Споделена история от Други

Богатството
Тълковният речник в първите три значения го определя като: 1. Голямо количество материални блага и пари, които някой притежава 2. Материални блага, нещо, което някой притежава 3. Природни блага, условия, гори, рудни залежи и др.
Но дали богатството е само свързано с материалната природа?
Дали е случайно, че думата на български се пише като Бог-атство?
Не може ли човек да бъде богат на добродтели, здраве, деца? Да е богат на красиви чувства и светли мисли?
Богат на знания; Богат с приятели; Богат на способности; Богат с любовта на хората около него; Богат на идеали и принципи; Богат с радостта и връзката си с Бога всеки ден?
Що е богатство според вас?
Вие богати хора ли сте?

Коментари

1.   Всичко това, което си описал и материалното, и нематериалното, но само децата не приемам като богатство, защото тях не можем да ги притежаваме. Аз ценя повече нематериалните неща - семейно щастие, ЛЮБОВ, уважение, да се чувстваш добре, да имаш време и тем подобни..., но това не значи, че материалните неща не са богатство - човек е материален с тялото си и е глупаво да отричаме, че материалните неща не ни доставят удоволствие, а ако ги няма да покрием най-елементарните си нужди, липсата ни прави нещастни.
Достоевски във „Война и мир“ най-добре е проследил израждането на личността от алчност, но и нейното израждане в крайната бедност.
Според мен човек е щастлив, когато е богат на нематериални неща, както ти ги описа сигурност и време, внимание и уважение, но трябва да има и достатачно и малко повече от достатачното от материалните неща, за да е щастлив - не само храна, дрехи, подслон, но и малко пари за почивка да кажем, за хоби, за някаква глезорийка чат-пат

2.   Това сме го коментирали тук преди доста време тук. Етимологията на думите го показва достатъчно добре. Забрави за Тълковния речник - съдържанието му е изкривено от социалистическите времена.

БОГат - човек, който е изпълнен с БОГ: благ, щедър, благосклонен, отзивчив.

БЕДен - човек, чийто живот е изпълнен с БЕДи: все нещо не му достига (дори и то да е предостатъчно), все някой му е виновен за нещо, все нещо му куца...

Това са психически състояния! Ако някой в България се смята за беден (в материален план), да изгледа в тубата някое филмче за Сомалия, Гана или Нигерия - ще осъзнае, че всъщност е едно абсолютно мрънкало, оплаквач и нещастник.

3.   Цититрам ти откъс от книга:

Егото е склонно да приравнява имането с Битието: аз имам, следователно аз съм. И колкото повече имам, толкова повече съм. Егото живее чрез сравненията. Това, как другите гледат на теб, се превръща в как ти гледаш на себе си. Ако всеки живее в свое собствено имение и всеки е богат, имението и богатството ви вече няма да бъдат в състояние да увеличават усещането ви за аз. В такъв случай можете да се оттеглите в простичка колиба, да се откажете от богатството си и да възстановите идентичността си, като започнете да гледате на себе си, и другите да гледат на вас, като на по-духовни от тях. Това, как гледат на вас другите, се превръща в огледало, което ви казва какви сте и кои сте. Усещането на егото за вашата ценност в повечето случаи е свързано с ценността, която имате в очите на другите. Нуждаете се от другите, за да ви дадат усещане за аза ви, и ако живеете в култура, която до голяма степен приравнява вашата ценност с това, колко и какво притежавате, ако не можете да прозрете отвъд тази колективна заблуда, ще бъдете осъдени да преследвате неща през целия си живот, водени от напразната надежда да откриете в тях ценността и целостта на усещането ви за аз.
Как да се освободите от привързаността към нещата? Не се и опитвайте. Не е възможно. Привързаността към нещата сама изчезва, когато престанете да откривате себе си в тях. Междувременно просто съзнавайте, че сте привързани към неща. Понякога е възможно да не знаете, че сте привързани, т. е. отъждествени с нещо, докато не го загубите или не изпитате страх, че ще го загубите. И ако при това положение се разстроите, разтревожите и т. н., значи сте привързани към съответното нещо. Ако осъзнавате, че сте отъждествени с нещо, отъждествяването престава да бъде пълно, цялостно. „Аз съм осъзнатостта, която осъзнава, че е налице привързаност“. Това е началото на преобразуването на съзнанието

4.   Богатство е всичко, което не го лови ни мухал ни плесен, нито някой може да ти го открадне.