, но не се лишаваха от нищо. Всеки имаше гарантирана работа и годишна отпуска. Тогава да отидеш на почивка на море или планина поне веднъж в годината, не беше проблем и всички го правеха. А помните ли гарантираните три години майчинство с пълна заплата и пазенето на работното място?

78.   Мдаа, почивка във вмирисана станция с обща баня и тоалетна на етажа, развалена храна, насекоми в стаите и непрани, скъсани чаршафи. Не, мерси!!! Който може да смята, спокойно може да сравни средната заплата тогава и сега, и види какво е можел да си позволи. Социализъм ли, не благодаря! Достатъчно е човек да погледне Полша, Чехия, Унгария и Словакия. А, забравих, прибалтийските страни също.

79.   Когато се опитват да опишат същността на "демокрацията" в България, трябва да се започне още с нахлуването и в държавата ни. Най интересната част беше тази, при която наште управници тогава умуваха какъв да бъде новият герб на България. Особено много се дискусираше относно това, какъв да бъде новия лъв, който трябва да изобразява истинското лице на новата "демократична" България. Чудеха се и умуваха, дали лъвът да е мъжки, женски или пък да е хермафродит че още по добре да отрази новата система. Когато накрая стигнаха до решението да бъде мъжки, започнаха да се препират за това колко да му е голяма патката на лъвът;
средна,
малко по-голяма, че да докосва гърдите му
или пък да е яко кирюсте, кето да е чак до вратът му.
След като взеха решение за размера, започнаха да спорят за опашката му, дали да е една, две или повече и дли да се разклонява в края.
На края, като и с това беше приключено, започнаха да се чудят, дали да е само един лъв или да са няколко, че да представят всяка една етност и група в България. По един за българите, за циганите, за турците, за арменци, педераси, чалгари, помаци, калдараши, курви и всякакви други. Хубавото беше, че накрая решиха да е само един, защото в противен случай, щяха да са цяло стадо и нямаше да остане място за трибагреника.
Беше истински цирк и хората не знаеха дали да се смеят или да плачат. Всичките тези простотии бяха забавни на народа, защото им се набиваше в главите, че така трябва да е и че това е част от "възродителният" процес и след това, само зад ъгъла ги очаква богатсво и неземно щастие. Те не можаха да проумеят, че старата поговорка "Ако едно нещо изглежда прекалено хубаво, обикновенно не е", напълно важи и за новата "демокрация" и че когато някой
започне да те тупа по гърбът и милва по вратът, трябва много да внимаваш и да си ложиш една по дебела тенекия на задника, защото това е сигурен знак, че те приготвят да те изчукат. Когато някой те тупа по рамото и те хвали, това само означава, че ти првиш точно това което той иска и вървиш в пътя удобен за него. Ако хората тогава, можеха да погледнат в кристална топка бъдещето си и каква тояга ги чака, щяха да се вкопчат със зъби и нокти в социализма, като удавници за сламка и да не го изпускат.

82.   Жена на 41 г. съм. Номер 4 и номер 10 са обяснили причините за носталгията по соца абсолютно точно. Въпреки че живея в Англия често мечтая това прекрасно време да може да се върне! Ще обясня защо - баба и дядо и двамата произхождаща от село, и двамата бяха учители в близкия град. С учителските си заплати успяха да купят земя в града, да вдигнат 3 етажна къща и да отгледат и изучат студенти 2 деца. Майка ми и баща ми бяха дребни чиновници. Разведоха се когато съм била на 3 години. С чиновническата си заплата и малко помощ от баба и дядо майка ми успява да купи боксониера в центъ4а на София, да ходим всяка година на почивка 14 дни на море / със самолет до Варна или Бургас / и зимата 14 дни в ски- курорт. Никога не й се е налагало да се притеснява, че ако боледувам и тя трябва да си стои вкъщи да ме гледа ще я изгонят от работа или няма да получи заплата.
Така живееха обикновените хора през социализма и не се чуди защо има носталгия по онова време. А и пенсионерите не ровеха по кофите

83.   Винаги има и ще има носталгия по нещо хубаво, което си загубил.

