Споделена история от Други

Как чистите вкъщи?
Здравейте, интересува ме как почиствате дома си. Какви препарати и начини за почистване използвате? Колко често чистите, миете прозорци, бършете прах? Да започна аз, за съжаление не сме големи чистници вкъщи Веднъж седмично пускаме прахосмукачка и бършем прах. Веднъж на 1-2 месеца мием прозорците. Понякога минавам с мокро и препарат, но не всеки път При вас как е?

Коментари

1.   Аз си правя списък - обожавам списъците въобще. Като някаква церемония :-) и после си тиквам. Понякога си слагам и срокове. До 13:00 гардероб. После пускам музика. Превръщам го в забавление. Обичам да съм сама като чистя. Имам си своя ритуал. Иначе. Прозорците веднъж на сезон заедно сэс завесите. Прах и тупане всеки ден. Отнема ми 30 мин. Прахосмукачка през уикенда. А ррез 2-3 дни минавам с мокър парцал. В банята фаянса на две седмици. Всъщност на две седмици цялото почистване е по-подробно и прецизно.

2.   Аз съм някаква манячка на тема чистота. Не обичАам да ходя по трохи или нещо такова. Пускам прахосмукачка всеки ден ако имам друга работа то тоава през ден. Праха също, а банята задължително на всеки три дни. това за мен си е като мое си лично нещо, което много обичам да правя.

3.   2 пъти седмично с прахосмука. 2 пъти седмично прах и след това с препарат за дървени плоскости и антистатик за пластмасите и др. гладки повърхности. 3 пъти седмично тоалетната с антибактериален препарат. 2 пъти седмично банята. 1 на 2 седмици прозорците.

4.   Номер 1, ако се интересуваш кое те кара да правиш списъци - чети за холерика като вид темперамент както и за страха от смъртта. При теб е ОК, но има хора, които прекаляват и се изражда в нервно разстройство, така че внимавай с таблици, списъци и при възможност се стреми да ги ограничиш за глупави и неважни неща, защото потребността ти от тях може да се изроди в нервна болест.

Сега по темата - то много зависи колко хора живеят в жилището, колко голямо е жилището и какви хора живеят (деца има ли, възрастни хора има ли), има ли домашни любимци и дори зависи всичко от материалите на пода, колко мебели има, колко е мръсен въздуха на населеното място, в което живеем и разбира се - какви са нашите потребности за чистота.

Ние живеем двама в голям град в голям апартамент, по цял ден сме на работа и чистя 1 път седмично основно и два-три пъти пускам прахосмукачка. Прозорците ги чистя два пъти в годината, защото няма по-голяма нужда, а и са огромни и отнемат един ден работа. Имам си свои приоритет - чистя банята и тоалетната два-три пъти на седмица и пера спалното бельо всяка седмица, кърпите и по-често и двамата обличаме всяка дреха само по веднъж и така два комплекта дрехи на двама човека на ден отиват в прането и тук имам работа както и в готвенето всеки ден на прясна и качествена храна.

За препаратите инвестирам в маркови, но пък не слагам толква много. Ако човек е елергичен или иска да спести пари - за подовете можете да ползвате сапун за под или сами дори да настържете сапун за пране.... , за банята - смесете сок от лимон с вода и спиритус. Прозорци се чистят лесно с специалното приспособление за прозорци, но не се ползва препарат за прозорци, защото бързо изсъхва, а си правите свой микс от настърган сапун и вода и пръскате, после се минава с приспособлението и готово.
Внимание с естествен камък - не ползвайте нищо, съдържащо киселина. Внимание с естествен паркет - препаратите за ламинат не са подходящи и по-добре само с вода и малко сапун, има течен за подове с много хубава миризма.

5.   От номер едно

Вчера писах през телефона и не успях хубаво да обясна. Ето как изглежда един такъв списък:

Разделям си листа и си изписвам отделните стаи. Например:
Всекидневна:
1. Да изтупам
2. Прах
3. Завеси и т. н., след това си подреждам номерцата в тяхната последователност, в която си мисля, че е редно да го правя. Превърнала съм го в ритуал някак :) Сядам сутринта в деня за основно почистване, правя си кафе и започвам да си организирам деня. Така хем не забравям нещо, хем ми е някак прилежно и работата се онагледява. Обичам да слагам "тик"-овете, когато свърша нещо. После задрасквам цялата стая и преминавам към следващата от списъка. Правя си списък и по празници. Те са от няколко страници: Пазар, Трапеза, Филми, Подаръци и в продължение на една седмица всеки ден се сещам нещо и си го дописвам, или махам друго.

Понякога, когато ще пазарувам повечко неща също правя списък.

Помагат ми да организирам по-добре времето си и да не забравям и ми е страшно забавно да го правя.

