Споделена история от Други

Как да стана по-общителна с децата
Здравейте. Момиче на 20 години съм, приятелят ми е малко по-голям и има племенничка на година и половина, при която ходим от време на време да я видим и да си играем с нея. Толкова мило ми става като го гледам той как се лигави с нея, прави и някакви физиономии, говори си, играе си, но за мен.. Аз съм сякаш ме е страх от нея. Та, проблемът, за който ще поискам съвети за решаването му е, че в семейството ми или някъде около мен нямаме малки деца и никога не се занимавам с тях, освен сега дето ходим от време на време при неговата племенничка. Не знам как да общувам с тях. Не съм свикнала така да се лигавя, смисъл да говоря по-детски както говорят на децата, да си играя с тях, да общувам. А малката още откакто се запознахме много ме хареса, винаги идва до мен, носи ми разни играчки или неща, дава ми ги да си играем, и аз съм си играла с нея няколко пъти и много се радвах, защото не стоях като вцепенена или сякаш ме е срам или нещо подобно, а наистина си играехме. Постоянно вика "како, кака, кака", за малко да ида до тоалетна примерно и почва да пита "кака, кака".. Голяма сладурана е, като я гледам и не мога да спра да се усмихвам :)
Не е да нямам вроден майчински инстинкт или нещо, просто през живота ми не е имало около мен малки деца, с които да си играя и общувам.. ако стане, то е за по няколко минутки като примерно сме видяли някой познат с дете. Дайте ми съвети как да се отпусна с малката, какво да й говоря, как да говоря както говорят на децата, да си играем и т. н.. Такива съвети, че ако примерно 1 ден трябва да ме оставят да я гледам, да не се паникьосам при мисълта, а да се радвам и да ми е спокойно, че ще мога да си говоря с нея, да я радвам, да си играем без да се притеснявам както сега и т. н..
Моля ви, ще съм ви много благодарна :))

Коментари

1.   припомни си как си била като дете и воала
:)
А И на едно дете като му обърнеш внимание вече си го спечелила

2.   ти просто не си усетила на гърба си какво да имаш дете. Аз съм го забелязал, че повечето особено по-младите, ако нямат собствено дете, просто не знаят как да се държат с тях.

Прочети темата "моето малко момиче" от избор на редактора, влез в тази атмосфера, докато четеш и когато видиш онова дете, се сети за усещанията, които е предизвикала историята. И не забравяй, че колкото и да е малко едно дете, то си е личност, индивид не по-малко ценен, не по-глупав, дори много по-духовно изивсено от всички, които се водят възрастни, има си характер, темерамент, предпочитания, мнение за всеки и всичко, вкусове и т. н.

Но то има нужда от топлина, то отразява твоята енергия, ако ти го дариш с топлина и то ще ти отвърне със същото. То е непринудено, няма задни мисли, чисто, невинно, некритикуващо.

3.   Ами просто се отпусни. И около мен никога е нямало малки деца, ама когато аз за първи път видях племенницата на мъжа ми, която дойде при мен и просто ме гушна (трябва да е била на около 2 годинки), просто спрях да се тревожа излишно и се забавлявах. Сега вече е на 9, а аз съм любимата и леля, защото я глезя повече от другите. :)) Обаче никога не се старая специално да измислям как да се държа, просто правя това, което ми идва отвътре. Ако не ти се правят смешни физиономии-ами не прави, можеш вместо това да я гушнеш или да направите хубава прическа на някоя кукла или да изиграеш пиеска с някое плюшено животинче... важното е да я накараш да се усмихва и да е доволна. На малките деца им е достатъчно просто да им обърнеш малко внимание за да са щастливи.

4.   аз съм мъж и им говоря като на големи хора. никакво лигавене, сериозен съм с тях. те ме разбират и пак се кефят. не е нужно да се лигавиш, ако не ти идва от вътре.

5.   И аз съм абсолютно същата... някой ден като имаш дете всичко ще си дойде на мястото.

6.   От авторката :

номер 2, съгласна съм с теб, ще потърся и прочета тази тема, която казваш.
номер 3, това за пиесата ми харесва, може да пробваме някой път. Правят ми се физиономии и да я глезкам малко, да си играем, но не ми идва в първия момент как, с какви думи и действия, защото съм свикнала всеки ден да общувам с хора на моята възраст и по-големи. Трябва ми практика хаха. Та, благодаря ти, ако имаш още идеи и ако може сподели какво правиш ти с малката, как й говориш и т. н. , много ще се радвам :)
номер 5, аз искам сега с нея да се науча, искам да си играем, да я радвам, да й говоря, а аз съм сякаш под микроскоп, не мога да се отпусна да й говоря детски неща, а и в повечето случаи в първия момент не ми идва на ум какво.
Моля номер 3 да се включи отново, както и всеки друг, който може да ми помогне :))

7.   Здравей отново!
Аз съм номер 3 и се радвам, че си харесала идеите ми. Ами какво да ти кажа, с толкова малко дете наистина е трудно да измислиш какво да правиш, обаче това с плюшеното мече винаги работеше добре при моята племенница. По-късно става по-лесно, защото ще можеш да си говориш с нея, да ходите за сладолед, да оцветявате книжки с картинки (в това съм много добра:)), но за сега май гушкането и плюшените мечета са единственото за което се сещам.

8.   От авторката :

Да, тогава ще е по-интересно и лесно сигурно, но искам и сега да мога да съм по-отворена към нея, да я радвам, да си играем, но не се сещам и не съм се замисляла много как - това с пиесата беше добра идея, може да кажа на приятеля ми да й направим някой път хаха, но думи не знам какви да използвам. Другите примерно гледам като й даваме някоя играчка, онзи ден една маймунка, й викат "какво е това", "какво прави муната".. не може да каже маймунка и вика муна хихи и ей такива елементарни въпросчета, но й ги задават и говорят, а мен в първия момент и това не ми идва на ум да й кажа, а ще й я дам и просто ще се усмихвам като я гледам, а не искам да съм такава мълчалива и само да я гледам, а да й говоря, да играем, да я радвам.
Твоята племенничка като беше на 2 и толкова малка, какво правеше с нея, с какви думи й говореше? Нямам абсолютно никакъв опит с деца и не искам като някоя странна да седя само и да гледам, а да имам някакъв подход.. то други деца освен нея няма сега покрай мен, но като цяло искам да мога.. а сега с нея много :)
Помагайте и давайте идеи моля :))

9.   Май няма да получа още идеи и отговори..