84.   Номер 82, написаното от теб няма абсолютно нищо общо с истината. Да, ходеше се на почивка през лятото, но условията в повечето станции бяха ужасни, да не говорим, че съотнесени с цената, изобщо не беше евтино. Сега, за същите пари си почиваш при далече по-идеални условия. Имотите може би бяха малко по-евтини от сега, но повечето бяха ужасни панелки, които и сега са евтини. В нашето семейство през комунизма не работеше само баба ( Бог да я прости ). Всички останали ( 3-ма човека ) за 20 години комунизъм едвам изплатиха един апартамент. Кола и вила изобщо не сме имали тогава. Като толкова искаш това време да се върне, защо не си в Куба или Северна Корея, или поне в Русия, а си отишла точно в най-дивия капитализъм. Нещо не се връзва.

85.   От №79 до №84
Не те зная за коя държава говориш, но тука става въпрос за България, а не за Румъния или Албания. Казваш че във вашето семейство само баба ти е работила. Не зная каква е причината за това, но по времето на социализма, в България не само че имаше предостатъчно работа за всчки, но дори имаше и недостиг на работна ръка. Тогава много малко, предимно млади хора, искаха да работят в селското стопанство, в строителството, в мините или дуги, считани за по-непестижни професии. Не говори глупости и лъжи, защото хората не са тъпи и помнят много добре какъв беше живота в България и само ще станеш за смях. Ти и такива като тебе, непрекъснато се опитвате с лъжи и измами да промивате мозъците на младото поколение, но сега, дори и те се светнаха за това какво и защо го правите. Тогава абсолютно всеки, можеше да отиде на почивка поне веднъж в годината. Положението с почивните станции, изобщо не беше плачевно и лошо, както ти се опитваш да го изкараш. Ако се разровиш из нета, ще намериш много снимки направени от хората по веме на почивките си по онова време и в тях ще видиш, че почивните станции не са това което ти се опитваш да ги изкараш. В интернета също ше намериш и достатъчно снимки на квитанции за това колко им е струвала почвката. 17 лева на човек, за две седмици - влючващо спане, закуска, обяд( състоящ се от първо, основно ястие и десерт) и след това вечеря и десерт. Почивните станции бяха удобни и добре поддържани, като тези които бяха по-нови, разбира се че бяха по-модерни. През социализма, хората масово ходеха на почвка и спортуваха. Кажи ми колко хора сега могат да си позволят, не да отидат на почивка а дори да вземат и отпуска? Много хора ги е страх да излязат в отпуска или да вземат болнични, за да не си загубят работните места. Сега вилнее системата "куче яде куче" и "човек за човека е враг". Как можеш да сравняваш социализма с днешната диотщина? Опитваш се да обрисуваш социализма, като посочваш Куба и Северна Корея. Защо не споменеш скандинавските държави, защото там системата също е вид социализъм. Като строй, социализма е в непрекъснато променяне и усъвършенсвие, и тъй като в историята няма аналог, няма и готова формула и за това е в непекъснато развитие. Капиализма за който говориш, за разлика от социализма, се грижи само за интересите на една шепа хора.

86.   85, добре е първо да се научиш да четеш! Върни се на коментара ми и виж какво съм написал, преди да пишеш глупости. Почивните станции бяха пълна мизерия, няма нужда да гледам снимки в нета, тъй като съм ходил доста пъти на такива почивки. както съм написал и по-горе баня и тоалетна имаше само една за всеки етаж, топла вода имаше от време на време, храната беше ужасна, в стаите мръсотия и бълхи, а чаршафите се перяха на няколко месеца веднъж. То и затова простолюдието ходеше по станции, а в лъскавите хотели не можеше да припари. В момента хората освен, че си ходят по няколко пъти на почивка, могат да го правят по всяко време на годината. През почивните дни пътищата са задръстени от коли. Колкото до скандинавските държави и нашият социализъм, общото е толкова, колкото между БМВ и Лада. Много бих искал да ми изброиш допирните точки между двете системи, защото доста добре познавам скандинавските държави и ще ми бъде любопитно да открия някакви прилики изобщо.

