Споделена история от Други

Компютър за програмата 3D MAX STUDIO 2015
Първо, моля да се одобри темата, модератори.
Гледах изискванията за инсталацията на тази програма, но нямам достатъчно силен компютър...
Моля Ви дайте някакви предложения за добър компютър/лаптоп, които поддържа:
Hardware
CPU 64-bit Intel® or AMD® multi-core processor
Graphics Hardware Refer to the Recommended Hardware wizard for a detailed list of recommended systems and graphics cards
RAM 4 GB of RAM (8GB recommended)
Disk Space 4.5GB of free disk space for install
Pointing Device Three-button mouse
Също така някаква цена горе-долу за подобен компютър.
Ще съм наистина благодарен, ако някой ми помогне :)

Коментари

1.   Здравей. Първото и най-важно правило е да не извършваш никаква такава дейност на Лаптоп!!!

Първо, защото ще изпуши (часовете за рендиране на анимация може да достигнат до няколко дни, зависи и какво рендираш), но така както те гледам не си въобще вещ в тази сфера.

Така...

Първо, хората след мен ще кажат "Ама то има много силни и мощни лаптопиии. Аз съм с много хубав лаптоп, 1000лв. Дрън дрън, много е добър" - ДА, има, но са няколко хиляди лева наистина тези, които биха издържали на подобен вид дейност и то в създаването на разни по-леки анимации, а ако се замислим за няколко хиляди лева каква машина може да се сглоби, смисълът за покупка на лаптоп се губи. С парите, с които ще вземеш "еди какъв си" лаптоп може да си купиш PC, което ще бъде около 6-7 пъти по-мощно, отколкото лаптопа. Поддръжката на лаптопа е скъпа, както и частите. Толкова за избора между двете... PC > Laptop

PC
Тук идва сложната част, защото 20 000 долара може да не те оправят - зависи какво ще рендираш. В Cinemotion - студиото за дигитална анимация в София, което прави половината от рекламите в България, което е работило по няколко холивудски проекта имат компютър за около 600 000 долара - втора ръка закупен от фалираща американска компания. Прави си сметката! Така, че зависи с какво точно ще се занимаваш на 3D Studio Max, Maya 3D, Cinema 4D, Blender, Lumion, Fusion, Combustion и тн. и тн. Това са програми, които изискват неограничен компютърен ресурс. Всичко зависи от това в каква резолюция и каква реалистичност ще придадеш на анимацията. Ако в дадена 3D сцена има много обекти и съответно тези обекти са високополигонни (тоест без ръбчета и квадратни глави, както са на Half Life и Delta Froce през далечната 1998г. ) тогава ще ти трябва доста мощна машина. Зависи и какво осветление ще придадеш на тази сцена, осветлението също придава реалистичност. Да не говорим за останалите фактори като - симулация на време (облаци, мъгла, дъжд, сняг, вятър), второстепенни обекти на заден план (тук може да се пише до утре - птички, хора, самолети в небето, коли и тн и тн. ).

Та... за тези неща ще ти трябва много скъпа машина, но ако искаш да правиш нещо любителско - долу ще ти направя една принципна конфигурация (без линкове по сайтове, за да не правим реклама, а просто с дадени параметри, около които да се въртиш и сам да си я сглобиш).

Препоръки и полезна информация:

Тук идва най-сложната част, защото опира и до бюджет. Не си ни казал с колко пари разполагаш. Ще се повторя и потретя - резултатите ти ще са добри дотолкова, доколкото пари ще можеш да отделиш за мощна машина.

РАМ - ще ти трябва за "preview" на всичко, което правиш. Тоест, когато създаваш някакъв обект и го моделираш, настройваш и поместваш в дадената сцена – за да не ти насича и да не ти крашва програмата, за да си работиш гладко.

Процесор - От този компонент зависи колко бързо ще се рендира анимацията. Когато създадеш сцена/анимация и желаеш да се рендира в готов кадър или клипче - да става по-бързо. Тук зависи колко обекта и каква реалистичност си придал на сцената. Колкото по-добре изглежда, колкото е по-красива и готина една анимация, толкова по-добър процесор ще ти трябва, за да я рендираш. Симулациите на огън, вода, дъжд, сняг, природа и какво ли още не също изискват огромно количество процесорна мощ. Тук можеш да симулираш експлозия с дни. За вода да не говорим. В нея може да има милиони ‘‘частици“.

