Споделена история от Други

Задоволяване с малко храна заради пестене
Здравейте, напоследък ми се налага да намаля разходите си и мисля как бих могъл да се храня възможно най-евтино, но задоволително и да не е по-вредно от тесто. Под задоволително имам предвид да не гладувам като куче. Например с два лева на ден. Аз съм мъж на 22 години. Висок съм 165 и тежа 63-64 килограма. Не искам да отслабвам повече от това.

Коментари

1.   Най-евтината и висококалорична храна е богатата на въглехидрати - ориз, макарони, картофи, царевица както и храни, богати на мазнини - сланина да кажем. От царевично брашно например става чудесен качамак.
Не са вредни сами по себе си, ако си човек на физическия труд.
Евтино е птичето месо както има и евтини млечни продукти.
Гледай да си докарваш 2500 калории на ден и няма начин да отслабваш.
Аз като студентка така се храних и не се разболях, но ядох и много пилешко евтини плодове според сезона, а зимата е важно туршия, лимони и тем подобни. Следи офертите в Лидл и другите подобни магазини.

2.   Боб и леща. Те са ммого полезни. Картофи, ориз. Купуваш 1 кг картофи за 50 ст кайма за 3лв и имаш мусака за 2 дни и половина.

3.   Много ти е оптимистичен бюджета! С 2 лева освен само на картофи и сух хляб да караш!
Ако вдигнеш мизата до 5 може да ти се получи и няма да гладуваш.
Тъпото е, че ще ти се наложи да готвиш, а това са разходи за електричество. Другия ти вариант е да следиш кои закусвални имат отстъпки от храната след определен час.

4.   Млад мъж си хвани се на работа и спечели пари за да има и за храна и за нещо друго. Как си мислиш да караш с по 2лв на ден и да останеш здрав? Това са поне три хранения дневно! Невъзможно е ако не си на село и не си гледаш зеленчуци и плодове поне.

5.   Те сомалийците сигурно ядат за повече от 2 лева на ден. А ти искаш не само да се наяждаш и да не слабееш ами и да не е вредно по възможност. Е, няма начин, мъжки. Освен ако нямаш мама и тати на село да пращат буркани а ти само хляб и вода да си купуваш, щото 2 лева са това - един хляб и 2 бутилки вода.

6.   Леле много си икономичен

7.   2 лева на ден?! Брат, с по-малко от 5 хич не те виждам, ама честно!
5 х 30 = 150 лв. - не е толкова много! Това да тръгнеш да просиш, за по 1 час на ден, сигурно ще ги събереш...
Или хвани 2 входа да миеш стълбите отвреме-навреме - пак ще си докарваш подобни пари. 8 етажа - 8 стаи все едно си измил (или 2 апартамента) - голяма работа! За по 3-4 часа на седмица работа, или по-малко от час на ден...

8.   Не яж нищо, бе!

9.   Да не стане накрая като вица за Настрадин Ходжа, който казал за магарето си: Тъкмо го свикнах да не яде, то па взе, че умря.

То хубаво, ама ние сме това, което ядем. Ако не ядем качествено и здравето няма да е качествено. Дали ще ги даваш парите за ядене или лекарства, пак ще ги даваш. Човек има нужда от всичко - витамини, минерали, въглехидрати, протеини, мазнини. Ако го лишиш от нещо, то идва време, когато всички си излиза наяве. Може да не се случи веднага, но няма някога да не ти се отрази.

Не че няма начин да се храниш евтино и здравословно, но имам предвид да не се изпада в крайности. Да не стане да спестиш някой лев, а после да ти излезе през...?

Човек трябва да яде от всичко по малко - плодове, зеленчуци, месо, млечни продукти, яйца, ядки и т. н. Относно зеленчуците примерно можеш в няколко саксии да си засееш някой и друг зеленчук лятото. Разбира се ако си имаш някаква макар и малка градинка още по-добре. Освен това е и разтоварващо. Не казвам да отидеш на село и да си произвеждаш всичко, но както се казва, 5 домата да изкараш безплатни, пак си е нещо.

10.   Абе №1, стига с тия истории - пилешкото месо не е чак толкова евтино, да не говорим пък , ако караш на бутчета колко е вредно. Евтини плодове и зеленчуци също няма. Зеле и моркови, може би. Храната в България е некачествена, особено в големите хранителни вериги, където на промоции е евтино, но със сигурност ядеш боклуците на ЕС. Но като цяло храната е скъпа- това е. С два лева на ден, няма как да стане. Следователно трябва да се мисли как да се изкарат малко повече пари.

11.   Хайде и аз като домакиня да помисля. Значи, по два лева на ден това са 14 лв. седмично. Делим ги наполовина, защото ще готвим две манджи, всяка от които ще се яде горе-долу по 3 дни. Редувано, за да не омръзнат.
За 7 лв. може да се купи едно пиле плюс ориза или картофите, с които ще го готвим. Ще има пари и за хляб и подправки. Инвестираме и в една бутилка олио (която ще ползваме дълго, ако не пържим с нея, а ние няма, защото е вредно). Ще останат и пари за една зелка и китка магданоз за зелева салата (тя се запазва в хладилник дълго).
Втората манджа. За 7 лв. може да се купи половин килограм кайма плюс чушки, картофи или кисело зеле. Т.е. имаме пълнени чушки, или мусака, или зелеви сарми. Остават пари за хляб, даже и за зелена салата с репички. Пак по груби сметки, мисля, че ще може да се купят и два килограма ябълки, за да се яде поне по една на ден.
Това измислих като примерно най-здравословно и пълноценно меню за 14 лв. седмично - протеини, въглехидрати, мазнини, плодове и зеленчуци.

12.   И аз преди като заживях сам не бях добре финансово, но установих че с по-малко от 7-8лв на ден не върви. 185см, 75кг с бърз метаболизъм.

Хляб, кисело мляко, извара, яйца, зеленчуци, консерви риба от евтините(скумрия, копърка), боб, леща, ориз.

13.   Сега ще ти кажа каква ми е сметката за храна от днес - смятам с тези продукти да изкарам 2 дни:
2 големи зелени салата - 2.70
Репички - 1.29
Печено пиле - 6
Сирене - 400гр - 2.92
Общо: 12.91лв
Но ако трябваше да бъда по-икономична щях да взема само салатите и пилето и да платя 8.70лв.

14.   №11 не съм автора, но моля разбии цените на всеки продукт за да видя как става този номер с 14лв да купиш:
1пиле
ориз или картофи
1хляб
подправки
олио
зеле
магданоз
1/2кг кайма
чушки, картофи или кис. зеле
1 хляб
зелена салата
репички
2кг ябълки

Моля те кажи цените на всяко, че се обърках или аз не мога да смятам или ти обърка 14-тте лева с 24лв?????? А след като яде по три дни манджите с парите за цяла седмица всеки 7 ден на вода ли ще я кара?

15.   Най-евтиното,за което се сещам е да се научиш да си правиш супи и да си готвиш манджи. Примерно един буркан варен боб ти е 2,40. Можеш да си пържиш и яйца. Едно яйце е 10ст. Прави си сандвичи, вместо да купуваш, хляба засища достатъчно.

16.   Аз си купувам спагети. Към 1лв са и ги ям няколко дни.