87.   86, Искренно се надявам този път модераторите да ми публикуват коментара, защото въпреки че спазвам правилата, на няколко пъти коментарите ми не виждат бял свят. Аз също живях през времето на социализма и много добре зная какво беше. Аз също съм ходил много пъти на почивка в почивните станции. За някои от тях, които бяха по стари е вярно че баните и тоалетните бяха на етажа, а не в стаите, както при новопостроените станции, които бяха далеч по-модерни. Колкото за това че тези станции бяха мръсни и неподдържани е една голяма, дебела, опашата лъжа, която няма нищо общо с истината. Чаршафите се подменяха всяка седмица и никога не съм виждал бълхи, гущери или костнурки в тях. Колкто до храната, че била ужасна, просто не мога да проумея от къде го измъкна това. Това което не разбирам е, че след като в станциите в които ти и семейството ти сте ходили на почивка, е било такава мръсотия и мизерия, защо сте продължвали да ходите в тях? Евентуално старите почивни домове, щяха да бъдат заменени с нови, съвременни. В цялата държава тогава, основните, като и производтвените фондове бяха в непрекъснато подменяне, усъвършнстване и модернизирне, като това включваше и почивните станции. България тогава, беше в процес на икономичско догонване и го правеше много успешно, като само за 45 години народа ни извърши чудо. Социализма наследи от царска България, една мизерна изостанала страна, която беше една от най-бедните в Европа, с минимална преднина само пред Югославия, Румъния и Албания. От своя страна, царска България наследи една ограбена, банкрутирана, току що освбодила се от пет вековно кошмарно робство държава. Ако ми бяха публикували последния коментар, в него щеше да намериш отговор на много от нещата, за които си писал. Колкото за социализма в скандинавските държави, този строй там е много по-напреднал и усъвършенстван, защото те никога не са опитвали кошмарите през които са минали източноевропейските народи. Социализма както всяка друга система е в процес на непрекъснато развитие. Сега повечето хора започнаха да осъзнават, какво са загубили през 1989 г. и че в сравнение с тази мизерна цигания, която върлува от тази пагубна за народа ни година, социализма беше сто пъти по добър и човечен строй. Без значение каква пропаганда пишат, не могат да заблудят хората, защото те не са тъпи и могат да сравнят живота си сега, с този от онова време. На кого ще вярва народа? ... на очите си, .. или на някой със съмнителна репутация и морални ценности? Само излезте на улицата и ще видите колко много просяци, бездомници, одърпани и отчаяни хора вървят като сомнамбули там.

88.   Аз като ученичка(уточнявам, че за първи път се включвам по темата и прочетох само последните няколко коментара, нямам нито време, нито нерви за повече), през осемдесетте, всяка зимна ваканция ходех на лагер на Златни пясъци в тризвезден хотел. Даже веднъж в тоалетната имахме още една чиния, много се чудихме, какво е това(бях в трети клас), чак след години се сетих, че било биде. И не съм била с някакви привилегии, всички ходехме. Пролетната ваканция и в края на всяка учебна година- екскурзия, която всеки можеше да си позволи. Лятото- на лагер или екскурзионно летуване, понякога и двете. В девети клас-86 година бяхме ЦЕЛИЯТ клас на екскурзия в Москва и Санкт Петербург(тогава Ленинград), пътувахме със самолет. Обиколила съм цяла България, за разлика от моите деца, Големият ходи на две зелени училища, всички болни се прибраха след второто. Малко след това стана инцидентът с децата, които загинаха в река Лим, директорът на нашето училище се уплаши и забрани всякакви екскурзии, лагери и прочие, този страх го държа сигурно десетина години и поради тази причина малкият ми син до седми клас не знаеше какво е това лагер, зелено училище и т. н. Да не говорим, че повечето родители не можеха да си позволят подобни екстри. Включвам се само да изложа някои факти, а не да влизам в спор с когото и да било. Още ме е яд, че не го ползвах онова биде. Благодаря за вниманието.

89.   Забравих да кажа, че съм от средно-голям град в североизточна България, баща ми беше тракторист, майка ми- шивачка, нечленуващи в БКП.

