Споделена история от Други

Македонските българи
Здравейте, ще се радвам модераторите да публикуват темата ми.
Пиша ви за следното - искам да се свържа с останали българи в Македония или преселили се оттам в днешните граници на България. Чела съм доста по темата, разговаряла съм и с хора за предците им, разказвали са ми истории, с една дума знам истината, както и много други българи за македонците, за етническото претопяване и бягствата, знам и за много хора, живеещи по Черноморието, потомци на бежанци от онези земи, от гръцки и турски земи - българи, разбира се. Аз самата имам някакви български македонски предци. Искам по някакъв начин да разговарям с такива хора, останали да живеят в тяхните си земи, чувала съм, че тези които вече се самоопределят като българи са една шепа, а предполагам повечето от нас са чували истината. Искам да разбера повече за съхранените традиции и техния бит.
Моля да пишат само запознатите с въпроса ибих се радвала дори да науча повече дори за преселниците. Благодаря ви!

Коментари

1.   Те не мислят че, сa бългaри! Живях тaм сред тях известно време. Не мисля че, си добре осведоменa, относно историятa. Хем твърдиш че, сa бългaри, хем оък имaш бългaро- мaкедонски корени....

2.   Моят пра-дядо е дошъл от град Лерин - гръцка Македония.

3.   Но1, ако става за въпрос всички онези земи са били населени с българи, изразът ми македонски българи използвам за българите от онзи край. И да мозъците им са промити в днешна Македония, но има все още макар малки групи там, които се самоопределят като българи и се отнасят гадно с тях заради това.
Но2 би ли разказал малко повече и къде живеете сега?

4.   ... са като българските македонци

5.   Моя пра-пра дядо се присеил тука в България от Македония.

6.   Aвторке , вземи дa почетеш мaлко исторически хроники. Не от тия литерaтурни измислици тип ромaнтикa обaче.
Изобщо не си нaясно , зaмълчи докaто се " подковеш " с исторически ДОКAЗAНИ фaкти , че толковa тъпотия лъхa от изкaзвaниятa ти...

7.   Но6 моята информация се базира на 100 проц. От очевидци и преселници и реални истории, а не на преиначени трудове писани от някой. Бих искала да се обосновеш с конкретни примери. Празнословният в случая си ти. Писнало ми е от промити мозъци,
кво искаш да ми кажеш, че там е нямало българи ли или какво, нещо не ти схванах мисълта.
Авторката

10.   Сега ще ви кажа за населението на цялата област Македония преди 100 години- българи - 1. 3 млн. души, турци ( най-вече българомохамедани) - 700 000, гърци - 200 000 ( южните краища, не малко гърчеещи се българи, поне 1/3), албанци - 150 000 души, куцовласи - 50 000 души. След Балканската война - 600 000 българи от Македония емигрират в България. Около 3 млн. българи в България имат жилка от тези изселници. Солун преди 100 г. - 70 000 евреи, 35 000 българи и 30 000 гърци. Евреите до един са за преминаването на града в България, не станало, както знаем. По тези показатели категорично може да се твърди, че е била българска етническа област. В османските регистри никой не се е определил като македонец там. Викали са си българите : " кво става, дека ке одиме, маке ", както аз сега вика : " корави ора сме ние, балканджиите" :) Тъй като сърбите не успяват да ги накарат да се викат сърби, комунистическият коминтерн създава насилия и терор нова " нация " от останалите там българи. Колко е нация, ние знаем :)

11.   Но10, твоят коментар беше най - изчерпателен, благодаря ти. Аз искам да кажа, че в днешна Македония има малка общност все още, които се самоопределят като българи, но тези македонеещите се ги подритват и плюят, това са ми го разказвали хора.
Иначе има излезнали няколко книги със спомени на духовници предимно, живели по онези краища, там пише цялата истина от очевидци.
Ако някой напише още ще съм благодарна!
Авторката