Иначе всичко за този тип темпе4рамент отговаря за мен, освен избухливостта. Но като дете бях много избухлива. С напредването на възрастта се запалих по източната религия и различни медиативни практики и оттогава това е отшумяло. Моите приятели казват, че съм най-тихия човек, когото познават. Аз никога не викам примерно. И даже е странно, защото иначе съм страшно енергична и лесно се възпламенявам за някаква идея, кауза или работа.

Да не спамя повече темата съссвоята особа :) Благодаря

6.   Ами аз съм работещ момиче, за това чиста в неделя или ако имам друг ангажимент, през неделя. При мен чистенето е различно, ако не е много мръсно просто пускам прахосмукачката и измивам пода на кухнята, банята и коридора. Ако обаче реша, че имам нужда от повече чистене, тогава мия прозорци, чистя мивки, с парочистачката чистя стените на банята, в кухнята чистя хладилника, микровълновата, печката... бърша прах, чистя тоалетната чиния... абе, започва се едно голямо лъскане и търкане на всичко за което се сетиш. Но това го правя най-много веднъж месечно. Иначе казах ти, подовете, килимите с прахосмукачка и това е. Не ми се занимава всяка седмица да си губя по цял ден в чистене.

7.   Когато нямах дете метях(с прахосмукачка) и миех всеки ден. Бърсах прах също всеки ден. Прзорците ги миех веднъж месечно и пердетата ги прах също веднъж месечно. Много обичам да подреждам и като чистя да си пусна музика.
Сега, когато имам дете също чистя почти всеки ден, но обикновено малкия разхвърля след мен.

8.   Аз чистя през ден, през два, по някой път и всеки ден. Зависи от времето, особено ако е хубаво, отивам да почистя и в комшиите. Когато времето е лошо ме мързи. Случва се веднъж месечно да не почистя цяла седмица, например когато съм в цикъл. Прозорците ги чистя всяко лято или когато вече не може да се погледне през тях от мръсотия. Чистя всичко с препарат за стъкла- телевизора, мебели дори се подмивам с препарат за стъкла. Този препарат за мен е много важен, защото ако го няма, не влизам да се изкъпя. Използвам го за шампоан, сапун и като спрей за тяло, дори и като за прах, когато пера на ръка.

9.   Защо да не сте големи чистници? Напълно нормално си е това, което описваш да се прави 1 път седмично.
Аз, да ти кажа, не съм се замисляла колко пъти седмично чистя. Сега като се замисля, най-най-много 2 пъти седмично изчиствам по-основно - бърша прах, мета и минавам с парцал, изтупвам. През другото време през ден слагам по една метла. Е, това е неблагодарна работа - днес си избърсал прах и си измел, на другия ден все едно нищо. Не съм маниак на тая тема, но и няма да оставя да се зарине в прашуляци и мърсотия.
Няма как...
Чаршафи сменям на 2, понякога се случва и 3 седмици.
Пера на ръка и, нали се сещаш. Дрехите през зимата с дебелите големи неща е трудно.
Но е хубаво да се подържа чисто, енергията в дома е по-хубава, когато е чисто. Е, не бива и да се изпада в мания... За готвенето - готвя. По-евтино излиза, и по-вкусно.

10.   Отварям всички прозорци за 15 мин и то си става чисто. Преди Коледа минавам и с метла

11.   Аз два пъти в месеца пускам прахосмукачка и после мокър парцал. Тия всичките, които пишете, че прахосмучете всеки ден, май преувеличавате. Но живея на висок етаж, последен и няма много прах и всеки ден проветрявам и всеки трети ден пера. Преобуване в коридора! Без пушене!

12.   Живея в близост до парк и тук няма много прах. Аз пускам прохосмукачката през 1-2 дни навсякъде, пода с мокър парцал, кухнята почиствам с препарат, банята и тоалетната също... Най-ме дразнят разни шишенца и тубички, които трябва да махам, за да почистя под тях. Най-трудоемкото ми е да чистя печката и около нея от мазнина-имам препарат, това ми отнема цялото време през които мога да оправя набързо всичко по-горе.
Праха го чистя един път в седмицата, а прозорците 1-2 в годината... По принцип не обичам да чистя, но се налага, няма как. Предпочитам и обичам да готвя... през ден.
Моят проблем, е че ми е трудно да хвърлям и ми се събират неща, които не ползвам, но и не ми се хвърлят и ги оставям...

13.   Има огромна разлика между жилище в град и жилище извън него. Триетажната ни лятна къща, която е извън София, има нужда от много по-малко грижи, отколкото двустайния апартамент в центъра, на който ако не му измиеш прозорците веднъж седмично, не виждаш ден ли е нощ ли е навън. Така че жилището в града се чисти всяка седмица от-до. Къщата в провинцията - веднъж на сезон основно чистене и след това на две седмици веднъж прахосмукачка, прах и измиване на стълбища и тераси. Там като пера напролет пердетата, изхвърлям бистра вода от легена, просто е чист въздухът.

14.   Чистя много стриктно и акуратно - прахосмукачки, миене, триене, прах и т. н. И не чакам да баталяса и тогава, а поддържам всеки ден чистотата