92.   87, питаш защо сме ходели в тези станции! Ами, сигурно, защото нямаше друг избор. Защо хората караха Лади и Москвичи? Ами, пак, защото друго нямаше. По-интересното е, защо веднага след падането на режима всички социалистически придобивки се замениха със западни такива. Хората се избиваха да внасят 15-20 годишни грохнали таралясници от Германия, които въпреки, че бяха вече тотално амортизирани, пак бяха на светлинни години от съветските недоразумения. Да не споменаваме и битовата техника. Всички помним как през 90-те буквално на всеки ъгъл се продаваха телевизори, касетофони, печки, перални и т. н. Произходът на същите беше доста съмнителен, но отново отвяваха всичко правено през соц-а. Затова и се продаваха на всеки ъгъл, хората просто ги търсеха. И да, мизерията в станциите беше пълна. През социализма всичко беше мизерно, затова и се срути, направо рухна.

93.   88 - Нищо не се е променил от инцидента в Лом. Никой не иска да води деца, защото ако гръм удари някое дете, учители, ще си изгубят свободата, работата и пенсията. Инцидетите се случват и не може да ги избегнем на 100%. Разбира се, ако някои излети от пътя, защото се е правил на тарикат с 8 годишните си летни гуми по снега, и е возил децата си, не е проблем.
НО ако този инцидент, се беше случил през 82-а (примерно), аз се съмнявам, че щяхме да чуем за него.

94.   "След като компютрите са откраднати от Apple, защо ли тази огромна фирма не е съдила държавата ни? първият настолен компютър в соц блока е МИР, проектиран от екипа на Виктор Глушков 1967. Apple е основана на 1 април 1976 г. Да през 85г е имало договор с Apple, но нещата в БАН са започнали преди основаването на фирма Apple. "

Не се сдържах -
Ок - говорим за Правец. Правец 8 е кражба на Apple II.
За Режима е било много по-престижно ТЕ да произвеждат тези компютри, отколкото да ги внасят от "злата капиталистическа империя". Не твърдя, че е бил лош икономически ход, дори наппротив. Ако бяхме имали поне малко ум, можеше да имаме собствена линия компютри и процесори и сега да е друга картика в страната но... уви. Просто си е било кражба. Та програмите са съвместими между двата и ползват същия американски програмен език (BASIC). А и как виждаш, да стане това съдене? Съмнявам се, че от Apple, да са имали достъп до този Правец. Двата продукта са били от двете страни на завесата. Къде е можело американска компания, да осъди държава от съветския блок? И какво може да постигне? Нито ще се спре производството, нищо ще се изплащат репарации.

