Споделена история от Други

Чувствата говорят
Не е тайна, че двата основни стимула на хората да направят или да не направят нещо са болката и удоволствието - тоягата и морковът. Опитах се да пречупя човешките чувства и качества през тези два закона – според мен те са доста свързани. Ако чувствата можеха да говорят, може би биха казали нещо такова:

Песимизмът: „Виж болката!”

Оптимизмът: „Виж удоволствието!”

Колебанието: „Болката ли ще е по-голяма или удоволствието?”

Тревогата: „Ами ако има болка?”

Страхът: „Недей, може да боли!!!” „Избегни болката!”

Ужасът: „Болката ще е непоносима!!!”

Смелостта: „Действай и не мисли за болката!”

Агресията: “Причини болка, преди да са причинили такава на теб!”

Гневът: „Премахни източника на болка!”

Яростта: „Причини болка!”

Неувереността: „Дали заслужаваш удоволствие колкото другите?”

Вината: „Заслужаваш болка!” „Изкупи причинената болка с болка!”

Мазохизмът: „Ти заслужаваш удоволствие единствено чрез болка!”

Самочувствието: „Ти заслужаваш удоволствие!”

Безчестието: „Получи удоволствие по всякакъв път, стига да боли по-малко!”

Честта: „По-голямо е заслуженото удоволствие, дори да е имало болка!”

Безволието: „Болката е по-силна от теб!”

Търпението: „Ти си по-силен от болката!”

Леността: „Отложи болката за по-късно!” „Намери лесното удоволствие!”

Упоритостта: „Потърпи още малко болка, удоволствието е по-голямо накрая!”

Изкушението: „Наслади се сега, не мисли за после!” „Наслади се само още веднъж...”

Твърдостта: „Откажи се от малкото удоволствие сега, в бъдеще ще бъдеш награден с по-голямо!”

Самосъжалението: „Твоята болка е по-голяма от чуждата!”

Покорството: „Познатата болка е за предпочитане пред непознатата!”

Егоизмът: „Твоето удоволствие е по-важно от чуждото!” „Запази удоволствието само за себе си!”

Скромността: „Ти заслужаваш удоволствие точно колкото и другите!”

Гордостта: „Ти заслужаваш повече удоволствие от другите!”

Пристрастяването: „Да се откажеш от това удоволствие ще ти донесе болка!”

Алчността: „Още и още удоволствие!”

Безсърдечието: „Чуждата болка няма значение!”

Злорадството: „Да виждаш чуждата болка е удоволствие!”

Жестокостта: „Да причиняваш болка е удоволствие!”

Съчувствието: „Болезнено е да виждаш чуждата болка!”

Милосърдието: „Опитай се да отнемеш болката на другите!”

Себеотрицанието: ”Излекувай чуждата болка, дори теб да те боли!”

Завистта: “Болезнено е да виждаш чуждото удоволствие!”

Съпричастието: “Удоволствие е да виждаш чуждото удоволствие!”

Отчаянието: „Винаги ще живееш в болка!”

Безгрижието: „Винаги ще живееш в удоволствие!”

Страданието: „Да живееш е болка!”

Надеждата: „Болката не трае вечно!”

Щастието: „Да живееш е удоволствие!”

Омразата: „Отвърни на болката с болка!”

Миролюбието: „Не отвръщай на болката с болка!”

Любовта: „Удоволствие е да даряваш удоволствие!”

РАЗУМЪТ: „Претегли добре удоволствията и болките!”

ВОЛЯТА: „Ти не си роб на удоволствието и болката!”

БОЛКАТА: „ТИ УМИРАШ!!!”

УДОВОЛСТВИЕТО: „ТИ СИ ЖИВ!!!”

Коментари

1.   И какво излиза: че Чувствата са Болка!

2.   Тая дума "болка" ми се наби в очите. Дразни ме.

3.   Много хубаво е написано браво :)