За добра Видеокарта ще ти кажа - не се хвърляй на много скъпа или някаква геймърска. Нещо до 200лв. ще те оправи, но гледай да е GDDR5.

Параметри:

-ДЪННА ПЛАТКА
Избери дънна платка, в зависимост от процесора, с който искаш да работиш.

Гледай платката да е с повече слотове и капацитет за РАМ (поне 32GB, 4 слота). Марките, около които да се въртиш са Gygabite - те са добър приятел на AMD процесорите, но не означава, че с Intel няма да сработи. Оттам като започнеш - MSI, ASUS, ASROCK. Избери си някоя от тези марки, но не купувай китайски дъна. Достатъчно съм се напатил с такива.

-ПРОЦЕСОР-

Ако разполагаш с по-голям бюджет може да се хвърлиш на Intel. Слагат повече злато в процесорите и не "греят" чак толкова, колкото AMD, но са много по-скъпи.

AMD също е вариант, при това доста бюджетен, защото за около 250лв. може да си вземеш чисто нов 8 ядрен. Цената е добра, но греят много и ще е хубаво за подобна дейност да си вземеш по-добро охлаждане. Не, че това в пакета ще е лошо, но все пак...

Intel са идеални за работа. Много студия избират именно с такива процесори да работят, но там проблемът е цената. Примерно i7 е идеално решение, но е доста скъп.

-РАМ-

Както писах вече по-горе ще е добре да сложиш 32GB, или ако е за любителски цели и 8-16GB ще ти свършат работа. Добрите марки са: Corsair или Kingston. С тези работя от години насам и нямам никакви проблеми. Дори на Corsair мисля, че идваше с доживотна гаранция, което не знам какво означава, но е много качествена!

-Хард Диск-

Поне 1TB. Пак зависи в каква резолюция и файлов формат ще рендираш, но за 500GB или 750GB забрави. А предвид и цените в момента няма никакъв смисъл да дадеш 89лв. за 500GB, като за 100-110лв. е цената на 1TB HDD.

Ако искаш кадрите от анимацията да са в некомпресиран формат тогава бедна ти фантазия за какво дисково пространство трябва да говорим. При такива обстоятелства ще са ти нужни поне 2X1TB. Тук винаги въпроса е "ДА ИМА", защото не знаеш в какъв размер ще излезе анимацията/симулацията. Понякога 10 секунди симулация на експлозия може да излезе 60GB.

-ЗАХРАНВАНЕ- Зависи колко рам и какъв процесор ще закупиш. По принцип качествените захранвания са на марките: Power Suply, Fortron, Cooler Master, Floston, Corsair.

Търси минимум 600W. Но за по-лека дейност може и 500.

-ВИДЕОКАРТА- Ако закупиш по-скъпа с Cuda Core може да ти помогне с рендирането, но аз лично не забелязвам кой знае каква разлика, когато съм бил с по-слабата и сега с по-силната, но вземи все пак някаква що-годе прилична със 128bit, GDDR5, 1GB - до около 200лв. Може да вземеш по-скъпа ако искаш да разшириш дейността си на 2-3-4 монитора, но мисля, че няма смисъл от това.

И накрая се извинявам ако съм отегчил някого с романите си, но искам информацията да влезе в употреба на повече хора.

Надявам се да съм те насочил и все пак да закупиш приличен компютър. Включи се пак и сподели какво мислиш :).

Поздрави, Узунов

2.   Тази програма е сложна така че по-добре се откажи от нея

3.   Узунов, страшно много ти благодаря за информацията :)
номер 2, не знам какъв е смисъла да се отказвам от нещо, което ми харесва.
Колкото и да е сложна, не може да победи мотивацията ми ;)

Весели празници!

4.   Номер 1, можеш ли да предложиш конкретни модели и/или готови конфигурации?

5.   Конкретни модели компютри - НЕ. Препоръчвам ви да си харесате всички компоненти и сами да си направите конфигурация, според бюджета.

Но може да ми кажете конкретен бюджет, в който да се вместя и ще измисля нещо.

Авторе, НИКАКВО ОТКАЗВАНЕ!!!

Поздрави, Узунов