95.   №92 Щом като тези почивни станции са биле толкова мизерни, мръсни и очвидно изключително нездравословни, само се чудя как не сте се изпоразболяли с някои изключително опасни социалистически болести и да сте изпоизмряли всичките. Години на ред, ние сме ходили по различни почвни станции и никъде не сме видяли мизерия и мръсотия. Хигиената винаги е била на високо ниво и храната добра и достатъчна. Спри да лъжеш, защото хората от онова време още са живи и помнят всичко.
Хора като тебе , които влизат в сайтовете само да плюят и заяждат, като няма какво дуго да кажат и веднага се хващат за панелните блокове, Ладите, Москвичите и концентрационните лагери като Белене.
Тогава Народна Република България, наследи от царство България една мизерна аграрно-занаятчийска държава с почти несъщесвваща индустрия, а именно индустрията е гръбначния стълб на икономиката. Веднага след 9ти Септември 1944г., народната власт, заедно с огромната помощ от Русия, започна с бързи темпове да индусриализират страната ни. Заводите бувално никнеха като гъби, икономиката ни се раздвижи народа ни най-после си ое въздух и започна да диша по-спокойно. Хорта за пръв път се почувстваха сигурни и щастливи. За да подсигури младата ни индустрия с квалифицирни кадри, бяха създаени в цялата страна професионално-технически училища. В сектър на професионалното образвание влизат 80 промишлено-технологически, селскостопански, търговски, инфраструктурни, хранително-вкусови и други области с над 190 специалности. Тъй като заводите и предприятията бяха концентрирани в, и около грдовете, повечето млади хора зпочнаха да се местят там. Това неминуемо създаде жилищна криза. Не забравяйте, че България преди социализма, е била една предимно аграрно-селска страна, с около 80% от хората живеещи в селата и занимавщи се с ПРИМИТИВНО ЗЕМЕДЕЛИЕ. За да задоволи нуждата от жилища в градовете, правитлството организира строителна програма, която бързо да се справи с този проблем. Да построиш един жилищен блок с тухли, отнема няколко пъти по дълго време, отколкото панелното строителство и за това правителсвото се концентрира на тях, а и хората тогава нямаха нищо против това. Все пак беше покрив над главата, а и за хората беше стъпка напред, защото с баня/тоалетна и други модерни удобства които апартаментите предлагаха, беше на светлинни години пред селския начин на живот. За това в индустриалните зони на градовете, бяха създадени строитлни полигони, където панелите се произвеждха с бързина. Проблема беше че много малко хора искаха да работят в строителството, по цял ден изложени на елементите и за това в тази област имаше недостиг на работна
ръка. Стигна се до там, че за да се преодолее този проблем, на хората им беше предложено, ако искат да прескочат опашката (2-3 години чакане) за панелка, да работят няколко месеца в сроителсвото, (като работното им място се пазеше и на което се връщаха след това) и получаваха жилище веднага. Ето това е историята за панелните блокове. Те може и да не са най-добрите жилища, но за тога беше най-доброто решение. Нали знаете поговорката "Като няма риба и раци се ядат". По това време България беше в процес на икономичско догонване. От една от най-изостанаите страни в Европа, през времето на социализма, страната ни не само настигна, но и изпрвари много други държави. Само за 45 години социализъм, България се нареди в ранглистата на ООН сред 30те най-развити държви в света!
Всичко това, след пристигнето на демокрацията в България, беше унищожено, разпродадено и изнесено. Сега сме най-бедната и мизерна държава в ЕС.
За всички които се възхищават от царство България и сегашната цигания - ЧСТИТО ВИ "ДЕ ЖА ВУ"!!!

96.   Знаете ли какво, вчера ходих до Одрин и др градове в европейска Турция на екскурзия, в онази държава където властва деспотизмът от няколко петилетки, е пълно с млади хора и имах чувството че всички млади жени които срещнах бяха бременни или бутаха колички. Днес 60% от населението на Турция е под 26 години, вижте нас, вижте Европа и кажете че ние сме по добре. Според нас в ЕС компютрите, автомобилите, стоките са ценност за тях децата са ценност, кой е правият сами преценете. Нашите млади семейства не раждат деца защото нямали достатъчно пари за да им купят стоки и да ги пратят на хотели /лагери/ а те правят деца имат с какво да ги отглеждат, и още нещо децата им са възпитани, повечето деца не знаят какво е ругатня и са доста уважителни, ползват и думи като "извинявай", "благодаря" и "моля" за разлика от нашите младежи. Вярно нямат свободен Интернет нямат свобода на словото, но имат деца и могат да ги отглеждат. И ако тази картинка с децата беше асо от малкото селце Одрин представете си държавата.

97.   Към 93, аз съм тази с бидето. Хайде, преди да се изказваме, първо да четем, да се информираме и да се образоваме. Река Лим, драги, Лим, а не-Лом, много неща промени тази ужасна трагедия, няма как да го отречеш. И не ми излизай с номера, че си сгрешил неволно една буква, целият ти коментар е написан неграмотно, ясно е като бял ден, че си получил "образование" по време на "демокрацията".

98.   96 децата ли са най-важното нещо на този свят? Дай да се възпроизвеждаме като животните - що ние не знаеме защо. Жалко за Левски , че се опита да даде на българина усещането за свобода. Българина си иска да е поданник и да го бият с камшик.

99.   96, Така както описваш положението в Турция, много ми напомня на това което беше през времето на социализма в Бълария. Още с пристигането си, чрез средсвата за масова информация, с много усилия и средства, "демокрацията" промени по най- бързия начин моралните стойности на младите хора. Изведнъж, 90% процента от музиката, която можеше да се чуе по радиото и телевизия тогава, беше някаква нова, непозната до тогава на народа ни оиенталска турско-циганска помия, която нарекоха ЧАЛГА. Тази "музика", тъй като беше ориенталска, естественно беше придружена с подобаващ и турско-цигански танц - КЬОЧЕК, на който всички движения са сексуално, гей ориентирани. Тази натрапена на българите ЧАЛГА култура, беше насочена главно към младежите и децата, които вече повече от две десетилетия, израстват зкърмени с тази пошлост, учеща ги на простащина и фалшиви морални стойности. Сега сами виждате резултата от това; млади хора измирт от нарктици, алкохол, непредпазен секс(защото вероятността да са се заразели от СПИН е несъществуваща и е било просто мит) проституиращи деца, педерастщина и никакво най-елементарно възпитание. Простаците ще ги чуеш дълго преди да ги видиш, защото говорят на
висок глас, което е най-отличителната и черта и се държат като свине. Като добавиш към това, че системата в училищата беше сериозно увредена, не е за чудене, че "образованието" на хората в България израстнали по време на циганската демокрация, е на нивото на килийното, и че по-голямата част от тях освен за чистачи, миячи на чинии и кенефи, за друго не стават.

100.   №98 със сигурност добре възпитаните деца са най-важното нещо на този свят! Те са тези на които ще се надяваме да пребъде България, и ти да имаш пенсия, добро здравеопазване и др

101.   Това което е в България в момента не е капитализъм, а посттоталитаризъм(или плутокрация с бутафорна лъжедемокрация).... жесток и брутален към обикновения човек. В него мафията управлява държавата и е засмукала и източва за себе си всички ресурси на страната, в съучастие на институции, банки, съд и други, а народа ни е смачкан, подтиснат, лъган, окраден, унизен и отвратен... Цари простотията, пошлостта, вулгарността, крайния материализъм, грубостта, неуважението и посредствеността.

В момента живея в западна страна(от времето на Костов), където системата работи за благото на човека и той е център на всичко. Тук е социален капитализъм....

Живяла съм в последните 20г години на социализма в БГ и мога да кажа, че въпреки, че имаше недостиг на стоки и в материално отношение го нямаше това разнообразие(беше по-базово) както сега, живота на хората беше спокоен, сигурен и безгрижен. Нямаше престъпност, несигурност и грижа за утрешния ден. Ходехме лятото на море, зимата на ски и парите стигаха и хората си спестяваха голяма част дори. В морално отношение хората бяха по-добри, честни, почтени и човечни. Поощряваха се другарството и помоща. Хората уважаваха учителите, възрастните, хората на изкуството, ценеше се труда на обикновения човек. Не се толерираха шмекерлъци, разпуснати нрави и неморалност. Децата масово спортуваха и развиваха своите таланти в различни области-мечтаеха да бъдат откриватели, инженери, летци и космонавти.
Хората рядко си заключваха жилищата и дворовете-не се крадеше. Младите семейства получаваха помощ от държавата в размера на сума стигаща да се обзаведе едно жилище. Всичко беше осигурено-жилище, образование, медицински услуги. Да, имаше дефицит на стоки-огромния минус на системата, защото нямаше пазарна икономика, а планова. Нямаше свобода на словото и нямаше избор в много отношения, защото партията решаваше кое как да бъде. Живеехме в една затворена соц. система. Трудно беше излизането навън. Услугите не са бяха кой знае какви. Много от нещата(хотелите/почивни станции, салони) бяха съвсем базови, защото нямаше конкуренция и лукс не е имало, но е било до някаква степен да кажем прилично. Но кой ли е търсил лукс тогава. За нас беше важно да се насладим на красивита природа и да ни бъде весело и бъде романтично.
Живота ни беше повече колективен, а не индивидуалистичен. Не бяхме материалисти, а идеалисти и мечтатели.
От училище ходехме на селскостопански бригади в помощ на ТКЗС и работихме. Имахме значки "Строим за Родината".
Идеологически ни подковаваха в училище, че сега живеем в развития социализъм и още малко ще влезем в комунизма, където живота ще бъде подчинен на принципа -от всекиму според възможностите и на всекиму според потребностите.... На сбора на дружината, ръководителката ни поздравяваше с :"За делото на социализма, за щастието на нашата Родина-бъдете готови! " И ние отговаряхме бодро в хор:"Винаги готови! "

102.   П. С.
Честно казано аз нямам носталгия по онова време, защото се видя, че е било изкуствено поддържан, но ме е яд, че новото време на което хората се надяваха им донесе толкова разочарование.... И не стана така както го искахме, защото една група продажни и мръсни душици наречена елит(от ДС) ограби и омерзи народа така, както никой друг преди не го е правил.

103.   100 аз деца нямам намерение да създавам, бъдещето на Бг не ме интересува.

105.   97, Ок, имам двайдесет и три правописни грешки ! Съжелявам ! Word ме коригира, но забравих да прекарам текства през коректора. Сега ще пиша и за всяка своя грешкя, ще си бия по един шамар, както татко правеше.

Просто исках да кажа, колко е тъпо, че защото някакви си даскалици и някакви си дечица, на майната си, в река Люм до село Лам в Босна или каквото име имат в момента, се издавели, преди 15 години. Не, не ме поправяй ! Станал инцидент и трябва всички да носим последствията от него. Беше преди толкова време, че не помня. Не е от АБСОЛЮТНО никаква историческа значимост, че да се налага да го помня. Помня го само, защото ни отмениха всички международни екскурзии. Така и не отидохме с класа до Венеция. Да, сега е лесно. За хиляда-две хиляди лева, всеки може да отиде, но е много трудно да организираш 14 души, за да го направите. Ограбиха едни 12 годишни, от едно вълшебно изживяване, защото имало теоритичен шанс, всички да загинем. Също може да загинем, всеки път, когато пресичаме улицата, но я пресичаме.
През 2016 е имало 32 загинали деца. И какво ? Да забраним на децата, да пътуват ли ? Загинали си и толкова. Законите не се променят заради тях.
И не знам, защо трябваше, да се идентифицираш с таолетнните си впечетления, правейки толкова саркастични и приятни изказвания.

Имам поне 18 грешки дотук. Съжалявам, че си получих образованието по време на драматизацията ! Права си, не става. Затва децата ми ще са в частно училище, в чужбина. Дано се върно, лиспващия комунизъм, но този път да е малко по-сериозен и да затрие чалгата, че вече да не ми се повръща, всеки път, когато някой му задрънка телефона с песнични на Глори и Калия.

106.   Сега се включвам в темата.
На номер96 искам да кажа като толкова ѝ харесва в Турция да ходи да живее в Турция. Тука не ни трябват такива като нея!

Също искам да кажа за себе си, че лично аз няма да разчитам на досегашния модел на пенсионно осигуряване, а на себе си (креативност и свои лични начинанния) защото мисля, че е супер нагло да очаквам по - малките набори от мене да отговорят за това дали и каква пенсия ще имам аз. От тази гледна точка изказването на номер100, е просто крайно нагло за моите разбирания, който предполагам, че е н96.

Също така номер99 е много прав за чалгата. Не знам дали знаете, но чалга е турска дума и в превод значи свирня. Чалга културата наистина е отговорна за изкривената ценностна система на много млади хора. За нежеланието им да се образоват и да развиват занаят, професия, талант и в най - добрия случай се превръщат в роби на системата, което е тъжно и за България и за самите тях. Само искам да уточня, че чалгата почва да се проявява още през 80те - тоест преди 89 година.

Е по темата не искам да говоря много. Знам, че ще разочаровам доста хора, но съм твърдо против социализма! Но това не означава, че одобрявам демокрацията', през която преминахме 90те, но тя беше едно неизбежно следствие на соц. режима, и най - простата причина, поради която смятам така е, че имената на политическата ни сцена, които вилняха през 90те са всичките кърмачета и възпитаници на така обичния от много хора социализъм.

Според мен България след освобождението е можела да тръгне в много по - добри посоки. Но не ми се говори за това. Не виждам и много смисъл да го правя в тази тема точно, защото все пак тя е за социализма и по - конкретно за носталгията към него както и заглавието ѝ ясно ни го казва.

Като казах след освобождението се сетих да отбележа, че има нещо много вярно в последното изречение на номер98... българина е бил толкова дръго време под робство... Може би някои от вас знаят, че навремето е имало и нещо като 'носталгия към робското ни време' , или казано по - модерно - не малко българи яко ги тресе стокхолмския синдром.

Иначе случайно се 'обърках' да кликна и просто не се сдържах да не коментирам като прочетох хвалбите към Турция на н96... също и това за пенсиите.

107.   №105
Ти наистина си много зле, и това че си изтърсаче на тази "скопена демокрация", си личи от килийното ти образование, което е една от най-типичните и черти.

108.   105, изпадаш в абсурд. Твърдиш, че след Лим нищо не се е променило, а самият ти си бил лишен от едно хубаво преживяване, както и аз споделих, че се е случило с детето ми. Това, че не съм се легитимирала с номерче, а с цукало е самоирония, автохумор, както искаш, така го наречи, но се съмнявам, че си способен да го проумееш. Не твърдя и, че моето поколение е по-способно от твоето, но че нямам нужда някаква си програмка да ми компенсира дупките в грамотността, културата и кръгозора е факт. И още нещо, което на голяма част от вас, представителите на генерацията на "драматизацията", както ти се изразяваш, ви е непознато и непонятно - емпатия се нарича. Потресаващо отношение към детската смърт демонстрираш, направѝ услуга на децата, които възнамеряваш да имаш, не ги създавай, родител като теб не пожелавам никому.

109.   105, изпадаш в абсурд. Твърдиш, че след Лим нищо не се е променило, а самият ти си бил лишен от едно хубаво преживяване, както и аз споделих, че се е случило с детето ми. Това, че не съм се легитимирала с номерче, а с цукало е самоирония, автохумор, както искаш, така го наречи, но се съмнявам, че си способен да го проумееш. Не твърдя и, че моето поколение е по-способно от твоето, но че нямам нужда някаква си програмка да ми компенсира дупките в грамотността, културата и кръгозора е факт. И още нещо, което на голяма част от вас, представителите на генерацията на "драматизацията", както ти се изразяваш, ви е непознато и непонятно - емпатия се нарича. Потресаващо отношение към детската смърт демонстрираш, направ ѝ услуга на децата, които възнамеряваш да имаш, не ги създавай, родител като теб не пожелавам никому.

117.   Разликата в България между;
"Лошият " социализъм, при който всички имаха осигурена работа, гарнтирна годишна от отпуска и всеки един ходеше на почивка поне веднъж всяка година.
И "добрия" капитализъм, при който главната атракция е, самозапалващи се и горящи като факли хора, нещо нечувано никога преди не само в България, но и никаде другаде в Европа.

122.   Да се съди за живота в една държава, трябва само да погледнете във векидневния културен и битов начин на живот на нселението от дата - до дата в различните стадии на развитието и. Но за да получите най-добра представа за качеството на живота в дадената страна, ще трябва да посетите гробищата и да четете надгробните плочи. В случая с България, ще видите, че до 1989 година, най-голямата възрастова група на починалите е 70 - 80 годишни, доста по-малко са 60 годишните и изключително малка е зрастовта група на младите хора.
След 1989 г. до днес, нещата се променят много. Възрастовата група на починалите се променя значтелно, като повечето от починалите са на възраст 50 - 60 г. Хората почнали на възраст 70 - 80 г. драстично намалява и броят на починалите млади хора рязко е покачва.
Много се променят също и причините за настъпване на смъртта.
До преди 1989г. е предимно стара възраст, много по малко от болести, и в много малко случаи от аксиденти.
След 1989г. до днес(при "демокрацията");
"стара" възраст, рязко покачване от убийства и самоубийства,
значително покачване на починалите от болести.
Най-драстично е покачването на починалите от наркотици, алкохол и тютюн.
От всичко това, много добре е вижда че качеството на живота в България, след 1989г. през "демокрацията" в рамките на евросъюза и нато, се е влошило драстично.

51-96 от 96